İzmirde taş devri

Ottomanzo

Doçent
25 Temmuz 2008
746
7
0
Doğu’dan en fazla göç alan şehirlerin başında gelen ve laik-ulusalcı kimliğiyle öne çıkan İzmir’de DTP konvoyu taşlandı, 11 kişi yaralandı

İzmir’de DTP Genel Başkanı Ahmet Türk’ü karşılamak üzere oluşturulan araç konvoyuna ülkücülerin başını çektiği kalabalık bir grup tarafından taşlı sopalı saldırı düzenlendi. Biri ağır, dördü polis 11 kişinin yaralandığı olaylarda saldırganlar, Üçyol kavşağını ulaşıma kapatıp Kürt olduğunu düşündükleri şoförleri araçlarından indirerek sözlü ve fiili tacizde bulundu.

İzmir’e sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren Demokratik Toplum Partisi (DTP) Genel Başkanı Ahmet Türk’ün konvoyu dün saldırıya uğradı. Türk’ü saat 12. 00’da İzmir Adnan Menderes Havaalanı’nda karşılayan 2 bin kişilik araç konvoyu Basmane’de bulunan DTP İl binasına gitmek üzere yola çıktı. Konvoy, Eşrefpaşa Semti ile Hatay Üçyol mevkiinde, ellerinde Türk bayrakları taşıyan bir grubun taşlı ve sopalı saldırısına uğradı. Çok sayıda aracın camları kırılırken, biri ağır 11 kişi yaralandı. Saldırının konvoydakilerin PKK bayraklarını açmaları üzerine geliştiği iddia edildi. Ancak olayların çıktığı caddenin MHP Karabağlar ilçe teşkilatı ile Ülkü Ocakları Üçyol Dergi Temsilciliği’nden çıkan ve Türk bayrağı taşıyan ülkücü gençlerle bir anda dolması, saldırının önceden planlandığı konusunda kuşku yarattı. Araçlara yapılan saldırıda kullanılan kaldırım taşlarının çokluğu da dikkat çekti.

Polis ateş açtı
Olaylar sırasında saldırgan grubu dağıtmak için polis havaya ateş açtı. DTP’liler polisin saldırganlara müdahelede geç kaldığını belirterek, kafalarına camlardan piknik tüpü, lavabo taşı ve ağır cisimler atıldığını ifade etti. DTP konvoyunun Üçyol mevkiinden ayrılmasının ardından dağılmayan grup, yolu ulaşıma kapatarak İstiklal Marşı okudu. Çevre binalarda oturan vatandaşlar da evlerinin camları ile balkonlarına Türk bayrakları astı. Saldırganlar, yolun ulaşıma kapandığı sırada Kürt olduğunu düşündükleri araç sahiplerini araçlarından indirip sözlü ve fiili tacizde bulundu. Konvoyun tekrar geçmesini bekleyen saldırganlar, konvoyun gelmeyince dağıldı.

Anadolu Ajansı’nın ‘sözde vatandaşları’
İzmir’de DTP konvoyuna yönelik saldırılarıyla ilgili Anadolu Ajansı’nın abonlerine geçtiği haberde kullandığı dil dikkat çekiciydi. Devletin resmi ajansı, DTP’lilere yönelik taşlı saldırıyı “Terör örgütünün simgesi bez parçasını açan konvoydakilere vatandaşların tepki göstermesi” olarak ifade etti. Taşlı saldırı için “kavga” diyen ajansa göre olayları başlatan da “Terör örgütünü simgeleyen bez parçasını açan partililere, vatandaşların tepki göstermesi ve bir aracın, 1 vatandaşa çarpması”ydı. AA’nın haberinde, saldırıya uğrayan DTP’li vatandaşlar için “konvoydakiler”, “partililer” gibi sözcükleri uygun bulup, saldırıyı yapanlar için ise ısrarla “vatandaşlar” demesi de gözlerden kaçmadı.

