Kealos Macos Big Sur 11.3.1 Amd & Intel Kurulum İmajı Opencore

Bu konuyu okuyanlar

S

SDN Anonim 320986

SDN Okuru
Kealos Macos Big Sur 11.3.1 Amd & Intel Kurulum İmajı Opencore

1920px-MacOS_11.0_Beta_-_About_This_Mac-1.jpg

Nasıl Kurulur ?

Önerilen BIOS ayarları:

BIOS ayarlarınıza gidiniz.
AMD Sistemlerde AMD-V & IOMMU ayarlarını kapatmayı deneyiniz.
Intel sistemlerde VT-x & VT-d ayarlarını kapatmayı deneyiniz.
SGX (Intel) Software Guard var ise bu seçeneğide disable yapınız.
Secure Boot seçeneğinin kapalı/Other OS olması bazen yetmez, eğer var ise clear/delete all secure boot keys yapınız.
USB Configuration kısmında yer alan XHCI & EHCI (hand-off vb.) kısımlarını disable/enable yapabilirsiniz ve Legacy USB Support kısmını ise auto/enable bırakabilirsiniz. Bazı anakartlarda XHCI ayarı olarak smart auto/auto seçenekleri bulunmakta bunları da deneyebilirsiniz değiştirerek.
Bilgiler:

Intel & AMD ortak yapı. OpenCore bootloader.
UEFI BIOS destekler.
GPT disk tablosu yapısını destekler.
AMD için kernel değişimi gerekmez. (AMD için mevcut “OpenCore EFI” yapısını kullanın.)
Masaüstü & dizüstü bilgisayarlar ile uyumludur.
Ayrıca OpenCore EFI bölümünü sildiğinizde Apple Macintosh cihazlara kurulum yapabilir. (Silmeniz gerekmeyebilir.)
SSD Trim desteği.
M2 NVMe SSD desteği.
AMD RX & RX VEGA serisi gibi kartlar için özel siyah ekran sorunu çözen yama.
USB port limiti yaması.
Intel & güncel AMD işlemciler için destek; SSE4.1/2 desteği bulunan tüm Intel & AMD (FM2+/AM3+/AM4/TR4) işlemciler.
AMD desteği özellikle ZEN yani Ryzen, Threadripper & Athlon 2xxGE gibi işlemcilerle uyumludur.
Kurulum öncesi ve sonrası gerekli dosyalar için Clover bölümünde özel bir klasör bulunur.
Varsayılan olarak Intel için bir config.plist vardır.
Makineye uygun config dosyasını varsayılan yapmak için config.plist olarak kaydedin.

Not: İmajları Balena Etcher, RosaImageWriter, Win32 Disk Imager veya Transmac ile yazdırabilirsiniz. Yazdırmak için önerilen 16 GB bir USB bellek gerekir.

İndirmek için:
" Herkes için macOS for everyone "

alıntıdır.​

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Vega8 ile uyumluluk gelmiş midir?

S

SDN Anonim 320986

SDN Okuru
Vega8 ile uyumluluk gelmiş midir?
Özelliklere bakılırsa eğer, amd için bir çok desteği içermekte. Bana kalırsa rahat şekilde kurulabilir.
Yapımcısı olan Kemal kardeşimiz bu konudalar uzman bir arkadaşımız iletişime geçerek soru ve detayları yazarak buradan bilgi alınabilir.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Özelliklere bakılırsa eğer, amd için bir çok desteği içermekte. Bana kalırsa rahat şekilde kurulabilir.
Yapımcısı olan Kemal kardeşimiz bu konudalar uzman bir arkadaşımız iletişime geçerek soru ve detayları yazarak buradan bilgi alınabilir.
macOS, Vega8 grafik biriminde donanım hızlandırmayı çalıştırmıyor ve vRam'i 7 MB gösteriyor. Belki yeni sürümde yamalamalar ile çözülmüştür diye düşündüm. Soracağım.

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
Murat abi AMD desteklemiyordu bu iyi olmuş. Acaba Wi-Fi çalışıyor mu benim için en önemlisi o. Marka Atheros :)

S

SDN Anonim 320986

SDN Okuru
Murat abi AMD desteklemiyordu bu iyi olmuş. Acaba Wi-Fi çalışıyor mu benim için en önemlisi o. Marka Atheros :)
Macosx işletim sistemlerini sanal makine dışında hiç kullanmadım desem yeridir ancak,atheros chipsetli wifiyi tanıyacaktır son sürümlerinde neredeyse driverla ilgili sorunlar en aza indirgenmiş durumda. Denemek lazım mutlaka ek ilave ayar varsa eğer sonradanda, eklenebilir seviyorsan kur dene tabiki sistemi.
Ben linux ve açık kaynak sistemlerini daha çok seviyorum açıkçası uzun yıllardır.
Zaten iyi bir makinemde yok istesem de kuramam.
Bende de atheros chipsetli anten var harici kullaniyorum tüm sistemlerde sakir şakır calisiyor. Maç üzerinde de bence çalışır. Olmazsa eğer yapimcisina sormak lazım ya da sitesi üzerinden yorumla öğrenilebilir ayrıca.