Kedi ve Köpekler Nasıl Beslenmeli? Kedi ve Köpekler Sağlık İçin Neler Yemeli?

Bu konuyu okuyanlar

Dora

Dekan
Cezalı
Emektar
Katılım
26 Ocak 2018
Mesajlar
5,748
Reaksiyon puanı
9,736
Puanları
113
Yaş
28
Kedi ve Köpekler Nasıl Beslenmeli? Kedi ve Köpekler Sağlık İçin Neler Yemeli?


1568790403870.pngKedi ve köpeklerde besin ihtiyaçaları yavru, gebe, laktasyon gibi belli dönemlerde veya hastalık dönemlerinde ya da yaşlılıkta değişmektedir. Bu dönemlere göre özle beslenme kuralları vardır. Eğer ki ticari diyetler kullanılıyorsa bu dönemlere uygun mamalar hazırlanmıştır. Örneğin gebelikte günlük enerji miktarı gereksinimi %60, laktasyonda % 150-200, gelişme döneminde 2 kat, bekçi köpeklerinde % 30-40 oranında artmaktadır.


Kedi ve köpeklere genelde kasap artıkları verilmektedir.Bu son derece yanlıştır. Çünkü tek yönlü beslenmeye girer. ( ayrıca kedi köpek kemik yerken çok kuvvetli kırarak ve hızlı yerler, bu halde kemik kırıkları sindirim sistemlerinde keskin yaralar açabilmekte,hatta bazen iç kanama, barsak tıkanmaları ve ölümlere sebebiyet vermektedir! LÜTFEN KEMİK VE ÇİĞ SAKATAT VERMEYİNİZ! ) Tek yönlü beslenmenin her türlüsü ( sadece karbonhidrat vermek yada sadece et vermek gibi) giderek karaciğeri yorar ve vücutta değişik bozukluklara yol açmaya başlar. Aşırı aynı tür gıda yüklenmesi en çok 6-7 li yaşlardan başlayarak ağır hastalıklara neden olur.
Normal bir diyette çok basit olarak 1/3 oranında protein, 1/3 oranında karbonhidrat; 1/3 oranında da sebze-meyve(vitaminler) olmalıdır ki hayvan için DENGELİ BESLENME sağlanabilsin. Ancak bunu kedi ve köpek için pratikte tam olarak sağlamak çok güçtür. Önceki maddelerdende anlaşılacağı gibi her yiyeceğin miktar ve verdiği enerji hesabı düşünülerek bir diyet hazırlamak, ayrıca beslenmenin diğer dönemsel faktörleri de düşülüp ona göre diyet ayarlanması uzman işidir. Kaldıki bu diyet tam hazırlanabilse bile, kedi ve köpek malesef damak zevklerine çok düşkün olduğundan, bu ev yemeğinin sadece et kısmını seçerek yemeyi tercih edeceğinden yine dengesiz beslenme şekline girebilmektedir. Bu nedenle veteriner hekimler genel anlamda hazır ticari mamaları tavsiye ederler.Ticari mamalarda petinizin tek yönlü beslenme sorunu kalmamış olur, seçerek yiyemediği için her türlü ihtiyacını karşılamış olursunuz.
Kaliteli bir ticari mama alırken veterinerinize danışmanız gerekir. Hazır bir mama seçerken “AAFCO” garanti ibaresini arayınız. AAFCO üretim standartlarını saglamıs ise bu mama daha güvenilir bir mamadır.
“by products” ya da “meat and bone meal” ibaresi bulunan mama tercih etmeyiniz. Bu tip protein kaynaklari ucuzdur ve üreticiden üreticiye kalitesi ile içerigi degisebilmektedir. Genelde hayvansal protein kaynagi olarak “ by products” seklinde ibareli mamalardan kaçinin. Çünkü bunlar insan tüketiminde kullanilmayan organ ve diger vücut kısımlarından elde edilir.
Hazır mama alırken son kullanma tarihini mutlaka kontrol ediniz.
Açık olarak satılan kuru mamaları asla satın almayınız. Bu mamaların son kullanma tarihinden ve içeriğinden emin olmanız söz konusu degildir. Bu mamalarda özellikle küf mantarları üreyebilir ve bakteriyel bulaşma olabilir. Aldığınız mamanın ambalajını açtığınızda koklayınız. Ekşi, küflü bir koku varsa degistiriniz.Kuru mama değistirirken ¼ yeni mama ile ¾ eski mamayı karistirin ve hergün yeni mama miktarini artirin. 2 haftada yeni mamaya geçiniz.
Özellikle kedilerde böbreklerin daha iyi işlevini yerine getirmesi ve idrarin seyreltilmesi için kuru mama disinda konserve mama yemesi yerinde olacaktır. Bu oran %50 olabilir.
Aşırı vitamin-mineral uygulamaları, dengesiz beslenme(aşırı ya da eksik) ve yetersiz egzersiz( yürüyüş vb) sonucu Kalça displazisi, osteokondrosis, raşitizma gibi bir çok iskelet hastalığına neden olabilirsiniz. Lütfen veteriner hekiminizin önerdiği mamaya kendiliğinizden eklemeler yapmayınız. Aldığınız kaliteli mamanın günlük miktarı içinde petiniz için gerekli tüm vitamin ve mineraller vardır.
Yaş mamaların su oranı genellikle %25-30 arasındadır. Göze hitab edebşlecek şekilde hazırlanırlar. Su tutucu ve bozulmalrını önleyici çeşitli katkı maddeleri kapsarlar. Lezzetlidirler, yüksek oranda sindirilirler.Kuru mamalara oranla daha pahalıdır. Yüksek şeker oranları yüzünden bazı diş bozukluklarına da yol açabilirler.

