Kadınların evlenince eşlerinin soyadını alması

Bu konuyu okuyanlar

Blayki

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Tüm dünyada böyle olması tuhaf(bazı yerler olabilir tam biliyorum). Saçma bir gelenek olarak düşünüyorum.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Kadınların evlendikten sonra eşlerinin soyadını alması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Koca isterse eşinin soyadını alabiliyor. Veya eş istemezse hiç almayabiliyor.

Ha benim fikrimi sorarsanız bu sistem karmaşayı önler. İleride çocuk olduğunda kimin soyadını alacak kavgası olur öbür türlü.

Craigdiizzeer

Doçent
Reaksiyon puanı
959
Bu konu tartışmaya açılacaksa "gelin" kelimesi de tartışmaya açılacak muhakkak. Adı üstünde gelin demişler. Gitmiş yani. Gittiği yerin kültürünü almış. Bu sefer de gelin denilmesin diyenler olacak. Bu tartışma uzar gider. Ha ayrıca soyisim almak istemeyenler bunu evlenmeden önce belirtebilirler. Baba soyismi ile devam edebilirler. Bana kalırsa bu küçük hesaplara girilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü kıstas bu değildir. Önemli olan eşlerin birbirlerine saygısıdır sevgisidir. Onun soyismini almış diye kölesi olmuyor. Ama çokta sorun olacaksa bunun yolları var. Almayadabilir

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Erkeğin malı olması ne saçma bir düşünce şeklidir anlam veremiyorum.
Ne yani bugün eşinin soyadını alan tüm kadınlar erkeğin malı mı oluyor?

Hayır insanlar okuduğunu anlamakta zaten güçlük çekiyor bir Profesörün çıkıp bu şekilde açıklama yapması da oldukça ironik oluyor.

Saçma sapan algı oluşturma teknikleri ile bu konuyu gündeme taşırlar gibime geliyor.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,771
Bizdede gelenek erkeğin soyadını alması yönünde ama kocası isterse eşinin soyadına geçebilir. Kanunla mümkün hani.

Craigdiizzeer

Doçent
Reaksiyon puanı
959
Yukarda ki arkadaşlar erkekte alabilir diyenler olmuş. Bu sefer erkek de der ki bende almak istemiyorum. Sırf bu yüzden boşanma mı gerçekleşecek? Bu kadar kolaysa gözünüzde hiç evlenmeyin derim. Sorumluluk her bireye yakışmaz. Paçası bol gelir. Üstünde durmaz

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,771
Yukarda ki arkadaşlar erkekte alabilir diyenler olmuş. Bu sefer erkek de der ki bende almak istemiyorum. Sırf bu yüzden boşanma mı gerçekleşecek? Bu kadar kolaysa gözünüzde hiç evlenmenin derim. Sorumluluk her bireye yakışmaz. Paçası bol gelir. Üstünde durmaz
Eşinin soyadını almak istemeyen zaten almıyor. Mümkünlüğünü söylüyorum. İsteyen alır isteyen almaz.

Craigdiizzeer

Doçent
Reaksiyon puanı
959
Bu işin sonu ya herro ya merroya gidiyor. En son şöyle de olabilir. Evlenecek bireyler anne ve babadan bağımsız soyismi oluşturacak. Örneğin kız tarafı soyisim avcı erkek tarafı soyismi turan. Bu iki birey evlenince soyisimlerini değiştirip ortak bir soyismi yapabilirler. Ama ne gereği var? Aileden de bir nevi kopmuş oluyorsun

MOBİL KRALI

Asistan
Reaksiyon puanı
65
Kadınların evlendikten sonra eşlerinin soyadını alması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Ben bir erkek olarak buna katılmıyorum evli değilim yaşım 19, katılmıyorum çünkü burda eskiden kadının erkeğin malı olarak görüldüğü söyleniyor... Hayır! Eskiden ve halada Dinimiz İslam'da evlenince kadının erkeğin ailesine girip erkeğin kendi ailesine bakmaya yükümlü olup kadının ailesine bakmaya yükümlü tutulmadığı belirtilir. Sonuç olarak kadının evlenince erkeğin ailesine geçip soyadını alması normal bir şey...

