Kaçınılmaz son! Galaksiler Çarpışacak!

Bu konuyu okuyanlar

deatmania

Müdavim
Reaksiyon puanı
62
NASA Samanyolu ve Andromeda galaksilerinin çarpışmasının kaçınılmaz olduğunu açıkladı.

747100_detay.jpg

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Dünya'nın içinde bulunduğu Samanyolu ile komşu Andromeda galaksilerinin (gökada) çarpışmalarının kaçınılmaz olduğunu, ancak bunun 4 milyar yıl sonra olacağını bildirdi.

ABD'nin Baltimore kentinde düzenlenen basın toplantısında, NASA'nın Uzay Teleskop Bilimi Enstitüsü'nden (STScI) astrofizikçi Roeland van der Marel, "Oluşturduğumuz model istatistik olarak Samanyolu ve Andromeda arasında kafa kafaya bir çarpışma olacağını gösteriyor" dedi.
Bilimadamları, çarpışma olacağı sonucuna, Hubble uzay teleskobuyla yapılan karmaşık gözlemlerle, Andromeda'nın hızı ve ilerlediği yönün ölçümlerini yaparak ulaştı.

M31 adıyla da anılan Andromeda, şu anda 2,5 milyon ışık yılı ötede bulunuyor, ancak Samanyolu'na doğru ilerliyor.

Güneşin, galaksinin bir başka bölgesine gideceğini, ancak Dünya'nın ve Güneş Sisteminin tahrip olma tehlikesinin bulunmadığını belirten astronomlar, iki galaksi birbiriyle birleşse bile içindeki yıldızların birbirlerinden çok uzakta olduğunu, bu karşılaşma sırasında birbirleriyle çarpışmayacaklarını ifade ediyorlar.

Kaynak

ashabulyemin

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
Bir şehir efsanesi daha
Onlar ancak Rabblerinin izniyle onun istediği yönde hareket ederler ve onların üstündekini rızıklandıran yaradan da yine O dur.
Bu konular ayetlerle sabittir endişeye mahal yoktur
Tarık yıldızını dünya yaradıldığından beri aynı yerde tutan[dünyamıza göre]yol bulmamızı sağlayan yine odur
rabbiniz size soruyor
bismillah
fe bi eyyi ala i rabbükümatükezziban

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Allah bilmem kaçıncı kuşak torunlarımızın taksilatını affetsin.. Bu arada böyle şeyler her zaman ilgi çeker haber için teşşekürler..

ck-xe

Müdavim
Reaksiyon puanı
39
Şimdiden 21 Aralık 4000002012 senaryosu yazmaya başlasalar bari...

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
iyi biraz daha vakit varmış...

Mai Nai

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Ben uyurken çarpmasında, uyanırsam gider o sinirle birde ben çarparım.

RocKhan

Doçent
Reaksiyon puanı
15
Bir şehir efsanesi daha
Onlar ancak Rabblerinin izniyle onun istediği yönde hareket ederler ve onların üstündekini rızıklandıran yaradan da yine O dur.
Tarık yıldızını dünya yaradıldığından beri aynı yerde tutan[dünyamıza göre]yol bulmamızı sağlayan yine odur
rabbiniz size soruyor
bismillah

Astronomi bilginiz sıfır.

Birincisi uzaydaki her şeye fizik kurallarını koyan zaten Allah (c.c) değil mi?

ikincisi gözlemlenmiş bir çok galaksi çarpışması vardır, bilimsel olarak kanıtlanmış bir şeydir.

Üçüncüsü Tarık yıldızı ya da sabit durduğunu sandığınız güneş bile aslında sabit değildirler, güneş sistemimiz bile Samanyolu galaksisi hattında dönmekte ve her dönüşünde de samanyolu merkezine yaklaşmaktadır, fakat bu süreç milyarlarca yıl almakta olduğu için hiç bir insan tıpkı dünyanın dönüşünü hissedemediği gibi bunu da hissedemez.

Dördüncüsü ise Kutup yıldızı bile her zaman kutupda değildir, bunun nedeni genelde kimsenin bilmemiş olduğu dünyanın Presesyon hareketidir, yuvarlak hesapla her 26,000 yılda bir kutup yıldızının yeri değişir, bu dünyanın hareketinden kaynaklandığından göreceli bir kavramdır.

Daha buraya 5. 6. diye yazacak çok şey var ama bunlar yeterli sanırım.

