Japonya'da Mobile WiMAX Günleri

filtrekahve

Doçent
Onursal Üye
Olsa da yesek diyebileceğimiz teknolojilerden WiMAX'le ilgili son haber Japonya'dan geldi. Tokyo'dakiler ufak bir ödemeyle WiMAX'in nimetlerinden faydalanmaya başlıyor. WiMAX, ham bir tanımla en genişinden kablosuz ağ. 802.16e standardının markalaştırılmış hali. İşte o WiMAX, bundan böyle Tokyo'dakilerin hayatına giren teknolojilerden biri. UQ Communications tarafından sunulmaya başlanan bu servis ilk etapta 26 Şubat tarihinde tam 5 bin beta kullanıcıya açılıyor. Bu denemelerin tamamlanmasının ardından 1 Temmuz 2009 itibariyle tüm kullanıcılara açılacağı belirtiliyor. İlk denemelerde download hızı 16Mbps, upload hızı ise 3.9Mbps olarak belirtiliyor. Asıl hedef ise en yüksek download hızının 40Mbps, upload hızının ise 10Mbps olması.


Tokyo'dakilerin Mobile WiMAX ile tanışmasına çok az kaldı.

Tokyo içerisinde UQ Coomunications'ın Mobile WiMAX servisini kullanmak isteyenlerin ödemesi gereken ufak bir abonelik ücreti de bulunuyor. Firma, bu rakamın aylık 4.480 yen, yani yaklaşık 50 dolar olacağını belirtiyor.

2013'te Nüfusun Yüzde 90'ı WiMAX Kullanacak

Tüm Tokyo şehrine bu teknolojiyi sunan UQ Communications'ın hedefleri büyük. Firma, Mart 2013'te Tokyo, Kyoto, Osaka, Kobe ve Nagoya şehirlerinin tamamında bu servisi sunmayı ve bu şehirlerdeki toplam nüfusun yüzde 90'ına ulaşmayı istediğini açıkladı.


WiMAX'i kullanmak için bu kartlardan biri yeterli oluyor.

WiMAX'i kullanabilmek için ya bu teknolojiye uyumlu bir cihazınızın olması ya da elinizdeki cihazı (cep telefonu, dizüstü bilgisayar vs.) WiMAX uyumlu hale getiren bir aparat kullanmanız gerekiyor. UQ Communications'ı ve dolayısıyla WiMAX'in gelişimini destekleyen firmalar arasında Daiwa Securities, Doğu Japon Demiryolları, Intel, KDDI, Kyocera ve Bank of Tokyo bulunuyor.

Yazan: Melih Çelik
SDN - http://shiftdelete.net
 

soldier01

Profesör
FIKRA torunu dedesine sormuş dede sen neden internette takılmıyosun ?
Dede den cevap ''Len torun sanki düzgün internet vardı da ben kullanmadım yoğunluktan açılmayan sayfayı yenile tuşuna basarak saatleri geçirmeye indirmelerin bitmesini beklemeye kalbim dayanırmı hiç demiş. ''
 
Üst