Kıbrıs'ta üniversite okunur mu?

Bu konuyu okuyanlar

Maximilian

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Arkadaşlar malumunuz sınavlar yaklaşıyor tercihlerde kıbrısı düşünüyorum doğu akdeniz üniversitesini okuyanlar yada bu konu hakkında fikir sahibi olanlar varmıdır ?

Maximilian

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Fikri olan yok mudur ?

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
Üniversite seçerken kazanabileceğin en kaliteli üniversiteyi düşünmelisin istanbul içi veya başka kaliteli üniversiteler den mezun oldğunu zaman iş imkanın ve gelirin çokca artar mesela bir örnekte bulunalım biliriz ki bilgisayar mühendisliği çok iyi ve geleceği açık bir meslektir Buradan incelediğimizde kaliteli üniversiteler yüksek puan diğer üniversiteler ise çok daha az puanlar istemekte görüldüğü üzere mühendislik ve mühendislik arasında büyük fark var demek istediğim şu sen kendine bir hedef koyarsın ve onu başarmaya çalışırsın sana önerim her zaman en iyisini hedef alırsan senin için en iyisini kazanırsın :)

taner20

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bir Daü'lü olarak asla önermiyorum kardeşim.Kıbrıs zaten baştan aşağı öğrenciyi sömüren,bıktıran,bunaltan hayattan soğutan bir yer,okulda da sistem çok farklı değil. 4 sene önce yaptım aynı hatayı Üniversite mi okudum üniversite ve kıbrıs benim canıma mı okudu anlamadım.Burada düşünce,zihniyet,insanlar,yaşantı herşey çok farklı. Keşke Türkiye'de memleketimde bir üniv. okusaydım. Fiyatlar çok çok zamlandı,en basiti bir döner'i 10 TL den aşağı yiyemiyorsun. Haa çok paran varsa ve okuma niyetin yoksa burası gayet iyi,okulu da uzatırsın 6-7 senede bitirirsin.

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
493
öğrenmek istediklerini tek tek soru halinde sorabilirsin. [MENTION=51495]oslun[/MENTION] da benle beraber güzel açıklamalar yapacaktır sana karşı. :)
Şu kadar diyeyim ama [MENTION=348192]taner20[/MENTION] nin dediği kadar da kötü bir yer değil Kıbrıs.Arkadaş ortamın iyi olsun yeterli.

taner20

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
öğrenmek istediklerini tek tek soru halinde sorabilirsin. @oslun da benle beraber güzel açıklamalar yapacaktır sana karşı. :)
Şu kadar diyeyim ama @taner20 nin dediği kadar da kötü bir yer değil Kıbrıs.Arkadaş ortamın iyi olsun yeterli.

neet kardeş,sen kıbrıs'ta yaşadın mı veya öğrenci oldun mu ? Çok net konuşuyorsunda.

-Hewal-

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Kıbrıs okumak nasıldır bilmiyorum ama Burdan giden insanlara ikinci sınıf insan muamelesi yaptıklarıni anlatan çok farklı meslek erbabı ile konuşmuşlugum var .Yabancıları pek sevmezler gidenler den edindiğim izlenim bu .

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
Bilgim yok ama fikrim var, lisede en başarısız arkadaslarim Kıbrıs'a gitti yani Türkiye'den kazanamayan Kıbrıs'a gidiyor gibi bir kural var. Yol yakinken baska üniversiteler düşünmeni tavsiye ederim

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Türkiye ye göre yasam daha pahali ..

TheFame

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Kıbrısta bi üniversiteden diplomam olsun istemem açıkçası iyi bi etiket değil
Diploması olanlara da tavsiyem prestijli bi üniversiteden iyi bir yüksek lisans programıyla o etiketten kurtulmaları :dirol:

rdksr725

Asistan
Reaksiyon puanı
4
İş kaygın yoksa okunur ama ileride rahat iş bulayım diyorsan prestijli üniversitelerde okuman yararına olacaktır.