Sonuçta bunların hepsi Allahın takdiridir, fizik kurallarıdır, o kurallaı koyan da yüce Allahtır, yani en başta verilen haber ile Allahın taktiri arasında çelişen bir durum yok, neden böyle bir şeyi şehir efsanesi diye nitelendirdiniz anlamak çok güç.

adoganses

Doçent
Reaksiyon puanı
28
zaten güneşimiz orta yaşta bir yıldız. 4.5 milyar yıl sonra bir süpernova patlaması ile dünya ile birlikte yok olucak.iyi geceler :)

LeaveNhA

Doçent
Reaksiyon puanı
5
zaten güneşimiz orta yaşta bir yıldız. 4.5 milyar yıl sonra bir süpernova patlaması ile dünya ile birlikte yok olucak.iyi geceler :)

çok ciddiyim bu tarz bi entry girip tartışmaya son vermek için açmıştım postu, benden çok yaşicaksınız. :D

adettendir;

+1, iyi geceler. :D

ashabulyemin

Müdavim
Reaksiyon puanı
20

ikincisi gözlemlenmiş bir çok galaksi çarpışması vardır, bilimsel olarak kanıtlanmış bir şeydir.

Üçüncüsü Tarık yıldızı ya da sabit durduğunu sandığınız güneş bile aslında sabit değildirler, güneş sistemimiz bile Samanyolu galaksisi hattında dönmekte ve her dönüşünde de samanyolu merkezine yaklaşmaktadır, fakat bu süreç milyarlarca yıl almakta olduğu için hiç bir insan tıpkı dünyanın dönüşünü hissedemediği gibi bunu da hissedemez.

Dördüncüsü ise Kutup yıldızı bile her zaman kutupda değildir, bunun nedeni genelde kimsenin bilmemiş olduğu dünyanın Presesyon hareketidir, yuvarlak hesapla her 26,000 yılda bir kutup yıldızının yeri değişir, bu dünyanın hareketinden kaynaklandığından göreceli bir kavramdır.

Sonuçta bunların hepsi Allahın takdiridir, fizik kurallarıdır, o kurallaı koyan da yüce Allahtır, yani en başta verilen haber ile Allahın taktiri arasında çelişen bir durum yok, neden böyle bir şeyi şehir efsanesi diye nitelendirdiniz anlamak çok güç.
elhamdülillah derste verebiliriz bu konuda ama yeri değil iyisimi bir daha oku

atlantisprensi

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Kişinin kıyameti ölümüdür. (Hadis)
Ben öldükten sonra kıyamet kopmuş kopmamış banane. Benim kıyametim kopmuş.

RocKhan

Doçent
Reaksiyon puanı
15
elhamdülillah derste verebiliriz bu konuda ama yeri değil iyisimi bir daha oku

Neyi bir daha okuyayım sayın ashabulyemin, bahsettiklerim üzerinde şüphe olmayan bilimsel gerçekler, kendi fikirlerim ya da yorumlarım değil ki. Şehir efsanesi dediniz, yanlış anladığım bir şey varsa söyleyin çünkü konu bu, yeri de burası.

VincentVega

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Bir şehir efsanesi daha
rabbiniz size soruyor
bismillah

iyi de konuda bu dediklerinize karşı olan bir durum yok ki. o galaksileri biz kendimiz çarpıştırmıyoruz ya kendileri çarpışıyor Allah'ın izniyle...

ashabulyemin

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
Değerli kardeşlerim
Sizin için kıyamet farketmez baksanıza bir kardeşimizde hadisle konuşuyor.Maşaallah diyorum ama hristiyanlık ve yahudilik inancında kıyamet bir sektördür hem dini hem ticari bütün planlar kıyamete göre yapılır bizdeki yapay tartışmalar nasılsa bu yıldız haberleride aynıdır.Bizler hollywood studyolarında aya iniş yapılan bir neslin ferdleriyiz yani cevabım size değil bu tür haberleri yayan dış kaynaklara

RapLex

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bundan 60 sene önce amerika koca japonyayı yerle bir etti. 60 sene önce teknoloji nerdeydi? şimdi nerede?
akıllı mantıklı düşününce 100 yıla kalmaz dünyayı patlatırlar bunlar.

Kadir Sekme

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Benim öngörüm fizik kurallarının 50 yıl içerisinde tamamen değişebileceği yönünde. Eğer bu değişimler olursa kendi evrenimizi bile yaratabiliriz. Sonuçta Yüce Yaratıcı bizi kendi suretiyle yarattı. Bizimde yaratma vasıflarımız var. Ama burada önemli kriter: bir şeyler yaratıpta kendini tanrı ilan etmemekte yatar.

