Kazdağları'ndan sonra Kapadokya için de altın arama ruhsatı verildi

• Konuyu başlatan SDN Anonim 608469
  • Başlangıç tarihi

Bu konuyu okuyanlar

S

SDN Anonim 608469

SDN Okuru

Kanadalı bir şirkete altın arama izni verilmiş.

Haber sitesine bir şey demezler umarım.

drool

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
123
Doğal sit alanı değil mi bahsedilen yerler? Nasıl ruhsat veriliyor?

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Acaba verinler izinler tam olarak nerede? Zararsız bir yerde aranacak olabilir. Mesela bizim köyde de maden var ama tam olarak içinde değil. Köyden görülebilecek bir dağ üzerinde maden kazıyorlar. (Sivas'ta) Öyle olursa kimseye zararı olmaz. Zaten sit alanına izin vereceklerini düşünmüyorum.

Asıl mesele neden Kanadalı şirket'e izin veriyorlar? Bizim altın arayacak teknolojimiz yok mu??

S

SDN Anonim 608469

SDN Okuru
Acaba verinler izinler tam olarak nerede? Zararsız bir yerde aranacak olabilir. Mesela bizim köyde de maden var ama tam olarak içinde değil. Köyden görülebilecek bir dağ üzerinde maden kazıyorlar. (Sivas'ta) Öyle olursa kimseye zararı olmaz. Zaten sit alanına izin vereceklerini düşünmüyorum.

Asıl mesele neden Kanadalı şirket'e izin veriyorlar? Bizim altın arayacak teknolojimiz yok mu??
İşte olay o benim için neden biz değilde onlar arıyor?

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Şu notu düşeyim tarihi veya turistik yerler ile ultra doğal güzelliği olan yerlerde kazı maden veya imara çaılması gibi şeylere karşıyım...

Ama bu Altın arama muhabbeti 1 yıl öncede vardı. Muhalif medya her zaman ki gibi koşunn peribacalarının dibinde altın arayacaklarmış tarihi alanları talan ediyorlar gibi lanse ediyorlar konuyu.

Ama bakanlık Nevşehir'in Avanos ilçesindeki Ziyaret Dağı mevkiinde olduğunu söylüyor bu alanın. ( Eğer şehir merkezlerinden uzak sıradan bir alan ise ben Altın aranmasına veya başka madenler aranmasına kazı yapılmasına flan körlemesine karşı çıkmam. )

pixpix

Doçent
Reaksiyon puanı
290
Şu notu düşeyim tarihi veya turistik yerler ile ultra doğal güzelliği olan yerlerde kazı maden veya imara çaılması gibi şeylere karşıyım...

Ama bu Altın arama muhabbeti 1 yıl öncede vardı. Muhalif medya her zaman ki gibi koşunn peribacalarının dibinde altın arayacaklarmış tarihi alanları talan ediyorlar gibi lanse ediyorlar konuyu.

Ama bakanlık Nevşehir'in Avanos ilçesindeki Ziyaret Dağı mevkiinde olduğunu söylüyor bu alanın. ( Eğer şehir merkezlerinden uzak sıradan bir alan ise ben Altın aranmasına veya başka madenler aranmasına kazı yapılmasına flan körlemesine karşı çıkmam. )
eger altin aramaya musait olan yerlerse ona kimse karsi cikmiyor sorunumuz sirketin Kanadali olmasi
Mesaj otomatik birleştirildi:

ayrica bolge de fay hatti falan diyor haberde eger dogru ise cok da saglikli bir bolge gibi degil

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
eger altin aramaya musait olan yerlerse ona kimse karsi cikmiyor sorunumuz sirketin Kanadali olmasi

Direk her türlü altın aranmasına maden çıkarılmasına ağaç kesilmesine baraj yapılmasına karşı olan tiplerde var ne yazık ki...

Bu tarz işler hem yüksek yatırım maliyeti istiyor hemde riskli işler devlet eli ile yapılmasını zor görüyorum ben çıkaracak teknik bilgide yok mali güçte yok oraya o kadar para gömecek. Devletçiliğe karşı biri olarak ülkeye katmadeğer olacaksa vergisini verecek çıkan altından KAR payımızı alacaksak benim için fark etmez açıkçası yerli veya yabancı firma olması. ( Yerli bir firma çıkarsa çok daha iyi olur ama bu seferde peşkeş çekiyorlar diye ayaklanıyor bazıları. )

Not: Altın arama ruhsatu verilen yer şurasıymış gayet sıradan verilebilir yer gibi geldi bana...

