Kaliteli Video Dublajlama

Bu konuyu okuyanlar

dragonus

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Merhaba Arkadaşlar ,

Arkadaşlarla Dublaj Yapmaya Karar Verdik Oyun Fragmanlarına. Çeviriyi Yaptık Ama Nasıl Ekleyebilirisz Videoya . Videoda ingilizce konuşma sesi var. Biz bu ingilizce konuşmayı silip kendi yaptığımız türkçe konuşmayı yani dublajı eklemek istiyoruz ama bu sırada arkaplandaki müzik efek sesi vs. durcak sadece konuşma gitcek bunu Nasıl Yapabiliriz Hangi Programlar Lazım Çok Aradık Ama Bulamadık

schindler2013

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bunu yapabilen bir program yok sesi tamamen kaldırabilirsiniz tabii ama insan sesi ile enstrüman sesini başarıyla ayırt edebilen bir program yok

dragonus

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Peki filmlerin dublajını yaparken filan nasıl yapıyolar. o şekilde yapsak bizde bilen varmı nasıl yapıldığını

FullScreen

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Camtasia Studio gibi programlarda Edit Audio seçeneğinde adamların konuştuğu kısımdaki sesi azaltıp yerine kendi sesiniz gelecek şekilde ekleme yaparsanız sadece konuşma yerlerinde bir ses azalmasıyla halledebilirsiniz belki..Azalan sesi de sizin sesleriniz amorti ettiğinde hemen hemen ses azalması olmaz gibi geliyor bana.

dragonus

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Şimdi baktımda internetten. camtasia studio video çekme programı bunla o işlem yapılıyomu

perganon

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Kısa bir bilgi; Filmlere dublajlar yapılırken, önceden özel stüdyolarda ve sesler kesilmiş olarak gönderiliyor. Arka plan sesleri, efektler, efekt katları duruyorken üzerine dublaj ekleniyor, tabii bu yöntem yurt dışında ki filmin yapımcı ya da dağıtıcı şirketi ile Türkiye'de bulunan şirketlerin anlaşması sayesinde olmakta.

Gelelim sizin sorunuza; Toplu bir ses üzerinde ki ya da bir film üzerinde ki insan seslerini kaldırmak/silmek mümkün değildir. Bu aynen şunun gibidir, düşünün ki x.mp3 şarkısı içerisinde ki sadece "bağlama" ya da sadece "davul kitlerini" almak imkansızdır. Ancak şu kısmen yapılabilir, ses üzerinde ki kanalları kullanarak (Vocal Remover) ya da Depth efektleri üzerinden sesler sadece kısmen kısılabilir. Daha önce yapmış olduğum dublajlardan yola çıkaraktan size şu öneride bulunabilirim. Basit kullanabilmek istiyorsanız Sony Vegas Studio ile bu mümkün.

Nasıl yapılır;
Sony Vegas'a düzenleyeceğiniz videoyu atın, attığınız videoya sağ tıklayın ve "Remove group" tıklayın ya da kısayolu yanlış hatırlamıyorsam "U" dur. Daha sonra ses katmanına tıklayın ve "V" harfine basın bir çizgi açılacaktır, çıkan çizgiye çift tıklayıp kişilerin konuştukları yerlerin seslerini azaltın ve "CTRL + R" record yaparak sesinizi kayıt ederek ekleyin.

Hepsi bu kadar.

FullScreen

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Perganonun söylediği program çok daha iyi bir program..Çok özellikli olduğundan kısmen biraz daha karışık olabilir. Ama benim anlattığım mantıkla birebir örtüşüyor.Konuşulan yerlerde sesi biraz kısarak sorun çözülebilir.

perganon

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Sesleri azaltın derken tamamen kısıp üzerine ses ekleyin; şu detayı da vermeden geçmek istemedim.
Seslerin arka planlarını koruyabilmek için video da sessiz geçen (konuşma olmayan) kısımlarda ki ses verisini işaretleyin ve arka planı kopyalayıp 3 numaralı katmana atın ve sizin dublaj ettiğiniz kısmın arkasına koyun. İşte bu sayede orjinalliği korumuş olursunuz. Gerçek profesyonel bir dublaj yapmış olursunuz.

perganon

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Sony vegas üzerinde filmin orjinal bir ses rülosu vardır, seslerin olduğu tek bir kanaldan gelir zaten. Orada konuşmaların olduğu kısımlar var ve küçük ufak boşluklar olur.
Mesela filmde geçen bir konuşma;
X: En son kiminle konuştunuz?
Y: ...... ses boşluğu (Düşünür) arka plan sesleri gelmektedir.
Y: Jane ile görüştüğümü hatırlıyorum.

Bu alanda ses boşluğu olan kısımı kopyalayın ve 3 numaralı katmana ekleyin "Add a new track" sekmesinden ses katmanı ekleyip alt plana bu sesi atın ve her dublaj yaptığınız kısma bu arka plan sesini kopyalayıp yapıştırma yöntemi ile dublajınız bitene kadar devam ettirin.

dragonus

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Anladım. Fakat ben dizin dediğiniz remove group seçeneğini bulamadım

Tamam buldum sanırım :)