Kısa dönem askerlik

Bu konuyu okuyanlar

Bepob

Müdavim
Reaksiyon puanı
302
Şuan 20 yaşındayım 28 nisanda tam olarak 20 olacağım 2 senelik özel ünide okuyorum fakat bu aralar askerliği kafaya takmış durumdayım kendime ait planlarım var ve bu halde kısa dönem askerlik yapamıyorum biliyorum ki uzun dönem askerliği hayatta istemiyorum hayattan soğurum.Eskiden 2 sene okuyan biri 2 senelik açıktan okuyunca kısa dönem oluyormuş ama şimdi de öyle değilmiş ne yapacağım bilmiyorum cidden moralimi bozuyor askere gitmek istiyorum fakat kesinlikle uzun dönem değil.Dikey geçiş sınavına gireceğim fakat büyük ihtimalle kazanamam çünkü şuan yeterli bilgiye sahip değilim yani bu aralar acayip moralimi bozuyor bu durum hayatımı etkileyecek şekilde Bu konu hakkında bilgisi olanlar bana yardımcı olabilir mi :(

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Dostum myo mezunları uzun dönem askerlik yapıyor, eğer dikey geçiş ile herhangi bir bölüme geçerseniz ve o lisans bölümünü bitirirseniz kısa dönem yapabiliyorsun. Ayrıca okul belli bir tarihe kadar tecil ettiriyor normalde mezun olduktan sonraki ilk yılbaşına kadar oluyor bu süre, myo bittikten sonra 2 yıl tercih hakkın var. Yani kısa dönem yapacaksan dgs ye girip lisans programına yerleşmek gerekiyor. Geçen sene Anadolu Üniversitesi sınavsız olarak 3. Sınıftan öğrenci alıyordu acikogretimde ama artık bu sene sınav ile alacak yani yine dgs ye girip bu açık öğretim programına girecek puanı alıpta bu lisans programının bitirsen yine kısa dönem askerlik yaparsın.

Bepob

Müdavim
Reaksiyon puanı
302
Dostum myo mezunları uzun dönem askerlik yapıyor, eğer dikey geçiş ile herhangi bir bölüme geçerseniz ve o lisans bölümünü bitirirseniz kısa dönem yapabiliyorsun. Ayrıca okul belli bir tarihe kadar tecil ettiriyor normalde mezun olduktan sonraki ilk yılbaşına kadar oluyor bu süre, myo bittikten sonra 2 yıl tercih hakkın var. Yani kısa dönem yapacaksan dgs ye girip lisans programına yerleşmek gerekiyor. Geçen sene Anadolu Üniversitesi sınavsız olarak 3. Sınıftan öğrenci alıyordu acikogretimde ama artık bu sene sınav ile alacak yani yine dgs ye girip bu açık öğretim programına girecek puanı alıpta bu lisans programının bitirsen yine kısa dönem askerlik yaparsın.

Hocam biriyle konuşmuştum bana dedi bu dönem okulun bitince eylül ayında sınavsız üniye başvur dedi aof işletmeye kaydol askerligin tescil olur dedi otomatikmen böyle mümkün mü

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Hocam biriyle konuşmuştum bana dedi bu dönem okulun bitince eylül ayında sınavsız üniye başvur dedi aof işletmeye kaydol askerligin tescil olur dedi otomatikmen böyle mümkün mü
Sınavsız üniversite devri geçen sene alınan karar ile bitti dostum. Artık Anadolu Üniversitesi sinavsiz olan programina bu sene güzel döneminde dgs puanı ile alım yapacak. Yani dgsye girmen şart.

Bepob

Müdavim
Reaksiyon puanı
302
Sınavsız üniversite devri geçen sene alınan karar ile bitti dostum. Artık Anadolu Üniversitesi sinavsiz olan programina bu sene güzel döneminde dgs puanı ile alım yapacak. Yani dgsye girmen şart.

Of yani benim kesinlikle dgs girmem şart değil mi başka yolu yok :( halbu ki dedi aöf başvur 3. seneden devam et bitir işletmeyi kısa dönem olur demişti. Dgs şart değilmi :(

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Aof olayı bu sene kalktı diye duydum. Sınav ile alacaklardı, ama dgs ile o Anadolu Üniversitesi Üniversitesi acikogretimde geviş puanı abartı olmayacaktır. Sınav zaten basit, ama mutlaka çalışman gerekiyor. Mesela geçen sene matematik kısmı zordu.

Bepob

Müdavim
Reaksiyon puanı
302
Aof olayı bu sene kalktı diye duydum. Sınav ile alacaklardı, ama dgs ile o Anadolu Üniversitesi Üniversitesi acikogretimde geviş puanı abartı olmayacaktır. Sınav zaten basit, ama mutlaka çalışman gerekiyor. Mesela geçen sene matematik kısmı zordu.

Hocam calısmasına calısırmda az kişiyi alıyorlar hani kapasitem olsada pek çalısan biri degilim yine zor geliyor peki siz benim yerimde olsanız ne yapardınız

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Dostum senin açık öğretim dediğin Anadolu Üniversitesi, ama şuan web sitesine erişemezsin çalışma yapıyorlar. Kontenjan sınırı yok o programda sadece puanı tuttur yetiyor, ayrıca geçen sene kontenjanlarına bakabilirsin. Dosya bu bu dosyada her bölüm tek tek en son kaç puan ile kaç öğrenci almış yazıyor, incelersen aklında kabaca birşeyler oluşacaktır.