Soru Kendinizi ne kadar tanıyorsunuz? En güçlü ve en güçsüz özelliğiniz nedir?

Bu konuyu okuyanlar

Buse Özübek

SDN
SDN
Reaksiyon puanı
260
Kendinizi ne kadar tanıyorsunuz?
En güçlü ve en güçsüz özellikleriniz nelerdir?
Yoruma bekliyorum, acaba farklı olarak neler çıkacak.. ?

Benim en güçlü özelliklerim; İnanılmaz sabırlıyımdır. Taş olsa çatlar derler ya hani aynen öyle... Ve hislerim ve rüyalarım çok güçlüdür bu son yazdığım özellik Allah'ın bir lütfu tabii..
En güçsüz özelliklerim; Tez canlı olmam, karşımdaki insanların niyetlerinin sürekli iyi olduğuna inanırım, bana yapılan yanlışları asla ama asla unutmam kinciliğe giriyor sanırım ama kolay affederim.

salihaktan_

Müdavim
Reaksiyon puanı
564
En güçlü özelliklerim: Merak ederim, araştırırım, soru sorarım, öğrenmeye çalışırım. Görsel hafızam çok güçlüdür.

Zayıf özelliklerim: İnsanlara çabuk ısınırım (Bazen öyle olmaması gerekiyor.), Bazen kendimi tutamam ve soru sormamam gereken yerde soru sorarım, gereğinden fazla meraklıyım.

Evren01

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
Konu sahibine benzer özelliklerdeyim ama rüya hariç.

Erkeklerin sabrı en iyi trafikte sınanır. Direksiyon başında ben varsam, yanımda olduklarında arkadaşlarım her zaman "şu anda nasıl küfür etmiyorsun lan" diye sorarlar. Gıcık bir soru, ben de o yüzden "sen ediyon ya lan" diye cevap veririm. :D Sinirlenmiyorum. :) Ancak sinirlenince tehlikeli olduğum söylenir, bu sabırlı insanların genelinde var sanırım. Zor sinirleniyorsanız sıkıntı büyük olabilir. :D

Çaresizlik ve müsibet anlarında insanların geneline göre çok daha düşük tepki veririm bu da güçlü yanım olabilir. Bu noktadaki motivasyonum şu 2 hadisten geliyor esasen;
- Sabrın kalitesi, müsibetin ilk geldiği anda belli olur.
- Belâların en büyüğü önce peygamberlere, sonra evliyalara, ve sonra da mertebesine göre diğer kullara gelir.

Zayıf yanlarıma ise hayır diyememe huyumu yazabilirim. Bana uymayan şeylere dahi çoğunlukla hayır diyemiyorum. Halbuki keyif almıyorum ama karşımdakinin gönlü olsun diye tamam diyorum. Tabi tamam diyebileceğim şeylerin bir sınırı var o farklı bir mesele.

Bir diğeri ise her şeyim çok şükür yerli yerinde olmasına rağmen hayatın geneline karşı bir isteksizliğim var. Ömrümün (olasılıkla)uzun olması düşüncesi bana çok soğuk geliyor. Ama bir şeye sıkıldığımdan falan değil. Aksine her şey güzel. Hayata karşı zayıfım. (Ya da acaba bunu delilik olarak mı tanımlamak daha doğru? :D )

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
Güçlü özelliğim, guçsüz özelliğimin olmamasıdır.?

Sırrlar alemine hoşgeldiniz. Beni tanıyanlar, daha benim nasıl adam olduğumu çözemediler.

Son düzenleme:

Buse Özübek

SDN
SDN
Reaksiyon puanı
260
En güçlü özelliklerim: Merak ederim, araştırırım, soru sorarım, öğrenmeye çalışırım. Görsel hafızam çok güçlüdür.

Zayıf özelliklerim: İnsanlara çabuk ısınırım (Bazen öyle olmaması gerekiyor.), Bazen kendimi tutamam ve soru sormamam gereken yerde soru sorarım, gereğinden fazla meraklıyım.
En azından zayıf yönlerini biliyorsun :) çoğu insan farkında bile değil.
Sokrates'in bir sözünü senin için buraya bırakıyorum. "Güçlü insan zayıf yönlerine hükmetmeyi bilendir."

