Jahrein haklı mı, haksız mı? Erzurum gerçekten kötü bir oyun mu? Yapımcıdan büyük tepki!

Bu konuyu okuyanlar

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,597
Oyunu kötü bulması sıkıntı değil bunu belirtmeside sorun değil ama oyun çok kötü alınmaz iade edin derse normal böyle şeyler. Jahreini severdim ama son yaptığı şeyler gerçekten çok üzücü.
İade edin demedi biliyorum yazacak arkadaşlar olacaktır yayında iade etmesi zaten diğer kişileride iade etmeye teşvik eder. Yanlış belirttim kusura bakmayın.

Castaft

Doçent
Reaksiyon puanı
900
Jahrein haklı, oyunun Steam yorumlarına girerseniz beğenen 2-3 kişi anca var. Bunu yapan Jahrein değil de başka bir yayıncı olsaydı bu kadar eleştiri almazdı. Yapımcının ise dini kullanarak Jahreine saldırması tüm her şeyi açıklıyor zaten.

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,597
Jahrein haklı, oyunun Steam yorumlarına girerseniz beğenen 2-3 kişi anca var. Bunu yapan Jahrein değil de başka bir yayıncı olsaydı bu kadar eleştiri almazdı. Yapımcının ise dini kullanarak Jahreine saldırması tüm her şeyi açıklıyor zaten.
İki tarafta haksız bence. Jahrenin eleştirmesinde sıkıntı yok ama iade etmesi ve dalga geçmesi iyi bir şey değil bence

Jarvisit

Tech is my home
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
2,841
Oyun çok eksik ve amatör.

Kendini geliştirebilirsin, gelişmek için takım kurabilirsin, yapımını Steam gibi bir oyun platformuna da yükleyip ismini güçlendirmeye çalışabilirsin. Ama burada ülkemizde hiç olmayan oyun sektöründe bu oyunu TÜRK şirket adı altında halka sunuyorsan bu kadar plansız ve amatör olamazsın.

Ben Steam'den sürüsüyle böyle yeni yapımcıların minimal oyunlarını oynadım, hiç birinde bu oyunda karşıma çıkan şeylerle karşılaşmadım. Oyunun alt tab yapınca My Project olarak gözükmesi başlı başına bir fiyasko.

Ayrıca oyun için hazır bileşen ya da demoları alabilirsiniz bunda bir sıkıntı yok ama özelleştirmeniz gerekir. En güzel ve güncel örnek Valheim. Ayrıyeten kurumsal bir firmanın temsicisiyseniz ve Steam gibi global bir yerden kullanıcıya ulaşıyorsanız, öyle bir cevap verme lüksünüz yok.

Yani kısacası, Jahrein haklı. Türk yapımı olduğu için kötü işe de çok güzel oyun demek iki yüzlülük olur.

404 Not Found

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,861
Sırf yerli diye oyun iyi olacak diye bir şey yok. Ayrıca yapımcının tepkisi çok "amatör" geliyor bana.
Edit: Ayrıca dini karıştırması ayrı bir saçmalık. Bu oyun gerçekten amatör.

Son düzenleme:

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
Oyun amatör bir oyun o yüzden beklentiler ve eleştirilerde bu yönde olmalıdır. Sanki oyunun arkasında profosyonel bir ekip varmış gibi değerlendirilip eleştirilmez. Oyun amatör ve bir girişim olduğundan çoğu yayıncı tarafından bu düzlemde sevildi. Jahrein beğenmeyebilir bende beğenmedim. Herkeste yapıcı eleştiri yapmak zorunda değil. Yapımcının tepkisi yazdıkları inanılmaz saçma ve yanlış olmuş. Oyun birden popüler oldu bir sürü yaayıncı reklamını yaptı biride çıkıp sevmedi diye böyle şeyler yazılmaz.
Yapımcı oyunum amatör değil diyor. Bu oyunla dünyaya açılacağım diyor. Zaten eleştirilerin en büyük sebebi bu. Adam ben bir şeyler denemeye çalıştım, geliştirmek istiyorum demiyor. Yaptım alın oynayın diyor.

