Kabineden Sonra Dolar Tavan Yaptı İşte Dolar Kuru Ne Kadar Oldu?

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Burak Özgen

Müdavim
Reaksiyon puanı
271
Yeni kabinenin açıklanmasından önce 4.60 seviyelerinde olan dolar/TL 4.74'i aştı. Euro/TL ise 5.50'yi aştı.

sondakika-20180305.jpg

Cumhurbaşkanı kabineyi açıklamadan önce doların seyri grafikteki sarı çizginin sol tarafında görülebilir.
9 TEM
23:18
Dolar ne kadar oldu?
Dolar/TL 4.7400/4.7454'ten Euro/TL 5.5712/5.5763'ten işlem görüyor.

TL yüzde 4’e yaklaşan değer kaybı ile benzer para birimlerinden açık ara negatif ayrıştı. Gelişmekte olan benzer para birimlerinde bugün genel olarak dolar karşısında değer kazancı yaşanıyordu.Bankacılar TL’de sert değer kayıplarının kabinede ekonomi yönetiminde piyasaların beklentileri paralel atama olmaması nedeniyle yaşandığını belirttiler.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, TBMM’de yemin ederek görevine resmen başlamasının ardından cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk kabinesini kamuoyuna açıkladı.
OFİSLER AÇIKLANACAK
Erdoğan yeni kabinede bir cumhurbaşkanı yardımcısı ile 16 bakan bulunacağını ve parlamentodan 4 ismin yeni kabinede yer alacağını belirtirken, yeni kabinede Hazine ve Maliye Bakanı olarak Berat Albayrak’ın görevlendirilmesi dikkat çekti.
Erdoğan yeni kabinenin açıklanmasının ardından yeni modelde kurulacak olan kurulların ve ofislerin atamalarını da en kısa sürede yapacaklarını belirtti.
Üst düzey bir bankacı TL’deki değer kaybına ilişkin, “Ekonomi yönetiminde teknokrat bir isim göremiyoruz” dedi.

Piyasalar ise yeni sistemde bakanlıklara, kurullara hangi isimlerin getirileceği, ekonomiden sorumlu bir Cumhurbaşkanı Yardımcısı olup olmayacağı, olursa hangi ismin bu görevi üstleneceğine odaklanmış durumdaydı.
Analistler yeni kabinede yer alacak isimlerin “bilinen ve piyasa dostu” isimler olmalarının önemli oluğunu belirtiyordu. Yeni ekonomi yönetimi ve uygulanacak politikalar üzerinden yerli ve yabancı yatırımcının tekrar TL cinsi varlıklara güveninin sağlanmasının önemine dikkat çekiyorlardı.
Reuters’ta 26 Haziran’da yayınlanan bir haberde “Yatırımcılar, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in kabinede yeniden görev alıp almayacağını ve Maliye Bakanı Naci Ağbal veya eski bakan Ali Babacan gibi piyasa dostu isimlerin atanıp atanmayacağını görmek istiyorlar. Bu isimler pragmatik reformların gerçekleşme ihtimalinin arttığına işaret edebilir” denilmişti.

Kaynak:Sözcü

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Dolar artık hep bu seviyede kalacak zaten sürpriz bir durum yok. Bu saatten sonra 4 civarına bile düşmez dolar.

Frankresh

Asistan
Reaksiyon puanı
49
Düşmesi bu zamandan sonra zor gibi :( Türk lirasının değer kazanması gerek de bu da bir anda olucak bir şey değil.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Dolar tavan yapmadı. TL düşüyor.
Dış mihraklar TL'yi indiriyor. :D

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Mümkün olduğunca siyasete girmeden olayı kendi görüşümce izah edeceğim.
Dolar yaklaşık bir yıl önce 3.80 seviyesine çıktığında çok şaşırmıştım. Ama şu an nedense şaşırmıyorum.
Üretime daha fazla önem vermeliyiz. Ama şunu da söyleyeyim her suçu ülkeyi yönetenlere atmamalıyız. Biraz kendimizi de yoklamalıyız bu konuda.
Örneğin kimin cebindeki telefon yerli, kimin arabası yerli, kimin kullandığı/tükettiği ürünler yerli?

Tüketim çılgınlığından vazgeçip üretime çok daha önem vermeliyiz. Mesela dolar kuru bu kadar artmışken arabası olduğu halde arabasını değiştirip araba almayı mantıklı bulmuyorum.

