Kardak Zaferi'nin 25. Yılı! Mavi Vatan doktrinin babası ve geliştiricisi neler söyledi?

Bu konuyu okuyanlar

wittroc

witty
Yönetici
Moderatör
Katılım
15 Kas 2020
Mesajlar
4,699
Çözümler
26
Reaksiyon puanı
7,753
Puanları
113
Yaş
18
Bugün Kardak Zaferi'nin 25. yılı. Bu zafer, Türkiye'ye EGAYDAAK konusunu gündeme taşıtmış ve Mavi Vatan'ı hatırlatmıştır.

25. yılı üzerine tekrardan gündeme oturan Kardak üzerinden pek çok açıklamalar yapıldı. Atina merkezli Pentapostagma, krize ilişkin şunları söyledi:
"Ne yapabilirdik? Sakız ve Midilli'nin karşısında, korunmasız ve insansız adalar vardı. 3 Türk adacığını sezzice ve gizlice hemen almamız gerekirdi. Bu sayede, işgal edeceğimiz 3 Türk adacıktan ayrılma karşılığında, Türklerden Kardak'tan çekilmesini talep ederdik."

Pentapostagma, Türkiye'nin ABD aracılığıyla uyardığını, savaşın başlayacağı haberini yolladığını söyledi ve bu sebeple başbakanlarının geri alınması emrini vermediğini söyledi.

BgZweofJsFHxoutU-637327480139546865.jpg


Eski Türk Tümamiral ve Mavi Vatan'ın gelişticisi Doç. Dr. Cihat Yaycı, Doğu Akdeniz Politik'e konuşarak şunları söyledi:
"Yunanistan'ın 25. yıl önce Kardak Adalarını sahiplenme girişimi, Türkiye'nin askeri ve siyasi gücüyle engellemiş ve Türkiye'nin Adalar Denizi'nde oldu bittilere izin vermeyeceğini göstermiştir."

Eski Tümamiral ve Mavi Vatan doktrininin isim babası Cem Gürdeniz de Doğu Akdeniz Politik'e konuştu:
"Kardak Krizi ile başlayan EGAYDAAK sorunu, Yunanistan'ın kanseridir. Eninde sonunda terminal safhaya girecektir. 153 ada adacık ve kayalığın Türkiye'ye ait olduğunu kabul etmeye kalacaklardır.

Türkiye'de en kısa sürede 153 ada adacık ve kayalığın aidiyet sorununu açıkça deklare etmelidir."

Umarız ki Türkiye, siyasi ve askeri gücünü kullanarak EGAYDAAK konusunu gündeme taşır ve gerekli adımları atar.​
 

Son mesajlar

Üst