• Redmi Note 10 Pro vs POCO X3 Pro!

    Teknolojik ürünlerin fiyatları yükselirken, akıllı telefon fiyatları da bundan oldukça fazla etkileniyor. Son zamanlarda telefon almak istiyorsanız bu video tam da size göre.

Korona ile Mücadelede Hangi Banka Hangi Destek Paketini Açıkladı? Banka Çalışma Saatleri

Bu konuyu okuyanlar

Dora

Dekan
Cezalı
Emektar
Katılım
26 Ocak 2018
Mesajlar
5,748
Reaksiyon puanı
9,736
Puanları
113
Yaş
28
Dünya'da olduğu gibi ülkemizde de son 10 gündür etkisini iyiden iyiye arttıran Koronavirüs, ekonomide de önemli gelişmelere etki etti.


ZİRAAT BANKASI

Ziraat Bankası, dün yaptığı açıklamada şubelerin 09.00-17.00 saatleri arasında yine açık kalacağını ve hizmet vermeye devam edeceğini açıkladı. Vatandaşların ve işletmelerin bu dönemde nakit akışlarında sıkıntı yaşayabileceğini belirterek bazı destek paketlerini açıkladı.

- 31 Mart 2020 tarihinde ödenmesi gereken dönem sonu taksitlerin, fazi ve ana paranın ödenmemesi durumunda şirket ve bireysel müşterilerin talepleri doğrultusunda söz konusu bu ödemenin ötelenmesi imkanı verildi.

- Nakit akışında yaşanan aksaklıklar sebebiyle müşterilerin mevcut kredilerini 6 aya kadar öteleme şansını veren Ziraat Bankası, turizm sektöründe de faal olan şirketlere bu süreyi 12 aya kadar çıkarttı.

- Personel maaşlarını Ziraat Bankası'ndan ödeyen şirketlere 2020 Şubat ayı sonu itibariyle mevcut istihdamlarını "azaltmamak" kaydıyla gelecek 3 aylık maaş gideri kadar ilave kredi limiti imkanı verildi.

- Ziraat Bankası üzerinden keşide edilmiş çeklerin de ödenmemesi durumunda kredi limitlerine ek olarak ilave nakit kredi limiti tahsisinde bulunulacak.

HALKBANK

-
Halkbankası'da tıpkı Ziraat Bankası gibi aktif çalışma saatlerini değiştirmedi. 09.00-17.00 saatleri arasında şubelerden işlem yapılmaya devam edilecek.

- Ziraat Bankası'nın yaptığı gibi 31 Mart 2020 tarihine kadar taksit, faiz ve ana parasını ödeyemeyen firmalar ile bireysel müşteriler, bu döneme dair ödemelerini erteleyebilecek.

- Esnaf ve sanatkarların talep etmeleri halinde kullanmış oldukları kredilerin nisan, mayıs ve haziran 2020 aylarında vadeleri gelecek olan ana para ve faiz ödemeleri, ödeme vadelerinden itibaren 3 ay süreyle ve faizsiz ertelenecek.

- Nakit akışında sıkıntı yaşayan müşterilerine , 6 aya kadar ödemesiz dönemle kredilerini uygun vadeli yapılandırma imkanı sunulacak. Ödemesiz dönem, turizm gibi dönemsel faaliyeti olan sektörlerde 12 aya kadar uzatılabilecek.

- Personel maaşlarını Halkbank üzerinden ödeyen firmalara, istihdamlarını Şubat sonuna göre azaltmamaları şartıyla, gelecek 3 aylık dönem boyunca personel maaş gideri kadar ilave kredi limiti verilecek.

- Bankanın kredili müşterileri tarafından Halkbank üzerine keşide edilmiş çeklerin ödenmesi amacıyla, genel kredi limitleri artırılarak firmalara ilave nakit kredi limit tahsis edilecek.VAKIFBANK

-
Şirketlerin, 31 Mart devre sonu faizleri de dahil olmak üzere 30 Haziran 2020 tarihine kadarki tüm kredi taksitleri ve ödemeleri konusunda esneklik sağlanacak.

- İşletmelerin mevcut kredileri, kendi nakit akışlarına uygun ve sektörel durumlarına göre ödemesiz dönemli olarak yeniden yapılandırılacak.

- İstihdam koruma amaçlı kredi taleplerini karşılamak amacıyla işletmelere “3 aylık maaş gideri” kadar uzun vadeli kredi kullandırılabilecek.

- Firmaların vergi, SGK gibi kamusal ödeme yükümlülüklerini kolaylaştırmak amacıyla nakit yönetim limitleri artırılarak, bu limitlerden yapılacak ödemelere 3 ay ödemesiz, 12 aya kadar taksit imkanı verilecek.

- VBanko Çek ürünü limiti ve yaygınlığı artırılarak, bankacılık garanti imkanının dolaşıma sürülmesi yoluyla nakit ihtiyacı azaltılacak ve maliyetsiz finansman imkanı sağlanacak.