Üretim her ne kadar artsa da "tüketim üretime oranla daha fazla artıyor". İşte hal böyle olunca doların artması çok da şaşırtıcı olmuyor.

Umarım en kısa sürede bu durum çözülür.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Tüketim çılgınlığından vazgeçip üretime çok daha önem vermeliyiz. Mesela dolar kuru bu kadar artmışken arabası olduğu halde arabasını değiştirip araba almayı mantıklı bulmuyorum.
Halk kemer sikamaz. Önce devlet israfı önlerinde ve üretime ciddi teşvikler versin.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Ben kemer sıkmak/sıkmamak ile ilgili bir şey söylemedim. Tüketim çılgınlığı var ve bu da ekonomimizi olumsuz etkileyen sebeplerden biri dedim.
Tüketim çılgınlığı devlette. Yapılan ısraflar ortada. Devlet harcama diyemez. Devlet harcamayı karşılayacak ortamı oluşturur.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@Murat Burç Ben yerli malı kullanımında ve pazarlanmasında çok başarılı olduğumuzu düşünmüyorum. Herkesin kullandığı araba, telefon vb. teknolojik aletler hep yabancı markalar oluyor genelde. Peki bunun ekonomiye ne gibi etkisi oluyor?

İthalat ülke dışına para çıkışına sebep olur, ihracat ise ülke içine para girmesini ve o ülkenin parasının değerlenmesini sağlar.
Burada tek taraflı eleştiri yapmayacağım. Genelleme yaparak eleştireceğim.

Yerli malı üretimi/kullanımı ve ihracat yapmak çok önemlidir. Elbette kendi üretebildiğimiz şeyleri dahi ithal etmek ülke ekonomisine zarar verir.

Ekonominin daha iyi olması ve döviz kurlarının sürekli değişken olmaması ve daha düşük değerlere inmesi için ihracatın ithalattan fazla olması gerekiyor. Ne yazıkki şu durumda ihracat ne kadar artış gösterse de ithalat da bir o kadar artıyor. Hatta ithalat ihracattan daha fazla. İthalatın ihracattan fazla olduğu durumlarda dış ticaret açığı artar. Bunu aşağıdaki resimde de görebilirsiniz.
1531204686355.png

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın açıklamalarına göre, 2018 yılı Mart ayında geçen yılın aynı ayına göre;
-İhracat, % 8.01 arttı, 15 milyar 599 milyon dolar oldu.
-İthalat, % 12.77 arttı. 21 milyar 421 milyon dolar oldu.
-Dış ticaret açığı, % 27.89 arttı. 5 milyar 822 milyon dolar oldu.

Kaynak:
İthalat artıyor, 2018'in dış açık sorunu büyük olacak

Son olarak şunları söyleyeyim. Tabi ki devletin bu konuda önlemler alması gerekir. Ama burada suçu sadece devleti yönetenlere atmayı doğru bulmuyorum. Ciddi bir dış ticaret açığı var. Hem halk, hem de devletin bu konuda önlemler alması gerektiğini düşünüyorum.

M

Murat Burç

SDN Okuru
@Murat Burç Ben yerli malı kullanımında ve pazarlanmasında çok başarılı olduğumuzu düşünmüyorum. Herkesin kullandığı araba, telefon vb. teknolojik aletler hep yabancı markalar oluyor genelde. Peki bunun ekonomiye ne gibi etkisi oluyor?

İthalat ülke dışına para çıkışına sebep olur, ihracat ise ülke içine para girmesini ve o ülkenin parasının değerlenmesini sağlar.
Burada tek taraflı eleştiri yapmayacağım. Genelleme yaparak eleştireceğim.

Yerli malı üretimi/kullanımı ve ihracat yapmak çok önemlidir. Elbette kendi üretebildiğimiz şeyleri dahi ithal etmek ülke ekonomisine zarar verir.

