Kafamda Deli Sorular Yardimci Olur Musunuz ?

Bu konuyu okuyanlar

UJohnLAue

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Herkese İyi Günler Dilerim.

Öncelikle Biraz Uzun Bir Yazı Olacak Sizin 10 Dakikanızı Alır Ama Gerçekten Benim İçin Önemli Bir Konu Bu Çünkü Yaklaşık Abartısız Söylüyorum Hayatı Zor Yaşamış Bir İnsan Olarak 4 Yıldır Bilgisayar İçin Para Biriktiriyorum Tabiki 1 Sene Öncesine Kadar Daha Üniversite Ögrencisi Olduğumuz İçin Malasef Biriktirme İşi Çok Kısıtlı idi. Ama 1 Senedir Çalıştığım İçin Yaklaşık 4000 TL Param Var Şuan Bu Ayki Maaşımın 3/1’i İle Beraber 5000 TL’ye Çıkabileceğim. Malasef Fazlasına Çıkmam Mümkün Gözükmüyor. Öncelikle Yardımlarıniz İçin Şimdiden Teşekkür Ederim.

Son Senelerde Biraz Paslandım Biriktirme Yaparken Tabiki Bildiklerimizide Unuttuk O Yüzden Sorduğum Soruları Belki Güzel Bir Araştırma İle Ögrenebilirim Ama Sizin Kadar Net Olmucağını Düşünüyorum. O Yüzden Tekrar Teşekkürler.

Şimdi Beyler Sorularımı Sıra İle Yazmayı Daha Makbul Buldum.

1 ) Öncelikle Benim Sorum Neden AMD Yerine İntel Daha Çok Tercih Ediliyor ? Benim İzlediğim Çoğu Videolar Olsun Birçok Youtube Kanalı Ve Forumlar Olsun Genelde %90 İntel Bir Sistem Toplanıyor. Anakart,İşlemci,Ekran Kartı Bu 3’ü Neden Bu KAdar Çok Seçiliyor Yani Şahsen Ben Ekran Kartımı Rx 480 8GB Düşünüyorum Ve Çoğu 4000 TL Üstü Pc’lerde Bu Ekran Kartı Yerine GTX 1060 6GB Tercih Ediliyor İşlemci Olarak FX’lerin Bende Farkındayım Testlerinde Olsun Amiral Gemileri 9590’ın 220 Watt Gibi Bir Değere Sahip Olmasının Onu Kötü Yaptığının Farkındayım Ama Benim Asıl Sorum Burda Ryzen Sistemler Hakkında Olacak Ben Aşağıda Yazdığım Sistemi Kafamda Oluşturdum Fiyatlarından Tam Emin Değilim Ama Bu Fiyatlara Yakın Olacağını Düşünüyorum Ve Sizce Bu Fiyata Bu Sistemden Daha İleriye Dönük Veya Daha Performanslı Veya Ben Profosyonel ESL Turnuvalarında Çokca Kez Yer Alıyorum Ve Benim İçin Bazı Özellikler Örneğin FreeSync’lı Bir Monitör Örneğin Benim Oynadığım Oyundaki Nvidia PhysX Özelliğinin Tam Olarak Ne İşe Yaradığını Bilmemekle Beraber Bu Tarz Özellikleri Destekleyebileceğim Veya Turnuvalarımda Daha İyi Bir Sonuç Elde Edebileceğim Bir Sistem İstiyorum Ve Tabiki Monitör.

