Kablosuz modemin kapsama alanı için 11n mi dbi mi önemli?

Bu konuyu okuyanlar

tuskilidi

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
arkadaşlar merhaba. 1 dbi anten gücü olan ve 300 Mbps hızında çalışan bir modem mi alınmalı yoksa 54 Mbps hızında çalışan ama anteni değiştirilerek 5 dbi anten takılan bir modem mi alınmalı. amaç duvarları delip uzak bir mekana bağlantıyı taşımak.

aslında mantık olarak anten gücü önemli gibi geliyor ama bağlantı hızının bu konuda etkisi nedir? onu öğrenmek istedim.

annttiigs

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24
ikisi beraber önemli ancak ülkemizdeki internet hızları nedeni ile hız bileşeni biraz daha geride kalıyor.

anten gücü arttıkça erişebileceğiniz mesafe artmakta, ancak mesafe uzadıkça erişebileceğiniz hız azalmakta.

başta dediğim gibi, bizim ülkemizde internete "çıkış" hızı zaten yerlerde olduğundan ( 1 Mbps nerede 54 nerede ) sizin öyle bir uzaklaşmanız gerekir ki -bu mesafe maksimum limitin sonlarıdır- modem ile erişim hızınız 1 Mbps altına düşsün. dolayısı ile uzaklaştıkça internet erişim hızınız azalmayacaktır ( uzaklık limitlerine yanaşmadıkça ).

bununla birlikte uzaklaştıkça yerel ağ erişim hızınız azalacağından, yerel ağdaki dosya transferleriniz yavaşlayacaktır.

4ReacTiv

Doçent
Reaksiyon puanı
5
En başta şunu söyliyim bir ağ kurarsanız bu ağdaki dosya alış verişi için 300mbps daha iyi olur.Bu 300mbps = sn/15mb download 15mb upload yaptırır size.Yani 2 pc ile ağ kurarsanız bir pcden alacağınız dosyanın kopyalanma hızı bu olur.Ama sadece internet için ise fark etmez...

Amaç uzak yere sinyal göndermek ise ben senin yerinde olsam şöyle yapardım.
1 tane 300mbps anteni değiştirebilir modem alıp.Antenini güçlü bir anten ile değiştiririm.(8db+)
Gene sinyaller çok düşük ise WDS destekli bir router ile sinyalı güçlendiririm.
11n desktekli bir modem almanız sizin yararınıza çünki n teknolojisi duvarları geçmekte diğerlerine oranla daha iyi.

Önemli 2 şey daha var.Bunlardan biri karşı tarafda ki alıcının gücü.Atıyorum bir notebook un alıcısı güçlü değilse onuda güçlendirmeniz gerekir.İkincisi modemlerin markaları çok önemli elinizde fiyat aralığına göre en kaliteli markayı almaya çalışın.İnternet sitelerini gezin...
Fiyat ı belirtseydiniz ve nasıl bir şey yapmak istediğinizi söyleseydiniz çok daha iyi yardımcı olurduk...

4ReacTiv

Doçent
Reaksiyon puanı
5
İkinci el vs olayı size kalmış bir şey.Ama ne amaçla böyle birşey yaptığınızı anlayabilsem yardımcı olıcam.xxx mt ilerdeki apartmana mı yollıcaksınız yoksa aynı apartmandaki başka birine mi yollıcaksınız sinyalleri.Karşı tarafdaki alıcı güçlü mü. vs.

tuskilidi

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
2q07j8n.jpg

gözüktüğü gibi zorlu ve çetin bir yol.

annttiigs

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24
şu anda kullandığım Belkin - N150 marka modemden oldukça memnunum. Electroworld'den almıştım zamanında. 1000 fit ~ 305 metre wireless iletim alanı var. Sen bunu hadi kıs 100 metre olsun. Sizin apartmana hayli hayli yeter. Duvarlar konusunu biraz daha araştırır, o da uygunsa alabilirsin. Oldukça başarılı bir modemdir.

4ReacTiv

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Böyle bir sistemde her zaman tam verim alamazsın.Tam verim almak istiyorsan modemi pencerenin önüne koymalısın.En en az 3db antenli herhangi bir modem alıp pencerenin önüne koyucaksın.
30 40 liraya da bir WDS destekli Router AP alıp üst kata takarsan tam verim alırsın...

