Kasaya Elektrik Gelmiyor

Bu konuyu okuyanlar

High Noon

Asistan
Reaksiyon puanı
80
Öncelikle yardım edecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim :)
Arkadaşlar bundan 4-5 ay önce bilgisayarım ekranı aniden gidiyordu. Yani bilgisayar çalışıyor ama monitör kapanıyordu. Reset atmak yetmiyordu, kasanın fişini çekip takmak zorunda kalıyordum. Ve bu kapanma olayının monitörle ilgili olmadığından eminim, çünkü ekran gidince klavyemde bilgisayar ilk açılırken olduğu gibi ışıklar yanup sönüp düzeliyordu. Neyse ben busoruna geçiçi çözüm olarak hdd kablolarını düzeltme rami tak çıkar işlemlerini yapınca 2 3 hafta düzelebiliyordu. Bu sabah okuldan geldiğimde açma kapama tuşuna bastım açılmadı. Kasanın içini açtım işlemcinin ışığına baktım yanıyor mu diye, yanmıyordu. Kabloyu tak çıkar yaptım uğraştım bazen fişe taktıgımda kasanın içinden yavaş yavaş cız,cız diye sesler gelmeye başladı bende daha fazla zarar görmesin diye fişten çektim. Psu nun içini açtım baya baya tozluydu ve eskimişti. Arkadaşlar asıl sorunum psu nun yanıp yanmaması değil eğer yeni psu alırsam ve bu yanmanın sebebi şu ekran kapanmasından dolayıysa yeni alacağım psu yanmasın. Ne biliyorsanız paylaşın bilgim var bu konularda.
Sistem özelliklerim:
Everst eps-1660A 400W Power Supply
2x2 GB DDR3 Ram
Amd RADEON R7-240 2GB Ekran Kartı
AMD Athlon 2 X2 250 3 GHZ Dual Processor
M5A78L-m lx3 Motherboard
WD 500GB Sata HDD

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Öncelikle yardım edecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim :)
Arkadaşlar bundan 4-5 ay önce bilgisayarım ekranı aniden gidiyordu. Yani bilgisayar çalışıyor ama monitör kapanıyordu. Reset atmak yetmiyordu, kasanın fişini çekip takmak zorunda kalıyordum. Ve bu kapanma olayının monitörle ilgili olmadığından eminim, çünkü ekran gidince klavyemde bilgisayar ilk açılırken olduğu gibi ışıklar yanup sönüp düzeliyordu. Neyse ben busoruna geçiçi çözüm olarak hdd kablolarını düzeltme rami tak çıkar işlemlerini yapınca 2 3 hafta düzelebiliyordu. Bu sabah okuldan geldiğimde açma kapama tuşuna bastım açılmadı. Kasanın içini açtım işlemcinin ışığına baktım yanıyor mu diye, yanmıyordu. Kabloyu tak çıkar yaptım uğraştım bazen fişe taktıgımda kasanın içinden yavaş yavaş cız,cız diye sesler gelmeye başladı bende daha fazla zarar görmesin diye fişten çektim. Psu nun içini açtım baya baya tozluydu ve eskimişti. Arkadaşlar asıl sorunum psu nun yanıp yanmaması değil eğer yeni psu alırsam ve bu yanmanın sebebi şu ekran kapanmasından dolayıysa yeni alacağım psu yanmasın. Ne biliyorsanız paylaşın bilgim var bu konularda.
Sistem özelliklerim:
Everst eps-1660A 400W Power Supply
2x2 GB DDR3 Ram
Amd RADEON R7-240 2GB Ekran Kartı
AMD Athlon 2 X2 250 3 GHZ Dual Processor
M5A78L-m lx3 Motherboard
WD 500GB Sata HDD
Bence psu gitmiş olabilir,psu genelde toza yatkın bir içeriğe sahip sonuçta kasa içinden gelen hava sirkülasyonundaki eksoz görevini o yapıyor hali ile tozlanmaması çok zor .(=
Ayrıca sistemde bir UPS(kesintisiz güç kaynağı) olursa 2.bir güvenlik olacaktır sizin için.

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
Everest'i çöpe at, yenisini al. Anlaşılan bilgisayarını düzgün besleyemiyor. İçine bir bak, şişmiş kondansatörler olduğuna bahse bile girebilirim.