2 ) Bu Birçok Firmanın Yaptığı Farklı Kombinasyon’lu Ekran Kartları Tam Olarak Nasıl Oluyor Yani Örnek Veriyorum Rx 480’in 4-5 Farklı Çeşitli Firma Tarafından Satılıyor Ve Kimisi 2.000 TL Gibi Bir Fiyat Kimisi 1350 TL Ki Benim Almayı Düşündüğüm En Fazla 1500 TL Bütçeyi Ekran Kartına Ayırmak Çünkü Herşeyin Birbirine Yetmesini İstiyorum İşlemciyi O Kadarda Düşük Tutmak İstemiyorum Ki Ryzen Serisinden Alacağım İçin Fiyat Biraz Yüksek Olacak Bu Firmaların Bu Ekran Kartlarına Ne Gibi Farklılıkları Oluyor Herhangi Bir Performans Artışı 700 TL Fazla Verip 1300 TL’Lik Ekran Kartını 2000 TL’ye Almamıza değecek Bir Sebebi Var Mı ?

3 ) Benim En Önem Verdiğim Konu Bu Bilgisayarı Yakın Zamanda Topladığımda Montajını Kimsenin Yapmasını İstemiyorum Çünkü Biraz Kendimi Nasıl Tanıtabilirim Bilmiyorum Ama Siz Yakıştırın Bir Kelime Biraz Benim Olan Şeylere Karşı Bağlı Biriyim Yani Örneğin Herkesin İstediği Bir Bilgisayar Yerine Farklılığı Tercih Edenlerdenim. Örneğin Oyunlarda Herkes’in Oynadığı Sınıf Seçmektense En Az Bulunan Sınıfı Seçenlerdenim. Ve Tabiki Kendime Ait Birşeyin Herşeyini Kendim Elde Etmek Kurmak Yapmak İsterim. Bu Gerçekten Sinir Bozucu Ama Elimde Olmayan Birşey Ve Uzun Lafın Kısası Ben Bilgisayarın Bu Parçalarını Topladığımda Daha Önce Malasef Bir Montaj Tecrübem Olmadı Ama Yanlış Bir Kabloyu Yanlış Bir Yere Takmak Pimleri Bozmak Veya Yanlış Birşey Yapıp Yıllardır Verdiğim Emeği Heba Etmek İstemiyorum Bu Konuda Ne Yapmam Gerekiyor Sizce ?

4 ) Ram’ler Konusundada Çok Kararsızım Corsair’in Vengeance 2×8 2400 Mhz DDR4 Bellekleri İle Kingston HyperFury 2×8 2400 Mhz DDR4 Bellekleri Arasındaki Farklar Nasıl Bir Fark Yani Çok Merak Ediyorum Kağıt Üzerinde Aynılar Ama Tabiki Bu Sadece Ramler İçin Değil Çoğu Parça İçin Böyle Örneğin Rx480 8GB 256 bit İken GTX 1060 6GB 192 Bit Ve Genelde Pc’lerde Kullanılması Tercih Edilen Ekran Kartı GTX Oluyor Ve Ben Buna Karşı İyice Cahil Hissediyorum Kendimi.

5 ) Bilgisayarımızın Parça’larını Aldık Güzelce Sizinde Yardımınız İle Ben Bu Bilgisayarımı Kurdum Ardından Yapacağım İşlemleri Merak Ediyorum İşletim Sistemi Olmadığı İçin Pc’nin Tuşuna İlk Bastıktan Sonra Bildiğimiz Boot’lanmış Bir Usb Veya DVD İle Direk İşletim Sistemi Kurulumunumu Yapmalıyız ?

6 ) SSD’nin İşlevini Biliyoruz Hepimiz Ama Ben DahA Önce Kullanmadığım İçin Tam Olarak Bilmiyorum Sizce SSD’nin İçine İşletim Sistemi Dışında Neler Yüklenmesi Gerekiyor Örneğin Turnuvalarına Katıldığım Oyunun SSD İçinde Olmasının Yararları Ne Olabilir 120 GB Yeterli midir Yoksa Almışken 120 TL Fazla Verip 240 GB’lıkmı Almak Mantıklı Olur ?

