Kitap okumak bize neler kazandırır ?

Bu konuyu okuyanlar

SiberOptik

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
359
Çok fazla bilgi var internette fakat bunu görmüş edinmiş insanlar varmıdır aramızda kitaplar okudunuz sizlere neler kazandırdı
* Hayatta daha başarılı oldunuz mu ?
* Zekanız gelişti mi ? merak ediyorum arkadaşlar bunu canlı canlı yaşayan tecrübe eden arkadaşlar tecrübelerini bize aktara bilir mi ?

Bu günkü son konum.

Laufeyson

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,075
Hayatımın daha çok başlarında olsam da kitap okumanın her zaman artısı oldu.
Zeka gelişimi gibi bir şey söz konusu değil. Hatta yaş arttıkça bir tık gerileme oluyor. Çocukluk döneminden 15-20 yaşlarına geçerken.

Kelime hazneniz gelişir, daha fazla kelime bilirsiniz. Başkaları kelime bulamazken siz farklı farklı kelimeler kullanırsınız. Ufkunuz açılır.

Daha saymamı isterseniz sayayım.

SiberOptik

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
359
Hayatımın daha çok başlarında olsam da kitap okumanın her zaman artısı oldu.
Zeka gelişimi gibi bir şey söz konusu değil. Hatta yaş arttıkça bir tık gerileme oluyor. Çocukluk döneminden 15-20 yaşlarına geçerken.

Kelime hazneniz gelişir, daha fazla kelime bilirsiniz. Başkaları kelime bulamazken siz farklı farklı kelimeler kullanırsınız. Ufkunuz açılır.

Daha saymamı isterseniz sayayım.
Peki karar verme duygunuz.
problemleri çözme şekliniz
değiştimi

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Yapacağın her sanatsal aktivite, seni geliştirir.

Bu sanatsal aktiviteler şunlardır;
Müzik dinlemek, müzik çalmak,
Film izlemek, film yapmaya çalışmak,
Oyun oynamak, oyun geliştirmek,
Kitap okumak, kitap yazmak,
Resim çizmek, incelemek bir sürü örnek olabilir.

Ya sen insanlara bir şey anlatırsın, ya da insanların anlattığını anlamaya çalışırsın.
Bu yüzden anlamsal duyularımız geliştirir.

Nasıl gelişir?
Bir roman okurken, betimlemeler ile ortamı hayal edebilirsin.

Her şeyin faydası zarardır ama bunu unutma.
Çok oyun oynamak ile çok kitap okumak arasında ki farkı göremiyorum ben.

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,199
5 ayda 40 küsür kitap okumuştum. Tam kitap kurdu olduğum bir dönemdi. Kelime dağarcığın genişliyor, akıcı cümle kurabiliyorsun, sesli okumana fayda sağlıyor, hayal gücünü geliştiriyor... Bunlar gördüğüm katkıları.

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Çok fazla bilgi var internette fakat bunu görmüş edinmiş insanlar varmıdır aramızda kitaplar okudunuz sizlere neler kazandırdı
* Zekanız gelişti mi ? merak ediyorum arkadaşlar bunu canlı canlı yaşayan tecrübe eden arkadaşlar tecrübelerini bize aktara bilir mi ?

Bu günkü son konum.
Kitapı ne amaçla okuduğuna bağlı. Gider öğretmenin bir masal kitabı önerir, okutmak için zorlar ama bir işine yaramaz. Kendi bir tarih kitabın vardır, hem sana bilgi ve kelime haznesi aşılar. Ayrıca paragraf sorusu çözmekle eş değer diyebiliriz :D

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Kitap okumak iyi bir şeydir. Mesela tarihi severim ben. Bir şeylerle ilgili bilgin olur. Her türde kitap var. Her şeyi öğrenebilirsin, kitaplar sayesinde. ?
Ama bazıları sıkıcı bulur. Ben bulmam. Kitap okumayıp veya bir şeyler öğrenmeyip, sosyal medya saçmalığını kullanıp, zamanlarını boşa harcarlar. Bomboş ve işe yaramayan video çekenleri seyredirler. Hayatlarına hiç bir katkısı olmayacak, yine de seyrediyorlar.
Hemen bir şey söylesen, seyrettiklerini savunurlar ve size hakaret bile ederler.

Dertsizali

Profesör Dr Doçent Dertsizali :)
Reaksiyon puanı
2,177

Bu günkü son konum.
Aslında kitaplarda internetteki gibi hele bide bu devirde daha kolay ve önüne gelen kitap yazıyor... örnek vereyim birisi diyor çay içiyordu biri diyor su iciyordu.

kitaplarda da kişilerin kendi yorumu var.

023

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,603
Ben kitap okuyarak Ghoulların bıçaklanamadığını öğrendim.

Tokyo Ghoul'un 1. ciltini okudum evet.

mahmutokkan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
55
Her zaman artısı olan bir aktivitedir kitap okumak. (Tabi ki kaliteli okuma yapmak :) )Arkadaşlar genel olarak faydalarından bahsetmiş. Normal okuma yapmanın yanında sesli okumanın da diksiyon ve akılda kalıcılık olarak bariz etkileri mevcut. Bir birey olarak her zaman okumalı.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Kitaplar hafızadır @SiberOptik, insanlığın hafızası.
Geçmişimizi kitaplardan öğrenir, geleceğin haritasını çizeriz.
Allah'ın varlığını, peygamber efendimizin hayatını hakiki vechesiyle hep kitaplardan öğrendik.
Bilimin temelinde kitap vardır, keza hukuk ve adaletin de...

