Kanada Türkiye 2020 2021 Alışveriş Karşılaştırması

Bu konuyu okuyanlar

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Vaay anasını ya Kanadada kanat 13.24 $ iken kıymanın Kg fiyatı 12 Dolar.

O.Tolga ÖZKAYA

Asistan
Reaksiyon puanı
139
Bu akşam seyrettim bu haberi....
Maalesef ekonomimizin ne durumda olduğunu görüyoruz.Halen "Almanya bizi kıskanıyor" diyor muyuz?! bilemiyorum ama ben,Almanya'yı da yukarıdaki haberde olduğu gibi Kanada'yı da kıskanıyorum.
Mutlu forumlar....
Mesaj otomatik birleştirildi:

Vaay anasını ya Kanadada kanat 13.24 $ iken kıymanın Kg fiyatı 12 Dolar.

12 dolar değil...birim.
Yani orada yasıyor olsaydık 12 TL gibi dusun.Bilmem anlatabildim mi?
Sevgiler...

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
@OzkanK., Mantıken olması gereken o zaten. :D Dana dediğimiz 2 3 ton şey hayvan başı. Ama tavuk dediğimiz 2 3 kilodur max. 1 kilo kanat için onlarca tavuk kesmek gerekiyor. Kırmızı et daha ucuz olmalı kesilen hayvan sayısını düşününce.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
@OzkanK., Mantıken olması gereken o zaten. :D Dana dediğimiz 2 3 ton şey hayvan başı. Ama tavuk dediğimiz 2 3 kilodur max. 1 kilo kanat için onlarca tavuk kesmek gerekiyor. Kırmızı et daha ucuz olmalı kesilen hayvan sayısını düşününce.

Olur mu yaa bu nasıl mantık :D Saçmalama lütfen.
Bir kırmızı et için dana 2-3 yılda yetişiyor ve bir inek yılda 1 kere yavruluyor sadece. Tavuk dediğin nedir ver yumurtayı ayda bir yüzbinlerce civcir sürersin piyasaya özel makineleri dolu 2-3 aydada olgunlaşır tavuk. Bazi cinlerde 29 günde kesime gidenler var...

12 dolar değil...birim.
Yani orada yasıyor olsaydık 12 TL gibi dusun.Bilmem anlatabildim mi?
Sevgiler...

Nasıl yani :p 12 Dolar'ı TL ye çevirmiyoz mu !!! Öyle DÜM DÜZ mü alacaz... ( İroni yapıyon heralde. ) Sonuçta kanadalılar Dolar kazanıp orada TL olarak harcıyor ya parasını çevirmemiz gerekir :D

Saygılarımla :) ...

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Olur mu yaa bu nasıl mantık :D Saçmalama lütfen.
Bir kırmızı et için dana 2-3 yılda yetişiyor ve bir inek yılda 1 kere yavruluyor sadece. Tavuk dediğin nedir ver yumurtayı ayda bir yüzbinlerce civcir sürersin piyasaya özel makineleri dolu 2-3 aydada olgunlaşır tavuk. Bazi cinlerde 29 günde kesime gidenler var...
Orası öyle de tavuk, balık gibi şeyler genelde kırmızı etten pahalı oluyor oralarda.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Orası öyle de tavuk, balık gibi şeyler genelde kırmızı etten pahalı oluyor oralarda.

Arz talep dengesi dersin onlar daha çok beyaz et tüketiyor dersin tamam bunlara eyw.

Ama sen Tavuk için çok kesiliyor yetiştirmesi zor dana 1 tanesi 1-2 Ton geliyor yetiştirmesi kolay demeye getirdin benim lafım onaydı... :)

TeknoTakip

Doçent
Reaksiyon puanı
444
artık onların her alanda çok daha iyi olduğunu herkes biliyor. başlık açmaya bile gerek yokmuş aslında

S

SDN Anonim 608469

SDN Okuru
iphone-12-pro-almak-icin-kac-gun-calismak-gerekiyor-video-2.png

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012

serj

chemicals
Reaksiyon puanı
2,850
Türk olmaktan gurur duyardım eskiden.

O.Tolga ÖZKAYA

Asistan
Reaksiyon puanı
139
Ehonomi çoh eyi yiğenim. Hep dış minnakların oyunu.

Ben de şunu bırakayım.
Ekli dosyayı görüntüle 134451

Doktor olursam ilk iş ülkeyi terk ederim.

Maalesef üzücü ve de düşündürücü durumlar.

Küçük bir örnek vereyim size ;
iPhone X ilk tanıtıldığında 6.099 TL idi.Ve o fiyata "ohh bu fiyat olur mu" diyorduk.
Üzerinde yaklaşık 3-4 sene gecmeden günümüzün iPhone'ları ise 16.999 TL.
Ama ABD bu fiyatlar (dolar) halen aynı.
Dolar kuru ve özellikler vergi+vergiler bizdeki durumu bu hale getiriyor.

