Kendi linux dağıtımım

Bu konuyu okuyanlar

silindi

Profesör
Reaksiyon puanı
3,580
Merhaba arkadaşlar ben kendi linux dağıtımımı yapmak istiyorum mesela açılırken Mert Şefik felan yazsa güzel olur,bunu nasıl yapacağım

Mehmet_Emir

Doçent
Reaksiyon puanı
1,179
Çok iyi programlama bilmen lazım özellikle Assembly ve C'yi harika bilmen lazım ve hangi dağıtımı temel alacağını seçmen lazım daha sonra hangi masaüstü ortamını kullanacağını seçmelisin ve seçtiğin masaüstü ortamını projeye entegre edip taban olarak kullandığın dağıtımın masaüstü ortamını projeden çıkarman lazım ve dağıtımın kendine has bir görünüşü olması için o masaüstü ortamının kodlarını değiştirerek özelleştirmen lazım ve bundan da sonra taban aldığın dağıtımın bazı özelliklerini kodlarıyla oynayarak değiştirmen gerekir yoksa neredeyse çalıntı olur ve tabii bunlar kurulum sonrası olan şeyler o yüzden kurulumu sırasını da yapman gerekir ve aynı zamanda dağıtımı kurabilmen için bir kurucu program yazman lazım daha sonra kodladığın kurulum sırasında çalışacak olan şeyi derledikten sonra ISO haline getirmen lazım ve tüm bunlrı yapabildiysen tebrikler kendi dağıtımını yapmış bulunmaktasın.

silindi

Profesör
Reaksiyon puanı
3,580
Çok iyi programlama bilmen lazım özellikle Assembly ve C'yi harika bilmen lazım ve hangi dağıtımı temel alacağını seçmen lazım daha sonra hangi masaüstü ortamını kullanacağını seçmelisin ve seçtiğin masaüstü ortamını projeye entegre edip taban olarak kullandığın dağıtımın masaüstü ortamını projeden çıkarman lazım ve dağıtımın kendine has bir görünüşü olması için o masaüstü ortamının kodlarını değiştirerek özelleştirmen lazım ve bundan da sonra taban aldığın dağıtımın bazı özelliklerini kodlarıyla oynayarak değiştirmen gerekir yoksa neredeyse çalıntı olur ve tabii bunlar kurulum sonrası olan şeyler o yüzden kurulumu sırasını da yapman gerekir ve aynı zamanda dağıtımı kurabilmen için bir kurucu program yazman lazım daha sonra kodladığın kurulum sırasında çalışacak olan şeyi derledikten sonra ISO haline getirmen lazım ve tüm bunlrı yapabildiysen tebrikler kendi dağıtımını yapmış bulunmaktasın.
Ben daha kolay bir yoldan başarmıştım ben nasıl olacağını söyleyeceğim program hazırlayacak eğer olmasa bile yazılım yazabilirim fakat nasıl yapacağımı bilmiyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben daha kolay bir yoldan başarmıştım ben nasıl olacağını söyleyeceğim program hazırlayacak eğer olmasa bile yazılım yazabilirim fakat nasıl yapacağımı bilmiyorum
Orada başarmıştım değil bahsetmiştim olacakti

Mehmet_Emir

Doçent
Reaksiyon puanı
1,179

Birazcık daha açabilir misin?

Daha kolay yollar var ama o yollarla başlangıca Mert Şefik yazdırabileceğinden emin değilim.

Mehmet_Emir

Doçent
Reaksiyon puanı
1,179
Mesela bir arayüz olacak ben oraya işletim sisteminin adının ne olacağını masaüstü nasıl olacağını yazacağım o benim yazılımdaki gerekli değişimleri yapacak
Hayır öyle değil onun yerine masaüstü ortamını,hangi dağıtımı temel alacağını,hangi programların yüklü geleceğini vb. seçiyorsun daha sonra o senin adına ISO'yu yapacak.

Arnolxu

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,623
O işler öyle kolay değil. İlerletemezsin. Yıllarca uğraşman gerekecek. İstersen İlledelinux'a bakabilirsin, ne kadar uğraşıp bir dağıtım yaptığına.

silindi

Profesör
Reaksiyon puanı
3,580
Tamam teşekkürler iyi günler

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
1- Merhaba arkadaşlar ben kendi linux dağıtımımı yapmak istiyorum
2- mesela açılırken Mert Şefik felan yazsa güzel olur,bunu nasıl yapacağım

1- Uzun vadeli bir amacın yoksa, zamanına ve emeğine yazık.
2- Bu çok basit; plymouth ile / grub teması ile /masaüstü bildirim balonu ile vs. vs.

İkisi bir arada çözüm ise ;