Kalabalık Önünde Konuşmayı Korkulu Rüyanız Olmaktan Çıkaracak 6 Tavsiye

Gökçe Asena

Profesör
Kalabalık Önünde Konuşmayı Korkulu Rüyanız Olmaktan Çıkaracak 6 Tavsiye

muthis_psikoloji_konusma4-1068x712.jpg


Kalabalık önünde konuşma korkusu oldukça yaygın, neredeyse her 4 kişiden biri bir seyirci önünde fikirlerini beyan edip bilgi paylaşımında bulunurken gerildiğini ifade ediyor. İyi bir konuşmacı olmak, kariyerinizi, işinizi ve ilişkilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilecek önemli bir yetenek.

Araştırmacılar neden kalabalık önünde konuşmaktan korktuğumuza dair pek çok sebep tanımladılar. Görünüşe göre, seyirci önünde konuşmak zorunda olduğumuza dair hislerimiz, düşüncelerimiz ve davranışlarımız, yaşadığımız korku miktarını önemli ölçüde artırabiliyor veya azaltabiliyor.

Korku, bir yandan kendinizi riskli durumlarda korumanızı öğretirken; diğer yandan sizinle izleyiciniz arasına girerek; ilham verici fikirleri paylaşmanızı, önemli işler hakkında konuşmanızı ve birçok kişiyi etkileyen sorunlara ilginç çözümler sunmanızı engelleyebilir. Uzun lafın kısası, herkes kaybeder.

Ne Yapabiliriz?

Kalabalık önünde konuşma korkusuna sebep olan faktörler, aynı zamanda araştırmacıların hedef alarak kişilerin korkularını yenmede kullanmalarını sağladıkları faktörler. Seyirci önünde konuşma korkusunu yenmenin birkaç yolu var. Bazıları korkunun psikolojik yönüne işaret ederken, bazıları bilişsel yönü üzerinde duruyor, diğerleri ise seyirci önünde konuşmanın korku ve kaygısını artıran davranışsal unsurlara odaklanıyor. Bu araştırmadan hareketle şunları yaparak işe başlayabiliriz:

1. Bedeninizi sakinleştirmeyi öğrenin

Bazı rahatlama teknikleri, korkuya neden olan bir durum ya da olayla karşılaşıldığında vücudun otomatik olarak başlattığı psikolojik hareketleri azaltabilir. Seyirci önünde konuşma konusunda, korkuya neden olan uyaran konuşmanın yapılacağı gerçek olaydan kopup seyirci önünde konuşma mecburiyeti düşüncesine uzanabilir. Bu konuyu düşünürken, konuşmaya hazırlanırken ya da konuşurken rahatlamayı öğrenmek, korku tecrübesini azaltır ve performansınızı düşürmesine engel olur. Rahatlama teknikleri, nefesinizi kontrol etmeyi, kalp atışınızı yavaşlatmayı ve kaslarınızdaki gerilmeyi azaltmayı içerir. Bu teknikler aşamalı olarak konuşma sırasında uygulandığında en verimli sonucu verir. Örneğin, konuşmayı ilk kabul ettiğiniz anda bu teknikleri uygulamaya başlayıp daha sonra konuşmaya hazırlanırken ve konuşmayı sunarken de aynı teknikleri uygulamak en iyi sonucu verir. Aynı zamanda, teknikleri kullanmayı ilerlettikçe, küçük seyircilerden büyük seyircilere doğru kalabalık ölçeğini artırabilirsiniz. Bir başka yöntem de, hazırlanması kolay ya da sunması daha az korkutucu konuşmalar sırasında bu rahatlama tekniklerinde uzmanlaşmak ve daha sonra korku riskinin daha yüksek olduğu durumlarda teknikleri kullanmaya devam etmektir. Rahatlamak oldukça etkili ve çabuk sonuç veren bir teknik olsa da sonuçları her zaman uzun ömürlü olmayabilir.

2. Seyirci önünde konuşma ile ilgili inançlarınızı sorgulayın

Seyirci karşısında konuşma korkusunu yenmenin bir diğer yolu da etkili ve efektif konuşma verme ve hazırlama konusundaki inançlarınızı sorgulamaktır.
Bilişsel çerçeveleme yaklaşımları, kendi olumsuz ifadelerinizi (iyi bir konuşmacı değilim, seyirciler beni sıkıcı buluyor) veya konuşma hakkındaki akıl dışı inançlarınızı hedefler (İnsanlar sahnede ne kadar endişeli olduğumu görebilir). Burada akıl dışı inançtan kasıt, inançlarınızın gerçeklerle veya tecrübelerinizle desteklenmemesi durumudur. Bilişsel çerçeveleme bu olumsuz ifadeleri ve inançları sorgulamanıza yardımcı olarak onları destekleyici ve etkin ifadelerle değiştirmenizi sağlar. Bu tekniklerin amacının basitçe olumsuz düşünceleri anlamsız ve boş ifadelerle değiştirmek olmadığını not etmekte fayda var. Bilişsel çerçeveleme teknikleri sizi daha pragmatik ve hedef odaklı düşünmeye zorlar. Özünde, kendinize, seyirci önünde konuşmayı tehdit edici bir olay olarak görmemeyi ve kendinizi özgüvenli bir konuşmacı olarak görmeyi öğretiyorsunuz.

