Karadeniz'de 85 milyar metreküp daha doğalgaz bulundu?

Bu konuyu okuyanlar

ARX

Asistan
Reaksiyon puanı
265
Karadeniz boşuna çırpınmıyor muş ? Meğer gazı varmış ?

lasteagledie

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
2023'e kadar ne gazlar, ne petroller, ne uranyumlar bulunacak daha bunlar ne ki :D

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
Şahlanıyoruz. Türk lirası 6 ayda %30 değer kaybetti hala...

Tolga6bd6

Doçent
Reaksiyon puanı
298
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fatih sondaj gemisinde açıklamalarda bulunuyor. Erdoğan, "Keşfettiğimiz 320 milyar metreküplük rezerve 85 milyar metreküp daha bulundu. Sakarya sahasının Tuna 1 bölgesindeki doğalgaz rezerv miktarı 405 milyar metrekübü buldu." ifadelerini kullandı.
Sanki kullanıcaz sanki azalcak doğalgaz faturası aynı fiyat .

Timurid

Profesör
Reaksiyon puanı
835
Vergilere bir indirim bekliyoruz artık:D

mapavrili

Profesör
Reaksiyon puanı
1,444
Tesadüfe bak, 2023'te de seçim varmış. ?
He ya Erdoğan tüm girdiği seçimleri gazla kazandı, mantığa bakın ya ülkemizin cari açığının başlıca nedenlerinden olan enerji alanında resmen çığır açılıyor, sizdeki muhabbete bak.
Mesaj otomatik birleştirildi:

2023'e kadar ne gazlar, ne petroller, ne uranyumlar bulunacak daha bunlar ne ki :D
Bu kadar mı çok zorunuza gidiyor , nasıl bir ruh halidir bu.

Vergilere bir indirim bekliyoruz artık:D
Vergiler sıfırlanacak, gaz elektrik, su yağ tuz salça şeker çay bedava olacak.Tamam şimdi gaz bulunduğuna sevinebilirsin.

Sanki kullanıcaz sanki azalcak doğalgaz faturası aynı fiyat .
Yok canım havaya salacaz, sana bir faydası yok.

Şahlanıyoruz. Türk lirası 6 ayda %30 değer kaybetti hala...
Baya bir hoşuna gidiyor bu durumlar sanki, sizlere de fırsat doğuyor.

Son düzenleme:

Usui Takumi

Profesör
Reaksiyon puanı
1,177
Erdoğan bir siyasetçi elbette yaptığı her şeyi oy için yapacak. Cidden bazı arkadaşları (forum içi forum dışı) anlamıyorum. Hayır yani 40 yıllık bir siyasetçinin yaptığı işleri oy kaygısı olmadan mı yapmasını bekliyorsunuz? Yok mu var ama genele vurunca onlar yüzde 1 ancadır.

lasteagledie

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
siyasetçilerin bizi aptal yerine koymasını anlamıyorum. Hakikaten oturdukları koltuktan öyle mi görünüyoruz, ne desek yerler mi diye düşünüyorlar ?

ozciceky

Profesör
Reaksiyon puanı
2,747
Yahu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak elbet sevinirim doğal kaynaklarımız olmasına.
Ama bu doğal kaynaklardan daha önemlisi beşeri kaynaklardır. Almanya iki dünya savaşında yıkım yaşadı ama bugün gene Avrupanın dinamosu ve doğal kaynağı yok. Brezilya sürünüyor ama doğal kaynağı var. Umarım Türkiye'nin hem doğal kaynakları olur hem de beşeri kaynaklarını dügüncene eğitir.

siyasetçilerin bizi aptal yerine koymasını anlamıyorum. Hakikaten oturdukları koltuktan öyle mi görünüyoruz, ne desek yerler mi diye düşünüyorlar ?
Şimdi bir şey diyeceğim. Yanlış anlaşılacak. O yüzden susuyorum.

Usui Takumi

Profesör
Reaksiyon puanı
1,177
Avrupanın yer altı kaynağı yok ama sömürgesi var. Zenginliklerinin çoğu çöktükleri gariban Afrikalıların madenlerinden geliyor. Açık açık söyleyeyim Fransa bugün sömürgelerini kaybetsin Papua Yeni Gine'ye söz geçiremez. Libya konusunda Fransa niye kuyruğuna basılmış it gibi feryat figan havlıyo sanıyosunuz. Almanyayı ayrı tutuyorum onların da sömürgesi var ama Fransa kadar sömürgelerine bağlı değiller. Geri kalan Avrupa ülkelerinin bi adı var sadece. Hepsi bir olsa Türkiyeyle baş edemezler.

