Kim Takar Korsan Korumasını?

Bu konuyu okuyanlar

Alengirli

Dekan
Reaksiyon puanı
23
Lisanslı yazılımların en büyük koruma kalkanı olan Digital Rights Management, kısa adıyla DRM, gerçekte ne kadar bağlayıcı bir sistem?

Özellikle internet üzerinden dijital yazılım ya da video oyunu alışverişinin artmasıyla birlikte hayatımıza giren bir kavram "DRM". Daha önceleri buna "korsan koruması" diyorduk. Aslında yabana atılacak bir sistem değil, zira özellikle video oyunu firmaları, SecuROM ve benzeri DRM sistemlerine çuvalla para döküyor. Üstelik korsan yazılımla mücadele için yapılan bu yatırımlar, tüketicilerden hiç de iyi eleştiri almıyor. En son örneği Spore'da bulunan ve yükleme kısıtlaması getiren kopya koruma sistemi, oyunu orijinal alanların da mağdur duruma düştüğü gerekçesiyle adeta topa tutuldu. Oysa gerçekçi düşünüldüğünde, herhangi bir takıntısı olmayan hiçbir oyuncu, aynı oyunu üç(ya da beş diyelim) kez tekrar tekrar kurmaz.
spore1230572475.jpg

:: Spore iyiydi de DRM'si kötüydü ::
Ne Kadar Etkili?

Video oyunlarıyla veya yazılımlarla az çok ilgili olan herkes bilir ki, istediği kadar sıkı korunsun, her yazılım er ya da geç mutlaka kırılır ve torrent ağlarına düşer. Peki bu bilinirken, DRM koruma sistemleri neden halen yazılım evlerinin en çok masraf yaptığı kısım olarak görünüyor? Sebebi aslında, ülkemizde uygulanan sigara yasaklarını akıllara getiriyor. Zira eğer herhangi bir kopya sistemi kullanılmazsa, bilgisayarında en basit DVD kopyalama programı bulunan ve yaptığının aslında yasa dışı olduğunun farkında bile olmayan temel seviyedeki kullanıcılar da kolay yolu seçecek. Yani bu biraz "ölümü görüp sıtmaya razı olmaya" benziyor. Şu haliyle bir oyunu korsan oynayabilmek için gerekli torrent bağlantılarının bulunması ve "crack'leme" (ya da kürekleme) işleminin yapılması lazım ki, temel düzeyde bir bilgisayar kullanıcısını biraz aşan işlemler bunlar.

Firmalar Uyanıyor

Yine de Ubisoft ve diğer firmaların kullandığı SecureROM ve diğer DRM sistemleri, gereksiz masraf gibi görünmekten kurtulamıyor. Ancak bazı şirketler de, yapılan bu masrafın boşa gittiğini ve DRM'nin torrent karşısında asla rakip olamayacağını çözmüş olmalı ki, "kopya koruma" işlemini çok daha basit yöntemler ile geçiştiriyor. Örneğin Bethesda, muazzam başarı yakalayan Fallout 3'e korsana karşı sadece basit bir disk kontrolü koymuş durumda. Bu da aklıma bir Aral yetkilisinin sözünü getiriyor: "Lisanslı oyunun doğrudan alternatifi korsan değil, çünkü bugün 1000 kişi korsandan vazgeçse, bunun yerine orijinal oyun alacak olanların sayısı birkaç düzineyi geçmez." Bakalım yazılım firmaları, DRM konusunda başka ne gibi adımlar atacak.
fallout-71230572574.jpg
:: Oyunlarda DRM korumaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yazan: Erhan Kahraman
SDN - http://shiftdelete.net

erdemmin

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bence her türlü yazılım firmasında olması gereken sistem ama ne varki her iki tarafta bu korumadan acı cekecek kullanıcı o oyunu oynamayacak firmada oyuncu kitlesi azaldığı için fazla kazanç elde edemeyecek reklamlardan böylece sonuç kötü bu nedenle sistemi biraz kurnazlıkla işletip hemde reklam gelirini koruyarak bu sistemi biraz daha geliştirilmesi gerek zaten her türlü yazılım bir şekilde amaçlı yada amaçsız sunucuyla erişimi engellenip bi şekilde sonuca erişiliyor.

allah hem kullanıcıya hemde yapımcıya zeval vermesin :)

m1903

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Starforce falan vardı bir zamanlar hala kullanılıyor mu bilmiyorum.Orijinal bir oyun almıştım (evet orijinal almıştım :D ) hevesle kuruyordum kurulum bitti,oyunu açmak istedim starforce uyarısı çıktı oyunun çalışabilmesi için kendi ıvır zıvırını kuracakmış sözde.Neyse kur dedim makineyi yeniden başlattı kurulum sonrasında.Oradan sonrasını hatırlamıyorum zaten.Bilgisayara ışığı gösteriyordum en son.O günden beri ucuzda olsalar çok beğendiğim oyunlar haricindekileri orijinal almıyorum. Orijinal alıpta bilgisayarımın içine edecekse korsan oynarım daha iyi.