Öneri Kasa için fan tavsiye eder misiniz?

Ryuzaki313

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Arkadaşlar merhaba kasam için 12cm 2 adet fan almayı düşünüyorum, 500 lira bütçem var. Kendim 1-2 tane buldum ama merak ettiğim şey fan alırken en önemli özellik RPM midir? Mesela dandik bir marka 1800rpm vs kaliteli bilinen bir marka 1200rpm mi tercih edersiniz?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Mesela 3000rpm diyor ama bilinmeyen ve ucuz bir marka, sizce bundan 2 adet alsam nasıl olur?

Son düzenleme:

Görkem Say

Guru
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
25,499
RPM tek basina bir kriter degildir. Fan istedigi kadar hizli donsun, aerodinamik tasarimi gelismis degilse iyi seviyede hava aktarimi yapamaz. Buna da CFM degeri denir. CFM degerinin yuksekligi onemlidir kisaca. Bu deger ne kadar yuksekse o kadar cok hava aktarimi yapabilir fan. Bu fana bakin derim. Maksimum devirde 1800 RPM ancak 76 CFM gibi ust duzey bir hava akisa sahip. Asiri sesli de degil. Sizin attiginiz fan cok ses cikarir, o kadar fazla CFM'e gerek yok.

Ryuzaki313

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
RPM tek basina bir kriter degildir. Fan istedigi kadar hizli donsun, aerodinamik tasarimi gelismis degilse iyi seviyede hava aktarimi yapamaz. Buna da CFM degeri denir. CFM degerinin yuksekligi onemlidir kisaca. Bu deger ne kadar yuksekse o kadar cok hava aktarimi yapabilir fan. Bu fana bakin derim. Maksimum devirde 1800 RPM ancak 76 CFM gibi ust duzey bir hava akisa sahip. Asiri sesli de degil. Sizin attiginiz fan cok ses cikarir, o kadar fazla CFM'e gerek yok.

Hocam çok teşekkürler cevap için, güzel açıklamışsınız öğrenmiş oldum.