Soru Kasanın üst kısmına fan takmak ne kadar etki eder?

Bu konuyu okuyanlar

RizeliCapkin53

Asistan
Reaksiyon puanı
89
Kasam Kolink Observatory. Üst kısmı boş, delikler var. İşlemci bazı oyunlarda çok yoruluyor. Intel işlemci, stok fanı bir işe yaramıyor. Üst kısma fan taksam 2 tane, ne kadar etkisi olur ve takarsam fanın açık tarafı mı üstte olacak, çubukların olduğu taraf mı?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Fanın açık tarafı altta olacak. Yani fan içerdeki havayı bu şekliyle,dışarı atar.

Çok fazla bi etkisi olmaz .Ama kasanın mevcut haline göre,illa ki bi miktar daha işlemci sıcaklığını düşürebilir. Yine de çok bi şey bekleme.

Esas olan işlemcinin soğutucusudur.

RizeliCapkin53

Asistan
Reaksiyon puanı
89
Fanın açık tarafı altta olacak. Yani fan içerdeki havayı bu şekliyle,dışarı atar.

Çok fazla bi etkisi olmaz .Ama kasanın mevcut haline göre,illa ki bi miktar daha işlemci sıcaklığını düşürebilir. Yine de çok bi şey bekleme.

Esas olan işlemcinin soğutucusudur.
hocam işlemci soğutucu stok olduğu için bir işe yaramıyor önereceğiniz bir işlemci soğutucusu varmı?
Mesaj otomatik birleştirildi:

kule tipi soğutucu almayı düşünüyorum daha fazla etkisi olur deyilmi

zeynom7865

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
kule tipi soğutucu pek işe yaramıyor ben denedim

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
hocam işlemci soğutucu stok olduğu için bir işe yaramıyor önereceğiniz bir işlemci soğutucusu varmı?
Mesaj otomatik birleştirildi:

kule tipi soğutucu almayı düşünüyorum daha fazla etkisi olur deyilmi
Ddiğim gibi ,iş, işlemci soğutucu da biter. 20 senedir overclock ile uğraşırım. Denemediğim hava yöntemi kalmadı neredeyse. Kasanın yan kapağı açık iken ,devasa oda vantilatörünü işlemciye dayadığım bile yaptığım deneylerdendir. Devede kulak kadar faydası oldu. Yani ,kasa içi hava sirkülasyonu ,bi yere kadar.Bi yerden sonra, benim gibi vantilatörü bile dayasan ,farketmiyor.

Kule tip hava soğutmalar ,tabiri caizse ,1000 tane kasa fanından bile daha etkilidir. Isı transferi kanunları böyle diyor çünkü.:)

İşlemcinin soketini yazmamışsın ama şu çok hesaplı ve kalite soğutucuyu al derim .Uyum sorunu olmaz . Yinede işlemcini bi yaz,buraya.

RizeliCapkin53

Asistan
Reaksiyon puanı
89
Ddiğim gibi ,iş, işlemci soğutucu da biter. 20 senedir overclock ile uğraşırım. Denemediğim hava yöntemi kalmadı neredeyse. Kasanın yan kapağı açık iken ,devasa oda vantilatörünü işlemciye dayadığım bile yaptığım deneylerdendir. Devede kulak kadar faydası oldu. Yani ,kasa içi hava sirkülasyonu ,bi yere kadar.Bi yerden sonra, benim gibi vantilatörü bile dayasan ,farketmiyor.

Kule tip hava soğutmalar ,tabiri caizse ,1000 tane kasa fanından bile daha etkilidir. Isı transferi kanunları böyle diyor çünkü.:)

İşlemcinin soketini yazmamışsın ama şu çok hesaplı ve kalite soğutucuyu al derim .Uyum sorunu olmaz . Yinede işlemcini bi yaz,buraya.

işlemci i5 3470 biraz eski ama yapıcak birşey yok 1155 soketi var

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
3470 için yazdığım soğutucu fazla bile gelir. Aslında stok soğutuyu iyice temizledin mi. Çünkü o işlemci epey serin çalışan bi işlemcidir. Stok soğutucu tozdan kaplama olmuş olabilir. Tabi macunda bozulmuş olabilir.

RizeliCapkin53

Asistan
Reaksiyon puanı
89
3470 için yazdığım soğutucu fazla bile gelir. Aslında stok soğutuyu iyice temizledin mi. Çünkü o işlemci epey serin çalışan bi işlemcidir. Stok soğutucu tozdan kaplama olmuş olabilir. Tabi macunda bozulmuş olabilir.
hocam macun sıkmayalı ve stok fanı temizlemeyeli 1.5 sene olmuştur bakımı çok eski yakın zamanda yapıcam macun sipariş edip

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Alüminyum kanatçıkların aralarını da suda yıka. Tabi fanı ayırarak.

Cicero

Asistan
Reaksiyon puanı
175
Size tavsiye edildiği gibi evvela termal macun yenilemesi yapın derim ve mümkünse iyi bir işlemci soğutucusu temin edin, o da tavsiye edilmiş zaten. Üste taktığınız fanın elbet faydası olacaktır. Fakat iki adet taktığınızda beklediğiniz verimi alamayabilirsiniz. O yüzden bir tane ve içerideki havayı dışarı verecek şekilde monte edip deneyin.

LifeStyle

Müdavim
Reaksiyon puanı
802
fan bile dünya para olmuş. hem onu geçtik fanlar yüzünden ekstra ses olacak. kaliteli bir termal macun ile 6-8 derece yük altında düşürebilirsin. (lga 775 stok fan ile denendi)

sana tavsiyem met hocamın dediği ürünü almanız. çok fazla kullanan bilen yok (ben kasa topladığımda bana da aldırdı, devasa bişey)

kasanın içindeki hava alacak yerler önemli ama bi yerden sonra iş soğutucuya bakar.

daha havalar soğukken ısınıyorsa, yazın senin bilgisayar kapanır..

termal macun olarak artctic mx4 öneririm. (onların fiyatlar da uçtu).