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
Her ne olursa olsun. Bir yayıncının "bir kuruş bile kazandırmak istemiyorum" gibi bir cümleyle bir oyundan bahsetmemesi gerekiyor. Sevmedim, hoşuma gitmedi deyip iade edebilirsin. Sonuçta ortada bir emek var. Sevmek zorunda değilsin belki ama saygı göstermek zorundasın. Alay eder gibi olmuş biraz. Yakıştıramadım.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
Her ne olursa olsun. Bir yayıncının "bir kuruş bile kazandırmak istemiyorum" gibi bir cümleyle bir oyundan bahsetmemesi gerekiyor. Sevmedim, hoşuma gitmedi deyip iade edebilirsin. Sonuçta ortada bir emek var. Sevmek zorunda değilsin belki ama saygı göstermek zorundasın. Alay eder gibi olmuş biraz. Yakıştıramadım.
Emek yok ki. Adam hazır assetleri almış. Üzerine hiçbir emek katmamış. Sıfır emekle milliyetçilik yaparak ürünü sattırmaya çalışıyor. Sonra millete din öğretmeye kalkıyor birde. Türkiye'de ortaya çıkardığı bir ürünü milli ürün adı altında sattırmaya çalışan zihniyetten gına geldi artık.

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
Emek yok ki. Adam hazır assetleri almış. Üzerine hiçbir emek katmamış. Sıfır emekle milliyetçilik yaparak ürünü sattırmaya çalışıyor. Sonra millete din öğretmeye kalkıyor birde. Türkiye'de ortaya çıkardığı bir ürünü milli ürün adı altında sattırmaya çalışan zihniyetten gına geldi artık.
O kısmını hiç bilmiyorum. Dediğin gibi Milliyetçilik duygularını sömürerek para kazanma amacı da olabilir. Bu yönden bakarsak Jahrein' e hak verilebilir gerçekten. Tabi o da bu bilgilere dayanarak söylediyse.

Mikail_Ebrinç

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,700
Türk oyunu diye kötü olmayacak değilya.

su_acayip_kisi

Asistan
Reaksiyon puanı
211
iki tarafın kavgası neden bu kadar büyüdü ki anlamadım. mis gibi oyun işte oynayın gitsin beğenmediyseniz de iade edin bitsin. uzatmaya gerek yok. kavgayı uzamadan bitirsinler bence. işler kötüye dönebilir.

SleeepyJosef

Asistan
Reaksiyon puanı
77
Ben haklı olarak görüyorum, ister yayıncı olsun ister normal bir oyuncu olsun. Sonuçta beğenmemiş oyunu ve geri iade etmiş. Bende olsam ve beğenmesem bende aynı şekilde direkt olarak iade ederim.

Benim düşüncem çok fazla büyütüldü, bunun tek sebebinin de Twitch izleyicilerinden kaynaklandığını düşünüyorum.
sorun o değil ki.Beğenmeyebilir ama "bir kuruş para kazandırmam" vb söylemler çok yanlış.Açıkçası eleştri olmalı ama yapıcı eleştri olmalı.Geliştiricinin cevabı ağır ama böyle söyleyene böyle cevap verilir.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Yapımcı zaten değişik bir tip. R yapıyor sürekli. Yazdığı bir cevabı 10 kere editleyip durmuş sürekli değiştirmiş cevabını. İlk mesajda SS olarak verilen yapımcının yazısı şuan yok değiştirdi çünkü. Jahreini normalde hayatta sevmem sürekli ingilizce konuşup kendini bir şey sanmasından tutunda takipçilerine bile sürekli küfür edip aşağılaması pek karakter sahibi biri olmadığını gösterir. Oyun kötü evet hem de aşırı kötü vuruş hissiyatı bile yok ateş ediyorsun ama ateş ettiğin belli değil çok çakma bir oyun. Ama bu kadar da kötülemeye üstüne gitmeye gerek yoktu. Adam bilerek sırf gündem olabilmek için canlı yayında dalga geçip iade etti. Pinti panda'nın videosu var onu izleyin mesela adam çok güzel açıklama yaptı jahreinin yaptıklarını kınadı.

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Jahrein gibi yayıncıların kişiliğini bilmiyorum ama bence haklı gibi...Oyuna bakınca aklıma ara sıra oynadığım radiation island geldi. Bence bu oyun fena değil ama bazı kısımları cidden kötü/eksik gibi. Ben şahsen geliştiren kişi olsam ilk başta oyunun tam bitmediğini söyleyip, oyunu daha da güzelleştireceğime yönelik bir cevap yazardım.

Geliştiricinin cevabını okuduğumda sanki oyunun yeterli olduğunu söylemeye çalışıyor gibime geldi.

