Jahrein haklı mı, haksız mı? Erzurum gerçekten kötü bir oyun mu? Yapımcıdan büyük tepki!

Bu konuyu okuyanlar

wittroc

44
Reaksiyon puanı
11,155
Proximity Games tarafından geliştirilen ve 10 Şubat'ta bizlere sunulan Erzurum, geçtiğimiz günlerde yayıncılar arası ve oyun yapımcısı arasında fikir ayrılıklarına sebep oldu. Burada en dikkat çekici olan ise oyun yapımcısı ve Jahrein arasında geçen tartışma. Gelin, tartışma nasıl doğdu, nasıl sonuçlandı, bakalım.

ss_f53687867a7e3f9333d4db6e2fdd9487169c4d54.1920x1080.jpg

Duyurulduğu günden beri birçok kez gündeme gelen ve 'The Long Dark' oyunu ile karşılaştırılan Erzurum, bu sefer de Jahrein'in ateşine maruz kaldı (yapımcının deyimiyle). Jahrein'in eleştirisi hem oyuncular, hem yapımcı, hem de yayıncılar tarafından tepki görmüşken ünlü yayıncı Tuna 'PintiPanda' Akşen ise Jahrein'inki gibi eleştirilerin yapılması nedeniyle bir anda sert tepkiler gösteren güruhlar olduğunu söylemekte. Levent 'Levo' Balım da tepkisini dile getirdi.

Jahrein Ne Yaptı?
Jahrein, yayın sırasında Erzurum'u satın almış, yaklaşık bir saat oynadıktan sonra ise oyunu beğenmediğini belirterek eleştirerek "Bir kuruş bile para kazandırmak istemiyorum" diyerek oyunu iade etmişti. Sonrasında Erzurum oyununun yapımcısı ise Jahrein'e cevap verdi:

1614268017962.png

Bunun sonrasında ise Jahrein'den şu cevap geldi:

Steam'de yaptığı yorum:
jaho.png

Taraflar atışmaya devam ederken objektif bir şekilde baktığımızda Jahrein'in eleştirisinde hiçbir sorun olmadığını görebiliriz. Eleştiri içerisinde küfür ve hakaret bulunmamakla beraber Jahrein normal olarak yapımı beğenmeyebilir ve iade edebilir. Bir taraf Jahrein'i haklı bulurken diğer taraf oyunun geliştirilip daha iyi bir hâle getirilebileceğini savunmakta.

Siz ne düşünüyorsunuz? Jahrein haklı mı, haksız mı?

SDN'in Erzurum oyununu oynadığı videoya da bakabilirsiniz:

Erzurum'a bakmak isteyenler için:

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,298
Ben haklı olarak görüyorum, ister yayıncı olsun ister normal bir oyuncu olsun. Sonuçta beğenmemiş oyunu ve geri iade etmiş. Bende olsam ve beğenmesem bende aynı şekilde direkt olarak iade ederim.

Benim düşüncem çok fazla büyütüldü, bunun tek sebebinin de Twitch izleyicilerinden kaynaklandığını düşünüyorum.

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Proximity Games tarafından geliştirilen ve 10 Şubat'ta bizlere sunulan Erzurum, geçtiğimiz günlerde yayıncılar arası ve oyun yapımcısı arasında fikir ayrılıklarına sebep oldu. Burada en dikkat çekici olan ise oyun yapımcısı ve Jahrein arasında geçen tartışma. Gelin, tartışma nasıl doğdu, nasıl sonuçlandı, bakalım.

Ekli dosyayı görüntüle 140935

Duyurulduğu günden beri birçok kez gündeme gelen ve 'The Long Dark' oyunu ile karşılaştırılan Erzurum, bu sefer de Jahrein'in ateşine maruz kaldı (yapımcının deyimiyle). Jahrein'in eleştirisi hem oyuncular, hem yapımcı, hem de yayıncılar tarafından tepki görmüşken ünlü yayıncı Tuna 'PintiPanda' Akşen ise Jahrein'inki gibi eleştirilerin yapılması nedeniyle bir anda sert tepkiler gösteren güruhlar olduğunu söylemekte. Levent 'Levo' Balım da tepkisini dile getirdi.

