Kendi Geliştirdiğim Oyun: Spacia: Andromeda Life Çıktı

Bu konuyu okuyanlar

NESDelisi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,294
Oyunun içine gizli seviye seçimi kodladım.
Screenshot_2.png

Meâli
Level 1: World (Dünya)
Level 2: Hellpobb (Cehennem Pobu)
Level 3: Ice Heaven (Buz Cenneti)
Level 4: Gradius's Awaken (Gradius'un Uyanışı)
Level 5: Lost The Space (Uzayda Kaybolma)
Level 6: Spacia

2. bölümü yaptım.

Screenshot_3.png

NESDelisi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,294
Oyunun içine 1 adet bölüm ekledim.
spacia-2-level-3.png

Bir odayı değilde iki bölümün adı düzenlendi.
spacia-2-levelselect-1536x864.png

NESDelisi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,294
Selamlar, Spacia: Andromeda Life'ın yayım gününü kararlaştırmaya karar verdim. Cümleye bak, neyse. Ciddileşeyim, bu oyunun Japonca sürümü 12 Aralık, 2020 olacak. Oyunun avrupa sürümüyse, 22 Aralık, 2020 günü bedava yayımlanacaktır. Oyunun kaynak kodunuysa 23 Aralık, 2020 günü herkese açık ama 100$ gibi bir fiyatla yayımlayacağım.

NESDelisi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,294
spacia-2-level-4.png

4. bölümü ekledim ve oyunumun yavaş yavaş bölümlerini bitirmek üzereyim.

NESDelisi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,294
spacia2.png

Oyunun sadece ana menüsünde hata keşfettim. Sorunun sorumlu kodu arrow değerine bağlıdır. Yani sorun arrow değerini 0 çekmesini engelliyor ve yukarı ok tuşuna basına arrow'dan -1 değer değiştiriyor ama o ekrandaki bir hatadan dolayı değeri değişmesini engelliyor. Yani o tuşa basman bir şeyi değiştirmesini engelleyerek değer arrow 1'de kalıyor. Onu tetikleyen sorumlu kodu bulacağım, çözemezsem odayı sıfırdan yeniden yaparım gibi görünüyor. Sorunum kabaca böyledir.

spacia-level-3-03.12.2020.png

Bölümlerin yerleri kaydırıldı.

boraK

Asistan
Reaksiyon puanı
124
Umarım istediğin şekilde yaparsın.
Bol şanslar

NESDelisi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,294
Arkadaşlar bugün oyuna çok fazla yenilik yaptım. Oyunun ana menüsündeki sorunu giderdim ve oyundaki gemiyi değiştirdim. Yeni gemiyi menüden görebilirsiniz.

spacia-2-menu-04.12.2020.png

Oyunun yeni bölümünü de göstereyim.

spacia-2-level-1-04.12.2020.png

NESDelisi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,294
spacia-2-07.12.2020.png

Açıkçası çok değişiklik yapmadım ama yine de bahsetmeye değer şeyler var. Oyuna normal çalıştırılmıyorsa yani verilerine dışarıdan erişilmesine karşın ufak önlemler aldım.

NESDelisi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,294
Oyunun son bölümünü yaptım ve oyun bitti.

spacia-2-08.12.2020.png

Eksiklikler;
  • Müzik yok.
  • Cilasız.

Kırrık67

Profesör
Reaksiyon puanı
948

NESDelisi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,294
Gelecwk güncellemelerde yeni bölümler de gelsin.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Müzik te among us taki gibi gerilim müziği tarzı bişey çekebilirim gitar veya org ile.
Yapabilirsen oyuna eklerim.

Oyun için yeni bir bölüm planım yok ama kaynağını 20$ fiyatla satacağım. Alan dileyen aldığı zaman istediği bölüm yapabilir.

Adam Japonyaya acilmak istedigini belitrmis belki ilerde planlari Japonyada yasamak calismak. :)
Yep. ^^

Kemal Gül

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
3
Eline sağlık çok yakında deneyimleyeceğim

NESDelisi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,294
Yine sitenin araması çökmüş bilginize, neyse.

Neler Yeni?​

spacia-level-1-fin.png

Oyunum için müzik ve ses gerekiyordu. Benimde onu yapabilecek ne zamanım ve ne de bilgim vardı. Bu müzikleri/sesleri OpenGameArt sitesinden seçtim. Müzikleri bir sonraki paragraftan öğrenebilirsin.

Müzik Listesi;

Müzikleri oyuna aktarırken, çok zorlanmadım ama bazı müziklerin .m4a sürümleri biraz beni uğraştırdı diyebilirim. Bu sorunu Format Factory gibi ünlü format dönüştürücü yazılımıyla işi çözdüm. Bunun dışında bunla alakalı sorunlar yaşamadım ama beni biraz fazla uğraştıran Game Over müziği için ayrı bir sorun vardı, onu nasıl düzelttiğimi sonraki başlıkta ele alacağım?

