Korkulan kadar soğuk bir kış olmayacak!

Bu konuyu okuyanlar

Guest Part

Profesör
Katılım
5 Haziran 2009
Mesajlar
1,475
Reaksiyon puanı
42
Puanları
0
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü açıkladı: "Bu yıl kış ayları için beklediğimiz sıcaklıklar normalin 0,5-1 derece altında olacak."
ANKARA - Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, ''Bu yıl son bin yılın en soğuk kışının yaşanacağı'' yönündeki haberlerin internette Rus ve Polonyalı bilim insanlarına dayandırılarak yapıldığını ifade etti ve şunları söyledi:
''Olayı Golfstream dediğimiz sıcaklık akıntılarının yavaşlamasına bağlıyorlar ancak bazı bilimadamlarına göre, hatta uydulardan yapılan değerlendirmelerde Golfstream akımının yavaşlamadığı ortada. Onun için biz buna katılmıyoruz. DMİ olarak Avrupa Orta Vadeli Hava Tahmin Merkezi ile işbirliğimiz var. Onlarla birlikte yaptığımız değerlendirmelerde önümüzdeki sonbaharda sıcaklıklar bölgelere göre farklılık göstermekle birlikte normal, hatta normalin 0,5-1 derece üzerinde seyredecek. Kış aylarında ise hava, bölgelere göre değişiyor ama 0,5 -1 derece normalin altında geçecek gibi.''


İDDİALAR YALAN!
Geçmişe bakıldığında, 16. yüzyılda ve 1950'lerde sıcaklıkların 4-5 derece normalin altında seyrettiğini, İstanbul Boğazı'nın bile donduğunu anlatan Çağlar, ''Bu yıl kış ayları için beklediğimiz sıcaklıklar normalin 1 derece altında olacak. O nedenle 'buzul oluşacak, bin yılın soğukları yaşanacak' iddialarına katılmıyoruz'' dedi.


HAVALAR ISINIYOR
Bu hafta yaşanacak hava durumuna ilişkin bilgi veren Çağlar, şunları kaydetti:
''Geçtiğimiz hafta 10 dereceye varan düşüşler oldu ama sıcaklıklar bugünden itibaren ülke genelinde 6-8 derece artarak mevsim normallerine geliyor. Yağışlar hafta boyunca sürecek.
Bugün batı bölgelerde, Marmara Bölgesi'nde, Batı Karadeniz, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda yağış var.
Yarın, İstanbul başta olmak üzere batı bölgelerimizde kuvvetli yağış bekliyoruz. İzmir'de de yağışlar olacak. Yurdun batısında Ankara'ya kadar olan kesimde yağış var.
Çarşamba günü Doğu Anadolu'nun doğusu ve Güneydoğu Anadolu hariç ülke genelinde yağışlar var. Orta Karadeniz ve İstanbul'da kuvvetli yağışlar sürecek.
Perşembe ve Cuma günü ülke geneli yağışlı olacak. Hava sıcaklıkları ise ılık seyredecek.''

kaynak
 

aperon

Doçent
Katılım
3 Mart 2009
Mesajlar
705
Reaksiyon puanı
10
Puanları
0
karar versinler artık küresel donuyoruz mu ısınıyoruz mu ne oluyor...
ona göre yeni mont alacağım:)
 

Son mesajlar

Üst