Kasa veya Kasa Fanı Önerisi Yapabilir misiniz?

Bu konuyu okuyanlar

mr.shn

Asistan
Reaksiyon puanı
19
Donanım sorunları başlığı altına açtığım başka bir konudan yola çıkarak kasamı değiştirmeye veya Kasa Fanı takviyesi yapmaya karar verdim.

Msi A320M Pro-E
AMD Ryzen 3 2200G
Corsair Vengeance 3000mhz 8gb x2 Ram
Msi Armor RX 570
WD 500gb HDD
Samsung Evo 860 500gb SSD
High Power Simplicity 700w psu

Oyunlarda ani fps düşüşü sonrası yaptığım incelemelerde kasanın sıcaklığının yüksek olduğunu fark ettim. Elimde yaklaşık 10 yıllık bir kasa var ve içi oldukça dar markasını dahi bilmediğim bir kasa yani kısaca o kadar eski. Azami 600 TL bütçe var. Kasanın rengi şekli vs. Hiç önemli değil, diyaznı ve hava sirkülasyonu oluşturma becerisi yüksek olsun yeterli benim için. Chip'in yapmış olduğu bir incelemede Cooler master masterbox mb511 benim dikkatimi çekti. Bu bütçe dahilinde bana en iyi öneriniz ne olur? Şimdiden teşekkür ederim.

antenocic

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Donanım sorunları başlığı altına açtığım başka bir konudan yola çıkarak kasamı değiştirmeye veya Kasa Fanı takviyesi yapmaya karar verdim.

Msi A320M Pro-E
AMD Ryzen 3 2200G
Corsair Vengeance 3000mhz 8gb x2 Ram
Msi Armor RX 570
WD 500gb HDD
Samsung Evo 860 500gb SSD
High Power Simplicity 700w psu

Oyunlarda ani fps düşüşü sonrası yaptığım incelemelerde kasanın sıcaklığının yüksek olduğunu fark ettim. Elimde yaklaşık 10 yıllık bir kasa var ve içi oldukça dar markasını dahi bilmediğim bir kasa yani kısaca o kadar eski. Azami 600 TL bütçe var. Kasanın rengi şekli vs. Hiç önemli değil, diyaznı ve hava sirkülasyonu oluşturma becerisi yüksek olsun yeterli benim için. Chip'in yapmış olduğu bir incelemede Cooler master masterbox mb511 benim dikkatimi çekti. Bu bütçe dahilinde bana en iyi öneriniz ne olur? Şimdiden teşekkür ederim.
MSI Mag Vampiric 011C Midi Tower Oyuncu Bilgisayar Kasası
Dark Diamond PRO 4x12cm RGB USB 3.0 Bilgisayar Kasası DKCHDIAMONDPRO

mr.shn

Asistan
Reaksiyon puanı
19
Güzel kasadır. Arkadaşın attığı msi vampiric modeli de gayet iyidir.
Bu modeller içerisinde özellikle seçebileceğiniz bir ürün var mı? Ve özellik olarak sizi cezbeden nedir? Rgb özelliğini aramıyorum eğer o özellik için de bir tavsiye de bulunuyorsanız.

alpsadik

Map Tech Harita
Emektar
Reaksiyon puanı
2,871
İkisi de güvenilir markalardır hocam. Hava akışı konusunda sizi yanıltmazlar. XPGnin özellikle görünüşü hoşuma gidiyor. Vampiric ise Corsair kalitesini hissedebileceğiniz bir kasa.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Estetik önemli değilse,kasanın yan kapağını açarak bi dene. Her drop,sıcaklıktan olmayabilir.

alpsadik

Map Tech Harita
Emektar
Reaksiyon puanı
2,871
Kullandığım kasa Corsair Spec 05 de hava akışı konusunda gayet iyi. Genelde psuyla birlikte satılıyor fakat tek bulabilecek misiniz bir bakın derim.

mr.shn

Asistan
Reaksiyon puanı
19
Estetik önemli değilse,kasanın yan kapağını açarak bi dene. Her drop,sıcaklıktan olmayabilir.
Estetik önemi yok ama sıcaktan ben bile bunalıyorum kasa genelde o halde iken, ayrıca donanımın neredeyse hepsi sıcaktan el sürdürmüyor fps için sorun başka şey olsa bile Beni tedirgin ediyor bu hali
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kullandığım kasa Corsair Spec 05 de hava akışı konusunda gayet iyi. Genelde psuyla birlikte satılıyor fakat tek bulabilecek misiniz bir bakın derim.
Malesef göremedim ben ama birkaç yere sordum dönüşe göre onuda incelemeye alabilirim.

