Kılıçdaroğlu'nun depremzedelere bedava konut vaadi

Bu konuyu okuyanlar

nagaracuga

Doçent
Reaksiyon puanı
493
Depremin ilk günlerinde sosyal medyada zorunlu DASK için betonarme parası verdiği şeklinde eleştiriler yapıldığını gördüm.
Sonra hükûmet depremzedeler için yapılan konutların %60'ını karşılayacak, %40'ı 240 ay vade ile satılacak şeklinde eleştiriler devam etti.
Zorunlu DASK, betonarme parasını karşılıyorsa zaten ya %40'lık kısma yetiyordur ya da %40'ın önemli bir bölümünü karşılıyordur. Bu durumda bazı depremzedeler hiç taksit bile ödemeyecektir veya 240 ayda ödenecek olan taksit depremzedelere ağır gelmeyecektir.

Kılıçdaroğlu anayasaya göre herkesin güvenli barınma hakkı olduğunu söylemiş. Anayasaya bakılırsa herkes eşit ama herkes Kılıçdaroğlu kadar maaş alamıyor; zorunlu askerlik sadece erkekler için söz konusu. Dolayısıyla herkesin güvenli barınma hakkı var ve herkes anayasaya göre eşittir gibi genellemeler üzerinden gidilecekse o zaman neden devlet bütün vatandaşlar için sağlamadığı bedava konutu depremzedelere sağlayacak olsun? Zaten depremzedelerin önemli bir kısmı kiracı olduğu için onlara ev verilmeyecek, çürük evlerini kiraya verip aslında kiracısını mağdur etmiş olan ev sahiplerine de ev verilecek. Kendi evinde oturanların bir kısmı da kentsel dönüşüme karşı çıkıp çürük evinde oturmaya devam edenler. Bütün bu insanlara ayrımcılık yapmadan TOKİ onlar için güvenli konut inşaatına başladı.

Kılıçdaroğlu seçildi diyelim, Davutoğlu'nun söylediği gibi 1 CB yardımcısı bile imza vermediğinde kriz olursa ve İnce'nin dediği gibi hükûmetleri 6 ay sürerse o zaman bu konutları nasıl tamamlayacaklar da depremzedelere bedava dağıtacaklar?

Constantin87

Profesör
Reaksiyon puanı
1,934
Bir bina yapılırken onlarca kişinin imzasından geçiyor. Bende karşılanmalı. Bölge halkı aşırı kayıp verdi en azından ev tahsisi bir nebze yaralarına iyi gelecektir.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Bir bina yapılırken onlarca kişinin imzasından geçiyor. Bende karşılanmalı. Bölge halkı aşırı kayıp verdi en azından ev tahsisi bir nebze yaralarına iyi gelecektir.

Herkese ücretsiz ev veriyoruz demek biraz uçmak oluyor hemde bizim gibi maddi durumları şu aralar iyi olmayan bir ülke için. Ekonomisi çok iyi olan ABD - Almanya Japonya'da flan bile sen hiç duydun mu hortum sonrası kasırga sonrası yıkılan evleri devlet karşılayacak diye. Veya Tusinamide yıkılan evleri Japon devleti yapacak diye !!!

Üstelik el arttırdı dün Habertürk'te Kemal Kılıçdaroğlu içinide full dayayıp döşeyip verecem dedi. ( Bir evin içininde full dayanıp döşenmesi nerden baksan 150-200 bin TL tutar. )

Şimdi buradan oturduğun yerden herkese bedava ev flan kulağa çok hoş geliyor ama gerçekte adaletsiz ve devlete büyük yük.

Ben iyi evde oturmak için borca girdim krediler çektim ev aldım hatta DASK yaptım sigorta yaptım ama diğeri eski depreme dayanıksız evi benim 3 te 1 belki 5 te 1 fiyatına aldı ne sigorta ödedi ne evin vergisini ve şimdi borca harca girmeden sıfır dairesi olacak. Ve milyonlarca insana karşı adaletsizlik olacak.

Not: uygun fiyatlı yapılması olsun uygun kredi verilmesi olsun. 2-3 yıl erteleme olsun hepsine eyvallah. Ama ben genel prensip olarak BEDAVA işine karşıyım. Bedava verilecekse bile sadece ölen insanların ailesine olabilir. Bütün hasar görenlere sıfır daire işi çok oluyor.

Reaksiyon puanı
5,171
Herkese ücretsiz ev veriyoruz demek biraz uçmak oluyor hemde bizim gibi maddi durumları şu aralar iyi olmayan bir ülke için. Ekonomisi çok iyi olan ABD - Almanya Japonya'da flan bile sen hiç duydun mu hortum sonrası kasırga sonrası yıkılan evleri devlet karşılayacak diye. Veya Tusinamide yıkılan evleri Japon devleti yapacak diye !!!

Üstelik el arttırdı dün Habertürk'te Kemal Kılıçdaroğlu içinide full dayayıp döşeyip verecem dedi. ( Bir evin içininde full dayanıp döşenmesi nerden baksan 150-200 bin TL tutar. )

Şimdi buradan oturduğun yerden herkese bedava ev flan kulağa çok hoş geliyor ama gerçekte adaletsiz ve devlete büyük yük.

Ben iyi evde oturmak için borca girdim krediler çektim ev aldım hatta DASK yaptım sigorta yaptım ama diğeri eski depreme dayanıksız evi benim 3 te 1 belki 5 te 1 fiyatına aldı ne sigorta ödedi ne evin vergisini ve şimdi borca harca girmeden sıfır dairesi olacak. Ve milyonlarca insana karşı adaletsizlik olacak.

Not: uygun fiyatlı yapılması olsun uygun kredi verilmesi olsun. 2-3 yıl erteleme olsun hepsine eyvallah. Ama ben genel prensip olarak BEDAVA işine karşıyım. Bedava verilecekse bile sadece ölen insanların ailesine olabilir. Bütün hasar görenlere sıfır daire işi çok oluyor.
Amerika Birleşik Devletleri'nde, doğal afetler sonrasında evlerin yeniden inşası için destek sağlayan programlar var. Bu programlar araştırmalarıma göre genelde FEMA tarafından yürütülüyor. Yardımlar Türkiye'ninkinden çok daha iyi. Türkiye şartlarında ise kur korumalıya harcanan para ile rahatlıkla yapılabilir.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Amerika Birleşik Devletleri'nde, doğal afetler sonrasında evlerin yeniden inşası için destek sağlayan programlar var.

Arkadaşım destek sağlansın desteğe karşı çıkan mı var ? Ev sana bana 1.5milyon ise depremzedeye maliyetine verilsin. Bana kredi faizi 1..6 mı diyelim depremzedeye 0.25 ten versin. Veya Depremzedenin alacağı ev eşyasında ÖTV olmasın KDV üyzde 5 olsun gibi her türlü şey yapılabilir.
Ama BEDAVA VERECEM dedimi olmuyor sanki. Ailesinde kayıp olanlara flan dense kısmen anlayacam HERKESE AMA. Hasarlı hasarsız yıkılmış yıkılmamış her evi bedava verecem içini dayayıp döşeyecem dedimi olmuyor.

Not: Bu arada DASK yaptırılmasının ülkemizde zorunlu olması şart artık. Sadece doğalgaz olan evlere zorunlu tutuyor devlet. 150-200 TL gibi cüzzi bir ücreti var ama milyonlarca insan onu bile vermiyor...

Not2: Bizdede böyle cüzzi ödemeler ile paraların toplantığı bir havuz veya sigorta sistemi olabilir onlara karşı değilim ki. Mesele seçim için her şeyi BEDAVA VERECEM söylemleri. Yabancı kuruluşlar seçimi muhaleette kazansa dolar tahminini yıl sonu için 24-26 TL arası yapıyor iken bu kadar uçmak olmuyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Türkiye şartlarında ise kur korumalıya harcanan para ile rahatlıkla yapılabilir.

Para hesabından haberin yok ne yazık ki. Kur korumalının devlete 1 yılda maliyeti 90-95 Milyar TL civarında deniyor. ( Oda çok muhalif kişiler tarafından. Bu kadar olacağını sanmasam bile bu değerden hesaplayak. )

Yani 20 ye bölsek 4-5 Milyar dolar anca. Ama depremin bize maliyeti 90-100 milyar $. Sadece konutların yeniden yapılması 50-60 milyoar $ zaten.
Ayrıca Kur korumalı sayesinde kısmen doların fırlaması tutuluyor. O yapılmasa dolar belki şuan 22-25 TL lere gelmişti oradan 300-500 milyar TL uçmuş olacaktı.

Son düzenleme: