Körfez Savaşı’ndaki Amerikalı asker 15 Temmuz afişinde!

Bu konuyu okuyanlar

Snickers

Profesör
Katılım
8 Tem 2017
Mesajlar
1,065
Reaksiyon puanı
272
Puanları
83
Cumhurbaşkanlığı, FETÖ’nün 15 Temmuz hain darbe girişiminde hayatını kaybedenleri anmak için bir dizi hazırlık yaptı ve afişler bastırdı.

05afis20cm.jpg


Afişler sosyal medyada tartışma konusu olurken, 15 Temmuz gecesi İstanbul Çengelköy'de yaşananları yansıtan bir afişteki askerin Amerikalı olduğu belirlendi.

İNTERNET SİTESİ BİLE VAR

15 Temmuz afişinde Türk Bayrağı'nın yanında, “15 Temmuz Destanı şehitlerimize ve gazilerimize saygıyla-İstanbul-Çengelköy” ifadesi yer aldı. Afişte, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı”' yazısı ve logosu kullanıldı. Afiş, Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan 15temmuzetkinlikleri.com adresinde “15 Temmuz, ay yıldızla şanlı direnişin buluşmasıdır. 15 Temmuz demokrasi bayramı, bu ülkenin dillere destan tarihinin adıdır” başlığıyla yer alırken, farklı noktalara da asıldı.

“BEN BU AFİŞTE NİYE VARIM?”

Aynı afişte Arda Parlak adlı bir vatandaşın, bir topluluk içinde çekilmiş görüntüsü de, “Darbeci askerlere karşı direnen vatandaş” gibi kullanıldı. Afişi gören ve kendi resminin kullanılmasına şaşıran Parlak, sosyal medya hesabından paylaşımda bulunarak, “Ben bu afişte niye varım? Açıklama yapacak kimse yok arkadaş” diye yazdı.

05asker15cm.jpg


26 YIL ÖNCE ÇEKİLDİ, ÖDÜL BİLE ALDI
Sosyal medyada büyük tepki çeken 15 Temmuz afişinde yer alan ABD'li asker fotoğrafı, David Turnley adlı fotoğrafçı tarafından 1991 yılındaki Körfez Savaşı sırasında çekildi. ‘Yılın Fotoğrafı' ödülünü alan fotoğraf daha önce Detroid Free Press'te de yayınlanmıştı. “Black Star” adı verilen fotoğraftaki ABD'li asker Ken Kozakiewicz, asker arkadaşının ölüm haberini aldıktan sonra ağlarken görülüyor. ABD'li asker, Cumhurbaşkanlığı tarafından 15 Temmuz için hazırlanan afişte elleriyle kafasını tutarken resmedildi. Fotoğraf, arama motoru Google'a “Ağlayan asker” yazınca çıkıyor.

Kaynak: Körfez Savaşı’ndaki Amerikalı asker 15 Temmuz afişinde!


 
Son düzenleyen moderatör:

SONG JOONG KI

Dekan
Emektar
Katılım
16 Eyl 2016
Mesajlar
8,240
Reaksiyon puanı
2,998
Puanları
113
Yaş
18
Şaşırdık mı? Hayır:D:D:D
Amerikalı yüzücü vakasının devamı gelecek dedim:D
 
Üst