7 ) Monitör Olarak AOC G2260VWQ6 Modelini Düşünüyorum Ama Kafama Çok Takılan Olan FreeSync Desteği Var Ama Dediğim Gibi Turnuvalara Sıkça Katılan Biri Olarak Oyun Kalitemin Üst Derecelerde Olmasını İstiyorum 144 HZ Bir Monitör Alabileceğimi Hiç Sanmıyorum Bu AOC’un 75 HZ 1ms Gecikmesi Bulunuyor Ve Ben Şahsen Birkaç İncelemede Beğendimi Söyleyebilirim Siz Bu Konuda Ne Tavsiyesinde Bulunabilirsiniz ?

Daha Bir çok Sorum Bulunuyor Ama Biliyorum Çok Fazla Yazı Yazdığımın Ve Yorduğumun Bunlara Cevap Verdiğiniz İçin Çok Teşekkür Ediyorum Sizin İçin Zaman Kaybı Belki Ama Benim İçin Çok Çok Önemliydi Bu Sorular Teşekkür Ederim.

Kafamda Oluşturduğum 2 Sistem Var AMD Ve Intel Olarak İkisinide Eklemek İstiyorum Ve Sizinde Bu Fiyata Kafanızdaki Sistemi Görmek Çok Mutlu Edecektir Beni Teşekkürler.

Intel Sistemimde Sanırım Fiyat Olarak Yüksek Oldu Monitör İçin Yeterli Bir Bütçe Kalmayacak Gibi Gözüküyor Ama Sizin Ufak Tefek Oynamalarınızla Fiyat Düzeltilebilir.

Amd Sistemimde Ryzen R5 1600X’i İşlemci Olarak Düşündüm Ve Ortalama 1000-1100 Gibi Bir Fiyatı Olacağını Düşünüyorum Kalan Bütçemede Monitör Düşünüyorum İşte.

Sistemler Bunlar Sizce Yaptığım Yanlışlar Nelerdir ?

Tekrar Teşekkür Ederim.

Iyi Forumlar

Flardryn

Asistan
Reaksiyon puanı
144
Gerçekten baya uzun yazı olmuş galiba ondandır kimse yazmamış :D Montajı montaj videolarını ayrıntılı izleyerek yapabilirsin sorun olacağını sanmıyorum. Bende hiç montaj yapmadım ama bu konuda hassas olsam en ince ayrıntısına kadar bir çok videosunu izleyip hallederdim tek başıma.
Ekran kartları ayrı bir dünya. Aralarında soğutma farkı oluyo markaların ama aynı modele çok uçuk farklar vermek mantıksız, tabi yine iyi soğutmalı bir modeli almakta fayda var. rx480 8gb güzel kart yalnız 1150-1200 civarında bulabilirsin sanırım o fiyat uçuk olmuş biraz. Ryzen işlemcilerde değerleri vs iyi duruyor. Ryzen 5ler çıkana kadar 7 lerin nasıl olduğu belli olur. 2 sistemde seni üzmez bana kalsa çılgınlar gibi ryzen incelemeleri izler, rx480 vs 1060 karşılaştırmalarına bakardım ki yapıyorsundur zaten. Bunun dışında yeni pc ye söylediğin gibi direk usb ya da dvd ile kurulum yapman gerek. Bunların da videoları var sitelerde. Uefi bios kurulumu yapabilirsin yeni bir anakart alacağın için. 3.0 usb ile hızlı bir şekilde kurulum yapabilirsin. Ssd konusunda işletim sistemini zaten içine kurmayı düşünüyormuşsun senin için önemli olan oyunları da ssd ye kurarsan açılış ve loading ekranları normal hdd ye göre çok daha hızlı olur. Ufak bir farkla 120 liraya 2 katı daha boyutlu bi ssd almak mantıklı ben alırken öyle yapmıştım bunu düşünüp. Az biraz fikrim olan konulara cevap verdim. Çok ayrıntıya girince bende bilmiyorum açıkçası. Benim tercihim ryzen+rx480 olurdu ama uzun bir araştırma sürecinden sonra.