RizeliCapkin53

Asistan
Reaksiyon puanı
89
fan bile dünya para olmuş. hem onu geçtik fanlar yüzünden ekstra ses olacak. kaliteli bir termal macun ile 6-8 derece yük altında düşürebilirsin. (lga 775 stok fan ile denendi)

sana tavsiyem met hocamın dediği ürünü almanız. çok fazla kullanan bilen yok (ben kasa topladığımda bana da aldırdı, devasa bişey)

kasanın içindeki hava alacak yerler önemli ama bi yerden sonra iş soğutucuya bakar.

daha havalar soğukken ısınıyorsa, yazın senin bilgisayar kapanır..

termal macun olarak artctic mx4 öneririm. (onların fiyatlar da uçtu).
hocam fanı temizledim termal macun olarak şuan elimde slikon var kötü ama yenisi almayı düşünüyorum
mat hocamın dediği fanı almayı düşünüyorum fakat benim işlemci ile işlemcinin sol tarafındaki fan çok yakın sığarmı bilmiyorum resimdeki gibi solda direk fan var sığmayacağını düşünüyorum NOT (fotoğraf bilgisiyarı temizlemeden önce çekilmiştir) bu kule tipi soğutucu fan alağı bakıcak şekilde deyilde sağa veya sola bakıcak şekilde takılmıyormu?

Ekli dosyalar

• eererrer.jpg
    eererrer.jpg
    113.2 KB · Görüntüleme: 81

LifeStyle

Müdavim
Reaksiyon puanı
802
hocam fanı temizledim termal macun olarak şuan elimde slikon var kötü ama yenisi almayı düşünüyorum
mat hocamın dediği fanı almayı düşünüyorum fakat benim işlemci ile işlemcinin sol tarafındaki fan çok yakın sığarmı bilmiyorum resimdeki gibi solda direk fan var sığmayacağını düşünüyorum NOT (fotoğraf bilgisiyarı temizlemeden önce çekilmiştir) bu kule tipi soğutucu fan alağı bakıcak şekilde deyilde sağa veya sola bakıcak şekilde takılmıyormu?
takılır ama bu sefer yukarı üfler havayı. biraz daha uzaktan çekme şansın varsa çeksene, ram ve egzoz fanının konumuna bakayım. büyük gelirse başka soğutucu öneririz. stok soğutucudan kurtulmalısın bence :) kaliteli de bir termal macun.. slikonla falan olmaz.

bi konu vardı, işlemcinin üstüne diş macunu sıkmış. termal macun görevi görsün diye. öyle şeyler yapmayın. soğutucu + kaliteli macun aldın mı 2-3 sene kontrol etmezsin.

RizeliCapkin53

Asistan
Reaksiyon puanı
89
takılır ama bu sefer yukarı üfler havayı. biraz daha uzaktan çekme şansın varsa çeksene, ram ve egzoz fanının konumuna bakayım. büyük gelirse başka soğutucu öneririz. stok soğutucudan kurtulmalısın bence :) kaliteli de bir termal macun.. slikonla falan olmaz.

bi konu vardı, işlemcinin üstüne diş macunu sıkmış. termal macun görevi görsün diye. öyle şeyler yapmayın. soğutucu + kaliteli macun aldın mı 2-3 sene kontrol etmezsin.
buyrun hocam bu şekilde mesafeler

Ekli dosyalar

• 6b46bb2e-bd98-4223-96d3-9ba61a69d919.jpg
    6b46bb2e-bd98-4223-96d3-9ba61a69d919.jpg
    74 KB · Görüntüleme: 81
  • efe784fc-a1ec-4909-a39e-e036e71c8a32.jpg
    efe784fc-a1ec-4909-a39e-e036e71c8a32.jpg
    82.1 KB · Görüntüleme: 80

LifeStyle

Müdavim
Reaksiyon puanı
802
@met 35 hocam raijintek leto hayatta sığmaz arkadaşın kasasına. dark falan önerir misiniz? yada daha farklı bir öneriniz mi var?

RizeliCapkin53

Asistan
Reaksiyon puanı
89
@met 35 hocam raijintek leto hayatta sığmaz arkadaşın kasasına. dark falan önerir misiniz? yada daha farklı bir öneriniz mi var?
hocam kule tiği soğutucuya illaha gerek olduğunu düşünmüyorum tek fanlı kaliteli bir soğutucu yetebilir diye düşünüyorum varmı öyle öneriniz? amd nin fanları güzel ama benim işlemciye olurlarmı bilmiyorum

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078

RizeliCapkin53

Asistan
Reaksiyon puanı
89
Hiç düşünme ,al kullan.
hocam bu olurmu peki? yada direk aerocool mu aliyim daha önce aerocool soğutucu kullanmış arkadaşım hiç memnun deyil o yüzden soruyorum Dark Freezer X93 Intel / Ryzen Uyumlu İşlemci Soğutucu 9.2cm FRGB LED Fanlı, Intel LGA 775/115X/1366/2011/2066, AMD AM2/AM3/AM4/FM1/FM2, 4pin PWM Fanlı - İşlemci Soğutucu - Overclock - PC Bileşenleri | Teknobiyotik

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Aerocool dediğin, bi dünya markası,neyinden memnun olmamış,anlamadım .Hayret bi şey.:)

Sana önerdiğim aerocool, 3 ısı borulu,

2 ısı borulu Dark ı neredeyse,aynı fiata almak istersen ,sen bilirsin.