Maximilian

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Bir Daü'lü olarak asla önermiyorum kardeşim.Kıbrıs zaten baştan aşağı öğrenciyi sömüren,bıktıran,bunaltan hayattan soğutan bir yer,okulda da sistem çok farklı değil. 4 sene önce yaptım aynı hatayı Üniversite mi okudum üniversite ve kıbrıs benim canıma mı okudu anlamadım.Burada düşünce,zihniyet,insanlar,yaşantı herşey çok farklı. Keşke Türkiye'de memleketimde bir üniv. okusaydım. Fiyatlar çok çok zamlandı,en basiti bir döner'i 10 TL den aşağı yiyemiyorsun. Haa çok paran varsa ve okuma niyetin yoksa burası gayet iyi,okulu da uzatırsın 6-7 senede bitirirsin.
Kardeş bu hikayelerden bıkmadınız mı ? Döner 10 lira ne giden arkadaşlar 3 lira diyorlar sen 4 ? Avrupanın göbeğinde Belçika da 4 euro la tabi bildiğin koca ekmek yorumun samimi gelmedi.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

öğrenmek istediklerini tek tek soru halinde sorabilirsin. @oslun da benle beraber güzel açıklamalar yapacaktır sana karşı. :)
Şu kadar diyeyim ama @taner20 nin dediği kadar da kötü bir yer değil Kıbrıs.Arkadaş ortamın iyi olsun yeterli.
Taner biraz abartmış şahsen bilgisayar mühendisliği kazanmak istiyorum nedenim ise burada uluslararası yani mavi diploma için oldukça fazla puan çıkarmak gerekiyor birde ABET gibi üstün bir aktivasyon söz konusu bildiğim kadarıyla şimdi arkadaşların altta ve üstte dedikleri kadar iş bulmada sıkıntı çekermiyiz bence mantıken çekmemek gerekiyor hatta üstünde bile olmalıyız bir çok aktivasyona sahip bir üniversite sizler ne düşünüyorsunuz ?

Kıbrıs okumak nasıldır bilmiyorum ama Burdan giden insanlara ikinci sınıf insan muamelesi yaptıklarıni anlatan çok farklı meslek erbabı ile konuşmuşlugum var .Yabancıları pek sevmezler gidenler den edindiğim izlenim bu .
Onlar valla her yerde yazıyor hikaye olarak tanımlıyorlar artık bende bilmiyorum.

Shizo

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Okumaya gönlün varsa HERYERDE okunur. ;)

taner20

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bana abartmış diyenler gelsin anyayı konyayı görsün kaba tabirle :) Buraya gelmende veya gelmemende benim herhangi bir çıkarım olmayacak. Ben sana yaşayacaklarını kısaca özetlemek istedim. Tercih senin elbette.

Ha şuna katılmıyorum,kıbrıstan mezun olunca asla eksi puanla başlamıyorsun.Tamamen kendini yetiştirebilmenle alakalı. Ve ayrıca Turizm vs.gibi bölüm değilde daha seçkin meslekler okumaya gelirsen bölümün için katlanılır.Ben de bölüm için katlandım şahsen,neyse ki bitiyor yakında :)

Ahmethz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
398
ben söyliyim direk eksi bir kere denklik için diplomayı onaylatacaksın yökten, halbuki ösym ile girilen bir okul ne gerek var değil mi :)

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
493
ben söyliyim direk eksi bir kere denklik için diplomayı onaylatacaksın yökten, halbuki ösym ile girilen bir okul ne gerek var değil mi :)
hangi üniversiteler denklik istiyor acaba ?
GAU YDU DAU UKÜ benim bildiğim kadarı ile istemiyor. :sleep:

Ahmethz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
398
hangi üniversiteler denklik istiyor acaba ?
GAU YDU DAU UKÜ benim bildiğim kadarı ile istemiyor. :sleep:

uluslararası kıbrıs üniversitesi benim bahsettiğim çoğu böyle yurt dışı sayıldığı için tekrar kredileri saydırıyorsunuz.