Jahrein Ne Yaptı?
Jahrein, yayın sırasında Erzurum'u satın almış, yaklaşık bir saat oynadıktan sonra ise oyunu beğenmediğini belirterek eleştirerek "Bir kuruş bile para kazandırmak istemiyorum" diyerek oyunu iade etmişti. Sonrasında Erzurum oyununun yapımcısı ise Jahrein'e cevap verdi:

Ekli dosyayı görüntüle 140937

Bunun sonrasında ise Jahrein'den şu cevap geldi:

Steam'de yaptığı yorum:
Ekli dosyayı görüntüle 140938

Taraflar atışmaya devam ederken objektif bir şekilde baktığımızda Jahrein'in eleştirisinde hiçbir sorun olmadığını görebiliriz. Eleştiri içerisinde küfür ve hakaret bulunmamakla beraber Jahrein normal olarak yapımı beğenmeyebilir ve iade edebilir. Bir taraf Jahrein'i haklı bulurken diğer taraf oyunun geliştirilip daha iyi bir hâle getirilebileceğini savunmakta.

Siz ne düşünüyorsunuz? Jahrein haklı mı, haksız mı?

SDN'in Erzurum oyununu oynadığı videoya da bakabilirsiniz:

Erzurum'a bakmak isteyenler için:

Beğenmemiş ve iade etmiş. Ne var bunda?

wittroc

44
Reaksiyon puanı
11,155
Bence de haklı. Tepkilerin bu kadar büyümesinin sebebi eleştiri yapanın Jahrein olması diye düşünüyorum. Kendisini sevmeyenlerin sayısı ortada diyebiliriz... Yapımcı da bundan faydalanıp lafı oradan çarpıyormuş gibime geldi. Fatiha bilmemesinin konuyla alakasını da anlamadım.

Yine de oyunun yayında iade edilmesini doğru bulmadım.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
Yapımcının hemen din ve vatan konularına sarılması zaten durumu ortaya koyuyor. Ben Jahrein'i haklı buluyorum. Zira oyunun yapımcısı, oyun tamamen çakma olmasına rağmen erken erişim olarak çıkarmıyor. Bu oyun tamamlanmış, hazır ve oynanmaya müsait diyor ki oynanacak bir tarafı yok oyunun. Kaldı ki Steam'de parasını verdiğin bir oyunu iade etmek en doğal haktır. Kimse niye iade ettin diyemez yani. O zaman Steam'de satmayacak oyununu. Kaldı ki Jahrein daha önce pek çok Türk yapımı oyunu kanalında oynamış, geri dönüşlerini de yapmıştı. Ancak, erken erişim olarak çıkmayan bir oyunun üzerine daha fazla konuşmanın anlamı yok. Yapımcının tavrı rezalet zaten.

sappien

Asistan
Reaksiyon puanı
326
Tren rayının dibinde cami, yol olmayan yerde benzin istasyonu bir kenara Erzurum temalı iddasıyla yapılan oyunda kuzey ışıkları ne alaka anlayabilmiş değilim. Böyle bir oyunu bırakın tam sürümü erken erişimde bile yayınlanmaması gerekir.

rover_xp

Profesör
Reaksiyon puanı
2,230
Jahreini sevmem ama oyun gerçekten berbat olmuş. Long dark çakması. Neden tüm Türk oyunları başka bir oyunun çakması oluyor anlam veremiyor. Yani şöyle jahrenin yaptığı saçma ama bu oyunun kötü olduğu gerçeğini değiştirmez.

colite

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,275
Jaho haklıdır.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Tren rayının dibinde cami, yol olmayan yerde benzin istasyonu bir kenara Erzurum temalı iddasıyla yapılan oyunda kuzey ışıkları ne alaka anlayabilmiş değilim. Böyle bir oyunu bırakın tam sürümü erken erişimde bile yayınlanmaması gerekir.
Erzurum da kuzey ışıkları var dostum.

404 Error

Müdavim
Reaksiyon puanı
12,506
Oyun kötü olmuş. Bir de isteyen beğenir, isteyen beğenmez. Oyun fazla abartılmış. Yani buna benzer çok oyun var bir de.
Oyun yapımcısına ne!? Beğenmediyse beğenmedi. Uzatmaması lazım. Sonuçta parayı veren bizleriz. İstersek iade ederiz, istersek etmeyiz de.