Galaksilerin konumları vs.. göz önüne alındığında insan ırkının yaşamının devamı için yeni bir evren yaratmak şart :)

i.am.kira

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Benim öngörüm fizik kurallarının 50 yıl içerisinde tamamen değişebileceği yönünde. Eğer bu değişimler olursa kendi evrenimizi bile yaratabiliriz. Sonuçta Yüce Yaratıcı bizi kendi suretiyle yarattı. Bizimde yaratma vasıflarımız var. Ama burada önemli kriter: bir şeyler yaratıpta kendini tanrı ilan etmemekte yatar.

Galaksilerin konumları vs.. göz önüne alındığında insan ırkının yaşamının devamı için yeni bir evren yaratmak şart :)

Evet Allah bizi suretinden yarattı fakat bizim yaratma gücümüz yok. insan var olanlara farklı bir form verebilir. yaratmak ise sıfırdan olur, o kudret de bizde yok.
yeni bir galaks, vs. bunlar güzel hayaller de malesef bu filmin bir sonu olduğunu ve yine malesef kötü bir sonu olduğunu Peygamber Efendimiz haber vermiş. Kıyametin nasıl olacağı çok açık değil ama olacak. Bu galaksilerin çarpışmasıylamı olur, meteorlamı olur yoksa insanların birbirlerine bombalar atmalarıylamı olur orasını Allah bilir.

RocKhan

Doçent
Reaksiyon puanı
15
Evet Allah bizi suretinden yarattı fakat bizim yaratma gücümüz yok. insan var olanlara farklı bir form verebilir.

Bir konuya açıklık getirelim, Allah'ın yaratması iki türlüdür.

1-Yoktan var etmek
2-Yarattığı şeyden başka bir şey meydana getirmek.

Bu da genel olarak biyolojik, fizyolojik vb çeşitli yollarla olur. Örnek vermem gerekirse Hz.Adem'in yaratılışı böyledir, yani yoktan var edilmemiş, Allah'ın OL demesi ile olmamıştır, onu var olan maddeleri kullanarak yaratmıştır, zaten bu aşamalar Kur'an ı Kerim de de anlatılmaktadır. Cinler de aynı şekilde yoktan var edilmemiş Ateşten yaratılmıştır, Yani İnsanın yaratılışında toprağın ve diğer minerallerin kullanılmasını kast ediyorum. Mesela bir tohumdan Ağaç meydana gelmesi de bu şekil bir yaratıştır. Ağaç olarak yaratılmamıştır ama Ağaç vardır, belirli aşamaları geçerek ağaç olur.

Aslında Evrene bakarsak bir çok şey yoktan var edilmemiş, meydana getirme sürecei ile yaratılmıştır, şu anda sizi, beni, hatta elimin altında duran bilgisayar klavyesini oluşturan atomlar dahi bundan milyarlarca yıl önce vardı. Tüm bunlar bir şeyin başka bir şeylere dönüşmesi nedeniyle zamanla meydana geldi.

İşte bu aşamada İnsan'ın yoktan var etme değil ama tıpkı yüce yaratıcı gibi, bir şeyden başka bir şey meydana getirme süreci ile meydana getirmesi vardır.

Bilimsel açıdan bakılınca yoktan var olan bir şey bulunamaz, bu nedenle de bir çok insan Ateist ya da Darwinist olmayı seçer, fakat gel gör ki, şu an yoktan var olmamış denilen her şey aslında 14 milyar yıl önce Big Bang adı verilen patlamada yoktan var olmuştur. Şu anda var olan her şey o zaman var olan atomlar sayesinde meydana gelmiştir.

svskskn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
böyle giderse galaxiler çarpışmadan ülkeler çarpışıp dünyayı yok edecekler

forumstar

Asistan
Reaksiyon puanı
2
SDN deki (gittikce artan) yorum kalitesi ve kaliteli kisileri görmek beni memnun ediyor, sayenizde bizde birseyler ögreniyoruz tskler.

