Soru Kodlama Bilmek Için Ne Gereklidir?

Bu konuyu okuyanlar

KastamonuAyusu37

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Arkadaşlar birkaç sorum var:
1.si:öğrenilmesi en kolay kodlama dili nedir?
2.si:kodlama dili öğrenirken bize gereken şey nedir?
3.sü:Normalde bu yaz bir kursa gitmeyi düşünüyordum ama Kastamonu'da kurs yokmuş bunun için bedava canlı ders siteleri vs şeyler var mı ? Yoksa sadece Youtube üzerinden ilerlemek yeterlimidir?
4.sü:Kendimi nasıl geliştirebilirim?
5.si:Kodlama tam olarak neye dayalı birşeydir? kodlama öğrenmek için yabancı dil matematik gibi vs gibi bir alanda başarılı olmak gereklimidir?
6.sı:yaşım 15 Matematik ve yabancı dilim çöp sizce bu elemandan kodlayıcı çıkar mı?

Çay Perisi

Profesör
Reaksiyon puanı
938
İngilizcen yoksa zor gelişirsin, denklem yazamıyorsan da çoğu şeyi yapamazsın. YT'den ders izlemek yeterlidir.
En kolay dil çoğu kişiye göre Scratch'i saymazsak Python'dur.

damzchevk

Profesör
Reaksiyon puanı
1,013
Udemy üzerinde güzel kurslar var. Programlama öğrenmek için matematik gerekir demek yanlış olur ona aligoritmik zeka olması gerekir diyebiliriz. İnsanlar aligoritmik düşünebilmesine rağmen matematik ilgisi ve önyargıları sebebiyle maremarikte başarısız olduklarında programlama üzerindede başarısız olacaklarını düşünüyorlar ama biraz yanlış. Öğrenmeye başla çözemediğin kısımlar oldukça gereksirse saatlerce o problemi çözmeye çalışıp ilerlemen gerekir.

Emnn

Jet Sesi, Özgürlüğün Sesidir!
Emektar
Reaksiyon puanı
1,848
Arkadaşlar birkaç sorum var:
1.si:öğrenilmesi en kolay kodlama dili nedir?
2.si:kodlama dili öğrenirken bize gereken şey nedir?
3.sü:Normalde bu yaz bir kursa gitmeyi düşünüyordum ama Kastamonu'da kurs yokmuş bunun için bedava canlı ders siteleri vs şeyler var mı ? Yoksa sadece Youtube üzerinden ilerlemek yeterlimidir?
4.sü:Kendimi nasıl geliştirebilirim?
5.si:Kodlama tam olarak neye dayalı birşeydir? kodlama öğrenmek için yabancı dil matematik gibi vs gibi bir alanda başarılı olmak gereklimidir?
6.sı:yaşım 15 Matematik ve yabancı dilim çöp sizce bu elemandan kodlayıcı çıkar mı?
1- En kolay dil Python dır (bir çok kişiye göre )
2- İngilizcen olursa iyi olur . İngilizcen olmassa biraz sıkıntı yaşarsın
3- Udemy de ücretsiz kurslar var Youtube da içeriklerde var
4- Pratik yaparak Proje yaparak kendini geliştirirsin
5- İngilizceye tam dayalı olmasada ingilicze ile bağlantıları var
6- çalışır ve kendini geliştirirsen neden olmasın

durmayann

Profesör
Reaksiyon puanı
3,203
Temelinde sabır ve çalışmanın da yattığını unutmayalım.
(Herhangi bir dil bilmiyorum ama sabır ve düzenli çalışmanın gerekli olduğunu öğrendim.)

KastamonuAyusu37

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Peki arkadaşlar acaba günce 3 saat 30ı'q bir beyin ile çalışırsam kaç saatte en azından pythonu öğrenebilirim? ha birde her kodlama dilinin farklı bir olayı varmış diyorlar pytho'nun özellikleri ne hangi alanlarda kullanılıyor?

Çay Perisi

Profesör
Reaksiyon puanı
938
Peki arkadaşlar acaba günce 3 saat 30ı'q bir beyin ile çalışırsam kaç saatte en azından pythonu öğrenebilirim? ha birde her kodlama dilinin farklı bir olayı varmış diyorlar pytho'nun özellikleri ne hangi alanlarda kullanılıyor?
Veri analizi, makine öğrenmesi ve siber güvenlik alanlarında falan fazla kullanılır Python. Oyun yapmak istiyorsan (muhtemelen istiyorsun) C dillerine yönel.

KastamonuAyusu37

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Veri analizi, makine öğrenmesi ve siber güvenlik alanlarında falan fazla kullanılır Python. Oyun yapmak istiyorsan (muhtemelen istiyorsun) C dillerine yönel.
oyun, programlama vs(tam beni okudun ha :) C dilleri ne oluyor hocam "C" diye bir dil duydum ama bu C versiyonlu yada çoklu bir dil'mi anlayamadım?

