Kıbrıs'ı sarsan Kur'an Kursu baskını

Bu konuyu okuyanlar

quasimodo

Müdavim
Reaksiyon puanı
57

Yavru vatan Kıbrıs'ta bir süredir din dersi kurslarına yapılan baskı konuşuluyor. Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası'nın (KTÖS) yasal mevzuata uygun açılan din kurslarına baskın yapıp eğitimi engellemesi tepki görüyor.

Tartışmalara KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ta dün Milliyet'e yayınlanan bir röportajında dolaylı olarak katılmıştı. Talat Milliyet'e verdiği demeçte Kur'an Kurslarıyla ilgili olarak şöyle konuşmuştu:

"Son derece rahatsız edicidir. Ve bu ülkede ilk defa çıkmıştır. Bunun olmaması lazım. Bunun doğru olanı da, din eğitiminin okullarda verilmesidir. Okul zamanı verilmesidir. Yaz tatillerinde değil. Gidişatı kötü görüyorum. Kıbrıs'ta olmayan şeyler oluyor."

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası'nın (KTÖS), yasal mevzuata uygun olarak açılan üç din dersi kursuna düzenlediği baskın tartışması sürüyor . Sendikacılar, öğrencileri ve öğretmenleri dışarı çıkarıp, okulların kapılarını kilitleyerek eğitimi engellemişti. Bu girişime tepki gösteren 100'e yakın aile, çocuklarının psikolojilerinin bozulmasını ve eğitimlerinin engellenmesini gerekçe göstererek KTÖS hakkında suç duyurusunda bulundu. KKTC Din Görevlileri Sendikası da ailelere avukat desteğinde bulundu.

Kıbrıs halkının din eğitimi konusundaki sıkıntıları sürüyor. Önceki yıllarda polislerin bastığı din dersi kursları bu sefer bir öğretmen sendikasının hedefinde. Kursların, laikliğe ve Atatürkçülük'e aykırı olduğu iddiasıyla KTÖS mensubu bir grup öğretmen, Din İşleri Başkanlığı (Kıbrıs Müftülüğü) ile Milli Eğitim ve Spor Bakanlığı'nın imzaladığı protokolü görmezden gelerek kursları bastı. Bu girişim adadaki tansiyonu yükseltti.

Din Görevlileri Sendika Başkanı Mehmet Dere, kursların yasal mevzuata uygun olduğunu vurgulayarak, KTÖS'ün kanunlara aykırı hareket ettiğini söyledi. Ailelerin yaz dönemlerinde çocuklarını din bilgileri derslerini almak için kurslara göndermek istediklerini anlatan Dere, bu talebi yerine getirmek için mevzuata uygun müfredat hazırlandığını açıkladı. Kurslara ilk başta karşı çıkmayan KTÖS üyelerinin 'Camiler eğitim yeri değildir' diyerek, din bilgileri kursunun okullarda verilmesini isteğini vurguladı. Dere, "Bunun üzerine kurslar okullarda verilmeye başlandı. Ama bu sefer de din eğitiminin okullarda verilmesine de karşı çıktılar." ifadelerini kullandı. Baskınlar sonucu çocukların psikolojilerinin bozulduğunu dile getiren Dere, ailelerin çocuklarını kurslara göndermeye artık çekindiğini kaydetti. Anayasada belirtilen temel hak ve özgürlükler çerçevesinde din eğitimine karşı herhangi bir açıklamanın yer almadığını anlatan Dere, ailelerle birlikte KTÖS hakkında açtıkları davanın sonuna kadar takipçisi olacaklarını vurguladı.

KKTC Din İşleri Başkanı Yusuf Suiçmez de kurslara baskın yapanların ideolojik takıntılar içinde olduğunu öne sürdü. Kurslara karşı çıkanların yanlış ve eksik bilgi sahibi olduğunu belirten Suiçmez, ders müfredatının Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından onaylandığını dile getirdi. Uygulamanın ilahiyat mezunu öğretmenler tarafından yapıldığının altını çizdi. Kurslara karşı eylemlerin öğretmenler tarafından yapılmış olmasının kabul edilmez olduğunu kaydeden Suiçmez, şöyle devam etti: "Bilimin öncülüğünü yapan öğretmenlik gibi kadim bir meslekte olanlara yakıştırılacak bir davranış değil. Birileri sadece yasakçı bir mantıkla olaya baktığı için olayın gerçek yüzünü göremiyor."