Bir baska bir örnek daha vereyim yukarıdaki tabloya esnadan ;
ABD'da bugun bir asgari ücretlisi Apple Watch Seri 6 cihazı sadece maaşının onda biri ile alabilirken,
Turkiye'de aynı sekilde alabilmesi için asgari ücretin 40.500 TL olması gerekir.

Neyse,
Biz yine de onları kıskanmaya devam edelim. ?

İyi forumlar

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Çok yersen kilo alırsın. Sağlığımızı düşünüyorlar halen laf yapıyorsunuz. Yazıklar olsun.. ?

Evet doğru dedin. İnsanlar çok yiyorlar ve dışarı çıkıp da gezmiyorlar. Sonra da çok kilolu oluyorlar. ? İşte onun için pahalı oluyor yiyecekler falan. Çok dahiyane bir fikir bence. ?

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Bir Fransız sözü ile ; "her toplum layık oldugu yönetimi secermis"
??
Fransız atasözünü biliyorsun da az biraz da kendi dininden haberin olsaydı be yeğenim!
Çünkü o bahsettiğin Fransız atasözü değil, Peygamber efendimizin hadis-i şerifidir.

"Kema tekunûne yuvellâ aleykum"
Neye layıksanız öyle yönetilirsiniz! :)

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Fransız atasözünü biliyorsun da az biraz da kendi dininden haberin olsaydı be yeğenim!
Çünkü o bahsettiğin Fransız atasözü değil, Peygamber efendimizin hadis-i şerifidir.

Reis millet bilmiyor diye Fransız Atasözünü bize Peygamber Efendimiz söylemiş diye yedirecen hee :)

Allah'tan herkes bilgili ve bilinçlide senin oyunlarına gelmiyoz !!!

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013

Sahih olmayan çok zayıf bir rivayet bu hadis değil bile. Nasıl peygamber söyledi diyebilirsin ki?

O.Tolga ÖZKAYA

Asistan
Reaksiyon puanı
139

Konu burada Fransız Atasözü veya Din değil maalesef. (Anlayana)
Ayrıca din konusunda ne size ne de bir başkasına hesap verecek değilim?

Teşekkürler

Sahih olmayan çok zayıf bir rivayet bu hadis değil bile. Nasıl peygamber söyledi diyebilirsin ki?

Arkadasımız din dersi veriyor ?

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Burada mevzu sözün kuvvetli ya da zayıf olması değil, Fransız atasözü diye yutturulmaya çalışılmasıydı. Zayıf kabul edildiği doğrudur. Acluni'nin Keşfü-l Hafa'sında zikredilmiştir. Keza asırlardır sosyolojik bir durumu ifade için peygamber sözü diye anılır. Ben sadece bilgiç arkadaşımıza hatırlatmak istedim.

Bu arada, bu söz'ün zayıf veya kuvvetli diye addedilmesinin de pek bir önemi yok. Sebebi ise Kur'an ayetlerinin benzer manayı tedai ettiren sosyolojik gerçeğe vurgu yapmasıdır.

“Bir kavim kendini bozmadıkça Allah onları bozmaz.” (Rad, 11)
“Davranışları sebebiyle zalimlerin bir kısmını diğer kısmına yönetici yaparız.” (En’am, 129) gibi...

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Burada mevzu sözün kuvvetli ya da zayıf olması değil, Fransız atasözü diye yutturulmaya çalışılmasıydı. Zayıf kabul edildiği doğrudur. Acluni'nin Keşfü-l Hafa'sında zikredilmiştir. Keza asırlardır sosyolojik bir durumu ifade için peygamber sözü diye anılır. Ben sadece bilgiç arkadaşımıza hatırlatmak istedim.

Bu arada, bu söz'ün zayıf veya kuvvetli diye addedilmesinin de pek bir önemi yok. Sebebi ise Kur'an ayetlerinin benzer manayı tedai ettiren sosyolojik gerçeğe vurgu yapmasıdır.

Sözün anlamı güzel ve kullanışlı olabilir ama mesele sözün peygambere ait olup olmaması konusunda temelsiz ve lakayıt davranılamayacağını siz benden daha iyi biliyorsunuz.

Bu rivayet Acluni ve beraberinde sadece iki tane daha kaynakta geçiyor ve isnadı bulunmayan hiçbir sahih kaynağı olmayan herhalde bulabileceğimiz en zayıf rivayetlerden birisidir. Böyle bir rivayeti peygamber söyledi demek çok yanlış değil mi?

“Bir kavim kendini bozmadıkça Allah onları bozmaz.” (Rad, 11)
“Davranışları sebebiyle zalimlerin bir kısmını diğer kısmına yönetici yaparız.” (En’am, 129) gibi...

Bu ayetler mutlaka bu sözdeki anlama yorulabilir kuran ve islam dışındada bu manalara benzer sözler vardır. Bu ayetler var diye o söz peygambere ait olmaz veya bu ayetler var diye zayıf rivayeti peygamber sözü olarak kullanamayız.