UJohnLAue

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Gerçekten baya uzun yazı olmuş galiba ondandır kimse yazmamış :D Montajı montaj videolarını ayrıntılı izleyerek yapabilirsin sorun olacağını sanmıyorum. Bende hiç montaj yapmadım ama bu konuda hassas olsam en ince ayrıntısına kadar bir çok videosunu izleyip hallederdim tek başıma.
Ekran kartları ayrı bir dünya. Aralarında soğutma farkı oluyo markaların ama aynı modele çok uçuk farklar vermek mantıksız, tabi yine iyi soğutmalı bir modeli almakta fayda var. rx480 8gb güzel kart yalnız 1150-1200 civarında bulabilirsin sanırım o fiyat uçuk olmuş biraz. Ryzen işlemcilerde değerleri vs iyi duruyor. Ryzen 5ler çıkana kadar 7 lerin nasıl olduğu belli olur. 2 sistemde seni üzmez bana kalsa çılgınlar gibi ryzen incelemeleri izler, rx480 vs 1060 karşılaştırmalarına bakardım ki yapıyorsundur zaten. Bunun dışında yeni pc ye söylediğin gibi direk usb ya da dvd ile kurulum yapman gerek. Bunların da videoları var sitelerde. Uefi bios kurulumu yapabilirsin yeni bir anakart alacağın için. 3.0 usb ile hızlı bir şekilde kurulum yapabilirsin. Ssd konusunda işletim sistemini zaten içine kurmayı düşünüyormuşsun senin için önemli olan oyunları da ssd ye kurarsan açılış ve loading ekranları normal hdd ye göre çok daha hızlı olur. Ufak bir farkla 120 liraya 2 katı daha boyutlu bi ssd almak mantıklı ben alırken öyle yapmıştım bunu düşünüp. Az biraz fikrim olan konulara cevap verdim. Çok ayrıntıya girince bende bilmiyorum açıkçası. Benim tercihim ryzen+rx480 olurdu ama uzun bir araştırma sürecinden sonra.

Teşekkür Ederim Yardımların için SDN güzel bir site fakat biraz forumları cansız bu yüzden sorunlarımıza cevap almak zor oluyor ismini vermeyim farklı bir forumda açtım yaklaşık 7-8 kişi yardımcı oldu sağolsun ama sen daha net bir cevap yazmışsın tekrar Teşekkür Ederim Montajı Dediğin Gibi Videolardan En İnce Ayrıntısına kadar ögrenmeye başladım bile şuan elimdeki kasa eski olsada söküp tekrar takabiliyorum dahada ögrenirim diye düşünüyorum işlemci konusunda kesin kararımı verdim r5'lerin çıkmasını bekliyeceğim ülkemizdeki fiyatını az çok tahmin etsemde 1600x'e bütçe yetiremezsem 1500x düşünüyorum onunda yeterli olacağının kanısına vardım ama tabiki testlerinide izlemekte kararlıyım kısacası senin yazdığın gibi Ryzen R5 Ve Rx 480 Bazlı Bir Sistem Toplayacağım 144 HZ'de Bir Monitör Düşünüyorum Fiyat Olarakta 6.000 TL'ye çıkmaya karar verdim 1 kere alayım kafam rahat olur en azından turnuvalara katıldığımız için Monitör'ün değeri çok büyük kalan sorularımda yardımcı olduğun için Çok Çok Teşekkür Ederim Tekrar Sağolasın :)

mehmetari

Asistan
Reaksiyon puanı
58
Bütçenizi 400 TL kadar daha zorlarsanız çok güzel bir sistem ortaya çıkacak. :)

708efa469c888a84a583a5081e9df1b1.jpg

c051ca6e2cdff207871a49da8db53c4b.jpg

df66b773ffeb65109db47eb9a14c1e55.jpg

3e39ca20133187062ec4c1e169060fa9.jpg

Toplam tutar;

9c2e992a76492aec2c7f0d2ed7ab1bac.jpg