• OPPO Watch Free inceleme!

    AMOLED ekranlı ve nispeten daha uygun fiyatlı akıllı saat OPPO Watch Free modelini inceledik. İşte özellikleri!

Kaçak Akım Koruma Şalterinin İnsan Sağlığı Üzerindeki Etkisi

Bu konuyu okuyanlar

FederalElektrik

Öğrenci
Katılım
30 Temmuz 2019
Mesajlar
25
Reaksiyon puanı
13
Puanları
3
Yaş
26
Merhabalar,
Elektrik üzerine yazılar yazarak alan ile ilgilenen insanları bilgilendirmek amacıyla teknik yazı dizileri tekrar sizlerle.

Yazı: Kaçak Akım Koruma Şalterinin İnsan Sağlığı Üzerindeki Etkisi
---------

Kaçak Akım Koruma Şalterinin İnsan Sağlığı Üzerindeki Etkisi

Elektrik tesisatınızda kaçak akım koruma şalteri bulunsa dahi can ve mal güvenliğinizin tam anlamıyla korunabilmesi için şalterinizin çalışıp çalışmadığı kontrol edilmeli ve düzenli olarak bakımları gerçekleştirilmelidir.

Kullanıcı açısından en basit test yöntemi; kaçak akım koruma şalteri üzerindeki “TEST” butonuna basarak gerçekleştirilen periyodik test ile açmanın sağlanmasıdır.

İdeal olan kaçak akım koruma şalterlerinizi ayda bir test butonu ile test etmektir. Bu test işlemi ile kaçak akım koruma şalterinin dış etkilerden en az şekilde etkilenmesini sağlayabilirsiniz.

Standarda göre kaçak akım koruma şalterlerinin kaçak akım beyan değerinin %50 si ile %100 arasında bir akım değerinde açması istenir. Yani 30mA lik bir hayat koruma şalteri 15-30mA arasındaki bir kaçak akım değerinde devreyi açacaktır. Kaçak akım değeri 30 mA olan kaçak akım şalterlerinin görevi insan sağlığını korumaktır. İnsan vücudundan geçen akım akım belirli bir değere ulaştığında insanlara ciddi zararlar verebilir veya öldürebilir. Aşağıdaki Tablo-1 deki eğri ve Tablo-2 bu durumu açıklamaktadır.


Kaçak Akım Koruma Şalterinin İnsan Sağlığı Üzerindeki Etkisi

tablo1.jpg

Kaçak Akım Koruma Şalterinin İnsan Sağlığı Üzerindeki Etkisi

tablo2.jpg


Konu Etiketleri: kaçak akım koruma şalteri,insan, sağlık, zararlı, mı, akım, tehlikeli
 

Son mesajlar

Üst