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
Jahrein i yayıncı değilde normal bir vatandaş olarak düşünür isem normal. Yayıncı olarak düşünürsem yapıcı eleştiri yaparak sonradan aide yapabilirdi.
Fakat yapımcı her halukarda yayıncı veya normal oyuncu oyununu iade etti diye bu kadar söylenmesi bence pek profesyonelce değil. Yapımcı haklı iken haksız duruma düşürmüş kendisini

HyperFuryXI

Asistan
Reaksiyon puanı
138
Jahrein haklı bence oyun gerçekten kötü satmasının sebebi yapımcıların milli duyguları sömürmesi. Jahrein'nin yaptığı doğru iade edebilir gayet normal ama yayında yapmasıda ilk oyununu yapan kişilere biraz ağır gelmiştir.

Xinzu

Doçent
Reaksiyon puanı
895
İkiside haksız, jahrein'in yayında iade etmesi kırıcı ve üzücü olmuş, bütçesi olmayan bir oyundan bu kadar beklenti olmamalı zaten. Yapımcınında verdiği sert tepki yanlış olmuş, adam hata yaptı diye onların yapması gerekmiyor, böyle cevap verirlerse kendi seviyelerini düşürmüş ol(du)urlar.
Genel olarak ben oyunu sevmedim her ne kadar bütçeleri olmasada oyun içinde cidden saçmalıklar var, Fiyatını hak eden bir oyun olmadığını düşünüyorum.

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Erzurum'un desteklediği işletim sistemi:
Ekran Görüntüsü 2021-02-25 19-39-42.png

The Long Dark'ın desteklediği işletim sistemleri:
Ekran Görüntüsü 2021-02-25 19-39-55.png

Erzurum'un hem The Long Dark'tan iyi bir şey yapmamasından hemde GNU/Linux dağıtımlarına destek sunmamasından dolayı tercih etmiyorum. Erzurum'un oynanması için The Long Dark'ın üzerine bir şeyler eklemeleri lazımdı, bence. Bu konuda da yapımcının neden yayıncıya tepki gösterdiğini anlamadım doğrusu.

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Oyun amatör bir oyun o yüzden beklentiler ve eleştirilerde bu yönde olmalıdır. Sanki oyunun arkasında profosyonel bir ekip varmış gibi değerlendirilip eleştirilmez. Oyun amatör ve bir girişim olduğundan çoğu yayıncı tarafından bu düzlemde sevildi. Jahrein beğenmeyebilir bende beğenmedim. Herkeste yapıcı eleştiri yapmak zorunda değil. Yapımcının tepkisi yazdıkları inanılmaz saçma ve yanlış olmuş. Oyun birden popüler oldu bir sürü yaayıncı reklamını yaptı biride çıkıp sevmedi diye böyle şeyler yazılmaz.

Eren girisken

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Kimse oyunu beğenmek zorunda değil ancak beğenmediğini dile getirirken daha az kırıcı olması daha güzel olabilirdi. Çok daha güzel eleştirilebilirdi belki de...

Reaksiyon puanı
4,101
Oyun iyi mi, maalesef değil. Bildiğin The Long Dark ama Türk esintili. Ama her şeyi bilen, "Tanrı"(burda ironi yapıyorum, anlamışsınızdır zaten değil mi?)Jaho Bey adam gibi eleştirmek yerine dalga geçmiş.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Yapımcı güzel geçirmiş.
Türk oyunlarının artması inanılmaz güzel bir olay.
Ben de sıra tabanlı oyunumu bir bitiremedim gitti.

KovboyBey

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,001
Oyun tamamen çöp imam abdulkerimazizde gomduk

Reaksiyon puanı
6,381
Açıkçası haklı olduğunu düşünüyorum.

Çünkü oyunu sevmemiş olabilir, ister ünlü bir yayıncı olsun ister normal bir oyuncu. Oyun zaten bence de kötü bir oyun, Türk yapımı olduğu için iyi olduğunu sanmıyorum.

Buna karşılık insanlar da hep olduğu gereksiz bir şekilde tepki vermiş diye düşünüyorum. Ki yapımcının da sırf eleştiri aldığı için direk din vatan gibi konulara sarması oyunu ve yapımcıyı aşağıya da çekiyor değil bence.