Maximilian

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Bana abartmış diyenler gelsin anyayı konyayı görsün kaba tabirle :) Buraya gelmende veya gelmemende benim herhangi bir çıkarım olmayacak. Ben sana yaşayacaklarını kısaca özetlemek istedim. Tercih senin elbette.

Ha şuna katılmıyorum,kıbrıstan mezun olunca asla eksi puanla başlamıyorsun.Tamamen kendini yetiştirebilmenle alakalı. Ve ayrıca Turizm vs.gibi bölüm değilde daha seçkin meslekler okumaya gelirsen bölümün için katlanılır.Ben de bölüm için katlandım şahsen,neyse ki bitiyor yakında :)
Abi Kıbrıslılar adam mı yiyorlar bana üniversitelerden bahset genellikle çevreyi edinir dururum bir aksamda barda 10 tanede kız indiririm o bana kalmış bir şey :)

-Hewal-

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Adamın derdi belli oldu Okumak hikaye bizde ciddiye alıp mesaj yazıyoruz.

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
493

taner20

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Peki beyler,herkesin kendi bileceği iş.
Maxim kardeş,laf salatası yapmıyoruz sana tecrübelerimizi aktarıyoruz.Zaten gidersen haklı olduğumuzu kendin göreceksin. Hayırlısı olsun hakkında

@neet Anladınmı espiriyi abi? çok net konuşuyormuşsun :D hahaha güzeldi bak bu :mrgreen:

Komikmiş Vikings kardeş :) :)

emreyerlikaya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yakın doğu üniversite öğrencisi olarak Lefkoşa'daki üniversite 1988 yılında kurulmuştur. Kampüs içerisinde Araba müzesi, olimpik yüzme havuzu, postane, rezidans, sağlık ve kondisyon merkezi, Sergi salonları, Spor salonları, Okulun kendi bünyesine ait banka, yapımı bitmek üzere olan 10.000 kişilik yakın doğu üniversitesi camiisi, Sazlıklar ile çevrili gölü, Yakın doğu tv ve radyo kanalı ve 5000 kişilik 1, 2 ve 4 kişilik yurt seçenekleri ile kampüs içerisinde bizler için iyi bir imkan sunmaktadır. sosyal aktivite olarak okul içerisinde halı saha, basket sahası, tenis kortu da bulunmaktadır. Okul içerisinde sürekli olarak her cumartesi vizyonda ki sinema filmleri okul içerisinde yayınlanmaktadır. Ayrıca tiyatro gösterileri, müzikaller, konserlerle de sürekli olarak öğrenci motivasyonu arttırmaya çalışan bir okul durumundadır.

Ayrıntılı bilgi için; https://neu.edu.tr/ sitesinden de okulu ve etkinliklerini inceleyebilirsiniz.

alpino3

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
KIBRISI TERCİH OLARAK YAZMAYI DÜŞÜNENLERE ;

Merhaba Arkadaşlar , Ben Kıbrısa Doğu Akdeniz Üniversitesi Ekonomi Bölümü %50 burslu olarak kazanıp gitmiştim 2013 yılında. Hayatımda yaptığım en büyük hatalardan biri oldu. Lisede ne çok parlak ne de vasat bir öğrenciydim. Diploma notum 74,54 Hedefim İzmir ekonomi üniversitesi idi bende ona göre çalışıyordum. Ygs Lys ler yıl içindeki deneme sınavlarına göre biraz daha düşük geldi , fakat Kıbrıs ı tercih etmemizin ana sebebi bir aile dostumuzun çok met etmesi idi. Herneyse konuya dönelim ,