Jemand

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Arkadaslar bu WDS dediginiz olay nedir ? bende Tp-Link TD8960N modem var ve aldigim sinyal kalitesi cok zayif

4ReacTiv

Doçent
Reaksiyon puanı
5
WDS
Örneğin kablosuz bir modemin var ve kablosuz şekilde internete giriyorsun.Atıyorum üst katta arkadaşınında o interneti kullandırmak istiyorsun ama çekim gücü zayıf hep kopuyo vs.WDS burada devreye giriyor.WDS gelen sinyalleri alıyor güçlendirerek geri veriyor.Hem çekim gücün artıyor hem kapsama alanın genişliyor...

oguzhan432

Asistan
Reaksiyon puanı
4
N standardı betona daha iyi deler.Ayrıca 150 tl altı bir cihaz o kadar mesafede verim vermez öylesine kullanabilirsin hiç belli olmaz binanın yapısı çok önemli

Ben n standardının nimetlerini gördüm sanada tavsiye ederim n standardlı 5 db*2 li bir modemim var dehşet menzili var

tuskilidi

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
N standardı betona daha iyi deler.Ayrıca 150 tl altı bir cihaz o kadar mesafede verim vermez öylesine kullanabilirsin hiç belli olmaz binanın yapısı çok önemli

Ben n standardının nimetlerini gördüm sanada tavsiye ederim n standardlı 5 db*2 li bir modemim var dehşet menzili var

modemin markasını ve modelini söyler misin?

oguzhan432

Asistan
Reaksiyon puanı
4
tp link wr 841nd benimki router yalnız modem değil ama 30 liraya b modem alıp kabloyla bu routera bağlayıp modem işlevide gördüttürebiliyosun fiyatı bu yüzden ucuz 60-65 lira felan takılma donm vs yok pikatel airmax 101 ile beraber kullanıyorum

tp link biraz ucuz markadır ama orta sınıf cihazlardır gene iyi kullanırsan sorun çıkartmaz bende zyxel veya airties düşünüyodum ama yarı fiyatına bu modeli aldım zaten amacım internet alanını genişletmekti.

ek not:Bu ürünün router olduğunu hatırlatmak isterim içinde modem özelliği yoktur sadece gelen cat5 kablosunu wifiye dönüştürür ya da köprü vs olur.

sana önerimde tek modem kullanma apartman gibi yerlerde çift verici kullanmak en iyisi, sorunsuz bir sistem için şart yoksa rt 205 öneririrm oda iyi bi modem g olmasına rağmen iyi çekim alanı sunuyor

K

Kayıtsız Üye

SDN Okuru
bence alıcaksan n standartına uymalısın çünkü vikiye bakabilirsin diğer standartların mesafe sınırı daha düşük vede n standardı kapalı mekanda çok daha yüksek verimli bende airties 5452 var 210tl ye aldım dediğin mesafeden çekiyo (2 antenli model olduğundan) bence bir daha iyi bir bütçe ayırıp en iyisini al senelerce kullan bu modemin özellikleri de benim çok işime yarayacağından aldım eğer bütçe kısıtlıysa ya da ben bi modeme okadar para vermem diyosan yine de N standardı çift antenlilere yönelmelisin...unutma her zaman yeni modem alacağım diyosan YENi teknoloji kullanan bi modem alanın yararı var.(Bide yeni modemlerde senin istediğinden çok daha uzaklarda çekmesi için Mesh teknolojisi var firewall ,usb port(yazıcı paylaşımı) gibi ek özellikler var modem alırken bunlarıda değerlendirmelisin)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar ben ucuz yollu aynı katta 3 dairede kullanacağım bir modem arıyorum öğrenciyiz haliyle 6-7 bilgisayar kullanacağız iyi ama ucuz bir modem arıyorum fiyatı maksimum 90 liralık birşey bildiğiniz tavsiye ettiğiniz modem varsa yardımlarınızı bekliyorum..

S

SDN Okuru

SDN Okuru
slm arkadaşlar ben vaylıs almayı düşünüyorum daha önce kablolu kullanıyordum ama kapatmak zorunda kaldık... şimdi iki kişi vaylıs almak istiyoruz ve iki ev arasındaki mesafe 100 veya 150 metre mesafe var nasıl bir modem almalıım veya ne yapmalıyım cevap verirseniz sevinirim.......

bulut061966

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadasım selam ben yenı ve kablosuz bır modem almayı dusunuyorum bıtane buldum tavsıye edermısınız[h=1]Inca IM-310NX 300 Mbps 11N 10dbi Adsl2/2 4 Port Wireless Modem + Router[/h]