Kaya26

Müdavim
Reaksiyon puanı
550
Oyun kötü. Tamamen milli duyguları sömürerek para kazanmayı amaçlayan bir yapım. Açıkçası yapım da denemez çakma bir iş diyelim. Jahrein'in yazdıklarını okudum ve açıkçası daha ağır bile yorumlar yapılmalı. Ülkemizin her sektörüne zehir gibi yayılıyor bu zihniyet. Şimdi de oyun sektöründe milli duygularla insanların ceplerine saldırmaktan başka bir şey gütmüyor bu insanlar. Ve bu şekilde yapımlar gerçekten bir iş yapmaya çalışan insanlar üzerinde de kötü bir imaj bırakıyor.

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,096
Proximity Games tarafından geliştirilen ve 10 Şubat'ta bizlere sunulan Erzurum, geçtiğimiz günlerde yayıncılar arası ve oyun yapımcısı arasında fikir ayrılıklarına sebep oldu. Burada en dikkat çekici olan ise oyun yapımcısı ve Jahrein arasında geçen tartışma. Gelin, tartışma nasıl doğdu, nasıl sonuçlandı, bakalım.

Ekli dosyayı görüntüle 140935

Duyurulduğu günden beri birçok kez gündeme gelen ve 'The Long Dark' oyunu ile karşılaştırılan Erzurum, bu sefer de Jahrein'in ateşine maruz kaldı (yapımcının deyimiyle). Jahrein'in eleştirisi hem oyuncular, hem yapımcı, hem de yayıncılar tarafından tepki görmüşken ünlü yayıncı Tuna 'PintiPanda' Akşen ise Jahrein'inki gibi eleştirilerin yapılması nedeniyle bir anda sert tepkiler gösteren güruhlar olduğunu söylemekte. Levent 'Levo' Balım da tepkisini dile getirdi.

Jahrein Ne Yaptı?
Jahrein, yayın sırasında Erzurum'u satın almış, yaklaşık bir saat oynadıktan sonra ise oyunu beğenmediğini belirterek eleştirerek "Bir kuruş bile para kazandırmak istemiyorum" diyerek oyunu iade etmişti. Sonrasında Erzurum oyununun yapımcısı ise Jahrein'e cevap verdi:

Ekli dosyayı görüntüle 140937

Bunun sonrasında ise Jahrein'den şu cevap geldi:

Steam'de yaptığı yorum:
Ekli dosyayı görüntüle 140938

Taraflar atışmaya devam ederken objektif bir şekilde baktığımızda Jahrein'in eleştirisinde hiçbir sorun olmadığını görebiliriz. Eleştiri içerisinde küfür ve hakaret bulunmamakla beraber Jahrein normal olarak yapımı beğenmeyebilir ve iade edebilir. Bir taraf Jahrein'i haklı bulurken diğer taraf oyunun geliştirilip daha iyi bir hâle getirilebileceğini savunmakta.

Siz ne düşünüyorsunuz? Jahrein haklı mı, haksız mı?

SDN'in Erzurum oyununu oynadığı videoya da bakabilirsiniz:

Erzurum'a bakmak isteyenler için:

Hocam jahreinin haklı yada haklı olmaması öznel yargı biri haklı yada haksız dediği için haklı yada haksız olmuyor

Reaksiyon puanı
3,027
Bu oyun amatör bir oyun, gündeme gereğinden fazla geldi diye düşünüyorum. Jahrein'e hem katılıyor hem katılmıyorum, büyük bir kitleye hitap eden birinin amatör bir stüdyonun oyununu canlı yayında iade etmesi kırıcı olurdu. Ama burada duygusal meseleleri değerlendirmeyeceğimize göre Jahrein'e haklılık payı veririm. Beğenmeyebilir, iade eder, izleyicilerine düşüncelerini söyler bu kadar kötü der insanların parasını ve zamanını kurtarır. Bir yazılımcı olarak yapımcının yazdığı cevapta hem profesyonellikten uzak bir dil kullandığını, hem de oyunu büyük bir yapım gibi tanıtmış olmasını düşününce kesin olarak diyebilirim ki bu oyun gündeme fazla geldi. Aynı eleştirileri alacak binlerce oyun var Steam'de. Aynı tartışma binlerce farklı oyun için yaşanır.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Açıkçası bizim insanımızda yapıcı eleştiri kültürü yok gibi geliyor bana. Direk sayacak sövecek yerin dibine sokacak hep kırıcı bozucu dağıtıcı söylemler. Profesyonel olmayan yerli yapım bir oyun için bu kadar sert olmanın anlamı nedir.
Teşvik et işte gördüğün kusurları sorunları incelikle belirt 1-2 yıl sonra daha iyisini yaparlar belki diye destekle moral ver. Ama bizim insanımız emeklemeden uçmak istiyor. En iyi oyunlar gibi Milyon dolarlık bütçeli oyunlar gibi çıksın en iyisi gibi olsun diye bekliyorlar heralde direk...