Oyunuma 5 adet arka plan ekledim ve bu arka planları sana buradan paylaşmayacağım, oyun zaten yarın yayımlanacak o yüzden oyunu kendin deneyerek arka planları göreceksin. Bu arka planları eklerken bir kaç sorun yaşadım onları nasıl düzelttiğimi sonraki başlıkta inceleyeceğim.

Oyunumun kredi ekranı genişletildi diyebilirim. Hatta o oda hatalıymış desem kimse inanmaz o yüzden boş vereyim. O odaya değişik kodlar kodladım, her 20 saniyede 1 eski yazıyı, daha sonra ise, her 40 saniyede 1'de yazının 2. kısmını gösterebilecek şekilde özellikler yazdım.

Neler Değiştirildi?​

spacia-level-2-fin.png

Oyunumun müziklerini ekledikten sonra bir sorun yaşamadım ama ne zaman Game Over müziğini oyuna ekleyince, sistemin beyni yandı. Bunu çözmek için tüm seviyedeki çalan müziklere can eğer 0'dan büyükse, müzikleri çal dedim ve problem kalıcı çözüldü. Müziklerin sonraki bölümde çalmamasını zaten önceden halletmiştim o konuda bir sorun yaşamadığım için çok şanslıyım diyebilirim.

Bir diğer sorun aslında arka plan eklemeyi ön göremediğim için yaşandı. Arka plan bir süre sonra ekrandan gidiyordu ve üstte eklersem bu seferde yıldızları ezecekti. Bunu şöyle çözdüm, arka plan nesnelerini "bg" katmanına ekledim ve en alt kısma aldım. Daha sonra yıldızları "stars" katmanından, "star" katmanına aldım. Böylelikle bu sorun asla yaşanmayacak diyebilirim.

Bugünlük ve bu oyunun Japonca için yapabileceklerim bu kadar.

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
427
Yine sitenin araması çökmüş bilginize, neyse.

Neler Yeni?​

spacia-level-1-fin.png

Oyunum için müzik ve ses gerekiyordu. Benimde onu yapabilecek ne zamanım ve ne de bilgim vardı. Bu müzikleri/sesleri OpenGameArt sitesinden seçtim. Müzikleri bir sonraki paragraftan öğrenebilirsin.

Müzik Listesi;

Müzikleri oyuna aktarırken, çok zorlanmadım ama bazı müziklerin .m4a sürümleri biraz beni uğraştırdı diyebilirim. Bu sorunu Format Factory gibi ünlü format dönüştürücü yazılımıyla işi çözdüm. Bunun dışında bunla alakalı sorunlar yaşamadım ama beni biraz fazla uğraştıran Game Over müziği için ayrı bir sorun vardı, onu nasıl düzelttiğimi sonraki başlıkta ele alacağım?

Oyunuma 5 adet arka plan ekledim ve bu arka planları sana buradan paylaşmayacağım, oyun zaten yarın yayımlanacak o yüzden oyunu kendin deneyerek arka planları göreceksin. Bu arka planları eklerken bir kaç sorun yaşadım onları nasıl düzelttiğimi sonraki başlıkta inceleyeceğim.

Oyunumun kredi ekranı genişletildi diyebilirim. Hatta o oda hatalıymış desem kimse inanmaz o yüzden boş vereyim. O odaya değişik kodlar kodladım, her 20 saniyede 1 eski yazıyı, daha sonra ise, her 40 saniyede 1'de yazının 2. kısmını gösterebilecek şekilde özellikler yazdım.

Neler Değiştirildi?​

spacia-level-2-fin.png

Oyunumun müziklerini ekledikten sonra bir sorun yaşamadım ama ne zaman Game Over müziğini oyuna ekleyince, sistemin beyni yandı. Bunu çözmek için tüm seviyedeki çalan müziklere can eğer 0'dan büyükse, müzikleri çal dedim ve problem kalıcı çözüldü. Müziklerin sonraki bölümde çalmamasını zaten önceden halletmiştim o konuda bir sorun yaşamadığım için çok şanslıyım diyebilirim.

Bir diğer sorun aslında arka plan eklemeyi ön göremediğim için yaşandı. Arka plan bir süre sonra ekrandan gidiyordu ve üstte eklersem bu seferde yıldızları ezecekti. Bunu şöyle çözdüm, arka plan nesnelerini "bg" katmanına ekledim ve en alt kısma aldım. Daha sonra yıldızları "stars" katmanından, "star" katmanına aldım. Böylelikle bu sorun asla yaşanmayacak diyebilirim.

Bugünlük ve bu oyunun Japonca için yapabileceklerim bu kadar.
Yarın çıkıyor mu steame.Bide ücret koyucak mısınız?

NESDelisi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,294
Eline sağlık çok yakında deneyimleyeceğim
Oyun tamamlandığında forum da mı paylaşacaksın?
nereden indiriyoz sistem gereksinimleri ne :D 4gb ram yeter mi :D
Oyun güzele benziyor. Bittiği zaman deneriz. Güzel mi diye. ?

Oyun çıktı.

Link: Spacia: Andromeda Life

İndirmek çok kolay isterseniz bağış yaparsınız veya oradaki sayıya 0$ vererek indirebilirsiniz.