Kanal İstanbul’mu, depreme dayanıklı kentsel dönüşüm mü? Anket

Hangisi istanbullu için daha iyi

• Depreme dayanıklı kentsel dönüşüm

Kullanılan: 10 90.9%
  • Kanal İstanbul

Kullanılan: 1 9.1%

• Kullanılan toplam oy
    11

Bu konuyu okuyanlar

James Howlett

Profesör
Reaksiyon puanı
4,254
İstanbullu için hangisi uygun sizce?

Kanal İstanbul mu?

Depreme dayanıklı kentsel dönüşüm mü?

Dertsizali

Profesör Dr Doçent Dertsizali :)
Reaksiyon puanı
2,177
İkisi Karşılaştırılacak bir şey değil ki...

Aynı klasmanın sorusu değil za.
Sen kanal İstanbul hakkında ne düşünüyorsun merak ediyorum?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kararsızım ben

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Sen kanal İstanbul hakkında ne düşünüyorsun merak ediyorum?

Şahsi fikrim şu yönde:

Benim gözümde devlet kanal İstanbul üstünden ülkeye sıcak para sokmak istiyor. Piyasa canlansın oralar değerlensin tüm herkes için RANT olsun istiyor. ( Rant herkese yayılırsa kötü bir şey değildir. )

Atıyorum oradaki kanal ihalesi bir Çin li firmaya verildi 100 Milyar TL fiyatla yapacak. Fİyasaya deli gibi Dolar girişi olur. Sonuçta bu kanalda Türk işçiler çalışacak deli gibi adam alınır işsizlikte azalma. Sonra çevresine evler villalar yat limanları turistik yerler flan yapılacak hepsi bunları gelir kapısı bu yapılan yerlerde Türk insanları çalışacak Türk malları kullanılacak. Gerek devlete gerek vatandaşa gerekse orada çalışacak insanlara gelir. Bu insanlar kazandıkları parayı sonuçta harcıyacak piyasada para dönmesi.

Oralarda tarlası arası olanları malları 15-20 kat değerlenecek oralara yapılan yeni yerlere insanlar yerleşirken ev alırken gene piyasaya sıcak para sokacak veya bankadan kredi çekecek gene piyasayı canlandıracak. Bir inşaat yaparken adam demir alacak beton alacak kapı cam alacak veya evin içini dizecek yatak koltuk alacak bunlar hepsi piyasaları canlandıracak şeyler... İşçi para kazanınca onun üstünden devlette para kazanacak. Oraya yeni yerleşkeler yapılırken dolaylı yoldan belediyelerde para kazanacak imar izni verirken elektirik su bağlatırken belediye hizmetleri yaparken bunların hepsi RANT KAPILARI.

Diğer mantık ise. Hem boğaz trafiğini yavaşlatmak hem güvenliği arttırmak hem diğer devletlere gövde gösteri tarzı artılarıda var tabi. İşin özü ekonomiyi canlardırma üstüne kanal İstanbul'un bana göre.

Dertsizali

Reaksiyon puanı
2,177
Şahsi fikrim şu yönde:

Benim gözümde devlet kanal İstanbul üstünden ülkeye sıcak para sokmak istiyor. Piyasa canlansın oralar değerlensin tüm herkes için RANT olsun istiyor. ( Rant herkese yayılırsa kötü bir şey değildir. )

Atıyorum oradaki kanal ihalesi bir Çin li firmaya verildi 100 Milyar TL fiyatla yapacak. Fİyasaya deli gibi Dolar girişi olur. Sonuçta bu kanalda Türk işçiler çalışacak deli gibi adam alınır işsizlikte azalma. Sonra çevresine evler villalar yat limanları turistik yerler flan yapılacak hepsi bunları gelir kapısı bu yapılan yerlerde Türk insanları çalışacak Türk malları kullanılacak. Gerek devlete gerek vatandaşa gerekse orada çalışacak insanlara gelir. Bu insanlar kazandıkları parayı sonuçta harcıyacak piyasada para dönmesi.

