Soru Kira fiyatlarını sabitlemeden, asgari ücrete yapılacak zam geçersiz olur

Bu konuyu okuyanlar

James Howlett

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,233
Bu kadar net konuşuyorum örneğini 2022 ocaktan beri yaşıyoruz, şuan kira fiyatlarının asgari ücretten fazla olduğu ortada, eğer AKP ve Recep Tayyip Erdoğan azcık samimi ise, bir yasa veya her neyse, 2022 aralıktan önce yapılacağı günün kira fiyatını sabitleyip arttırana kiracının şikayeti ile 50.000₺ ceza verip o kira yine sabitlenmeli.

Bunun üzerine asgari ücrete zam yapılmalı aksi takdirde yapılacak zam tamamen geçersiz olur.

İstersen asgari ücreti 20.000₺ yap yapılınca kira ücretleri 22.000₺ oluyorsa yapılan zammın alınan paranın hiçbir anlamı olmuyor.

Bunu sağlayarak asgari ücrete zam yapılmalı.

Barınma bir lüks değil temel oğlu temel bir ihtiyaçtır.........
Mesaj otomatik birleştirildi:

@Applemania

Applemania

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,461
Bu kadar net konuşuyorum örneğini 2022 ocaktan beri yaşıyoruz, şuan kira fiyatlarının asgari ücretten fazla olduğu ortada, eğer AKP ve Recep Tayyip Erdoğan azcık samimi ise, bir yasa veya her neyse, 2022 aralıktan önce yapılacağı günün kira fiyatını sabitleyip arttırana kiracının şikayeti ile 50.000₺ ceza verip o kira yine sabitlenmeli.

Bunun üzerine asgari ücrete zam yapılmalı aksi takdirde yapılacak zam tamamen geçersiz olur.

İstersen asgari ücreti 20.000₺ yap yapılınca kira ücretleri 22.000₺ oluyorsa yapılan zammın alınan paranın hiçbir anlamı olmuyor.

@Applemania
Yapmaz.Ülkemizde rafların dolu olması ile övünen bir zihniyet kendi menfaatine aykırı hiç bir eyleme imza atmaz.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060

@Applemania

Sizin yasa kanun kural kitaptan haberiniz yok galiba? Serbest piyasada sen kiralara o şekilde müdahale edemezsin. Ayrıca olaylara tek taraflı bakıyorsun.

Mesela geçenlerde devlet kanun çıkardı kiracılar yüzde 25'ten fazla zam yapamazlar diye. O bile şüpheli kanuna aykırı diyen muhalif isimler var. Bas bas bağırıyorlar sen yüzde 25 limit koyamazsın diye. Siz çıkmışınız hiç zam yapmasınlar diyorsunuz.

Şuan evin olmadığına veya kiracın olmadığına rahatsın ama atıyorum sadece kira ile geçinen insanlar ne olacak? Veya eskiden kiraya vermiş evini onlar ne olacak?

Benim çevremde çok var mesela insalar evlerini kiraya vermiş zamanında 1500-2000 TL bandına şimdi aynı evler 4000-5000 TL oldu ama içinde kiracı var diye kirayı yükseltemiyorsun. Üstelik devlet sana yüzde 25'ten fazla zam yapamazsın diye dayatıyor şimdi.

Bizzat 1. derece akrabam işte 1500 TL olan evine yüzde 25 zam yapabilecek yışbaşında max 1875 TL olacak. Evin değeri 1.5 Trilyonu geçmiş havuzlu lüks sitede üst katlar yeni verenler 5000TL den veriyor kiraya sen veremiyon. evin var aldığın para asgari ücretin 3'te biri olacak seneye resmen. Düşün aylık 2000 TL olsa bile çöp resmen para. Kiracı çıktıktan sonra evin tadilatını yapamazsın 1 yıllık kira ile.

irsuya

beyond negative diff
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,903
Sizin yasa kanun kural kitaptan haberiniz yok galiba? Serbest piyasada sen kiralara o şekilde müdahale edemezsin. Ayrıca olaylara tek taraflı bakıyorsun.

Mesela geçenlerde devlet kanun çıkardı kiracılar yüzde 25'ten fazla zam yapamazlar diye. O bile şüpheli kanuna aykırı diyen muhalif isimler var. Bas bas bağırıyorlar sen yüzde 25 limit koyamazsın diye. Siz çıkmışınız hiç zam yapmasınlar diyorsunuz.

Şuan evin olmadığına veya kiracın olmadığına rahatsın ama atıyorum sadece kira ile geçinen insanlar ne olacak? Veya eskiden kiraya vermiş evini onlar ne olacak?

