Kapıldığım toplum psikolojisi, bilgisayar tavsiyesi :)

Bu konuyu okuyanlar

berinark

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Merhaba arkadaşlar. Foruma katılalı yaklaşık bir hafta oldu. Katılma amacım genel olarak kaliteli muhabbetler, tartışmalar ve tavsiyeler... Burada birçok arkadaş dizüstü bilgisayar tavsiyesi istemiş. Birçoğuna verilen tavsiyeleri inceledim. İncelerken farkettimki şuan kullandığım bilgisayarı alalı 4 yılı geçmiş. Bende yeni bir bilgisayar almalıyım diyerek araştırmalara başladım(Yeni oyunları oynayamıyorum ve bilgisayarım çizim programlarında çok zorlanıyor. Ayrıca cd sürücüsüde çalışmıyor, bilgisayardan garip sesler geliyor).
Hepsiburada, Vatan bilgisayar, Darty, İstanbul bilişim gibi siteleri inceledim. En sonunda en mantıklısı Monster deyip kararımı verdim.(Bu seçim sürecinde genel olarak monster, asus ultrabook, mac air ve sony s serisi arasında kaldım diyebilirim) Yaklaşık 3000 tl olan bütçemi zorlayıp güzel bir makina buldum. Tam parayı ayarladım, forumda şu Monsterı alacağım ne dersiniz diyecekken vazgeçtim yeni bir bilgisayar almaktan. Neden mi?

3 Sebebi var arkadaşlar.

1- Şimdiye kadar 4 bilgisayar değiştirdim ve hepsini kendi biriktirdiğim/kazandığım paralarla aldım. Şimdi baba parasıyla almak istemiyorum(20 yaşında üniversite öğrencisiyim).

2- Yeni bir bilgisayara ne kadar ihtiyacım var bunu düşündüm.
Son çıkan oyunları ne kadar oynamak istiyorum? Aslında istemiyorum...
Bilgisayardan gelen ses beni ne kadar rahatsız ediyor? Etmiyor, aksine bana makinenin çalıştığını hissettiriyor :) . Mutlu bile oluyorum.
Cd sürücüsüne ihtiyaç duymuyorum.
Autocad çalışıyor, Fortran çalışıyor, Cs3 biraz zorlansada çalışıyor vs.vs.

3- Düşük fiyata çok kaliteli ürün almaktan zevk aldığım kadar çok az şeyden zevk alıyorum. Nitekim şuan kullandığım Sony vgn-sz440e' yi dörtbuçuk yıl önce Amerika'dan 1000 dolara getirtmiştim(etikliği tartışılır bir durum). O zaman İstanbul bilişimdeki fiyatı 3000 dolardan fazlaydı. Hatta bir arkadaşım aldıktan 2 ay sonra bana 1500 dolar teklif etmişti. Kabul etmedim. Ve şuan şartlar itibariyle düşük fiyata kaliteli bir bilgisayar almam mümkün görünmüyor.

Not: Sadece bu süreci anlatmak istedim :) Ve başkasından bilgisayar tavsiyesi almadan önce, yeni bir bilgisayara ihtiyacımız varmı konusunda kendimizden tavsiye almalıyız diye düşünüyorum...
Son olarak ben, tavsiye verenlerin tavsiyelerinin çok önemli olduğunu düşünüyorum... Teşekkürler...
Biraz uzun oldu, kusura bakmayın...
Herkese kolay gelsin...

Deadpool™

Asistan
Reaksiyon puanı
0
sonuç olarak hayırlısı neyse o olsun diyorum, önemli olan senin tercihin ve memnuniyetindir:)

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
güzel düşünmüşsün. tüketim çılgınlığına kapılmamışsın. bu aralar bende tablet alsam mı almasam mı, yada çinden 10 kat daha ucuza dandik bir şey mi alsam diye düşünüyorum.

fakat doğrusu senin yaptığın. zaten ihtiyaçlar gerçekten dayanılmaz olduğunda bunları düşünmeden gider alır insan. eğer bunları düşünüyorsa, demek ki bir yerlerde sorun var.

-Hewal-

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
En doğru kararı sen vermiş sin zaten .

mustang

Müdavim
Reaksiyon puanı
34
Baba parası kolay harcanırmış derler ya,paranın nasıl kazanıldıgını bilen birisiymişsin ki,bencede verdiğin karar gayet mantıklı.