- Firmalara ait Business Kartlarda limit artırımına gidilerek, maliyetsiz tedarik kapasiteleri artırılacak.

Görüldüğü gibi tüm devlet bankaları hemen hemen aynı avantajlı destek paketleriyle müşterilerine yani vatandaşlara kolaylık sağlayacak. Özel bankalardan ise bu konuya ilişkin sadece İş Bankası ve Akbank olumlu sinyal verdi. Diğer özel bankalardan henüz ses yok.

İŞ BANKASI

- 30 Nisana kadar ihtiyaç duyulması halinde anapara/faiz/taksit ödemelerinin ilave bir koşul aranmaksızın 30 Haziran’a kadar ötelenmesine karar verildi.

- Salgın sebebiyle mali bünyesi olumsuz etkilenen başta turizm, lojistik, AVM, perakende sektörleri olmak üzere sektör ayrımı olmaksızın her bir ihtiyaç, vaka bazında değerlendirilerek ödemesiz dönem dahil gerekli tüm destek verilecek.

- KOBİ ve mikro işletmelerin tabana yaygın yararlanmasını teminen, salgın öncesi girdiği ticari yükümlülüklerinin yerine getirilebilmesi amacıyla mevcut limitlerle desteklenmesi ve gerekirse ilave limit için de azami çaba gösterilecektir.

- Maaş anlaşmalı olsun olmasın Banka müşterilerinin önümüzdeki 3 aya ait maaş ödemelerini herhangi bir istihdam azaltımı yapmamaları kaydıyla gerekirse ilave limit tahsisi suretiyle ödenmesine katkı sağlanacak.

QNB FİNANSBANK

- Banka, corona virüs (Kovid-19) salgını nedeniyle kişi ve kurumların yaşadıkları ekonomik sıkıntılara destek olmak amacıyla, kredi kullanan bireysel ve tüzel müşterilerine ödemeleri için erteleme imkanı sunuyor.

- Kredi kullanan bireysel ve tüzel müşteriler, ödeme sıkıntısı çekmeleri durumunda bankaya başvurarak kredi anapara, faiz ve komisyon ödemelerini 3 ay erteleyebilecek.

- Dönemsel olarak etkilenen sektörlerde faaliyet gösteren tüzel müşterilerden de nakit akış problemi yaşayanlara, 6 ay ila 1 yıl ödemesiz dönem içerecek şekilde yapılandırma imkanı sağlanacak.

- Kredilerinde erteleme talep eden müşteriler çağrı merkezi üzerinden başvuru yapabilecek.

AKBANK

- Bireysel ve tüzel müşterilerimizin 30 Nisan'a kadar olan anapara, faiz ve taksit ödemeleri talep olması halinde mevcut koşullarla 30 Haziran’a kadar ötelenebilecek.

YAPI KREDİ

- Bireysel ve tüzel müşterilerin 30 Nisan'a kadar olan anapara, faiz ve taksit ödemeleri, talep edilmesi halinde, mevcut koşullarla 30 Haziran'a kadar ötelenecek. Bireysel ve tüzel müşterilerin günlük bankacılık ihtiyaçları ve ticari faaliyetlerinin mevcut limitlerle desteklenmesi ve gerekirse ek limit çıkartılması için çalışılacak.

- Geçen hafta duyurulduğu üzere, Yapı Kredi Mobil, Yapı Kredi Internet Şubesi ve ATM’lerden yapılacak EFT/havale ve kartsız para yatırma/çekme işlemlerinden 1 ay boyunca ücret alınmayacak.

- Şubeler, 22 Mart itibarıyla, hafta içi her gün 12.00-17.00 saatleri arasında hizmet vermeye devam ediyor.

- Yapı Kredi Mobil, Yapı Kredi Internet Şubesi, Müşteri İletişim Merkezi ve tüm Yapı Kredi ATM'leri ise tüm bankacılık işlemleri için 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet vermeyi sürdürüyor.

Güncel Banka Çalışma Saatleri

BANKA ÇALIŞMA SAATLERİ:
Akbank Çalışma Saatleri : 12.00-17.00
AlternatifBank Çalışma Saatleri : 12.00-17.00
DenizBank Çalışma Saatleri : 12.00-17.00
Garanti BBVA Çalışma Saatleri : 12.00-17.00
Halkbank Çalışma Saatleri : 09.00-17.00
QNB Finansbank Çalışma Saatleri : 12.00-17.00
Şekerbank Çalışma Saatleri : 12.00-17.00
TEB Çalışma Saatleri : 12.00-17.00
Vakıfbank Çalışma Saatleri : 09.00-17.00
Yapı Kredi Çalışma Saatleri : 12.00-17.00
Ziraat Bankası Çalışma Saatleri : 09.00-17.00
 
Son düzenleme:

Son mesajlar

Üst