Benim çevremde çok var mesela insalar evlerini kiraya vermiş zamanında 1500-2000 TL bandına şimdi aynı evler 4000-5000 TL oldu ama içinde kiracı var diye kirayı yükseltemiyorsun. Üstelik devlet sana yüzde 25'ten fazla zam yapamazsın diye dayatıyor şimdi.

Bizzat 1. derece akrabam işte 1500 TL olan evine yüzde 25 zam yapabilecek yışbaşında max 1875 TL olacak. Evin değeri 1.5 Trilyonu geçmiş havuzlu lüks sitede üst katlar yeni verenler 5000TL den veriyor kiraya sen veremiyon. evin var aldığın para asgari ücretin 3'te biri olacak seneye resmen. Düşün aylık 2000 TL olsa bile çöp resmen para. Kiracı çıktıktan sonra evin tadilatını yapamazsın 1 yıllık kira ile.
? ? recep tayyip erdogan lordum o en iyisini yapar.

James Howlett

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,233

Başlarım senin serbest piyasana sömürenden yana mısın sömürülenden mi?

Samimiyetsiz kabak tadı verdin artık insanlar öldü bitti

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Başlarım senin serbest piyasana sömürenden yana mısın sömürülenden mi?

Samimiyetsiz kabak tadı verdin artık insanlar öldü bitti

Akla mantığa ters söylediğin.

Ülkede enflasyon var faiz var ama abi kiralar artmasın neden James reis öyle istiyor. Öyle şey olur mu. Buna karşı çıkmakta sömürü düzenini savunmak mı oluyor?

Yahya Furkan

Baadshah
Reaksiyon puanı
2,193
Kiradan ziyade enflasyon düşmeli. Enflasyon düşmeden ne yapılırsa yapılsın, hiç bir faydası olmayacak. Serbest piyasaya evet müdahale edemezler, zaten maksimum %25 zam yasası var.

Enflasyon düşerse her şey çözülür.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Kiradan ziyade enflasyon düşmeli. Enflasyon düşmeden ne yapılırsa yapılsın, hiç bir faydası olmayacak. Serbest piyasaya evet müdahale edemezler, zaten maksimum %25 zam yasası var.

Enflasyon düşerse her şey çözülür.

Yaa enflasyon düşecek yada maaş zamların enflasyondan fazla yapılacak.

Yoksa polisiye tedbirler ise sen bunu alma sen bunu satma sen zam yapma ev fiyatlarını arttırma veya zam yaparsan döverim ceza keserim diyerek hiç bir şey olmaz. Serbest piyasada yüzde 25'e kiraları sabitlemek bile sıkıntılı aslında ama millet pek ses etmiyor gene. Mahkemeye verse ev sahipleri döndürürler bu kararı büyük ihtimal.

irsuya

beyond negative diff
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,903
Yaa enflasyon düşecek yada maaş zamların enflasyondan fazla yapılacak.

Yoksa polisiye tedbirler ise sen bunu alma sen bunu satma sen zam yapma ev fiyatlarını arttırma veya zam yaparsan döverim ceza keserim diyerek hiç bir şey olmaz. Serbest piyasada yüzde 25'e kiraları sabitlemek bile sıkıntılı aslında ama millet pek ses etmiyor gene. Mahkemeye verse ev sahipleri döndürürler bu kararı büyük ihtimal.
Maaş zamı gelirse Türk Lirası'nın hiç bir değeri kalmaz. Enflasyonun düzelmesi lazım ve kağıt 500 TL'nin asla çıkmaması lazım.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Maaş zamı gelirse Türk Lirası'nın hiç bir değeri kalmaz. Enflasyonun düzelmesi lazım ve kağıt 500 TL'nin asla çıkmaması lazım.

Enflasyon varken maaşlara zam yapmazsan millet acından ölür bu seferde. Kısır bir döngü gibi bir şey bu mecbur yapacaksın maaşlara zam Sen zam yapınca bu sefer enflasyon gene artacak flan ama mecbursun.

Bu ekonomik şartlarda kağıt 500 TL çıkacak gibi geliyor bana 1 yıl içinde. Çünkü bu hızla giderse 2023 seçimleri öncesi Asgari ücret bile 10 bin TL bandına gelecektir.

James Howlett

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,233
Enflasyon varken maaşlara zam yapmazsan millet acından ölür bu seferde. Kısır bir döngü gibi bir şey bu mecbur yapacaksın maaşlara zam Sen zam yapınca bu sefer enflasyon gene artacak flan ama mecbursun.