Emnn

Emektar
Reaksiyon puanı
1,848
oyun, programlama vs(tam beni okudun ha :) C dilleri ne oluyor hocam "C" diye bir dil duydum ama bu C versiyonlu yada çoklu bir dil'mi anlayamadım?
direkt oyun yapmaya başlıyamazsın o yüzde senin pythonda algoritma mantığını kavraman gerek (diğer dillere göre daha kolay olduğu için pythonda algoritma mantığını anlıyarak başlamalısın) sonrasında c# ı da keşfetmen gerekicek sonra da oyun yapabilirsin
Mesaj otomatik birleştirildi:

C de normal bir programlama dilidir . C ,C++,C# da C dilleridir (bildiğim kadarıyla)

Çay Perisi

Profesör
Reaksiyon puanı
938
Unreal Engine'nin Blueprint sistemini kullanabilirsin, yazılım dili öğrenmene gerek yok. Blueprint Scratch gibi bir sistemdir, mantığı öğrenip öyle yazılım dili öğrenmeye başlayabilirsin. Unreal Engine için Blueprint kullanmayacaksan C++ öğrenmen gerek bu arada.

basit

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
İlk önce bir Türkçe yazmayı öğren :D (tamamen şaka yapıyorum).

Kardeş ben yazılımla içli dışlı olan biriyim, okulunu okuyorum.

İlk önce algroitma öğrenmem gerekir. Algoritma kısa bir konudur lakin program yazmak için ilk önce algroitma yazılır. Sırayla yapacağın adımlar önemlidir.

Algoritma öğrenince; program yazmak için temellerini de öğrenirsin. Girdi-çıktı kavramı, döngüler falan.

Sonra öğreneceğin dilin; yazım kurallarını, kütüphanalerini öğrenmem gerekir. Kolay bir dil olabilir Python lakin kütüphaneden bir şey çağırmak, metod yazmak falan diğer dillerin mantığıyla aynı. O yüzden kolay dil, zor dil yerine mantığı kapmak daha önemlidir.

İngilizce öğrenmeni öneririm. Bunun için vereceğim taktik, işletim sistemin de dahil olmak üzere, sanal ortamda kullanacağın her şey İngilizce olsun. Mesela forumlarda takılıyorsun ya, İngilizce'ye çevir dili. İnsanların ne demek istediklerini anla ve Türkçe cevap yaz.

Dil olarak ben Java'yı öneririm. Java çapraz platformda çalışabilen çok gelişmiş bir dildir. Android'de JVM içeriri mesela. Bir yazı okumuştum.

Son düzenleme:

KastamonuAyusu37

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
İlk önce bir Türkçe yazmayı öğren :D (tamamen şaka yapıyorum).

Kardeş ben yazılımla içli dışlı olan biriyim, okulunu okuyorum.

İlk önce algroitma öğrenmem gerekir. Algoritma kısa bir konudur lakin program yazmak için ilk önce algroitma yazılır. Sırayla yapacağın adımlar önemlidir.

Algoritma öğrenince; program yazmak için temellerini de öğrenirsin. Girdi-çıktı kavramı, döngüler falan.

Sonra öğreneceğin dilin; yazım kurallarını, kütüphanalerini öğrenmem gerekir. Kolay bir dil olabilir Python lakin kütüphaneden bir şey çağırmak, metod yazmak falan diğer dillerin mantığıyla aynı. O yüzden kolay dil, zor dil yerine mantığı kapmak daha önemlidir.

İngilizce öğrenmeni öneririm. Bunun için vereceğim taktik, işletim sistemin de dahil olmak üzere, sanal ortamda kullanacağın her şey İngilizce olsun. Mesela forumlarda takılıyorsun ya, İngilizce'ye çevir dili. İnsanların ne demek istediklerini anla ve Türkçe cevap yaz.

Dil olarak ben Java'yı öneririm. Java çapraz platformda çalışabilen çok gelişmiş bir dildir. Android'de JVM içeriri mesela. Bir yazı okumuştum.
öncelikle cevabınız için çok teşekkürler bir sorun var her dil'in olayı farklımı tam olarak? birisi uygulama birisi işletim sistemi birisi oyun birisi web sitesi yapma vs

java'nın diğer dillerden özelliği nedir?

basit

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
öncelikle cevabınız için çok teşekkürler bir sorun var her dil'in olayı farklımı tam olarak? birisi uygulama birisi işletim sistemi birisi oyun birisi web sitesi yapma vs

Java, belleği diğer dillere göre fazla tüketir lakin diğer dillerden daha güvenlidir ve performans olarak da bir fark yoktur.
Diğer bir özelliği, Java aslında bir sanal makine "JVM (Java Virtual Machine)". Tüm platformlarda çalışabilir. Bugün Android cihazlar bunu barındırır. O yüzden fazla bellek olur Android cihazlarda. Biri böyle bir yazı yazmıştı.

Java, C# ve Python nesneye dayalı programlama dilleri olduğu için aklına gelebilecek her şey yazılabilir.

Emnn

Emektar
Reaksiyon puanı
1,848

her dilin olayı tam olarak farklı olmasa da iyi oldukları noktalar farklıdır(tamamen aynı yerlerde kullanılır demiyorum)

Java ile
Cep telefonları için uygulamalar
Masaüstü uygulamaları
Web tabanlı uygulamalar vs