Jahrein'i hiç sevmem hiç haz etmem fakat burada haksız olduğunu da düşünmüyorum. Çünkü oyun bana da biraz çakma geldi. Sanki Türk yapımı olduğu için ne yaparlarsa yapsınlar çok beğenileceğini düşünerek yapılmış gibi geldi bana da, yapımcının eleştiri cevapları da bu düşüncemi güçlendiriyor açıkçası.

Son düzenleme:

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Açıkçası haklı olduğunu düşünüyorum.

Çünkü oyunu sevmemiş olabilir, ister ünlü bir yayıncı olsun ister normal bir oyuncu. Oyun zaten bence de kötü bir oyun, Türk yapımı olduğu için iyi olduğunu sanmıyorum.

Buna karşılık insanlar da hep olduğu gereksiz bir şekilde tepki vermiş diye düşünüyorum. Ki yapımcının da sırf eleştiri aldığı için direk din vatan gibi konulara sarması oyunu ve yapımcıyı aşağıya da çekiyor değil bence.

Jahrein'i hiç sevmem hiç haz etmem fakat burada haksız olduğunu da düşünmüyorum. Çünkü oyun bana da biraz çakma geldi. Sanki Türk yapımı olduğu için ne yaparlarsa yapsınlar çok beğenileceğini düşünerek yapılmış gibi geldi bana da, yapımcının eleştiri cevapları da bu düşüncemi güçlendiriyor.
Ama bütçe yok :). Köstek olursak tutunamazlar ve Jahrein gibi sacmalarsak yayında hatta böyle asagilarsak....
Yapımcı güzel geçirmiş. Gerçekten tutumu güzel. Beğendim.

Oyun fena da değil yani. Gayet güzel duruyor. Ortamı, atmosferi çok çok iyi. Üstelik ufak bir rol yapma ve hayatta kalma teması işlenmiş.

Ben beğendim oyunu. Hiç fena değil.

bang1

Profesör
Reaksiyon puanı
1,760
Oyunun iyi olduğunu düşünmüyorum ama Jahrein'in yayında oyunla dalga geçmesi doğru değil geliştiriciyi anlıyabiliyorum boş yere adamla dalga geçildi ve linçlendi ancak oda gaza gelip doğru olmayan şeyler yazmış

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,597
Oyunun iyi olduğunu düşünmüyorum ama Jahrein'in yayında oyunla dalga geçmesi doğru değil geliştiriciyi anlıyabiliyorum boş yere adamla dalga geçildi ve linçlendi ancak oda gaza gelip doğru olmayan şeyler yazmış
Bencede iade etmesine sürü psikolojisine yol açıcak. Şahsen ben indie oyun geliştiren biri olsaydım oyunumu yayınlamazdım ya aynısı banada olur diye.

bang1

Profesör
Reaksiyon puanı
1,760
Bencede iade etmesine sürü psikolojisine yol açıcak. Şahsen ben indie oyun geliştiren biri olsaydım oyunumu yayınlamazdım ya aynısı banada olur diye.
Türk oyun sektörüne büyük zarar verdiğini düşünüyorum geliştiricileri linçlemenin hiç anlamı yok Can Sungur'un dediğine göre kendine ilk sorulan soru "Bende linç yer miyim?" olmuş İndiewayTR'de

Kaynak:

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,597
Türk oyun sektörüne büyük zarar verdiğini düşünüyorum geliştiricileri linçlemenin hiç anlamı yok Can Sungur'un dediğine göre kendine ilk sorulan soru "Bende linç yer miyim?" olmuş İndiewayTR'de

Kaynak:
Oyunu kötü bulması sıkıntı değil bunu belirtmeside sorun değil ama oyun çok kötü alınmaz iade edin derse normal böyle şeyler. Jahreini severdim ama son yaptığı şeyler gerçekten çok üzücü.

Nixc0r

Forumgezer
Emektar
Reaksiyon puanı
15,608
Ben haklı olarak görüyorum, ister yayıncı olsun ister normal bir oyuncu olsun. Sonuçta beğenmemiş oyunu ve geri iade etmiş. Bende olsam ve beğenmesem bende aynı şekilde direkt olarak iade ederim.
Ama yayında arkadaşı bir haftada yapabilceğini falan söylemiş elbette beğenmeyebilir ama ben bunu 1 haftada yaparım gibi bir cümleyle aşşağılaması ayıptı.