Kedi ve köpek yavruları 2 aylığa kadar süt emerler.(yavruyu siz bulduysanız ilk 3 hafta bir pamukla idrar ve kaka yapımını hafif masajlarla stimüle etmelisiniz, kendi kendilerine tuvaletlerini yapamazlar,yaptıramazsanız üremiden ölürler; piyasadaki özel toz sütlerle besleyebilirsiniz) 5. haftadan itibaran anneden ayrı et suyu, bisküvi kırıntıları veya süt gibi değişik gıdalara geçiş yapılabilir. Geçişleri çok yavaş yapmalısınız.
Yavruların gelişme dönemleri genellikle 1 yıldır. (köpeklerde küçük cüsseli ırk: 9-12 ay, büyük ırklarda 18-24 aya kadar sürebilir) Yavrular sütten kesildikten sonra erişkin ağırlığa ulaştıkları sürenin ilk 1/4′ünde 4 öğün, sonraki 1/4 ünde 3 öğün, sonra ergin ağırlığa ulaşana dek 2 öğün ve 1 yaşından sonra tek öğün beslenmelidir.
Yaşlı köpekler( 5-6 yaş üstü), insandaki gibi yağlanmaya müsaittirler. Kalp ve böbrek fonksiyonlarında hastalık olmasa bile yetersizlikler oluşmaya başlayabilir. Bu nedenle yaşlı diyeti, düşük kalorili, hafif kısıtlı ama yüksek kaliteli seçilmiş protein, nisbeten düşük fosfor ve sodyum içermelidir. B compleks vitaminlerince zengin olmalıdır. Böylelikle yaşlılıkta sağlıklı ve daha uzun ömürlü olması sağlanabilir. Zayıf kondüsyonlu bir hayvansa veteriner kontrollü diyet yapmalısınız.


Çeşitli ödül ve bisküviler-çukulatalar, hayvanlar için özel hazırlanmışsa verilebilir. Mineral tuzlar, yağ,şeker,kurutulmuş hayvansal yan ürünler içerirler. Fazlası zararlı olabilir. Sınırlı miktarda verilmelidirler.
Evden verilen sakatat türü gıdalar arada bir bile verilse parazit oluşturma riskleri yüzünden verilmemelidir. Kasap artıklarından da ciddi enfeksyon ve parazitler çiğ alımlarda çok kolay geçebileceğinden, hayvanlarınızın çiğ gıda ya da fare-kuş vb. yemesine de izin vermeyiniz.
A vitamini, D vitamini, B1, Kalsiyum-Fosfor, Na , Klorid, Magnezyum, Demir, Bakır, İyot gibi maddelerin eksikliği gibi fazlalıkları da hastalıklara neden olabilmektedir. Dışarıdan fazlasını ilave etmeyiniz.
 
Üst