_emre_emre_

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,265
yıkıcı eleştiri değil yapıcı eleştiri yapsaydı haklı olabilirsi ama yapımcılarla dalga geçtiği için haksız.

Kaan_M

Doçent
Reaksiyon puanı
1,891
Jahrein'i hiç sevmiyorum, yapıcı bir şekilde eleştiremeyeceksen beğenmedim de geç (Sesimi duy eeey Jahrein der gibi oldu. ? ) .

Graffyavuz

Asistan
Reaksiyon puanı
211
Ben haklı olarak görüyorum, ister yayıncı olsun ister normal bir oyuncu olsun. Sonuçta beğenmemiş oyunu ve geri iade etmiş. Bende olsam ve beğenmesem bende aynı şekilde direkt olarak iade ederim.

Benim düşüncem çok fazla büyütüldü, bunun tek sebebinin de Twitch izleyicilerinden kaynaklandığını düşünüyorum.
sen gta oyna

selimaksungur1

Doçent
Reaksiyon puanı
689
Oyunu beğenmemiş olması ve iade etmek istemesi gayet normal ama bunu yayında insanları kışkırtarak , kendi egosunu tatmin ederek yapması çok yanlış . Oyun yapımcısının da böyle bir cevap vermesi hata sen oyunu her beğenmeyene böyle mesaj mı yazacaksın

tobraki

Asistan
Reaksiyon puanı
515
Çokta aman aman bir oyun değil.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Proximity Games tarafından geliştirilen ve 10 Şubat'ta bizlere sunulan Erzurum, geçtiğimiz günlerde yayıncılar arası ve oyun yapımcısı arasında fikir ayrılıklarına sebep oldu. Burada en dikkat çekici olan ise oyun yapımcısı ve Jahrein arasında geçen tartışma. Gelin, tartışma nasıl doğdu, nasıl sonuçlandı, bakalım.

Ekli dosyayı görüntüle 140935

Duyurulduğu günden beri birçok kez gündeme gelen ve 'The Long Dark' oyunu ile karşılaştırılan Erzurum, bu sefer de Jahrein'in ateşine maruz kaldı (yapımcının deyimiyle). Jahrein'in eleştirisi hem oyuncular, hem yapımcı, hem de yayıncılar tarafından tepki görmüşken ünlü yayıncı Tuna 'PintiPanda' Akşen ise Jahrein'inki gibi eleştirilerin yapılması nedeniyle bir anda sert tepkiler gösteren güruhlar olduğunu söylemekte. Levent 'Levo' Balım da tepkisini dile getirdi.

Jahrein Ne Yaptı?
Jahrein, yayın sırasında Erzurum'u satın almış, yaklaşık bir saat oynadıktan sonra ise oyunu beğenmediğini belirterek eleştirerek "Bir kuruş bile para kazandırmak istemiyorum" diyerek oyunu iade etmişti. Sonrasında Erzurum oyununun yapımcısı ise Jahrein'e cevap verdi:

Ekli dosyayı görüntüle 140937

Bunun sonrasında ise Jahrein'den şu cevap geldi:

Steam'de yaptığı yorum:
Ekli dosyayı görüntüle 140938

Taraflar atışmaya devam ederken objektif bir şekilde baktığımızda Jahrein'in eleştirisinde hiçbir sorun olmadığını görebiliriz. Eleştiri içerisinde küfür ve hakaret bulunmamakla beraber Jahrein normal olarak yapımı beğenmeyebilir ve iade edebilir. Bir taraf Jahrein'i haklı bulurken diğer taraf oyunun geliştirilip daha iyi bir hâle getirilebileceğini savunmakta.

Siz ne düşünüyorsunuz? Jahrein haklı mı, haksız mı?

SDN'in Erzurum oyununu oynadığı videoya da bakabilirsiniz:

Erzurum'a bakmak isteyenler için:

İşte bu yüzden Elraenn.

Son mesajlar