ByKaMiKaZe

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
böyle kirlenmeye devam ederse zaten, bırakın 4milyar yılı, bin yıl bile dayanabilir'miyki bu yaşlı ve kirlenmeye başlamış dünyamız oda tartışma konusu tabiki :)

3D-Clan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Yaşanılacak dünya bırakmadılarki bu haberin 4 milyar yıl sonra gerçekleşeceğini duyunca sevinelim

raxetul

Müdavim
Reaksiyon puanı
31
Bir şehir efsanesi daha
rabbiniz size soruyor
bismillah

Yıldızların ve gezegenlerin çarpışma olasılıklarını düşük demişler. Kıyametin olacağını söyleyen Rab varken böyle bir olayın olacağını bilim adamları söylediğinde şehir efsanesi demek doğru değil. Belki bilimsel ispatları beklemek daha doğru ama düşünmeden peşin hüküm vermek hiç doğru değil.

raxetul

Müdavim
Reaksiyon puanı
31

Bilimsellik ile inancı birleştirerek güzel bir açıklama yapmışsın. Bunları birbirine düşman edenler çatlasın..

burns206

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
4 milyon yil sonra dunya dev bi copluk olucak zaten. ne petrol kalicak ne baska bi halt. insanlar da buyuk ihtimal nesli tukenmis olucak :p bu kafayla gidisat oyle gibi :p

ashabulyemin

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
Yine geldik kendi kendine oluşan kofullara ya ben o zaman gençtim aradan onlarca sene geçti hala aynı yerdemisiniz.
Darwinizm yıkılalı yıllar oldu yıkanda ilmi olmayıp iyi bir araştırma ekibinin başı olan adnan oktar.Sakın yandaşsın demeyin onunla satın alındıktan sonra bir mücadele içindeyiz.
genç kardeşlerim bizler bir sivrisineğin kanadını yaratmaktan demiyorum haşa resmetmekten işlevselliğini açıklamaktan aciziz.Kara sinek hakkında biz program izledim yabancı adam diyor ki yok kardeşim anlatmakla birtiremeyiz açıklayamayızda
dakikada 5-6 bin kanat çırpma ve yer çekimini sıfırlama ve program şöyle bitiyordu karasineğin teknolojisine sahip olan dünyaya hakim olur düşünün olduğu yerde takla atıyor ve duvara yapışıyor.
ha sivrisinekte bir başka uçarken kan grubu tahlili rh faktörü belirlemeyi yapım en yakın damarı tesbit edip uyuşturup kanınızı emiyor
yaratmak.....sadece Alemlerin Rabbi olan Allah[cc]a mahsustur o dünyayı kün emriyle yarattı yine bir emirle kıyameti başlatacaktır
yami sayhaten vahideten bir çığlık yeterli olacaktır.
iki kardeşimiz herhalde darwinist olabilir ama diyorum ki
haşa ne diyebilirim
Alemlerin Rabbi olan Allah[cc]haber veriyor
[video=youtube;xHJHE8P_OJM]http://www.youtube.com/watch?v=xHJHE8P_OJM[/video]
[video=youtube;xHJHE8P_OJM]http://www.youtube.com/watch?v=xHJHE8P_OJM[/video]
size ancak bu ayet ve tefsiriyle cevap verebilirim eğer hakkında ayet ve hadis varsa açıklama yapmamız edebsizlik sayılır
eeğer kur'an tilavetini açarsanız sonunda secde ayeti vardır tilavet secdesi gerekir

berinark

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bazen iyi ki müslümanım diyorum diyecektim, utandım, diyemiyorum :(

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Bu konuda neyin tartışması yapılıyor anlamıyorum...

Bilim adamları elde ettikleri veriler ışığında bir takım hesaplamalar yapmışlar ve bunun sonucunda x süre sonunda y olayının gerçekleşeceğini söylemişler.
Gelecekte başka bir bilinmeyeni keşfeder bilim adamları, hesapları tekrar yaparlar ve sonucu değiştirirler...

Eğer galaxiler çarpışacaksa bu bilim adamları çarpışacaklarını söyledikleri için olmayacak ya!

Havadaki nem oranı belli bir seviyeye ulaştığında ve havadaki ısı belli bir noktaya geldiğinde belli koşullar altında Yağmur yağar...
Meteorologlar bu verileri ölçerler, hesap yaparlar ve şu tarihte şu bölgede yağmur yağacak derler...
Yağmuru yağdıran Allah'tır, yağmurun yağmasını belli koşullara bağlayan Allah'tır, Bu koşulları gerçekleştiren Allah'tır...

Bu olay da buna benziyor...
Bilimadamları belli verileri hesaplamışlar ve sonucunda Galaxiler Çarpılşacak demişler...
Hesap hatası yapmış olabilirler, gözden kaçırdıkları veriler olabilir...

Buradan nasıl bir din bilim tartışması çıkardınız anlamıyorum...
Galaxiler çarpışacaksa bunu çarpıştıracak olan Allah'tır.
Galaxilerin çarpışacaklarına dair ilmi bilim adamlarına veren Allah'tır...

Son mesajlar