1611424646681.png

pixpix

Doçent
Reaksiyon puanı
290
Direk her türlü altın aranmasına maden çıkarılmasına ağaç kesilmesine baraj yapılmasına karşı olan tiplerde var ne yazık ki...

Bu tarz işler hem yüksek yatırım maliyeti istiyor hemde riskli işler devlet eli ile yapılmasını zor görüyorum ben çıkaracak teknik bilgide yok mali güçte yok oraya o kadar para gömecek. Devletçiliğe karşı biri olarak ülkeye katmadeğer olacaksa vergisini verecek çıkan altından KAR payımızı alacaksak benim için fark etmez açıkçası yerli veya yabancı firma olması. ( Yerli bir firma çıkarsa çok daha iyi olur ama bu seferde peşkeş çekiyorlar diye ayaklanıyor bazıları. )

Not: Altın arama ruhsatu verilen yer şurasıymış gayet sıradan verilebilir yer gibi geldi bana...

Ekli dosyayı görüntüle 135694
Fay hattını toprakdan göremeyiz malasef :)
Ülke de ki Doğal kaynaklarımız yabancılara gidiyor açıkçası insanlara bu koyuyor . Ayrıca toplanan vergilerin de doğru düzgün kullanılmadığı aşikâr .

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Fay hattını toprakdan göremeyiz malasef :)

Salla salla yaz gitsin :D Nerden anlamışlar bilmişler hemen fay hattı geçtiğini direk o arazi üstünden birde :D

İlk okulda bile bize gösterilen deprem riski en az olan bölge içanadolu bölgesi diye öğretmezlermiydi ? Nerden Nevşehir den fay hattı geçiyormuş :) En sarı bölgeler oralar. Son 100 yılda deprem bile olduğu duyulmadı.

1611425077605.png

pixpix

Doçent
Reaksiyon puanı
290
Salla salla yaz gitsin :D Nerden anlamışlar bilmişler hemen fay hattı geçtiğini direk o arazi üstünden birde :D

İlk okulda bile bize gösterilen deprem riski en az olan bölge içanadolu bölgesi diye öğretmezlermiydi ? Nerden Nevşehir den fay hattı geçiyormuş :) En sarı bölgeler oralar. Son 100 yılda deprem bile olduğu duyulmadı.

Ekli dosyayı görüntüle 135697
ahaha ikna oldum bu harita aklimdan gitmis

S

SDN Anonim 608469

SDN Okuru

Ekli dosyayı görüntüle 135694
Bana göre yapılacaksa bile Kanada şirketi değil biz yapmalıyız.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
ahaha ikna oldum bu harita aklimdan gitmis

Orası direk deprem bölgesi bile olsa bu bir bahane olmamalı bence. Orası deprem bölgesi o zaman yatırım yapmayın veya altın aramayın. Böyle bir kafa mı olur. Madem deprem bölgesi depreme dayanıklı yapacaksın ne yapıyorsan.

Japon'yada en büyük deprem bölgelerinden adamların ülkesinde hiç mi altın aranmıyor veya hiç mi nükler santral yok hiç mi baraj yok bu kadar da SIĞ bir mantık olmamalı bence.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
izin belgelerini halka açık bir şekilde paylaşmazlarsa bir problem vardır. izin belgelerinin gerekli yerleri (tc no, tel no vs) sansürlenerek halk verilmesi lazım.

Altın arama izin belgesi veya Ruhsat bilgileri resmi gazetede yayınlanacaktır zatende. İçeriği TİCARİ SIR denilerek yayınlanmaz büyük ihtimal.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Yahu adamlar bizim ihalar için kamera modülü vermiyor biz adamlara çok önemli korunması gereken alanlarda altın arama ruhsatı veriyoruz bu nece iştir

Bak bu işte çok mantıklı ve doğru bir eleştiri. Adamlar bize silah ambargosu uygularken Kanadalı bir firmaya ön şartsız koşulsuz maden sahası vermek yanlış olabilir...

(Kamerayı vermeyen devlete bağlı bir firmamı yoksa özel firmamı onu tam bilmiyorum bu arada.) Ticari anlaşma imzalanırken bu konu ön şart olabilir mesela silah ambargosunu kaldırırsanız işletme hakkını 5-10 yıllığına size verebiliriz gibisinden. Ama onlarda Amerika'nın güdümünde davrandıkları için pek söz hakları olacağınıda sanmıyorum.