Son düzenleme:

MOBİL KRALI

Asistan
Reaksiyon puanı
65
Bu işin sonu ya herro ya merroya gidiyor. En son şöyle de olabilir. Evlenecek bireyler anne ve babadan bağımsız soyismi oluşturacak. Örneğin kız tarafı soyisim avcı erkek tarafı soyismi turan. Bu iki birey evlenince soyisimlerini değiştirip ortak bir soyismi yapabilirler. Ama ne gereği var? Aileden de bir nevi kopmuş oluyorsun
Eski soyadı kullanılmaya devam edilmezse soy ağacı hiç bir zaman büyümez,hatta oluşturulamaz... buda bir soyun ortalama 80 yıl sonra kaybolacağını akıllara getiriyor. Böyle bir şeyin hayatımızda geçerli olsaydı şu an büyük büyük dedemizin kim olduğunu bilemiycektik ve daha nice sorunlar...

defacerGLD

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,068
Türkiye'nin resmi dini olan İslam'da
tenor.gif

MOBİL KRALI

Asistan
Reaksiyon puanı
65
Hangi anayasadan bahsediyoruz?
Günümüz anayasasında Türkiye laik bir ülkedir maddesi olup hiç bir dini resmen tanımamaktadır.
Türkiye'nin %80 ve üstü nüfuzu müslüman olduğu için öyle bir tabir kullandım ama tabiki de hatalı yazdığımı biliyorum.
Türkiye laik bir ülkedir maddesi olup hiç bir dini resmen tanımamaktadır.

defacerGLD

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,068
Türkiye'nin %80 ve üstü nüfuzu müslüman olduğu için öyle bir tabir kullandım ama tabiki de hatalı yazdığımı biliyorum.
Türkiye laik bir ülkedir maddesi olup hiç bir dini resmen tanımamaktadır.
??? Çoğu kişi kağıtta müslüman ama gerçekte diyelim %80 den fazlası müslüman o zaman neden camiler nerdeyse boş

MOBİL KRALI

Asistan
Reaksiyon puanı
65
??? Çoğu kişi kağıtta müslüman ama gerçekte diyelim %80 den fazlası müslüman o zaman neden camiler nerdeyse boş
Sizin tabirinizle: Kağıtta olanı söylüyorum ama dediğin ayrı bir tartışma bunu yeni bir tartışma açıp sorabilirsiniz hocam.

kaan.chnr000

Asistan
Reaksiyon puanı
186
Orta/Üst paleolit devrinden kalma gelenek. Ne yapalım.

Blayki

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Ülkede rahat %5 ateist ve türevleri var. Bazıları dinlere, Allah'a inanmıyor ama cinlere inanıyor. Anlatamayacağım kadar değişik düşünen insan var. Dediğiniz şekilde camiler boş doğru ama neden olduğunu sorgulamalınız. Şimdi reis ileriyi görüyor ve sürekli cami basıyor. 2023'te Osmanlı imparatorluğu kurulduğunda tüm orta doğu burada namaz kılacak. Ne demişti ? Camiler kışlamız. Tüm İstanbul'u gören cami yapmadı mı? Minareler gözetleme kulemiz ya Allah bismillah.

krofesyonel35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Eşinin soyadını almak istemeyen zaten almıyor. Mümkünlüğünü söylüyorum. İsteyen alır isteyen almaz.
Ben şahsen bunu yapacak bir erkek tanımıyorum çünkü toplumsal baskı yüzünden erkek kendini daha feminen daha aşağılık hissedecektir...

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
Önce din olarak böldüler, sonra ırk, sonra mezhep, sonra yukarı köylü aşağı köylü, sonra kadın erkek olarak böldüler. Şimdi bu ayrımları bence açıyolar. Evlerimizi bölmek istiyorlar

MatCodex

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
Sen neden karışıklık çıkarak mevzular açıyorsun sürekli yaran mı var gocunuyorsun sıkıntın ne senin psikolojik sorunların mı var evlendiğin insana ait olmayacaksan ona saygı duymayıp onu helalin kabul etmiceksen neden evleniyorsun git ne yaparsan yap. Kadın olmayı gözünüz kesmiyor da kocan olacak insanın soyadını almak mı zoruna gidiyor? Saçma sebeplerden boşanırken iyisiniz. İnsan olmayı öğrenin saçma sapan konular açmayın.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Simdilerde sistemi degistirsek evlenenlerden yeni soyadi secmeleri istense bosanmalar artar.

Örnegin ciftlerden biri anne kizlik soyadi veya bir kac nesil onceki soyadini yeni fikir gibi ortaya surup kabul ettirse. Karsi taraf olayi ogrenince kandirdin diyip kavga cikacak.
Ömer ismini alana faruk bedava oldugu gibi yığılmalarda olacaktir.
Ayni cocuk isimlerinde anlasamayan ebeveynler gibi yeni ayrilma sebepleri tureyecektir.

Evin reisi erkektir, maddi kazanci saglar, guvenligi saglar gibi sebeplerden erkek soyadi tercih edilmistir. Kadinin mal goruldugunden oldugunu zannetmem.
Ister istemez cogumuzun kafasida bu yonde. Kadin ev hanimiyim dese kimse yadirgamaz. Erkek ev adamiyim dese yemedigi kufur kalmaz ??

Ne kadar feminist ruhluda olsak cinsini sevdimin cinsine ceker ?

Reaksiyon puanı
3,027
Zorunlu değil diye biliyorum, bence soyadı problem olmamalı. Mesela yurt dışında bu çok sık yapılıyor, çocuk ise erkeğin soyadını alıyor.