Buse Özübek

SDN
SDN
Reaksiyon puanı
260
Konu sahibine benzer özelliklerdeyim ama rüya hariç.

Erkeklerin sabrı en iyi trafikte sınanır. Direksiyon başında ben varsam, yanımda olduklarında arkadaşlarım her zaman "şu anda nasıl küfür etmiyorsun lan" diye sorarlar. Gıcık bir soru, ben de o yüzden "sen ediyon ya lan" diye cevap veririm. :D Sinirlenmiyorum. :) Ancak sinirlenince tehlikeli olduğum söylenir, bu sabırlı insanların genelinde var sanırım. Zor sinirleniyorsanız sıkıntı büyük olabilir. :D

Çaresizlik ve müsibet anlarında insanların geneline göre çok daha düşük tepki veririm bu da güçlü yanım olabilir. Bu noktadaki motivasyonum şu 2 hadisten geliyor esasen;
- Sabrın kalitesi, müsibetin ilk geldiği anda belli olur.
- Belâların en büyüğü önce peygamberlere, sonra evliyalara, ve sonra da mertebesine göre diğer kullara gelir.

Zayıf yanlarıma ise hayır diyememe huyumu yazabilirim. Bana uymayan şeylere dahi çoğunlukla hayır diyemiyorum. Halbuki keyif almıyorum ama karşımdakinin gönlü olsun diye tamam diyorum. Tabi tamam diyebileceğim şeylerin bir sınırı var o farklı bir mesele.

Bir diğeri ise her şeyim çok şükür yerli yerinde olmasına rağmen hayatın geneline karşı bir isteksizliğim var. Ömrümün (olasılıkla)uzun olması düşüncesi bana çok soğuk geliyor. Ama bir şeye sıkıldığımdan falan değil. Aksine her şey güzel. Hayata karşı zayıfım. (Ya da acaba bunu delilik olarak mı tanımlamak daha doğru? :D )
Öncelikle yorumun için teşekkür ederim. Okuması gayet keyifliydi. Evet sabrı yüksek insanların sinirlenmesi çok şiddetli olur. :) Bu arada şu cümlene biraz şaşırdım. "Belâların en büyüğü önce peygamberlere, sonra evliyalara, ve sonra da mertebesine göre diğer kullara gelir." Bu bilgiyi nereden öğrendiğini sorabilir miyim?

Evren01

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
Öncelikle yorumun için teşekkür ederim. Okuması gayet keyifliydi. Evet sabrı yüksek insanların sinirlenmesi çok şiddetli olur. :) Bu arada şu cümlene biraz şaşırdım. "Belâların en büyüğü önce peygamberlere, sonra evliyalara, ve sonra da mertebesine göre diğer kullara gelir." Bu bilgiyi nereden öğrendiğini sorabilir miyim?
Sağolun, o bir hadis, Tirmizi, Zühd, 57; Ahmed b. Hanbel'den nakledilmiştir. Şu aşağıdaki birkaç olayı düşününce, hadis gerçekten de çok doğru diyor insan.

Peygamberimiz örneğin 6 çocuğunu kendisi toprağa vermiştir, normalde bir anne baba 1 çocuğunu kaybedince üzüntüden yaşlanır. 6 çocuk, evladının vefatı bakımından çok büyük bir rakamdır. Tabi aile sahibi olmayan ben pek anlayamam ama tahmin ediyorum.

Taif vakasında ise 3,5 kilometre boyunca taif halkı tarafından taşlanmıştır, çoğunlukla çocuklar tarafından taşlanmış, yere her düştüğünde zorla kaldırılıp, yürümesi sağlanıp taşlanmaya devam etmiştir. Yolun sonunda her yerinin kan içinde kaldığı söylenir. Buna rağmen aralarından bir iman eden çıksın diye onlara bela okuyup helakını dilememiştir.

Bir başka vaka da ise Amcası hz. Hamza'nın önce şehit edilip, sonra iç organlarının çıkarıldığına şahit olduğu zor bir olay yaşamıştır. Kendimi öyle bir manzaranın yerine koyamıyorum şahsen. Buna rağmen kendisi, amcasına bunu yapan Vahşî bin Harb Habeşî'yi affetmiş ve islama dönmesine vesile olmuştur, sahabeden biri haline gelmiştir.