High Noon

Asistan
Reaksiyon puanı
80
Zaten psunun içi çok hoş görünmüyor. Kondansatörleri çıkarıp fotoğrafını atacağım

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Zaten psunun içi çok hoş görünmüyor. Kondansatörleri çıkarıp fotoğrafını atacağım
DİKKATLİ OL kondansatörler uzun süre elektriği depolayabilir elinde plastik bir eldivenle al yoksa çarpılabilirsin .(=

High Noon

Asistan
Reaksiyon puanı
80
Ooovv teşekkürler az kalsın yakacaktım :D

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,466
Ekran kartından PSU'nun yanma ihtimali çok azdır ama PSU,dan ekran kartının yanma ihtilami yüksektir yani ekran kartının aniden gitme sebebi PSU'nun transitötör'lerin ısınmadan kaynaklı bulbların atmasından olabilir saten tozlu ise ısınma yapacaktır ve soğmadan çalışmayacaktır sizde söker takarsanız soğudu için yeniden çalışabilir ve sizde bunu çözüm olarak bulmuş olabilirsiniz yani PSU değiştirmek en iyi seçenek şuan

High Noon

Asistan
Reaksiyon puanı
80
@AmbaSSadoR Çıkarttım PSU'yu kondansatörleri çıkaramadım çünkü kondansatörleri çıkarmak için psu'daki kartın altından bir şey açmak gerekiyor, ama psunun kabı var plastik. Açmaya çalışıyorum açamazsam direk fotoğraf atıcam

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Ooovv teşekkürler az kalsın yakacaktım :D
Senden elektrik aldım dediklerinde ne olduğunu birebir anlamak için iyi bir yoldur aslında arada bir vücuttaki streside düşük voltajda atmak iyidir aşırısında harbi melek olursun yani.((=

---- Mesajlar birleştirildi ----

Senden elektrik aldım dediklerinde ne olduğunu birebir anlamak için iyi bir yoldur aslında arada bir vücuttaki streside düşük voltajda atmak iyidir aşırısında harbi melek olursun yani.((=

Onlar zaten oraya lehimli şekillerinde bir yamukluk var mı? en azından gözle kontrolünü yap keza başka parçadan da kaynaklı olabilir psu içinde(=

Son düzenleme:

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,466
kayık olması birşey fark ettirmez tabi kopupda oraya gelmedi ise onu albadetik sıraya göre dizmiyorlar sonuçda güçleri değerlerine göre diziliyorlar ve o kadar söktün bari bundan sonra olcak ise bile olmaz bronz sertifikalı bir 400w işinizi görecektir tabi illa bronz diyede bir şey yok azıcık kalıteli olsun yeter

High Noon

Asistan
Reaksiyon puanı
80
Ürün önerebilir misiniz bütçem yok fazla siteyle beraber yollayabilirseniz sevinirim

kayık olması birşey fark ettirmez tabi kopupda oraya gelmedi ise onu albadetik sıraya göre dizmiyorlar sonuçda güçleri değerlerine göre diziliyorlar ve o kadar söktün bari bundan sonra olcak ise bile olmaz bronz sertifikalı bir 400w işinizi görecektir tabi illa bronz diyede bir şey yok azıcık kalıteli olsun yeter
Ayrıca sökmedim dışarıdan öyle görünüyor kondansatörleri çıkarınca ısı veren bir aletle takmamın gerektiğini biliyorum :)

Son düzenleme:

High Noon

Asistan
Reaksiyon puanı
80
PSU kaynaklı olduğu kesin mi o ekran gitmesi de PSU kaynaklı mı

Çok teşekkür ederim maddi durumum en fazla 200 lira destekliyor 200tl ye kadar önerebileceğin PSU var mıdır?

Ya da arkadaşlar elinde stok mal olan varsa uygun fiyata alabilirim :(

Son düzenleme:

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
PSU kaynaklı olduğu kesin mi o ekran gitmesi de PSU kaynaklı mı
Pc kapandığı zaman haliylen ekran açık kalır ama görüntü sağlayıcının enerjisi haliyle anakart kapandığı için görüntü gelmeyecektir bu da PSU ile ilgilidir (=
istersen tamirciye götür ama üzerindeki bileşenlerin resmini ve seri numaralarına kadar yaz (tamircinin ne halt yiyeceği belli olmaz).(=

High Noon

Asistan
Reaksiyon puanı
80
Pc kapandığı zaman haliylen ekran açık kalır ama görüntü sağlayıcının enerjisi haliyle anakart kapandığı için görüntü gelmeyecektir bu da PSU ile ilgilidir (=
istersen tamirciye götür ama üzerindeki bileşenlerin resmini ve seri numaralarına kadar yaz (tamircinin ne halt yiyeceği belli olmaz).(=
Ekean kapandığı an ekran kartının fanı da duruyordu.

High Noon

Asistan
Reaksiyon puanı
80
Teşekkür ederim 200 tl ye kadar psu tavsiyelerinizi söylerseniz sevinirim =)

High Noon

Asistan
Reaksiyon puanı
80
O da nedir öyle patlamış mı?

Ekli dosyalar

• IMG-20181127-WA0005.jpg
    IMG-20181127-WA0005.jpg
    70.4 KB · Görüntüleme: 585
  • IMG-20181127-WA0006.jpg
    IMG-20181127-WA0006.jpg
    96.3 KB · Görüntüleme: 308