Ekonominin daha iyi olması ve döviz kurlarının sürekli değişken olmaması ve daha düşük değerlere inmesi için ihracatın ithalattan fazla olması gerekiyor. Ne yazıkki şu durumda ihracat ne kadar artış gösterse de ithalat da bir o kadar artıyor. Hatta ithalat ihracattan daha fazla. İthalatın ihracattan fazla olduğu durumlarda dış ticaret açığı artar. Bunu aşağıdaki resimde de görebilirsiniz.
Ekli dosyayı görüntüle 44721

Son olarak şunları söyleyeyim. Tabi ki devletin bu konuda önlemler alması gerekir. Ama burada suçu sadece devleti yönetenlere atmayı doğru bulmuyorum. Ciddi bir dış ticaret açığı var. Hem halk, hem de devletin bu konuda önlemler alması gerektiğini düşünüyorum.
Suç sadece devletin. Bana bosuna Neyi ithal edilen neyi ithal ettiğimizi anlatma suç tamamen devletin.
Bu ürünler eigtimli kişiler tarafından üretiliyor. Bizim eğitimimiz çöplük. Tesvikler de inşaat sektörüne veriliyor sürekli bu kadar basit.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Dolar şu an 4.677
Bakalım gün onuna kadar ne olacak ?

Enes HCKYL

Doçent
Reaksiyon puanı
222
Telefon almak için işe girdim dolarda redbull içti :)

colite

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,275
Bu çocukta fabrikayla kafasını bozdu diyorsunuz ama.
Teknolojiye dair bir şey üretiyorsak söyleyin tartışalım.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Bu gidişle aha 3000TL bilgisayar topluyoruz bak. Şu an görmüş olmanız lazım.
1531206880158.png

mapavrili

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,444
Bu çocukta fabrikayla kafasını bozdu diyorsunuz ama.
Teknolojiye dair bir şey üretiyorsak söyleyin tartışalım.
Yerli araba, yerli baz istasyonları, yerli uydu, yerli siha, yerli iha,yerli telefon, yerli radar sistemleri ve şuan aklıma gelmeyen ve bilmediklerim onlarca ürün var.. Bu saydıklarımı bile yakın bir tarihe kadar üretmemiz hayaldi ama gerçek oldu:)

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Yerli araba, yerli baz istasyonları, yerli uydu, yerli siha, yerli iha,yerli telefon, yerli radar sistemleri ve şuan aklıma gelmeyen ve bilmediklerim onlarca ürün var.. Bu saydıklarımı bile yakın bir tarihe kadar üretmemiz hayaldi ama gerçek oldu:)
Bunlardan birisi bile ekonomiyi düzeltemiyor maalesef.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Devlet hangi alanlara teşvik vermiyor acaba, söylermisin.
Hangi alanlara teşvik vermiyor değil. Hangi alana teşvik veriyor olmalı soru. Cevabı rahat verebilirim sadece inşaat.
İşlemci qualcoom amerika, yazılım android america
Neyin yerli telefonu? En yerli telefon şirketi vestelin bile sadece ekranı ve kasası yerli kaldıki vestel de panellerini lgye ürettiriyor diye biliyorum televizyonlarında.
Yerlilik Samsung'dur Apple'dır. Apple üretim bandına sahip değil ama en önemli parçalar tamamıyla kendi tasarımı, iOS ve A serisi işlemcileri
Samsung ise çok daha iyi %90 civarı hem kendi üretimi hem de tasarımı ekranları kendinin, işlemci kendinin batarya kendinin.
Elindeki Note FE'de sony ve samsung sensörler var bazen samsung bazen sony çıkıyor eğer samsung sensör varsa parmak izi okuyucu hariç tamamamıyla samsung üretimi ve tasarımı o cihaz

M

Murat Burç

SDN Okuru
Hiç bir marka %100 yerli değil, tıpkı Apple ve tıpkı samsung gibi..Bizde başladık inşallah yerlilik oranı daha da artacaktır. Laf cambazlığı yapma teşvik verilmiyor diyorsunuz, somut olarak verilmeyen alanı yazınız ki insanlar bilsin.
Hayır artmayacak. Vestel bize kazık fiyata çöp ürün satmaya devam edecek. Şimdi yaptığı gibi

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Tinmo diye bir marka var. 200-300 TL'ye satıyor telefon baktığın zaman Vestel'e eş değer. Ama üzerinde V harfi olan cihazın satış fiyatı 999 TL.