Craigdiizzeer

Doçent
Reaksiyon puanı
959
Erdoğan bir siyasetçi elbette yaptığı her şeyi oy için yapacak. Cidden bazı arkadaşları (forum içi forum dışı) anlamıyorum. Hayır yani 40 yıllık bir siyasetçinin yaptığı işleri oy kaygısı olmadan mı yapmasını bekliyorsunuz? Yok mu var ama genele vurunca onlar yüzde 1 ancadır.
Hocam şurada sıkıntı şu. Malum parti iktidar olmadan önce biz hizmet etmeye geliyoruz diyorlardı. Arşivlerde kayıtları var. Bulmak isteyen bulur. Hani oy kaygısı ile hareket etmekten daha ziyade millete hizmet kaygısı ile bu yola baş koyulmuştu. Kaldı ki gazı bulan ve çıkartacak olan kamu memurları/işçisi. Benim için a partisi olsun b partisi olsun fark etmez. Bu mal ülkenin malı. Denizden çıkmış çünkü. Malum şahsın lütfu değil. Bence ülkede ciddi siyaset sorunu var. Olur olmadık yorumlar yapılıyor. Zaten ondan dolayı değil midir ki z kuşağı apolitik(Ben değil anketler söylüyor) Zaten realiteye de baktığımızda kimimiz sivil toplum kuruluşlarına üyeyiz? Veyahutta hangimiz sosyal sorumluluk projelerinde yer aldık? Çoğunluğumuz etliye sütlüye karışma diye büyütüldük. Çünkü şartlar onu gerektirdi. O yüzden gençleri eleştiren sözüm ona akademisyenler de bir gözü kör bir gözü sağır kesilmesinler. Onlarda durumun farkındalar da işte Allah korkusu döt korkusundan sonra geliyor. Konuştukları zaman kapı dışarı olacaklarını çok iyi biliyorlar. Konu nerden nereye geldi diye demiş olabilirsin. Ama bunlar hepsi birbiriyle bağlantılı şeyler. Çünkü bu durum toplumsal sorundur. Herkesin bir payı var. Kurtulmakta emek ve zaman ister. Bir anda olacak bir şey değil

Küfür mü etti?
Görmedim.. Zaten son mesajına bakarsan moderatör müdahalesi görürsün. Görmediğim bir durumu onaylayacak değilim. Çünkü burda ki kimseyi tanımıyorum

Reaksiyon puanı
10,324
Ülkemiz, evet bugün sıkıntılı. Bir asırdır yular takıp palyaço gibi oynattıkları bir ülkenin kendi oyununu kurmasını, kendi ayakları üzerinde durmasını engelleyebilmek için bütün küresel enstrümanlarını harekete geçirdiler. Ellerindeki en büyük enstrüman da döviz. Buna rağmen 80'li, 90'lı yıllardaki kırılganlığı yaşamıyoruz.

Bu sıkıntıların akabinde gelecek yıllar Allah'ın izniyle ülkemiz için bizi muazzam bir istikbal bekliyor. Petrolü olan bazı ülkelerin sefalet içinde olması sizleri aldatmasın. Onlar her ne kadar petrolleri çok olsa da sömürülen, altyapısı çürük çarık, çıkardıkları petrolü bile yabancı şirketler çıkarıp işler, ayrıca genel itibariyle demokrasi olmadığı için petrolden ellerine geçen küçük payı da ülkeyi yönetenlerin cebine gidiyor, halkları bu yüzden sefalet içinde.

Lakin, bizim için öyle olmayacak elbette. Akdeniz'den mutlaka büyük bir müjde gelecektir. Karadenizdeki hikaye henüz tamamlanmadı. Daha çok müjdeler alacağız inşaallah. Keza ileride döviz ve bütçe açıkları telafi olunca bu insanımızın sofrasına da ziyadesiyle yansıyacaktır.

Craigdiizzeer

Doçent
Reaksiyon puanı
959
Ülkemiz, evet bugün sıkıntılı. Bir asırdır yular takıp palyaço gibi oynattıkları bir ülkenin kendi oyununu kurmasını, kendi ayakları üzerinde durmasını engelleyebilmek için bütün küresel enstrümanlarını harekete geçirdiler. Ellerindeki en büyük enstrüman da döviz. Buna rağmen 80'li, 90'lı yıllardaki kırılganlığı yaşamıyoruz.

