Karşıyaka Spor Kulübü 102 yaşında

mazruf

Guru
Onursal Üye
Kasım 1912'de, Karşıyaka Mumaresei Bedeniye Kulübü adıyla kurulan Karşıyaka Spor Kulübü 102. yaşını kutluyor.Kadızade Zühtü Işıl, Kadızade Raşit, Süreyya İplikçi, Refik Civelek, Osman Nuri ve Örnekköylü Hüseyin'in bir araya gelmesiyle Kasım 1912'de, Karşıyaka Mumaresei Bedeniye Kulübü adıyla kurulan Karşıyaka Spor Kulübü 102. yaşını kutluyor.

Kulübün İnternet sitesinde yer alan açıklamada, kurulduğu dönemde bir "başkaldırı" olarak doğan kulübün, kırmızısı ile Türklüğü, yeşili ile de Müslümanlığı simgelediği ve İzmir'de kurulan ilk Türk spor kulübü olduğu belirtildi.

Binlerce Karşıyakalının şehit olduğu Kurtuluş Savaşı sonrası Cumhuriyetin ilanı ile yeniden yapılanarak varlığını sürdüren kulübe Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türk Bayrağı'nın ay-yıldızını taşıma şerefi verildiği bildirildi.

Bu şerefi yıllardır başarı ve gururla taşıyan kulübün bunun nesiller boyu taşımaya devam edeceğinin kaydedildiği açıklamada, "102. yılımızı devirip, 103 yaşına giren KSK'mizin yeni yaşı, nice yeni yaşlara şampiyonluklarla dolu ulaşabilmek dileklerimizle herkese kutlu olsun" ifadelerine yer verildi.

- 102 YAŞINDA

Üç Büyükler Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe'nin yanı sıra Altay, Ankaragücü, Vefa, Beykoz ve Üsküdar Anadoluspor gibi 100 yıllık geçmişi olan kulüplerden biri olan Karşıyaka, futbol, basketbol, voleybol ve bir çok branşta faaliyetlerini sürdürüyor.

Kulübün futbol takımı PTT 1. Lig'de mücadelesine devam ederken, erkek basketbol takımı da Türkiye Basketbol Ligi'nde mücadele ediyor.

KAYNAK
 
Üst