muthis_psikoloji_konusma3-1068x559.jpg


3. Performansınızdan çok iletişime odaklanın

Bir başka bilişsel yaklaşım perspektifinizi değerlendirilmekten değerli olmaya kaydırmanızı içerir. Seyirci önünde konuşmayı, test edileceğiniz ve yargılanacağınız bir durum olarak değil de insanlarla iletişim kurarak onlara faydalı olacağınız bir durum olarak görmeye kendinizi eğitiyorsunuz. Perspektifinizdeki bu değişiklik nasıl algılanacağınız hakkındaki endişenizi alıp götürerek mesajınızı en iyi nasıl verebileceğiniz konusunda odaklanmanızı sağlıyor.

4. Hazırlanın, prova yapın, kafanızda canlandırın

Seyirci önünde konuşma yapma, konuşmaya hazırlanma ve konuşmayı prova etme sürecinin eksiksiz bir sonucudur. Ne kadar çok hazırlanırsanız, gergin görünme, konuşmanızı unutma ya da düşünce treninizi kaçırma konusunda o kadar az endişelenirsiniz. Oyuncuların, seyirciler önünde bütün senaryoyu aktarmak için yaptıkları çalışmaları bir düşünün. Aktörlerin performanslarına hazırlanırken uyguladıkları yaklaşımı seyirci önünde konuşmaya uygulamak, odağınızı endişeden hazırlanmaya kaydırmanıza yardım eder; ve ne kadar hazırsanız verdiğiniz mesaja o kadar çok odaklanır ve korkunuz tarafından o kadar az bölünürsünüz. Bir TEDx konuşmasında Amy ve Michael Port (Steal The Show’un yazarları), insanları kendilerini performans sanatçısı olarak görmeye teşvik ederek, aktörlerin kullandığına benzer bir teknik kullanmalarını, diğer insanlarla bilgi ve fikir paylaşımı gerektiren riskli durumlarda “kendi gerçekliklerini yaratmalarını” teşvik ederler. Bu yaklaşım aynı anda hem hedefinizi gerçekleştirmenize hem de özgün kalmanıza izin verir. Unutmayın, az hazırlanmak her zaman çok hazırlanmaktan daha çok beyin yorucu bir durumdur.

muthis_psikoloji_konusma1-1068x821.jpg


5. Konuşmak için daha fazla fırsat kollayın

İster vücudunuzun korkuya verdiği tepki üzerinde, ister kendinizi bir konuşmacı olarak görmeniz üzerinde, isterseniz de seyirci önünde konuşmaya genel yaklaşımınız üzerinde çalışın; ne kadar tecrübe edinirseniz o kadar özgüven kazanırsınız. Konuşma fırsatları bulmak ve yaratmak size öğrendiğiniz şeyleri pratiğe dökme ve bu konuda daha iyiye gitme fırsatı verir. İlave olarak, sunuş tekniklerinizi geliştirmede kendi tecrübelerinizi nasıl kullanacağınızı öğrenmenizde yardımcı olur. Sonuçta işinize yaramayan teknikler konusunda kendinizi cezalandırmak yerine o tecrübelerden ders çıkarırsınız. Ve daha çok konuştukça, iyi bir konuşmacıyı iyi yapan şeyin seyirciyi bilgilendirmek ya da seyirciye ilham vermek, olumlu bir zihin durumu ve oldukça fazla hazırlık yapmanın bir kombinasyonu olduğunu fark edersiniz.

6. Yardım isteyin

Kendi kendinize seyirci önünde konuşma korkunuzu yenmek için yapabileceğiniz pek çok şey var, ancak fazladan yardım alabileceğiniz bazı seçenekler de mevcut. Yardım almak, pek çok durumda, kendi kendinize yaptığınızda ulaşacağınız sonuçlardan daha etkili olabilir. Seyirci önünde konuşma korkusunu yenmede kullanılabilecek bazı test edilmiş müdahaleler ve bu müdahaleleri sunan pek çok uzmanlaşmış profesyonel var. Bu profesyonellerden yardım almanın yanında, risksiz bir ortamda konuşma ve sunuş yeteneklerinizi geliştirme fırsatı veren tüketici grupları da var. Pek çok insan seyirci önünde konuşma korkusunu yenmek için bu tarz gruplara katılıyor.

Uzun lafın kısası, eğer bir şey sizi korkutuyorsa ondan kaçınırsınız, eğer ondan kaçınırsanız yeterince tecrübe edinemezsiniz, yeterince tecrübe edemediğiniz zaman o şeyde daha iyiye gidemezsiniz ve eğer o şeyde daha iyiye gidemezseniz ondan korkmaya devam edersiniz. Bu korku çemberi böyle sürüp gider. Ancak böyle olmak zorunda değil. Var olan pek çok seçeneği kullanarak seyirci önünde konuşma korkusunu nasıl ve ne zaman yeneceğinize karar vermek sizin elinizde.
 
Üst