Yardım Ki̇ngston 512 Gb Ssd Düşük Yazma Hızı

Bu konuyu okuyanlar

OmerKuzu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Merhaba arkadaşlar. Disk Mark ile test etmem sonucu Kingston SSD min yazma hızı aşağıda paylaştığım gibidir? Kronik sıkıntılı olduğunu duymuştum. Bu konuda ne yapabilirim. Diskimin %86 kadarı dolu. Bundan kaynaklı sorun olabilir m? Teşekkürler.
1.jpg
2.jpg

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Cihaz soğukken hiçbir program açmadan testi tekrar mısınız?

BatinY

₿itcoin
Emektar
Reaksiyon puanı
1,492
Aşırı ısınmış ve disk sağlığı da düşmüş ondan dolayı olabilir.

OmerKuzu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Cihaz soğukken hiçbir program açmadan testi tekrar mısınız?
Hocam yaz ayı olduğundan mıdır Turboda olduğundan mıdır bilmiyorum sıcaklık 60 larda dolanıyor ve yazma hızı üç aşağı beş yukarı aynı çıkıyor.

Ekli dosyalar

• 4.jpg
    4.jpg
    83.6 KB · Görüntüleme: 115
Reaksiyon puanı
3,027
Sanırım sorunun sadece yazma kısmında. Diğer arkadaşların da dediği gibi sıcaklık çok fazla. Bu havalarda donanımlar zaten fazla ısınıyor, kasanın hava akışının normal olmasını sağlamalısın. M2 SSD soğutucular da belki biraz iş görebilir.

Diğer bir ihtimal ise sistem tarafından yazma kısmının kullanılması. Testi yapmadan önce ve yaparken görev yöneticisinden hangi programların yazma hızını kullandığına bak.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Rasgele okuma yazma değerleri önemli. Fena değil.Firmware yükledinizmi.
Şu videoda da gayet iyi bilgiler var.

OmerKuzu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Sanırım sorunun sadece yazma kısmında. Diğer arkadaşların da dediği gibi sıcaklık çok fazla. Bu havalarda donanımlar zaten fazla ısınıyor, kasanın hava akışının normal olmasını sağlamalısın. M2 SSD soğutucular da belki biraz iş görebilir.

Diğer bir ihtimal ise sistem tarafından yazma kısmının kullanılması. Testi yapmadan önce ve yaparken görev yöneticisinden hangi programların yazma hızını kullandığına bak.
Cihaz laptop idi belirtmedim onu. Doğrudan laptop soğutucu almayı düşündüm fakat internette izlediğim testlerde pek işe yaramadıklarını gördüm.

Görev yöneticisinden ssd ye baktığım zaman sürekli 0 - 183 kb - 283 kb şeklinde dalgalı bir şekilde kullanıldığını görüyorum. Bununla alakalı bir durum olabilir belki :confused:
Mesaj otomatik birleştirildi:

Rasgele okuma yazma değerleri önemli. Fena değil.Firmware yükledinizmi.
Şu videoda da gayet iyi bilgiler var.
Teşekkürler hocam.
Evet Biosu sürekli güncel tutuyorum. Onunla ilgili bir sorun olduğunu sanmam.

Reaksiyon puanı
3,027
Cihaz laptop idi belirtmedim onu. Doğrudan laptop soğutucu almayı düşündüm fakat internette izlediğim testlerde pek işe yaramadıklarını gördüm.

Görev yöneticisinden ssd ye baktığım zaman sürekli 0 - 183 kb - 283 kb şeklinde dalgalı bir şekilde kullanıldığını görüyorum. Bununla alakalı bir durum olabilir belki :confused:
Mesaj otomatik birleştirildi:

Teşekkürler hocam.
Evet Biosu sürekli güncel tutuyorum. Onunla ilgili bir sorun olduğunu sanmam.
Yeri gelmişken cihazı açıp içindeki tozları almanı öneririm. Hatta termal macun ve fan temizliği de bu zamanlarda yapılmalı. Laptop soğutucuların ucuz olanları sıcaklığı düşürmekten ziyade sabit tutuyor. Sistemi soğut tutmak istiyorsan fanların hızını sona çekip bir de orta seviye (zalman gibi markaların) laptop soğutucularını kullanabilirsin.

Eğer SSD'de donanımsal bir sorun olup olmadığından emin olmak istiyorsan bence diski başka bir cihaza takıp dene. Bunu yapmaya imkanın yoksa direkt olarak teknik servise de göndermeyi düşünebilirsin.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Hocam yaz ayı olduğundan mıdır Turboda olduğundan mıdır bilmiyorum sıcaklık 60 larda dolanıyor ve yazma hızı üç aşağı beş yukarı aynı çıkıyor.
Sıralı okuma, Rastgele Okuma (4 KB, QD32) vs okuma ile ilgili değerleriniz hemen hemen beklenen değerlerde, yani normal sayılır. Ancak genel olarak yazma performansınız çok düşük.
Bu konuda ne yapabilirim. Diskimin %86 kadarı dolu. Bundan kaynaklı sorun olabilir m?
Sürücü doluluk oranı yarıyı geçtikten sonra arttıkça yazma performansı düşüyor. Özellikle sürücünün kapasitesini doldurmaya yaklaştıktan sonra (bilhassa %90 ve üzeri) SSD'nin yazma performansı genellikle önemli ölçüde düşer. Sizdeki durumu bir ölçüde bu açıklayabilir ancak yazmadaki düşük performans sadece buna bağlı bir şey gibi de durmuyor. Çünkü bildiğim kadarıyla bu denli beş-altı kat performans kaybı olmaz.

Aygıt yöneticisi üzerinden disk sürücüsünde önbelleğe yazma etkin mi kontrol edin, değilse etkinleştirin ve testi tekrarlayın.