Bu sıkıntıların akabinde gelecek yıllar Allah'ın izniyle ülkemiz için bizi muazzam bir istikbal bekliyor. Petrolü olan bazı ülkelerin sefalet içinde olması sizleri aldatmasın. Onlar her ne kadar petrolleri çok olsa da sömürülen, altyapısı çürük çarık, çıkardıkları petrolü bile yabancı şirketler çıkarıp işler, ayrıca genel itibariyle demokrasi olmadığı için petrolden ellerine geçen küçük payı da ülkeyi yönetenlerin cebine gidiyor, halkları bu yüzden sefalet içinde.

Lakin, bizim için öyle olmayacak elbette. Akdeniz'den mutlaka büyük bir müjde gelecektir. Karadenizdeki hikaye henüz tamamlanmadı. Daha çok müjdeler alacağız inşaallah. Keza ileride döviz ve bütçe açıkları telafi olunca bu insanımızın sofrasına da ziyadesiyle yansıyacaktır.
Beyler ekonomi bakanımız konuştu dağılabiliriz x))

mapavrili

Profesör
Reaksiyon puanı
1,444
Vatana ve millete hayırlı olsun. İnşallah siyasi malzeme amaçlı kullanmazlar.
Sırf böyle düşünülmesin diye gizli gizli çıkarılacaktı aslında , cumhuriyet tarihinin en büyük doğalgaz keşfi tıpkı bir utanç vesikası gibi hiç duyurulmayacaktı ama olmadı işte, kusura bakmayın, verdiğimiz rahatsızlık için .

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,124
Yurtdışına satış olursa TL değerlenecek.
Yurtiçine dağıtılırsa fiyatlar inecek.

Usui Takumi

Profesör
Reaksiyon puanı
1,177
Yalnız çoğumuz kur yüksek diye ama şu bazı hammaddelerin yurtdışından tedarik edilmesi sıkıntısı giderilirse yüksek kur bizim için iyi bir şey. Geçmiş haberlere bakın "kur düşük" diye şikayet ederdi ihracat yapanlar. Zaten o yüzde 50 gümrük vergisi de temel de bunun için geldi. "Dışardan almayın kendiniz yapın" diye. O listede 3000 ürün var adım gibi eminim en az 2950'sini çoğumuz ömrümüzde duymamışızdır. Diğer konsol vs yurtdışına döviz gitmesin diye ama insanın zoruna gidiyo, kızıyoz orası ayrı. Konsolda o vergi kalksın çok isterim ama diğer sanayide kullanılan çoğumuzun adını bile duymadığı ürünler için kalkmasını istemem.

J3aDEM |S-D

Asistan
Reaksiyon puanı
126
Karadeniz ne bereketliymiş be! Her sene doğalgaz bulunuyor. Ver Mehter'i.

Airbus

Profesör
Reaksiyon puanı
1,002
İnşallah faturalarda yansır.
Faturalara yansıması biraz zaman alabilir. Platformların kurulması gazın çıkarılması ve dağıtılacak hatların kurulması birkaç yıl sürebilir. İlerleyen yıllarda fiyatlarda bariz bir düşüş olması muhtemel ama kısa vadede çok fazla etki edeceğini sanmıyorum. Er yada geç edecek ama. Cari açığın sonunda kapanabilecek olması ve dışa bağımlılığın enerji alanında azalıyor olduğunu görmek harika.

Merak ediyorum kaç kez doğalgaz çıkarttınız? Veya maden mühendisi falan mısınız?
Kaç tane doğalgaz çıkarma cihazı gördünüz hayatınızda?

Hep eleştir hep eleştir nereye kadar. Arada güzel şeyler de oluyor. Pesimist olmamak lazım. :)

Arama ve çıkarma faaliyetlerini TP nin yapacağını bilmiyor galiba arkadaş. Birde şu her şey yerli olsun mantığını anlamak güç. Şu anda katma değerli olan bütün herşeye baktığımızda saf yerli üretim görmek dünyadaki tüm ürünler için neredeyse görmek zorken (araba/uçak vb. gibi) doğalgazı çıkaracak platformların kiralanması şu bu alanlarda yurt dışından kiralama yapılmasına karşı çıkmak çok mantıksız. Eleştiri tamam da bu arkadaşlar abartıyor ya. TOGG tanıtıldığında da tasarımı İtalyanlar yapmış diye eleştiriyorlardı. Arayan bahane bulur fazla takmamak lazım bu arkadaşlar ileri seviye trol galiba