Kalaşnikof artık tekstil markası oluyor

mustang

Dekan
Ekli dosyayı görüntüle 7844

Rusya'nın ünlü Kalaşnikof otomatik silahı AK 47'lerin üretildiği İjmaş fabrikasının iflasını açıklayan şirket, markayı farklı ürünlerde kullanarak ticari gelir elde etme çabasına girdi.

İjmaş Genel Müdürü Maksim Kuzyuk, aile görüşmelerinin sürdüğünü isim hakkının alınmasının ardından Kalaşnikof marka tekstil ürünleri, teknolojik aletler, av ve seyahatlerde kullanılacak eşyalar ve hediyelik eşyalar üretmeye başlayacaklarını söyledi.

1947'de AK-47'lere ismini veren Mihail Kalaşnikof tüm satışlardan belirli bir oran gelir karşılığında isim haklarını devretmeye sıcak bakıyor. Marka hakkı ile ilgili anlaşmanın birkaç ay içinde tamamlanması planlanıyor.

Marka uzmanlarına göre dünyanın yeni doğan markası Apple kadar kıymetli olan Kalaşnikof'un değeri en az 10 milyar dolar. BrandLab yönetim ortağı Aleksander Yeryomenko konu ile ilgili Rus basınına yaptığı değerlendirmede, "Kalaşnikof markasının piyasa değeri yaklaşık 10 milyar dolar civarında. İyi bir çalışma yapılması durumunda miktar 100-150 milyar dolara kadar çıkabilir. Karşılaşma yapmak gerekirse, Rus mobil telefon servisi Beeline'ın marka değeri 5 milyar dolar" dedi.

Kalaşnikof ailesi daha önce de saat, şemsiye ve diğer günlük kullanılan eşya üreten Alman firması MMI'e isim hakkı vermişti.

http://www.haber7.com/dunya/haber/881268-kalasnikof-artik-tekstil-markasi-oluyor
 
Üst