Köpek Korkusu Nasıl Yenilir?

Bu konuyu okuyanlar

Curesto

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38
Merhabalar. Ciddi bir probleme sahibim. Utancımdan kimseye anlatamadığım için burada içimi dökmek istiyorum.

Köpeklerden korkuyorum. Şu an 18 yaşındayım ve hala bu hayvanlardan çok korkuyorum. Yaklaşık 11 yıl önce 7 yaşında iken, büyük bir kangal köpeği tarafından ısırılmıştım. O günden beri köpeklerden korkar ve onlardan nefret ederim.

Mesela köpeklerin olduğu bir caddeden veya sokaktan geçerken, içimde acayip bir korku olur. Köpekler ile karşılaşmamak için yolumu değiştirdiğim bile olur. Hatta; bazen sokakta manyak bir köpek var, durup duruken havlayarak beni kovalıyor, ben ise korkudan bağırarak kaçıyorum ama ısırmıyor.

Bu olaylardan sebep bu hayvanlardan nefret ediyorum. Bu korkunun tıbbi adı ise "cynophobia" veya "kinofobi" olarak geçiyor ve belirtileri tam olarak yaşadığım olaya uyuyor. Bu cidden günlük hayatımı etkileyen tabiri caizse, "lanet" bir sorun.

Bu fobiyi, uzmana görünmeden yenmek için neler yapabilirim?

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,104
Merhabalar. Ciddi bir probleme sahibim. Utancımdan kimseye anlatamadığım için burada içimi dökmek istiyorum.

Köpeklerden korkuyorum. Şu an 18 yaşındayım ve hala bu hayvanlardan çok korkuyorum. Yaklaşık 11 yıl önce 7 yaşında iken, büyük bir kangal köpeği tarafından ısırılmıştım. O günden beri köpeklerden korkar ve onlardan nefret ederim.

Mesela köpeklerin olduğu bir caddeden veya sokaktan geçerken, içimde acayip bir korku olur. Köpekler ile karşılaşmamak için yolumu değiştirdiğim bile olur. Hatta; bazen sokakta manyak bir köpek var, durup duruken havlayarak beni kovalıyor, ben ise korkudan bağırarak kaçıyorum ama ısırmıyor.

Bu olaylardan sebep bu hayvanlardan nefret ediyorum. Bu korkunun tıbbi adı ise "cynophobia" veya "kinofobi" olarak geçiyor ve belirtileri tam olarak yaşadığım olaya uyuyor. Bu cidden günlük hayatımı etkileyen tabiri caizse, "lanet" bir sorun.

Köpek sahiplen. Ama yavru olsun yeni doğmuş ne havlar ne bir şey yapar onla oyna bağ kur

quentin61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5

Köpek gördüğün zaman onlara ekmek ver vs. Seni görünce uysallaşsınlar

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,104
Dinini biraz araştır bence.

Kardeşim asıl sen araştır ben İmam hatipe gidiyorum peygamber efendimize sormuşlar evde hayvan beslemeyi peygamber efendimiz günah değil ancak beslenmesi uygun olmaz demiş anlayacağın günah değil ama uygun da değil asıl sen araştır ve gönderdiğin site Şafii mezhebinde evde köpek beslemek abdest bozar ve günahtır. Şafiiler köpeğin değdiği yerleri keserler. Sünnilik ya da Hanefilikte ise böyle bir kural yoktur.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Dinini biraz araştır bence.

Asıl sen dinimizi araştır öğren öyle kulaktan dolma bilgilerle konuşma mezhep farklılıklarını öğren

Hollywoo

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,462
Kardeşim asıl sen araştır ben İmam hatipe gidiyorum peygamber efendimize sormuşlar evde hayvan beslemeyi peygamber efendimiz günah değil ancak beslenmesi uygun olmaz demiş anlayacağın günah değil ama uygun da değil asıl sen araştır ve gönderdiğin site Şafii mezhebinde evde köpek beslemek abdest bozar ve günahtır. Şafiiler köpeğin değdiği yerleri keserler. Sünnilik ya da Hanefilikte ise böyle bir kural yoktur.

Asıl sen dinimizi araştır öğren öyle kulaktan dolma bilgilerle konuşma mezhep farklılıklarını öğren
Uygun olmayan bir şeyi sence beslemek iyi bir şey mi? Ben dinimi gayet iyi biliyorum boş yapma.

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,104
Uygun olmayan bir şeyi sence beslemek iyi bir şey mi? Ben dinimi gayet iyi biliyorum boş yapma.
Kardeşim herhalde bende biliyorum uygun olmadığını senin mezhepin ne hanefi mi şafii mi yada hangisi şafiisen günah hanefisen değil Kuranı Kerimde direkt olarak günah yada sevap diye belirtilmemiş Ama uygun değil beslenmemesi gerekir ve illaha ki eve sokması gerekmez kediyi sokabilir ama köpek uygun değil

Sen günah diyorsun ben iyi bir şey demiyorum ama günah değil dedim bana demediğini bırakmadın ben illahaki evde besle demedim ben iyi bir şey demedim sadece günah değil dedim

egle

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
917
Bu korkunu yenmek için bir köpeği sev onla vakit geçir sonrafarketmeden onu sevmeye başlayacaksın

Nixc0r

Forumgezer
Emektar
Reaksiyon puanı
15,307
Bende kedi sevmezdim sonra okul yolunda bi kedi gördüm gelirken ve giderken hep beni takip ediyordu sonra alıştım şuan kendisinin bi adı var Nimet :D.

Okul yollarında arkadaşım oluyor artık her gördüğünde yanıma geliyor tek sorun çağırmak için gel kuçu kuçu diye çağırmam :D ve gerçekten iş görüyor.

egle

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
917
Bende kedi sevmezdim sonra okul yolunda bi kedi gördüm gelirken ve giderken hep beni takip ediyordu sonra alıştım şuan kendisinin bi adı var Nimet :D.

Okul yollarında arkadaşım oluyor artık her gördüğünde yanıma geliyor tek sorun çağırmak için gel kuçu kuçu diye çağırmam :D ve gerçekten iş görüyor.
köpeğe kuçu kuçu denmezmiydi galiba bu kedimizde kendini bir köpek sanıyor

S-O-U-L

Asistan
Reaksiyon puanı
46
En iyisi köpeklerin olduğu yerlere onlar için yiyecek koy ama aranda baya mesafe olsun seni görsün yeter köpekleri gözle illa biri yer sürekli böyle yap bir gün illa bir köpek sana alışır yiyecek verirken yanına gelir sonrada alışınca kendini sevdirir sonrada böle kurtlulursun

kayhaniz

Asistan
Reaksiyon puanı
154
Yere bakan yürek yakan bir köpek vardı bizim burada. Bizde arkadaşlarla gözüne bakarsak kışkıracağını düşünüp gözüne doğru bakıyorduk :D Gerçi ne alaka?