Bu ekonomik şartlarda kağıt 500 TL çıkacak gibi geliyor bana 1 yıl içinde. Çünkü bu hızla giderse 2023 seçimleri öncesi Asgari ücret bile 10 bin TL bandına gelecektir.
Büyük güçlü Türkiye he?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
yaşayan Cumhurbaşkanı portreli bankanotlar pek hayretmiyor İsmet İnönü bunu yaşadı.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
ne yazik ki mümkün.

Ayne aynen kesin görürürz hatta ön görseller sızmış :)

1663884185355.png

Not: Harbi böyle şeylere inananlar kananlar çıkıyor mu (!) Gerçek gibi mümkün diyorsunuz birde. (Bilmeden konuşmamak gerek.)

Son düzenleme:

irsuya

beyond negative diff
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,903

Ekli dosyayı görüntüle 173988

Not: Harbi böyle şeylere inananlar kananlar çıkıyor mu (!) Gerçek gibi mümkün diyorsunuz birde. (Bilmeden konuşmamak gerek.)
hoca ben çok iyi tanidigim siyasetcilerle bunu tartistim kolay kolay boyle bir sey yapamaz. kesin bir yargida bulunmadim zaten

Son düzenleme:

Emirhan Sonmez

Doçent
Reaksiyon puanı
406

@Applemania
Asgari ücrete zam yapılınca herşeye yapılıyor alım gücü dahada azalıyor.

irsuya

beyond negative diff
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,903
(Bilmeden konuşmamak gerek.)
Şu an yapması olası bir şey. arap Twitter hesabı açan, yüz binlerce afganı ve suriyeliyi Türk vatandaşı yapıp cebe oy atan, ülkeyi rezil rüsva hâle getiren adamdan beklenir ?

Ben kesin bir yargıda bulunmadım zaten. Sizin anlama kabiliyetiniz ile ilgili.

Benim vizyonumu eleştiren ve bilgisiz olduğumu düşünen bütün konularda olayı çarpıtıp içten içe er er erdoganı savunuyor nedense. ?

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Şu an yapması olası bir şey.
Halen olası diyon ya :)
Olası bir şey değil işte saçmalama lütfen bilip bilmeden. Merkez bankası şuan yaşayan canlı olan birini veya resmi görevi olan ( eski Başbakan olur Cumhurbaşkanı olur veya en eski üst düzey görevli olur paranın üstüne basamıyorlar.)

1663932857406.png

Leon Dayı

Profesör
Reaksiyon puanı
1,608

Ekli dosyayı görüntüle 173988

Bunu yapamaz yaparsa engel oluruz. İsterse RTE isterse kralı bile gelsin Atatürk'ün adını resmini silmeye gücü yetmez.

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Keşke tek sorun kira zammı olsa ve çözülse. Her şey böyle pahalı gelmemeli. Sadece telefon olan Iphone bile lüks olmamalı. Ama maalesef öyle değil. ? Malum kişinin her yaptığı boşuna. İnsanlar haklı oldukları için ondan nefret ediyorlar. Ne güzelim hayatımızı yok etti. Artık 2023 yılı sonu olmalı. O malum kişi yerine başkası olsa ve yine böyle olsa, o başkasından da nefret ederdi insanlar.

Son düzenleme:

James Howlett

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,233
Keşke tek sorun kira zammı olsa ve çözülse. Her şey böyle pahalı gelmemeli. Sadece telefon olan Iphone bile lüks olmamalı. Ama maalesef öyle değil. ? Malum kişinin her yaptığı boşuna. İnsanlar haklı oldukları için ondan nefret ediyorlar. Ne güzelim hayatımızı yok etti. Artık 2023 yılı sonu olmalı. O malum kişi yerine başkası olsa ve yine böyle olsa, o başkasından da nefret ederdi insanlar.
Bu olayın Erdoğanla Erdoğan’ın şahsıyla alakası yok, kim böyle bir hayat yaşatsa aynı tepki verilir isterse Atatürk olsun gene verilirdi, hatta peygamberler olsa onlarada verilir ama peygamberler böyle birşey yapmaz zaten aklından dahi geçirmez geçirse Allah vekil kılmazdı.

Ama cidden bıktırdı artık yaşı 40 olup hala ana baba evinde at poposunda sinek olan var çekilecek dert değil bu insanlar daha sonra ya hayvan katlediyor yada insan, çünkü çıldırtacak kadar ağır bir olay

Son mesajlar