M

Murat Burç

SDN Okuru
hatırlarsanız samsung da ilk çıktığında aynen çöp gibiydi ikinci eline hiç bir telefoncu para vermiyordu ama ne yaptı zamanla bu duruma geldi..
Bir kerede şu güzelim vatan için iyi bir şeyler düşünün, her şey bir anda olmuyor biz maalesef bu gibi konulara daha yeni yeni girmeye teknoloji ürünlerini yeni yeni üretmeye başladık.
Hayır vestel için iyi hiçbir şey düşünmeyeceğim. HİÇBİR ŞEY. Vestelden ve türevleridnden bir şey olmaz. Samsung'un dediği zamanlarda dünya akıllı telefon piyasası yeni yeni başlamıştı. O günle bugünü mü kıyaslıyorsun? Xioami 300-400 dolara 835'li cihaz satıyor onun da her şeyi ithal adamlar hiçbirşey üretmiyor arayüzü özelleştirilmiş miui dışında ama adam karını az tutuyor.
Çöp vestel is 2000 TL'ye çöp kameralı ve SD630'lu cihaz satıyor. Onun da herşeyi ithal nerdeyse.
Ne adam gibi kendine has aaryüzü var ne adam gibi cihazları.

colite

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,275
Önerimiz silah sanayine verilen önlemin hala devam etmesi.
Onun dışında konutlara değilde elektronik fabrikalarına yatırım yapılması ve bunun dışında daha kaliteli casper gibi olmayan telefonların üretilmesi.

mapavrili

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,444
Hayır vestel için iyi hiçbir şey düşünmeyeceğim. HİÇBİR ŞEY. Vestelden ve türevleridnden bir şey olmaz. Samsung'un dediği zamanlarda dünya akıllı telefon piyasası yeni yeni başlamıştı. O günle bugünü mü kıyaslıyorsun? Xioami 300-400 dolara 835'li cihaz satıyor onun da her şeyi ithal adamlar hiçbirşey üretmiyor arayüzü özelleştirilmiş miui dışında ama adam karını az tutuyor.
Çöp vestel is 2000 TL'ye çöp kameralı ve SD630'lu cihaz satıyor. Onun da herşeyi ithal nerdeyse.
Ne adam gibi kendine has aaryüzü var ne adam gibi cihazları.
Bakın bu bahsini yaptığınız piyasa gerçekten çok zor bir piyasa, yılların sonny firması, yılların nokiası, lg,motorola , toshiba, alcatel,ericsson, vs .bakın ne durumdalar adil olun biraz eleştiriken, vestelde en iyisini yapmaya çalışıyordur ama şuan geldiği nokta bu, umarım seneye daha iyi olur.

colite

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,275
Bakın bu bahsini yaptığınız piyasa gerçekten çok zor bir piyasa, yılların sonny firması, yılların nokiası, lg,motorola , toshiba, alcatel,ericsson, vs .bakın ne durumdalar adil olun biraz eleştiriken, vestelde en iyisini yapmaya çalışıyordur ama şuan geldiği nokta bu, umarım seneye daha iyi olur.
sonny değil hocam sony.

mapavrili

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,444
Önerimiz silah sanayine verilen önlemin hala devam etmesi.
Onun dışında konutlara değilde elektronik fabrikalarına yatırım yapılması ve bunun dışında daha kaliteli casper gibi olmayan telefonların üretilmesi.
Bakın teknolojide, istihdamda, cari açıkta ülkemize çok büyük katkı sağlayacak olan yerli arabayı bile birileri istemedi..Telefonu devlet üretmeyecek herhalde siz umarım böyle bir şey beklemiyorsunuz.

colite

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,275
Hocam devlet üretmekyecek ama destekleyecek.
Konutla ile veya başka taş devri ürünle buralar açılmaz kardeşim.

Bakın teknolojide, istihdamda, cari açıkta ülkemize çok büyük katkı sağlayacak olan yerli arabayı bile birileri istemedi..Telefonu devlet üretmeyecek herhalde siz umarım böyle bir şey beklemiyorsunuz.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Sizin istediğiniz Vestel GTX 1080 'mi ?
Afedersiniz kendini kanıtlayamamış bir markadan kimse bir şey almaz.
İlk olarak bir altı adına işler yapmamız lazım.

Son düzenleme:

colite

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,275
Hocam ben bir şey demek istemiyorum bilgisayar alacak arkadaşım çocuğun 1000 TL'si var ne yani bu.
Şimdi bu adama en az 1500 TL para lazım.
Dolar belli bu çocuk ne yapsın.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Biraz sakin olalım isterseniz? :)

colite

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,275
Haklısınız hocam uyarı yemek istemiyorum iyi forumlar herkeze.
Herkez hakkını helal etsin :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...