Japonya kendi geo-lokasyon sistemini kuruyor

Fragger

Dekan
ABD’nin uydu üzerinden lokasyon tespit eden sistemi GPS, dünyada en yaygın kullanılan sistemlerden biri. Ancak tamamen ABD’nin kontrolü altında olan bu sistemi özellikle başka devletlerin orduları kullanmak istemiyorlar. Avrupa, Rusya ve Çin’in da kendi uydu sistemiyle geo-lokasyon uygulamaları geliştirdiği biliniyor.

upload_2017-8-20_17-40-25.png


Şimdi Japonya da kendi geo-lokasyon sisteminin temellerini atmaya başladı. Santimetre hassasiyetinde yer tespiti yapabilecek uydular geliştiren Japonya, bu uydulardan üçüncüsünü de yörüngeye fırlattı.

Japonya, sadece Japonya üzerinde çalışacak bu sistem için toplam dört uydu kullanacak. Uydulardan ilki 2010 yılında fırlatılmıştı. Sonuncusunun ise 2018 yılında fırlatılması bekleniyor. Ardından hayata geçecek olan Japon geo-lokasyon sistemi sayesinde Japonya’da GPS sistemi kullanımının azalması yeni milli lokasyon sistemine geçiş yapılması bekleniyor. Elbette bunun için Japonya’da satılacak telefon ve araç navigasyon sistemlerinin yeni uydu sistemiyle uyumlu olması gerekecek. Ancak Japonların, ülke dışındaki navigasyon ihtiyacı için, telefonlarında hala GPS sistemleri bulunacak.

Japonya kendi geo-lokasyon sistemini kuruyor - TechInside
 

denizakalin

Öğrenci
Japonyayı Koreyi fln hep taktir etmişimdir bu teknolojik konularda. Adamlar çalışıyor ilerliyor helal olsn.
 

rainman4009

Asistan
Geç kaldilar bence. Çünkü artik araçlar i̇nsansiz olacak. Japonya i̇se almanya i̇le bi̇rli̇kte en büyük araç üreti̇ci̇leri̇nden bi̇ri̇. Bu konuda daha önce bu i̇şi̇ planlamiş olmamilar..
 
Son düzenleyen moderatör:
Üst