Bu arada KTÖS üyeleri, baskının ardından kursların kapatılması için Kıbrıs Başsavcılığı'na başvuruda bulundu. Ancak bu talep reddedildi. KKTC'de din eğitimi dersleri, okulların ilköğretim bölümlerinde haftada bir saat seçmeli veriliyor. Derslere farklı branşta öğretmenler girdiği için verilen eğitim aileler tarafından yetersiz bulunuyor. Öğrencilere din dersini seçmemeleri için yönlendirme yapıldığı da ileri sürülüyor. Bu sebeple aileler çocuklarını yaz aylarında kurslara gönderiyordu. Vatandaşların taleplerini dikkate alan KKTC hükümeti, Milli Eğitim Bakanlığı ve Din İşleri Dairesi arasında imzalanan protokol ile yaz döneminde okullarda dini bilgiler kursları açılmasına müsaade etmişti.

uzun yıllardan beri bizim vergilerimizle semirdiler azdılar
garip garip uygulamalara imza atıyorlar

karay

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bilimin öncülüğünü yapan öğretmenlik gibi kadim bir meslekte olanlara yakıştırılacak bir davranış değil. Birileri sadece yasakçı bir mantıkla olaya baktığı için olayın gerçek yüzünü göremiyor.

Onları öğretmen yapanın ben...
Devletin onay verdiği, ve dersleri ilahiyatçıların verdiği devletin kurumlarını, üç-beş kendini bilmez baskın yapıp kapatıyor. Bu resmen devlete karşı yapılan bir harekettir.

hta1905

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Kıbrıs'ın ne Türklüğü kaldı,ne de Müslümanlığı.Kendilerini İngiliz sanıp,İngilizce Türkçe karışımı bir dil konuşuyorlar.

kavrak

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
Madem yasal ne diye bu sendika işgüzarlık yapıyor.Hükümet ağırlığını burda kpyması lazım bence

karay

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Madem yasal ne diye bu sendika işgüzarlık yapıyor.Hükümet ağırlığını burda kpyması lazım bence

Koymuş koymuş ta,onun da bilinçsizlikte öğretmen(!)lerden bir farkı yok

Talat Milliyet'e verdiği demeçte Kur'an Kurslarıyla ilgili olarak şöyle konuşmuştu:

"Son derece rahatsız edicidir. Ve bu ülkede ilk defa çıkmıştır. Bunun olmaması lazım. Bunun doğru olanı da, din eğitiminin okullarda verilmesidir. Okul zamanı verilmesidir. Yaz tatillerinde değil. Gidişatı kötü görüyorum. Kıbrıs'ta olmayan şeyler oluyor."

EropaKING

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
Keşke sadece kendilerini Ingiliz sansalar..

Bana anlatılanlara göre birçoğu Türkiye den gelen Türklere tavır yapıp, Rum Tarafıyla birleşme niyetindeymiş..Sebep Avrupa Birliğine girip daha ferah ve huzur içinde yaşayacaklarmış. Tabii o şerefsiz rumların onları insan yerine koyacağını da düşünüyor bu katliamı görmemiş yeniyetme kıbrıs nesli.

Maalesef Kıbrıs taki seçim zamanı izlediğim bir çok ropörtaj da bunu kanıtlar nitelikteydi..

Yazıklar olsun ki Bizim vergilerimizle krallar gibi yaşayan böyle çapulcular özentileri için Atatürk ü daha kullanmaktan çekinmeyerek MILLET, DIN ve VATAN kavramlarını yok etmek adına ellerinden gelenleri ardlarına koymuyorlar.

Şunu unutmasınlar Kıbrıs, TÜRKtür ve TÜRK kalacak...Tıpkı KERKÜK ve MUSUL gibi...Er ya da Geç...

husoft07

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Sözde KKTC özde KKC (kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti). Bi gün isim değişikliği isterlerse hiç şaşmayın.

GKHNCKR

Müdavim
Reaksiyon puanı
47
Yavru vatan ateist vatan olma yolunda ilerliyor anlaşılan...

LiLaPaPia

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Çok iyi olmuş.BAssınlar,yasaklasınlar.Küçük kızlar bile bez takıyor.Türkiye'de de yasaklanması dileğiyle...

quasimodo

Müdavim
Reaksiyon puanı
57
Çok iyi olmuş.BAssınlar,yasaklasınlar.Küçük kızlar bile bez takıyor.Türkiye'de de yasaklanması dileğiyle...

:hammer:

hayır dinlerin ehli tarafından öğretilmesinde öğrenilmesinde insanların özgürlük içinde olmaları gerekir
şimdi zamane gençliği ne bulursa onu takıyo dert etme:clap:

EropaKING

Müdavim
Reaksiyon puanı
17

Korkma, Yakında o da olur..

Senin için sadece BEZ PARÇASI olan bu kavram bizim çok şey ifade edebilir ama sana açıklama yapmanın gereği yok...Çünkü bu laflarından sonra bizim düşüncelerimize saygı duymanı beklemekte, sana düşüncelerimizi anlatmak kadar yanlış olur.