Ama onun af dilediği gün, peygamberimizin ona ağlayarak şöyle dediği rivayet edilir; Bana amcamı nasıl öldürdüğünü anlat. (Ağlayarak anlatır, peygamberimiz de ağlayarak dinler) - Ben seni affediyorum ama gözüme gözükme, çünkü amcama yaptıklarını hatırlarım da sana karşı olan görevimi yerine getirememekten korkarım.

Kaldırması en zor olayları bile hep sabır ve dua ile karşılamıştır. Böyle bir vasıf, herhangi bir insanda yok.

Günümüzde akıllı telefon alamadım diye isyan eder vaziyetlere gelmişken, peygamberimizin hayatındaki her olay bana kendimden utanmaya vesile oluyor açıkçası.

Şaşırabileceğiniz çok fazla olay var da ben daha fazla uzatırsam konu çok dağılır ve sizin de hoşunuza gitmez. :D İmtihan dünyası yani, imtihanı en ağır olanın mükafatı da o kadar çok olur. Zaten ayette de söylüyor; - Siz, sadece iman ettik demekle imtihan edilmeden bırakılacağınızı mı sandınız? Şeklinde.

Buse Özübek

SDN
SDN
Reaksiyon puanı
260
Sağolun, o bir hadis, Tirmizi, Zühd, 57; Ahmed b. Hanbel'den nakledilmiştir. Şu aşağıdaki birkaç olayı düşününce, hadis gerçekten de çok doğru diyor insan.

Peygamberimiz örneğin 6 çocuğunu kendisi toprağa vermiştir, normalde bir anne baba 1 çocuğunu kaybedince üzüntüden yaşlanır. 6 çocuk, evladının vefatı bakımından çok büyük bir rakamdır. Tabi aile sahibi olmayan ben pek anlayamam ama tahmin ediyorum.

Taif vakasında ise 3,5 kilometre boyunca taif halkı tarafından taşlanmıştır, çoğunlukla çocuklar tarafından taşlanmış, yere her düştüğünde zorla kaldırılıp, yürümesi sağlanıp taşlanmaya devam etmiştir. Yolun sonunda her yerinin kan içinde kaldığı söylenir. Buna rağmen aralarından bir iman eden çıksın diye onlara bela okuyup helakını dilememiştir.

Bir başka vaka da ise Amcası hz. Hamza'nın önce şehit edilip, sonra iç organlarının çıkarıldığına şahit olduğu zor bir olay yaşamıştır. Kendimi öyle bir manzaranın yerine koyamıyorum şahsen. Buna rağmen kendisi, amcasına bunu yapan Vahşî bin Harb Habeşî'yi affetmiş ve islama dönmesine vesile olmuştur, sahabeden biri haline gelmiştir.

Ama onun af dilediği gün, peygamberimizin ona ağlayarak şöyle dediği rivayet edilir; Bana amcamı nasıl öldürdüğünü anlat. (Ağlayarak anlatır, peygamberimiz de ağlayarak dinler) - Ben seni affediyorum ama gözüme gözükme, çünkü amcama yaptıklarını hatırlarım da sana karşı olan görevimi yerine getirememekten korkarım.

Kaldırması en zor olayları bile hep sabır ve dua ile karşılamıştır. Böyle bir vasıf, herhangi bir insanda yok.

Günümüzde akıllı telefon alamadım diye isyan eder vaziyetlere gelmişken, peygamberimizin hayatındaki her olay bana kendimden utanmaya vesile oluyor açıkçası.

Şaşırabileceğiniz çok fazla olay var da ben daha fazla uzatırsam konu çok dağılır ve sizin de hoşunuza gitmez. :D İmtihan dünyası yani, imtihanı en ağır olanın mükafatı da o kadar çok olur. Zaten ayette de söylüyor; - Siz, sadece iman ettik demekle imtihan edilmeden bırakılacağınızı mı sandınız? Şeklinde.
Muhteşem bu bilgiler için çok teşekkür ederim, sanırım devamını Kuran'da bulabileceğim öyle değil mi?

Evren01

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20

serj

chemicals
Reaksiyon puanı
2,850
Güçlü özelliğim aşırı güçlü olmam! Güçsüz özelliğim ise güçsüzlüklerimi bilmemem herhalde. Şaka bir yana her ikisi de utanma duygumun olmaması. Bazen işe yarıyor, bazen yaramıyor. Ne olursa olsun utanmıyorum.

