Soru Javascript hatalarında Var, Let ve Const

Bu konuyu okuyanlar

billypan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba, şu anda JavaScript'te var, let ve const arasındaki ayrımları araştırıyorum ancak bunların nüanslarını anlamada bazı zorluklarla karşılaştım. Aşağıda belirsizlik alanlarımı örnekleyen bir kod pasajı bulunmaktadır:

JavaScript:
// Code Snippet 4
const colors = ["red", "green", "blue"];

colors.push("yellow");
colors = ["orange"];

console.log(colors);

İşte uğraştığım belirli sorunlar:

1. Renkleri const kullanarak sabit olarak bildirmeme rağmen, herhangi bir hatayla karşılaşmadan diziye yeni bir öğeyi ("sarı") eklemeyi başardım. Neden "TypeError: Sabit değişkene atama" şeklinde bir hata almadım ve bu davranışın tüm diziyi yeniden atamaktan farkı nedir?
2. Dizi renklerinin tamamını ["turuncu"] olarak yeniden atamaya çalışırken, "TypeError: Sabit değişkene atama" şeklinde bir hatayla karşılaştım. Uygun değişken bildirimini kullanarak renklerin yeniden atanmasına izin vermek için bu hatayı nasıl düzeltebilirim?
3. Konsol çıktısını kontrol ettiğimde renk değerlerinin ["kırmızı", "yeşil", "mavi", "sarı"] olarak kaydedildiğini gözlemledim. Sabit olarak belirtilirken dizinin değişmez olduğundan nasıl emin olabilirim?
4. Dokümanlarda gösterildiği gibi, değişkenlik ve değişmezlik açısından renkler gibi diziler için const kullanmanın sonuçlarıyla ilgileniyorum. Diziler için const'ın ne zaman kullanılacağını ve değişmezliği sağlamanın nedenlerini açıklayabilir misiniz?

Ben bu sorunlar üzerinde çalışırken ve JavaScript'te var, let ve const hakkında daha iyi bilgi edinirken fikirleriniz ve yardımlarınız çok takdir edilecektir. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

DarkPickaxe

Asistan
Reaksiyon puanı
16
Merhaba, sabit değişkenler asla değiştirilemezler. Const dediğimiz ifade, ifadeleri sabitliğini tanımlar.
Dizinize yeni bir şey ekleyebilirsiniz fakat siz dizinizi colors'ı yani colors = ["red","green","blue"]
bu normal bir dizin fakat aşağıda colors = ["orange"] yaparak dizini yeniden kurmuşsunuz. Bunu yapamazsınız bu yüzden hata alırsınız. Python'da tuple gibi. Program boyunca kullanıcının bir şey eklemesini ve hatalardan kaçınmak istiyorsanız const kullanabilirsiniz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Eğer programlamaya yeni başlıyorsanız, ve web sitesi gibi uygulamalar, (İstisna olarak Discord.js) Python'dan başlayabilirsiniz. Ama JavaScript güzel devam etmek istiyorum dersenizde kafaya işi koyduktan sonra hiç bir şey zor değil :) Sağlıklı günler dilerim.

Son mesajlar