antenocic

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
İşlemci
Estetik önemi yok ama sıcaktan ben bile bunalıyorum kasa genelde o halde iken, ayrıca donanımın neredeyse hepsi sıcaktan el sürdürmüyor fps için sorun başka şey olsa bile Beni tedirgin ediyor bu hali

Malesef göremedim ben ama birkaç yere sordum dönüşe göre onuda incelemeye alabilirim.
işlemciniz kaç dereceler arası seyrediyor

CORSAIR 275R Airflow Tempered Glass USB 3.0 Beyaz Mid Tower Kasa | ITOPYA
POWER BOOST VK-G3403S 650W 80+ Tempered Glass Mesh Panel USB 3.0 Mid Tower Kasa | ITOPYA
COOLER MASTER MasterBox Q300P RGB USB 3.0 Mini Tower Kasa | ITOPYA

@Winja26 buradan bakabilirsiniz.
Bilgisayar Kasaları : En uygun Bilgisayar Kasaları Fiyatları | ITOPYA

mr.shn

Asistan
Reaksiyon puanı
19
Bugün için kontrol etmedim ama bundan önceki drop aldığım sırada cpu da gpu da 60 derecelerde seyrediyordu.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
60 derece çok yüksek değil hele e.kartı için hiç bi şey değil.

mr.shn

Asistan
Reaksiyon puanı
19
60 derece çok yüksek değil hele e.kartı için hiç bi şey değil.
Normalde fan sesini duyuyorum ben nadiren. Bf1, gta online, metro exodus şuan pc de yüklü ve metroda ayarları çok yükseltirsem fanlar çalışıyor ancak öteki iki oyunda fan sesi duymuyorum gpu için. Ama bu son yaşadığım olayda yani makaleyi açmamı sağlayan olay olduğunda ikiside oldukça sıcaktı. Sanki bi soğutma sıkıntısı var gibi HDD sıcaklığı 55 derece ve üst sınırı normalde 60 eğer yanlış bilmiyorsam.

Normalde fan sesini duyuyorum ben nadiren. Bf1, gta online, metro exodus şuan pc de yüklü ve metroda ayarları çok yükseltirsem fanlar çalışıyor ancak öteki iki oyunda fan sesi duymuyorum gpu için. Ama bu son yaşadığım olayda yani makaleyi açmamı sağlayan olay olduğunda ikiside oldukça sıcaktı. Sanki bi soğutma sıkıntısı var gibi HDD sıcaklığı 55 derece ve üst sınırı normalde 60 eğer yanlış bilmiyorsam.
Fan sesini duyuyorum diye kastetmek istediğim fanlarin belli bir isidan sonra çalışmaya başlıyor olması yani fan sesi gelmese de drop geliyor. Bu da aklıma hdd nin sıcaklık sorununu getirdi. Asıl derdim şuan hdd yani

Son düzenleme:

alpsadik

Map Tech Harita
Emektar
Reaksiyon puanı
2,871
Hocam deepcool rf120r fan gayet güçlüdür fiyat performanstır. İncehesapta satılıyor. Eklemeyi unutmuşum kusura bakmayın

mr.shn

Asistan
Reaksiyon puanı
19
Arkadaşlar önerdiğiniz kasalar içinde en çok olumlu yorum almış kasaların hiçbirinin stoğu yok, satışını yapan hiçbir firma bulamadım. Aynı bant aralığında aynı kalitede başka önerileriniz varsa bekliyorum. Teşekkür ederim şimdiye kadarki yanıtlarınız için.

mr.shn

Asistan
Reaksiyon puanı
19
elinizdeki işlemcinin AMD tarafından açıklanan max. çalışma sıcaklığı 95 derecedir.
Verdiğim linkteki ,specifications 'a tıkayın.
Evet şefim, bazı kaynaklarda da iyi bir soğutma ile 105 e çıkıyor üst limit. Ancak işlemci kaynaklı bir sorunum olduğunu düşünmüyorum zaten ben.

Bugün tekrar test ettim her zaman oynadığım ayarlarda oyun içi gpu sıcaklığı max. 72 düzeyindeydi hdd sıcaklığını da max. 40 olarak gördüm cpu sıcaklığı da aşağı yukarı bu değer aralığındaydı. Kasanın kapağı açık duruyordu ve şuan odam yaklaşık 22 derece. ancak yinede fps dropları oldu birkaç defa, sıcaklık konusunu aşabilirim kasa ile ama bu droplar ne olacak fikrim yok.

Son düzenleme: