Yardım Kararsiz kaldım!

Bu konuyu okuyanlar

sahinsahiner

Asistan
Reaksiyon puanı
50
Selamün aleyküm arkadaşlar öncelikle herkese hayırlı huzurlu mutlu bayramlar dilerim. Nasipse bir kasa alacağım fakat bileşenlerden uyumluluklarindan pek anlamıyorum sizlerin fikirlerini almak istedim bütçem en en en son 14k monitör hariç. Ark survival evolved tarzı oyunlar oynuyorum genelde full ayarlarda 40-50 FPS bana yeter. Bı kaç sistem baktim ama nasıldır sizce

(Bu sistem bütçemi bı tık aşıyor ama sanırım ayarlayabilirim sırf 6650 XT nin hatrina)

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
6650XT dediğin kart, 6600XT nin zorlanıp, frekansları arttırılmış hali ve 6600XT den de,sadece ,max.yüzde 5 güçlü.
Yani ,abartılacak bi kart değil. RX 6600XT, size fazla bile bu oyunda.

Vatan güzel indirimler yapmış hazır pc lerde. 11400F ,çok ısınan bi işlemci ve çok watt harcıyor. 10400F den de perf. olarak oyunda çok bi farkı yok.

RTX 2060 ,artık yeni nesil kartlara göre,zayıf kaldı.

12400F çok,çok güçlü bi oyun işlemcisi. Ve e.kartı olarak ,neredeyse,ne takarsan tak,kaldırabilecek bi işlemci.Vatandaki ,13000 TL ,12400F li makina ,çok iyi. Poweri biraz düşündürüyor,ama idare eder.

İnce hesabın RYzen 5500 işlemcisi,12400F in yanında zaten çok sönük kalır.O makinayı tavsiye etmem. Fiat da pahalı zaten.

sahinsahiner

Asistan
Reaksiyon puanı
50
6650XT dediğin kart, 6600XT nin zorlanıp, frekansları arttırılmış hali ve 6600XT den de,sadece ,max.yüzde 5 güçlü.
Yani ,abartılacak bi kart değil. RX 6600XT, size fazla bile bu oyunda.

Vatan güzel indirimler yapmış hazır pc lerde. 11400F ,çok ısınan bi işlemci ve çok watt harcıyor. 10400F den de perf. olarak oyunda çok bi farkı yok.

RTX 2060 ,artık yeni nesil kartlara göre,zayıf kaldı.

12400F çok,çok güçlü bi oyun işlemcisi. Ve e.kartı olarak ,neredeyse,ne takarsan tak,kaldırabilecek bi işlemci.Vatandaki ,13000 TL ,12400F li makina ,çok iyi. Poweri biraz düşündürüyor,ama idare eder.

İnce hesabın RYzen 5500 işlemcisi,12400F in yanında zaten çok sönük kalır.O makinayı tavsiye etmem. Fiat da pahalı zaten.
Cevabınız için çok teşekkür ederim şu an daha net şekillendi kafamda :)

Reaksiyon puanı
686
Selamün aleyküm arkadaşlar öncelikle herkese hayırlı huzurlu mutlu bayramlar dilerim. Nasipse bir kasa alacağım fakat bileşenlerden uyumluluklarindan pek anlamıyorum sizlerin fikirlerini almak istedim bütçem en en en son 14k monitör hariç. Ark survival evolved tarzı oyunlar oynuyorum genelde full ayarlarda 40-50 FPS bana yeter. Bı kaç sistem baktim ama nasıldır sizce

(Bu sistem bütçemi bı tık aşıyor ama sanırım ayarlayabilirim sırf 6650 XT nin hatrina)

sahinsahiner

Asistan
Reaksiyon puanı
50
Yardımlarınız için teşekkür ederim ağalar 3. Sistemin siparişini verdim şu an. Webe özel fiyat diyordu mağaza ne kadardır bilmiyorum. Hayırlı olur inşallah. İşlemci de tam 3200 TL lik indirim yapmışlar. Yani işlemciyi 472 TL ye almış oldum. Bütçem den de 1000 TL artmış oldu onu da artık PSU ya yada SSD ye harcarim
Mesaj otomatik birleştirildi:

PSU ne önerirsiniz orta yollu fiyat olarak

Hamza Sağlam

Doçent
Reaksiyon puanı
751
Yardımlarınız için teşekkür ederim ağalar 3. Sistemin siparişini verdim şu an. Webe özel fiyat diyordu mağaza ne kadardır bilmiyorum. Hayırlı olur inşallah. İşlemci de tam 3200 TL lik indirim yapmışlar. Yani işlemciyi 472 TL ye almış oldum. Bütçem den de 1000 TL artmış oldu onu da artık PSU ya yada SSD ye harcarim

SSD'de sorun yok. PSU'ya harcayın. Bu bütçede daha iyi PSU asla bulamazsın:

sahinsahiner

Asistan
Reaksiyon puanı
50
SSD'de sorun yok. PSU'ya harcayın. Bu bütçede daha iyi PSU asla bulamazsın:

SSD yetmez bana o yüzden sadece ark survival evolved 400 GB küsur bı alan kaplıyor :)

sahinsahiner

Asistan
Reaksiyon puanı
50
Soğutucu nasıldır acaba sogutucuyla ilgili bişey yazılmamış. Bu kadar indirim den killandim şimdi soğutucu yok mu acaba içinde ?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Kaça aldın.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Bol fps almak için 1080P daha uygun olur. 2K ya gerek yok.

1000 TL para arttıysa ikinci alacağın NVME SSD yi takacak slot yok.

Ya SATA bi SSD alacaksın veya adaptör ile x.1 yuvasından faydalanmaya çalışacaksın Adaptör işi hem karışık, hemde o anakrttaki X.1 slotu 1 gb hız ile sınırlı.Yani pek fazla bi albenisi yok.

sahinsahiner

Asistan
Reaksiyon puanı
50
Bol fps almak için 1080P daha uygun olur. 2K ya gerek yok.

1000 TL para arttıysa ikinci alacağın NVME SSD yi takacak slot yok.

Ya SATA bi SSD alacaksın veya adaptör ile x.1 yuvasından faydalanmaya çalışacaksın Adaptör işi hem karışık, hemde o anakrttaki X.1 slotu 1 gb hız ile sınırlı.Yani pek fazla bi albenisi yok.
Tüh o kötü olmuş hocam o zaman 1 TB nvme SSD alıp uzerindekini çıkarıp onu takacam dogru mu? Üzerindekini de artık nete koyup satarim. Yada bı HDD takip gececem

Birde hocam son bı sorum var 2 k monitör alsam 1080 p de oynayabilirim yine değil mi 2k monitorle? Hani ilerde ekran kartı yükseltmesi felan yapabilirim diye düşünüyorum. Boş yere birde monitör değiştirmeyim. Kusura bakmayın biraz cahilim bu konularda :))

Son düzenleme:

Hamza Sağlam

Doçent
Reaksiyon puanı
751
Tüh o kötü olmuş hocam o zaman 1 TB nvme SSD alıp uzerindekini çıkarıp onu takacam dogru mu? Üzerindekini de artık nete koyup satarim. Yada bı HDD takip gececem

Birde hocam son bı sorum var 2 k monitör alsam 1080 p de oynayabilirim yine değil mi 2k monitorle? Hani ilerde ekran kartı yükseltmesi felan yapabilirim diye düşünüyorum. Boş yere birde monitör değiştirmeyim. Kusura bakmayın biraz cahilim bu konularda :))

SATA SSD alabilirsin. M2 SSD'den farkı yok. Tabi senin için geçerli bu.

sahinsahiner

Asistan
Reaksiyon puanı
50
Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
686
Tamamdır teşekkürler hocam

Bu sata SSD o sisteme uyar mı?
James donkey marka önermem.

Tabiki istediğiniz çözünürlükte kullanabilirsiniz.

sahinsahiner

Asistan
Reaksiyon puanı
50

Diğerlerine göre biraz ucuz butcem de sıkıntılı.. birde birebir değişim garantisi veriyorlarmış

Bı kaç forum da 2 k yi 1080 p ye alınca görüntünün çamur gibi olduğunu soylemisler

Martin Archimbaud

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
3,487
Bizzat denememiş olmakla birlikte söylüyorum ki, 2K monitörden 1080P'ye düşürünce kalite düşüyor. İnternetten okuduğum bilgilere dayanarak söylüyorum.

Hamza Sağlam

Doçent
Reaksiyon puanı
751
Bizzat denememiş olmakla birlikte söylüyorum ki, 2K monitörden 1080P'ye düşürünce kalite düşüyor. İnternetten okuduğum bilgilere dayanarak söylüyorum.

Buna katılıyorum, deneyimledim.
Diğerlerine göre biraz ucuz butcem de sıkıntılı.. birde birebir değişim garantisi veriyorlarmış

Bı kaç forum da 2 k yi 1080 p ye alınca görüntünün çamur gibi olduğunu soylemisler

O SSD başını ağrıtır.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Çözünürlüğü düşürürsen görüntü netliği bozulabilir.

Sata bi SSD al. Şimdi mevut NVME yi satınca zarar edeceksin .Sakın HDD falan alma. Normal Sata SSD de işini fazlasıyla görür.

sahinsahiner

Asistan
Reaksiyon puanı
50
Çözünürlüğü düşürürsen görüntü netliği bozulabilir.

Sata bi SSD al. Şimdi mevut NVME yi satınca zarar edeceksin .Sakın HDD falan alma. Normal Sata SSD de işini fazlasıyla görür.
Evo 870 aldım hocam 1tb paraya kiydim biraz ? mouse logitech g402 aldım. şimdi birde 500 TL civarı bı klavye Max 700-1000 TL civarı da kulaklık lazım tek eksiğim bunlar kaldi

sahinsahiner

Asistan
Reaksiyon puanı
50
Arkadaşlar sistem iyi fiyatına göre sonradan kasaya iki adet daha fan ekledim toplam 6 fan oldu ark survival evolved da işlemci 70 dereceyi ekran kartı 60 dereceyi gecmiyor bilginize. Ark da epik full ayarlarda 60-80 arası FPS alıyorum