Kasa Fanları Sürekli Hızlı Çalışırsa Sorun Yaşar Mıyım?

Bu konuyu okuyanlar

dopeboy

Asistan
Reaksiyon puanı
66
Merhaba arkadaşlar. Dark N10 Advanced kasam var. 5 adet fan var kasada. (2 ön, 2 üst, bir tane de egzoz fan) Fan kontrolcü var. Sadece düşük hız ve yüksek hızda fanların dönme seçeneği var. Bir de komple kapatma seçeneği. Bende şuan bir işlemci soğutucu olmadığı için (Stock intel işlemci soğutucu fanı kullanıyorum) genellikle en hızlı modda çalıştırıyorum. Bunun herhangi bir zararı olur mu fanlara veya ömrünü kısaltma v.s Bilgisi olan arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim.

Son düzenleyen moderatör:

M-S-Y

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Hocam sürekli hızlı çalıştırman fan ömründen en nihayetinde yer sonuçta belirli bir süresi var ve siz bunu sürekli en yüksekte kullanıyorsunuz ki bende macbook cihazımda sürekli en yüksek rpm de kullanırım bozulursa yenisini alırım çok para değil gözü ile bakıyorum, diğer husus makinam ısınmıyor fakat içerisinde hava sirkülasyonu normal moda göre daha fazla olduğundan daha fazla toz pislik topluyor arada bir açıp temizlemeniz gerekiyor.

dopeboy

Asistan
Reaksiyon puanı
66
Hocam sürekli hızlı çalıştırman fan ömründen en nihayetinde yer sonuçta belirli bir süresi var ve siz bunu sürekli en yüksekte kullanıyorsunuz ki bende macbook cihazımda sürekli en yüksek rpm de kullanırım bozulursa yenisini alırım çok para değil gözü ile bakıyorum, diğer husus makinam ısınmıyor fakat içerisinde hava sirkülasyonu normal moda göre daha fazla olduğundan daha fazla toz pislik topluyor arada bir açıp temizlemeniz gerekiyor.

Montaj konusunda biraz amatör olduğum için o konularda biraz geriliyorum :) Aslında yapılacak şeyler pek de fazla zor değil. Eskisini çıkart yenisini aynı yuvaya tak. Bu arada dediğin gibi bende ömründen yiyeceğini düşünüyorum. ve kir, toz, pislik konusunda üst 2 fanda filtre var. Bugün de ön 2 fan için toz filtresi aldım silverstone mıknatıslı modelinden. Montajlamadan direk kasa önüne mıknatısla yapışıyo, pratik ve güzel.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Çok bir etkisi olacağını söylemek zor. Tabi ki orta hızda kullanılması ile yüksek hızda kullanılması arasında fark olur ama böyle de kullanabilirsiniz sorun olmaz.

dopeboy

Asistan
Reaksiyon puanı
66
Çok bir etkisi olacağını söylemek zor. Tabi ki orta hızda kullanılması ile yüksek hızda kullanılması arasında fark olur ama böyle de kullanabilirsiniz sorun olmaz.

Anladım, teşekkür ederim. Peki örneğin yüksek hızda kasa fanlarını sürekli veya uzun süreli çalıştırdık. (6 ay boyunca yoğunlukla hızlı modda arada yavaş modda) Sonrasında fanlardan 1 veya 2 veya 3 farketmiyor bozuldu ve dönmemeye başladı. Bu kasada herhangi bir soruna yol açar mı? Bu durumda ne yapmam gerekiyor?

---- Mesajlar birleştirildi ----

Son düzenleme:

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Kasa fanları aşırı pahalı bileşenler değil kolayca yenisiyle değiştirilebiliyor.

dopeboy

Asistan
Reaksiyon puanı
66
Kasa fanları aşırı pahalı bileşenler değil kolayca yenisiyle değiştirilebiliyor.

Anladım, çok sıkıntı olmaz demişsiniz. Son olarak konu dahilinde değil fakat akım koruyucu prizler sizce işe yarıyor mu? (Tunçmatik marka düşünüyorum)

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982