Kahramanmaraş'ta kurşun geçirmeyen kumaş üretildi

Bu konuyu okuyanlar

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324

f0da0844cdd24f7ea27f76c9e8bdd67e.jpg

KAHRAMANMARAŞ'ta bir tekstil firması tarafından özel elyaf kullanılarak kurşun geçirmeyen kumaş üretildi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nde uygulanan testleri başarı ile geçtiği belirtilen kumaş, çelik yelek üretiminde kullanılacak.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hanifi Öksüz’ün sahibi olduğu Kipaş Holding bünyesinde kurulan AR-GE Merkezi'nde özel elyaf kullanılarak kurşun geçirmeyen kumaş üretildi. Kumaş türü, savunma sanayinde özellikle ağırlığı ile hareket kısıtlayan çelik yelek üretiminde kullanılacak.

'TESTLERİ BAŞARI İLE GEÇTİ'
Kipaş Yönetim Kurulu Başkanı Hanifi Öksüz, özel elyaftan üretilen kumaşın Türk Silahlı Kuvvetleri'nde denenip onaylandığını söyledi. Kumaşın çeşitli testleri de başarıyla geçtiğini belirterek, şöyle dedi:
"Teknik tekstilde çok yol kat ettik ve bir kısım çalışmalarımız da savunma sanayine yönelik. Bahsettiğimiz kumaş, kurşun geçirmez yelek yapılan bir kumaş.

Özel bir elyaftan yapılıyor. Bu kumaşı geliştirip Türk Silahlı Kuvvetleri’nden onay aldık. Denemeler başarılı oldu. Çelik yelek çok ağır, insan hareketini kısıtlayan, sınırlayan, giyildiği zaman konforlu olmayan bir ürün. Çelik yeleğin yerine kumaştan üretilmesi daha konforlu. Kumaşımız bu testleri geçti. Artık bunun imalatına geçeceğiz. Seri üretim de çok yakında başlayacak.

Silahlı kuvvetler, emniyet teşkilatı ihtiyacı olan ürünleri almaya çalışıyor. Bizim bu ürettiğimiz ürünler kalite anlamında çok başarılı neticeler verdi. Bu tip ürünleri üretmek için yeni tesislerimizi kuruyoruz. Her fabrikada yapılacak kumaşlar değil bunlar. Yanmaz kumaşlar var, su geçirgenliğini bitiren, yüksek mukavemetli kumaşlar var. Kızılötesi cihazlarla tespit edilemeyen kumaşlar da üreteceğiz. Bu tip kumaşları da geliştiriyoruz."

KaynaK

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,118
çok iyi her askere de versin kurşun geçirmez yelek.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
çok iyi her askere de versin kurşun geçirmez yelek.

Her askere değil de namlu ucundaki terörle mücadele eden, ya da riskli bölgelerimizde görev yapan asker ve polisimize verilmesi icap eder. Aslında çok önemli bir buluş, şayet dedikleri gibiyse olağanüstü harika güzel bir buluş diyebilirim. Çünkü dünya yüzünde böyle bir teknoloji olduğunu hiç duymadım.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,118
nöbetçilere,ani müdahale timi ve koruma timine verirler...

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Bunu sanırım parayı basan herkes alabilir, sonuçta bir kumaş olduğuna göre alır vatandaş bir gömlek diktirip giyebilir. Tabii can güvenliği konusunda risk sahibi olan herkes.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,118
Bunu sanırım parayı basan herkes alabilir, sonuçta bir kumaş olduğuna göre alır vatandaş bir gömlek diktirip giyebilir. Tabii can güvenliği konusunda risk sahibi olan herkes.
bu kumaş tekbaşına tam korumaz bişeylere daha ihtiyaç var darbeyi soğuşturan birşeye ihtiyacı var çatlak,kırık kaburgalar pek iyi hisler vermez.

MasterFather

Müdavim
Reaksiyon puanı
59
Keşke test videosu da koysalardı.İzleseydik. Araştırdım.Hiç bir yerde bulamadım.

BrknEs

Müdavim
Reaksiyon puanı
166
böyle haberleri devamlı okuyoruz ama bunlar nezaman kullanıma geçecek solar kıyafetlerde üretilmişti ama ben askerlik yaparken nöbette sabaha karşı donacaktım ?