Reaksiyon puanı
948
Güçlü yönlerim : Dürüst ve şeffaf bir yapım olduğu için insanlar beni tanıdığı zaman çabucak kanı ısınır ve güvenir
Gelişmiş empati yeteneğim vardır
Başkasının hakkına riayet etmek asla hak yememek
Zayıf yönlerim : İnsanları kendim gibi düşünüp güvenmek,
Hâlâ bazı kişilere borç para vermek,
İnsanlara haddinden fazla tevazu göstermek,
İnsanlara özelinden bahsetmek,
İnsanlara zayıf yönlerinden bahsetmek,
Ne olursa olsun kavga etmeyip konuşarak meseleleri çözmeye çalışmak,
Sanki fikri değişecekmiş gibi insanlara bişeyler anlatmaya/öğretmeye çalışmak,
Çok çabuk affetmek,
Sorun çıkmasın diye daha fazla iş üstlenmek,
En ufak olumsuz bir lafa alınganlık yapmak,
Son zamanlarda çok çabuk sinirlenmek,
Sinirlenince ani ve büyük ölçekli kararlar alabilmek,
Olaylardan çabuk etkilenmek,
Yangın patlama kaza gibi durumlarda donup bakakalmak,
İnsanların ortamlarda benim üzerimden şaka yapıp gülmesine izin vermek,
Hayatımı ilgilendiren konularda kararsız kalmak ve sonrasında yanlış olan kararı vermek,
Olaylara genelde karamsar yaklaşmak,
Kendini sürekli yaşlanmış gibi görmek ve hissetmek,
Karşı cinsten elimden geldiğince uzak durmaya çalışmak,
İnsanlarla muhatap olduğum her işten nefret etmek,
Her türlü fazladan sorumluluktan nefret etmek,
Bir işi yaparken pratiklikten ziyade hasar almaması için dikkat göstermeye meyilli çalışma tarzı,
Bir işi yaparken gereksiz mükemmelliyetçi olma,
Ruh halinin en ufak şeylerde bile değişmesi,
Çok çabuk pes etmek,
Her zaman gerçekçi olmak,
İnsanlara duymak istediğini değil gerçekleri söylemek,
Yaşadığım sorunları başkalarına anlatmak,
Kendimi çoğu konuda yetersiz yeteneksiz görmek çok fazla bunu ben yapamam demek,
Rutin herşeyden sıkılmak ve bir süre sonra terk etmek,
Yaşadığım tatsız bir olaya çok takılmak sinirlenmek.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Güçlü özelliğim, guçsüz özelliğimin olmamasıdır.?

Sırrlar alemine hoşgeldiniz. Beni tanıyanlar, daha benim nasıl adam olduğumu çözemediler.
Yalan söyleme ben çok iyi biliyorum güçlü ve güçsüz yanlarını.
Güçlü yanın, delici bakışların.
Güçsüz yanın, vücudundaki kılların sıklığından dolayı güneşten D vitamini alamaman. ??

Benim güçlü yanım, tahrik edici sesim ve karşındakinin niyetini sezebilme.
Güçsüz yanım da doyumsuz olmak. ?

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
Yalan söyleme ben çok iyi biliyorum güçlü ve güçsüz yanlarını.
Güçlü yanın, delici bakışların.
Güçsüz yanın, vücudundaki kılların sıklığından dolayı güneşten D vitamini alamaman. ??

Benim güçlü yanım, tahrik edici sesim ve karşındakinin niyetini sezebilme.
Güçsüz yanım da doyumsuz olmak. ?
Karizma yapayım dedim. Mesajımı yerden yere vurdun.

Hiç olmasa kılları demeseydin. Ayıp oluyo ama haaa. Arkadaş olmaz senden, adamı rezil ediyon.

Buse Özübek

SDN
SDN
Reaksiyon puanı
260
Güçlü özelliğim aşırı güçlü olmam! Güçsüz özelliğim ise güçsüzlüklerimi bilmemem herhalde. Şaka bir yana her ikisi de utanma duygumun olmaması. Bazen işe yarıyor, bazen yaramıyor. Ne olursa olsun utanmıyorum.
Ne zaman fark ettin utanmadığını ve bu utanmama duygusunun sana artı ve eksi yanları nelerdir?