Oralarda tarlası arası olanları malları 15-20 kat değerlenecek oralara yapılan yeni yerlere insanlar yerleşirken ev alırken gene piyasaya sıcak para sokacak veya bankadan kredi çekecek gene piyasayı canlandıracak. Bir inşaat yaparken adam demir alacak beton alacak kapı cam alacak veya evin içini dizecek yatak koltuk alacak bunlar hepsi piyasaları canlandıracak şeyler... İşçi para kazanınca onun üstünden devlette para kazanacak. Oraya yeni yerleşkeler yapılırken dolaylı yoldan belediyelerde para kazanacak imar izni verirken elektirik su bağlatırken belediye hizmetleri yaparken bunların hepsi RANT KAPILARI.

Diğer mantık ise. Hem boğaz trafiğini yavaşlatmak hem güvenliği arttırmak hem diğer devletlere gövde gösteri tarzı artılarıda var tabi. İşin özü ekonomiyi canlardırma üstüne kanal İstanbul'un bana göre.
Teşekkürler görüşünü paylaştığın için

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Teşekkürler görüşünü paylaştığın için

Benim gözümde iktidarın amacı bu.

Muhalefetin amacıda aman buradan sıcak para gelir işsizlik azalır piyasalar canlanır ekonomi düzelir ve Erdoğan 2023'üde kazanır diyerekten baştan karşı çıkıyor. ( Aynı nükleer santrallere Köprülere otobanlara havalimanlarına şehir hastanelerine ilk yapılırken karşı oldukları İSTEMEZUK dedikleri gibi. ) Bakın pandemi döneminde nasıl ihtiyaç duyduk şehir hastanelerine...

Bu tarz itirazlardada hep aynı şeyin arkasına sığınıyorlar ama Ağaç kesilecek. :( Ağaç gerçekten güzel ve değerli bir şey ama 1 ağaç keserin 1000 tane dikersin. Ufak düşünmemek lazım bazı konularda...

Dertsizali

Reaksiyon puanı
2,177

Muhalefetin amacıda aman buradan sıcak para gelir işsizlik azalır piyasalar canlanır ekonomi düzelir ve Erdoğan 2023'üde kazanır diyerekten baştan karşı çıkıyor. ( Aynı nükleer santrallere Köprülere otobanlara havalimanlarına şehir hastanelerine ilk yapılırken karşı oldukları İSTEMEZUK dedikleri gibi. ) Bakın pandemi döneminde nasıl ihtiyaç duyduk şehir hastanelerine...

Bu tarz itirazlardada hep aynı şeyin arkasına sığınıyorlar ama Ağaç kesilecek. :( Ağaç gerçekten güzel ve değerli bir şey ama 1 ağaç keserin 1000 tane dikersin. Ufak düşünmemek lazım bazı konularda...
Bilmiyom valla hayırdı bakalım ne olacak?

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580

Kanal İstanbul'un ne kadar gereği var, bilemiyorum. Boğaz varken neden Kanalı seçsinler bilmiyorum. Zaten bir sürü hayvan türünün yok olmasına sebep olacak deniyor. Bir zararı var mı bilmiyorum ama 3 tane fay hattı olan bir bölgeymiş. Su kaynakları kirletecek, susuzluk sorunu yaratacakmış. 75 Milyar TL yapım maliyeti öngörülüyormuş.

Bilemiyorum. Gerçekten bu işlerden anlayan, objektif birinin yorumlaması lazım. Çünkü teknik sorunlar var deniyor. Sıcak para girmesinden daha önemli sorunları var gibi gözüküyor. Birden girişilecek bir proje gibi durmuyor. Çook büyük zararları olabilir.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Kanal İstanbul'un ne kadar gereği var, bilemiyorum. Boğaz varken neden Kanalı seçsinler bilmiyorum. Zaten bir sürü hayvan türünün yok olmasına sebep olacak deniyor. Bir zararı var mı bilmiyorum ama 3 tane fay hattı olan bir bölgeymiş. Su kaynakları kirletecek, susuzluk sorunu yaratacakmış. 75 Milyar TL yapım maliyeti öngörülüyormuş.