Açılmak kadar kapatılmakta HAKKIMIZ olsa gerek...Konu az biraz ISLAM ile alakalı olunca, O herşeyde sığındığınız ÖZGÜR ve DEMOKRATIK bakış açısının yerinde ne hikmetse yeller esiyor..

Neyse ÖZGÜR ve DEMOKRATIK sistem gereği düşüncelerinize, -kaale almadan- SAYGI duyuyorum...

MegaWolt

Müdavim
Reaksiyon puanı
42
5 yıl kıbrısta burslu okuyan birisi olarak söylüyorum, onlar Türkiye'den gelenleri sevmezler. Kendileri bizlere "FİCA" yani "DENİZ PİSLİĞİ-DENİZDEN GELEN PİSLİK", "KARASAKAL" anlamından kelimeler söylerler.

Askerimizi zaten hiç sevmezler, Rumlar gelse yine bunları keseceklerini biliyorlar ama yine de bizleri sevmezler.

Tam bir İngiliz hayranıdır onlar, zaten kıbrıs nüfusunun 3-4 katı kadar ingilterede vardır. İngilizler zamanında adadaki madenleri, doğal kaynakları sömürmüş, yerel halkı da köle gibi çalıştırmış ama hala İngiliz de İngiliz diye ölürler.

Ben kıbrısta din görmedim. Ne Müslüman diyebilirsiniz ne de hristiyan. Cuma namazlarını asker ve öğrenci doldurur, yerel halktan birkaç ihtiyar gerisi yok....

Bu anlattıklarımı kıbrısa giden herhangi birisine sorabilirsiniz, hepsi de aynı şeyleri söyleyecektir.

outcast

Asistan
Reaksiyon puanı
1
6 senedir kıbrısta yaşıyorum ve kıbrıslıların %99 u camiye sadece bayram namazlarında gidiyor. cuma namazlarına gidenler turkiyeden gelen turkler. o yuzden bunu yapmış olmalarını normal karşılıyorum. yavru vatan deyip onları turkiye turkleriyle karşılaştırmayın bizden tamamen farklılar ve bizi sevmiyorlar.

baxı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben senın gösterdiğin aynı saygıyı gösteremeyecem saygı duyuyorum demssın bende yanlısım yoksa mevlananın bır sozu ıle cvp vermek ıstıyorum
Her lafa söyleyecek bir lafımız vardır ancak önce lafa bakarım lafmı sonra söyleyene bakarım adammı bu devirde bu zamanda bu kadar yasakcı barnaz anlayıssız ve antı demokratık bırine asla saygı duymam saygı duyulmaz zaten kısı saygısını kendı hakeder kazanır...

lazerboy

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Kıbrısta Rumlar bunları keserken gittiğimizde elimizi ayağımızı öptüler.Şimdi de bizi sevmiyorlar.Yine aynı şeyler olsa biz yardım etmesek o zaman naparlar acaba?

EropaKING

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
5 yıl kıbrısta burslu okuyan birisi olarak söylüyorum, onlar Türkiye'den gelenleri sevmezler. Kendileri bizlere "FİCA" yani "DENİZ PİSLİĞİ-DENİZDEN GELEN PİSLİK", "KARASAKAL" anlamından kelimeler söylerler.

Askerimizi zaten hiç sevmezler, Rumlar gelse yine bunları keseceklerini biliyorlar ama yine de bizleri sevmezler.

Tam bir İngiliz hayranıdır onlar, zaten kıbrıs nüfusunun 3-4 katı kadar ingilterede vardır. İngilizler zamanında adadaki madenleri, doğal kaynakları sömürmüş, yerel halkı da köle gibi çalıştırmış ama hala İngiliz de İngiliz diye ölürler.

Ben kıbrısta din görmedim. Ne Müslüman diyebilirsiniz ne de hristiyan. Cuma namazlarını asker ve öğrenci doldurur, yerel halktan birkaç ihtiyar gerisi yok....

Bu anlattıklarımı kıbrısa giden herhangi birisine sorabilirsiniz, hepsi de aynı şeyleri söyleyecektir.

Bu sözlerden sonra ne diyeyim bilmiyorum ki...

ALLAH ıslah etsin bunları yahu...Köpekler bile yemek yedikleri kabı pislemiyorlar..Yazıklar olsun eğer ki böyle düşünüyorlarsa..

Hadi Müslümanlığı geçtim..Rumların Ingilizlerin etkisinde kalıp ISLAM şuurunu kaybetmiş olabilirler..Amma velakin Bu nasıl bir Türklük anlayışıdır..

Daha düne kadar Analarını Babalarını doğrayanlara ve kendilerini sömürenlere sevgi besleyip ATAlarına söven bu millet nasıl olur da o ada da bir TÜRK CUMHURIYETI oluşturabilir. Yazıklar olsun ..