Korsan kopyacılara yeni bir müjde

tugbagaleri

Profesör
Avrupa Birliği Adalet Mahkemesi aldığı bir kararla internet servis sağlayıcılarının üstünden büyük bir yük kaldırdı. Bu gelişmeye sevinen bir grup da korsan dosya paylaşanlar oldu

Korsan şarkı kopyalamanın doruğa çıktığı yıllarda müzik endüstrisi avukatları ABD'de bu şarkıların dağıtım ve kopyalamasını yapan kişilere ait ele geçirdikleri IP numaralarını mahkemeye vermiş, mahkeme de internet servis sağlayıcılardan (İSS) bu IP numaralarının hangi abonelerine ait olduğunu sormuş ve sonuçta 3 bine yakın insan para cezasına çarptırılmıştı. Bu karardan yola çıkan film şirketlerinin avukatları da aynı metodu kullanarak birçok kişiyi mahkûm ettirmeyi başarmıştı.
Öte yandan bu davalarda birçok kişinin yanlış ihbar ve delil toplama sonucu haksız yere yargılandığı da ortaya çıkmıştı.
Benzer denklem bir süredir Avrupa'da da deneniyor. Ancak AB'de sonuç
'biraz' farklı gerçekleşti. Korsan içerik paylaşımının neredeyse milli spor haline geldiği İspanya'da müzik endüstrisini temsil eden Promusicae ülkenin en büyük İSS'lerinden Telefonica'dan Kazaa yazılımını kullanırken tespit ettiği abonelerinin kimlik bilgilerini vermesini istedi. Ancak Telefonica bu bilgileri kanunen sadece kriminal vakalarda paylaşması gerektiğini, sivil davalarda mecbur olmadığını öne sürerek bu bilgileri vermedi. Adalet Mahkemesi de bunu kabul etti. Dolayısıyla Avrupa Birliği kapsamında telif haklarıyla mücadele konusunda kullanıcıların lehine ciddi bir değişimin ipuçları belirmiş oldu.

Sinemalardan önce Google'da
Müzik alanında bunlar yaşanırken, video alanında daha ilginç gelişmeler oluyor. ABD'de ağustos ayında vizyona girecek 'The Last Legion' adlı
film şimdiden Google Video'da iki parça halinde DVD kopyasıyla bütün
dünyanın parmaklarının ucuna geldi. Filmin kopyasının Rusya'dan yüklendiği tahmin ediliyor. Google Video son günlerde bu tip kopya filmlerden dolayı dikkatleri çekiyor.

[sub]radikal.com[/sub]
 

chimera

Dekan
Onursal Üye
İspanya' ya bak kazaa kullanan abonelerinin kimlik bilgilerini vermemiş. Adalet mahkemeside bunu kabul etmiş. Google' da son günlerde hem iyi hemde kötü olarak gündemde kalmayı başarıyor.
 
Üst