1- Kıbrısta üniversitelerin uluslararası öğrenci kaynadığı koca bir yalan , Alabildiğine afrikanın en ücra yerlerinden zenci öğrenci kaynıyor. Suriye , Irak , İran buralardan da çok öğrenci var. Yani insana uluslararası diyince aklımıza ilk gelen avrupa ülkeleri yerine yüzde %70 afrika % 30 ortadoğu dan oluşuyor kıbrısın uluslararası kavramı. Kıbrısa giderken ırkçı değildim ama ordaki zenciler insanı ırkçı yapıyor. Acayip pisler ve Amerika zencisiymiş gibi davranıyorlar , olmaya çalışıyorlar ama bunu yaparken işin cıvkını çıkarıyorlar. Bu hiç görmemiş geçirmemiş birinin tüm gayretiyle hava atmaya çalışmasına benziyor.

2- Hayat çok pahalı , Üniversite fiyatları ucuz geliyor , İnsanlar ucuz diye tercih ediyor ama işin sonunda astarı yüzünden pahalıya geliyor. Ev kiraları çok pahalı değil fakat su , elektrik , yeme içme insanın cebini boşaltıyor. Ev tutmuştum 7000 tl ye 9 aylık. Elektrik ve su faturaları gelmeye başlayınca işin rengide değişti. Tek kişiyim. sabah evden çıkıp akşam geliyorum. tüm gün evde de diğilim ama elektirk su 230 , 250 tl geliyor. Hiç Unutmam 5 tane domates e 6 lira vermiştim. Hayat çok pahalı. Bu yüzden tekrar yurda dönen birisi ile de tanıştım. yani özelde okumayı düşünenler kesinlikle kıbrısı ucuz diye tercih etmesin aynı paraya , hatta daha fazlasına denk geliyor Türkiye ile kıyaslayınca. Bir sene adam gibi çalışın devlete gidin , gidemiyorsanız burslu özel bir üniversiteye gidin ama kıbrısa gitmeyin.

3- Kampüsün dışında sadece ana caddenin kenarlarında kaldırım vardı magosa da , her yer toz toprak. Kıbrıs insanı Türkiye yi Sömürgeci ülke olarak görme eğiliminde. Yerli hocalar deslerde hükümetin Türkiye nin sözünden çıkmadığından yakınırlar artan araba fiyatlarını yine Türkiye ye maal ederlerdi. Eskiden istedikleri zaman dışarıda yemek yiyip içiyorlarmış ve hesaba bakmadan ödüyorlarmış. şimdi 2 kez çıksalar paraları bitiyormuş filan böyle saçma sapan şeyler konuşuluyordu. Ha bu arada içki daha ucuz evet. Kıbrısta öğrenci sıkıntıdan ya alkolik olur yada kumarbaz sözü tam olmasada doğruluğu çok. Öğrencinin okuldan sonra eğlenebiliceği barlardan ve kumsaldan başka hiçbir şey yok. Bir derste zenci bir öğrencinin 3 kere telefonu çalmıştı , 3 ünde de konuşa konuşa dersten çıkıp sonra geri girmişti ve hoca 3. seferde biraz sert bir bakış atmaktan başka hiçbir şey yapmamıştı. Böyle bir yer idi doğu akdeniz üniversitesi. Bir keresinde de yine zenci bir öğrenci yanıma oturmuş derste terliğini çıkartıp elleriyle ayağını , parmaklarının arasını ovuşturmuş , top haline gelen pislikleride oraya buraya parmağıyla atmıştı. O elleriyle nereye dokunuyorsa sizde aynı yere dokunuyorsunuz. Gerçekten pis biryer. Adam akıllı çalışın , olmuyorsa burda ücretli bir yere gidin ama kıbrısa gitmeyin , başka birşey söylemiyorum.

bautipgercekleri

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Doğu Akdeniz, Marmara Üniversitesi'nindir. Bazı bölümlerinde, mesela tıp, dönüşümlü olarak İstanbul'da Marmara'da okursun ve mezun olduğunda Marmara Diploman da olur.
Tanıdıklarınız, tıp istiyorsa bir baksın.

BAU TIP (@bautipgercekler) | Twitter