Bazı artıları eksileri tartışılabilir. Ama sırf karşı çıkmak için yoktan bahane üretmek bana saçma geliyor. Kanal İstanbul depremi tetikler diyenler bile çıktı :( Bütün profesörler öyle bir şey olmaz demesine rağmen.
Boğazdan kanala yönlendirmeye çalışacan insanları gerekirse zorlaştırma çıkararak. 1 hafta boğazda beklemek yerine seri bir şekilde oradan geçme imkanı sunarak.
Su kaynakları konusunda orada hat güzergahında olan su birikintileri İstanbuldaki su kaynağınız sadece yüzde 1'i 2 si civarı bu eksi gözardı edilebilir seviyede veya tartışılabilir seviyede bana göre.
Yok marmara kirlenecekmiş balık türleri yok olacakmış pislik dolacakmış marmara gibi şeyler bana çok saçma geliyor. Bu dedikleri olsa zaten koskocaman boğaz var orada oradan olur :DOrdan olmayıp 25 m derinlikte ki bir kanal ile olmaz heralde..

iMaKaNDi

Doçent
Reaksiyon puanı
251
-kanal İstanbul u desteklemek için gemilerde draft terimini ve yapılacak kanalın derinliğini bilmek gerek öncelikle.
-o kanaldan cape size kuruyükler veya mother konteyner olanlar geçemeyecek. sadece gemicikler geçebilecek.
-istanbul boğazında gemilerin oraya buraya çarpmasını engellemek için etrafına koyarsın birkaç tane römorkör hiç birşey olmaz. bu sistem için maliyet daha az olur.
-kanalın parasını tarıma ve hayvancılığa aktarılması güzel olurdu. hayat cidden çok pahalı. herkes nedense hiç düşünmez; yaşam zorluğu çekenleri, öyle insanların varlığını vs. herkesin refah seviyesi iyi derecede değil ne yazık ki.

damzchevk

Profesör
Reaksiyon puanı
1,013
İstanbul doldu taştı boğuluyor kanal istanbul gibi büyük bir rant istanbulu dahada boğacak. İstanbulun dolmaya değil boşalmaya ihtiyacı var.

James Howlett

Profesör
Reaksiyon puanı
4,254
İstanbul doldu taştı boğuluyor kanal istanbul gibi büyük bir rant istanbulu dahada boğacak. İstanbulun dolmaya değil boşalmaya ihtiyacı var.
Kesinlikle, 15.000.000 dan fazla nüfusu var bence istanbul max 8 ila 10 milyon civarında kalmalı, ama rant hep istanbulda olduğu için başka şehirlere yatırım yapılmıyor şahsen küçük şehire taşınmak istiyorum ama iş yok hiçbirşey yok anca yerlisi iş buluyor, büyük şehirler dışında Türkiye ölü ülke ama bence edirneden rizeye hakkariden muğlaya her şehir canlı olmalı

damzchevk

Profesör
Reaksiyon puanı
1,013
Kesinlikle, 15.000.000 dan fazla nüfusu var bence istanbul max 8 ila 10 milyon civarında kalmalı, ama rant hep istanbulda olduğu için başka şehirlere yatırım yapılmıyor şahsen küçük şehire taşınmak istiyorum ama iş yok hiçbirşey yok anca yerlisi iş buluyor, büyük şehirler dışında Türkiye ölü ülke ama bence edirneden rizeye hakkariden muğlaya her şehir canlı olmalı

evet hep İstanbul’a yatırım yapıldı kötü altyapı bu nüfusu hiçbir zaman kaldırmadı. Yatırım ve altyapının Türkiye’nin her tarafına ulaşması lazım. Almanya’nın 83 milyon nüfusu var en kalabalık şehiri 3.5 milyon.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
An itibari ile Kanalı isteyen ve ona muhalif vatandaşın hali :D ( Kanala karşı çıkanın ayağı kaydı yoksa yıkılmazdı :p :D ) İzlerken koptum ya...

Not: Video sansürlü ama ceza almayız inşAllah bu videodan dolayı...