Dil bir insan için ana sütü kadar kutsal bir ögedir. Onu kitaplar okuyarak geliştiririz. Dil'in hangi seviyedeyse sen o kadarsın. Kitap okumayı sevmeyen, okumayan emin ol profesör dahi olsa cahildir, cahil kalmaya mahkümdur.

Birçok insani duyguyu, estetik ve sosyalleşme yönümüzü yaşadığımız hayattan alsak da kitaplarla onu tezyin eder, üst seviyelere çıkarırız.

Ben "İnsan canı acıyınca ağlar" diye bilirdim eskiden. Sonra Üstad Necip Fazıl'ın tiyatro oyunu olarak yazdığı sonra kitap olarak basılan "Reis Bey" adlı kitabını okuyunca bende bambaşka bir anlam ifade etmeye başladı.

Vatan sevgisi, anne-baba sevgisi belki fıtrattandır, ama kitaplardan bu sevgilerin kristalize edilmiş halini öğrenirsin.

Yahu insan kendini dahi çok kitap okuyarak daha iyi tanıma fırsatı bulur. Çünkü kitaplar insan ruhuna açılan ve ışık getiren menfezlerdir.

mahmutokkan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
55
Allah'ın varlığını, peygamber efendimizin hayatını hakiki vechesiyle hep kitaplardan öğrendik.

Dil bir insan için ana sütü kadar kutsal bir ögedir. Onu kitaplar okuyarak geliştiririz. Dil'in hangi seviyedeyse sen o kadarsın. Kitap okumayı sevmeyen, okumayan emin ol profesör dahi olsa cahildir, cahil kalmaya mahkümdur.

Birçok insani duyguyu, estetik ve sosyalleşme yönümüzü yaşadığımız hayattan alsak da kitaplarla onu tezyin eder, üst seviyelere çıkarırız.

Ben "İnsan canı acıyınca ağlar" diye bilirdim eskiden. Sonra Üstad Necip Fazıl'ın tiyatro oyunu olarak yazdığı sonra kitap olarak basılan "Reis Bey" adlı kitabını okuyunca bende bambaşka bir anlam ifade etmeye başladı.

Vatan sevgisi, anne-baba sevgisi belki fıtrattandır, ama kitaplardan bu sevgilerin kristalize edilmiş halini öğrenirsin.

Yahu insan kendini dahi çok kitap okuyarak daha iyi tanıma fırsatı bulur. Çünkü kitaplar insan ruhuna açılan ve ışık getiren menfezlerdir.
Hocam bu ne güzel bir ifadedir, ağzınıza sağlık :)

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Okumak bir amel, ilim ise gayedir... Bu ikisini dengeli gözeten er kişi HAKÎKAT'i bulur :)

“İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir. Sen kendini bilmezsin, ya nice okumaktır.” Yunus Emre​

Beşikten mezara kadar ilim tahsil ediniz.” Hz. Muhammed (S.A.V.).​

SiberOptik

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
359

Üstad ağzına sağlık.

Akdeniz124

Doçent
Reaksiyon puanı
424
Bence kitap okumanın faydalı olup olamıyıcağını insan belirler
Eğerki kitap okumanın kendin için bir ödül olduğunu bilirsen bu iyi olabilir
Ancak kitaplarada takılmamak lazım bunuda unutma ;D

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
Lisede çok fazla kitap okuyordum. Fark ettiğim en büyük şey ise o zamanlar için arkadaşlarım yarım sayfalık paragrafı 3 kez okurdu zor anlardı. Ben 1 kez okur tamamı ile anlardım sınavda çok faydasını gördüm. Anlama kabiliyeti gelişince daha hızlı oluyorsun. Bir çok arkadaşım hızlı okuma kursuna vs de gitti fakat ben onlardan biraz daha yavaş okuyup daha anlamlı okuyordum. O zamanlar şiir yazardım. Kitap denemem de oldu 5 sayfada olsa. Onun dışında bende başka etki yaratmadı sanırım ama bir süre sonra özellikle akıcı romanlar güzel de kurgulanmış ise zihninde bir film veya oyun canlanıyor. Zihin tiyatrosu diyorum ben. Okudukça zihin tiyatrosu yapıyorsun.

aesthetey

Asistan
Reaksiyon puanı
119
Okumak kişiye her açıdan katkı sağlar. Kelime dağarcığı, algı hızı ve kalitesi, düşünce yapısı, hayal gücü gibi önemli unsurları geliştirir ve kitaba göre bilgi edinimi de sağlar. Kısa süreli belleği ve hafızayı geliştirdiğine dair de bilimsel yazılar var. Kişi kendisini çok daha iyi ifade eder, okuduklarını ve durumları çok daha iyi ve hızlı kavrar, ayrıca kültürel açıdan da gelişir. Ki bunlar oldukça önemli durumlar.. Okumak değerli ve mühim..