Kürtlerden korkan İzmirli olamaz
Star Gazetesi Yazarı Ergun Babahan’ın İzmir’deki saldırılarla aynı güne denk gelen “Kürtlerden Korkan İzmirli olamaz” başlıklı yazısının özeti şöyle: “Başlıktaki söz Dinç Bilgin’e ait. Yeni Asır’la bir dönem sadece İzmir’e değil, tüm Ege’ye damgasını vuran Dinç Bilgin’le benim teşhisim aynı, değişime ayak uyduramayan İzmir, şimdi değişimden korkuyor. Çoğunluğunu göçmenlerin oluşturduğu kent, yeni gelenlerden korkuyor.

Gelenlerin Kürt kökenli olması veya başörtüsü takmasından rahatsız oluyor. Bu yapısıyla da faşizan bir renge bürünüyor.

Cem Uzan’ın Genç Partisi’nin İzmir’de oy patlaması yapması tesadüf değildi. Tıpkı Ergenekon mitinglerine katılımın en yüksek oranda İzmir’de olması gibi. Bu hava sadece İzmir’e has değil, Ege’nin göç alan tüm merkezlerinde de hakim.

3-5 yıl önce gittiğim Cunda’da Kürtlerle ilgili bir duvar yazısı görmüştüm.
Beni şaşırttığı kadar utandıran da bir yazıydı, hani 1960’ların Amerikası’nda siyahlar için kullanılan cinsten. Sanayiye dayalı tarımın giderek önemini yitirmesi sonucu önemini kaybeden İzmir, bunun yerine bir şey koyamadı. Kendini hala önemli bir sanan yaşlı aristokratlar gibi, farklı olanlara öfke duymaya başladı. Bugün CHP ve MHP demokratik açılım konusundaki tavırlarıyla mevcut öfkeyi nefrete dönüştürüyorlar.

Bu üslup ve siyasetin kesin sonucu, Türkiye’nin Doğusu ile Batısı’nın bir daha birleşmeyecek şekilde kopması olur.

Birlikte yaşama karşı çıkanlar şaşırtıcı bir şekilde Doğu’dan değil ama Batı’dan çıkabilir. İzmir kaybettiklerinin acısını Kürtler’den ve muhafazakarlardan çıkarmaya çalışıyor.”

Ölen Türk mü Kürt mü
Konvoyun saldırıya uğradığı olayda ilginç ayrıntılar da vardı. Kargaşa sırasında bir kişinin öldüğü haberi çıkınca, bir kadının “Ölen Türk mü, Kürt mü?” diye sorması, insanlığın İzmir’de hangi noktaya geldiğinin göstergesi oldu.

Kalabalık grubun içindeki bir kadın ise “Ciplerle şov yapıyorlar. Ben Türk’üm binemiyorum onlar neden biniyor” derken, bir başka vatandaş da, “İzmir düşmana ilk kurşunun sıkıldığı yerdir. Bu da onlara ilk kurşun olsun işte” ifadelerini kullandı.

Meraklı vatandaşların katılımıyla büyüyen grup, Kürtlerin yoğun yaşadığı bölgelere giden belediye otobüslerine taşlı saldırıda bulundu. Bunun üzerine şoförler araçlarını terk etti.

Vatan için dağılın
İzmir Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz, olayların yaşandığı Üçyol Kavşağı’nda toplanan grubu sakinleştirmeye çalıştı. Ercüment Yılmaz, “Her şey vatan için’’ diye slogan atan vatandaşlara, “Lütfen vatan için dağılın’’ dedi. Olay yerindeki ekipleri koordine eden Yılmaz, gazetecilere bilgi verirken, saldırıda dördü polis olmak üzere toplam 11 kişinin yaralandığını söyledi.

Bu fitili biz ateşlemeyelim
MHP İzmir İl Başkanı Müsavat Dervişoğlu, olayların hemen ardından yaptığı açıklamada ilginç değerlendirmelerde bulundu. Dervişoğlu, Türkiye’nin büyük bir problemle karşı karşıya olduğunu vurgulayarak, bu provokasyon karşısında bütün ülkücülerin duyarlı davranmak zorunda olduğunu söyledi. Dervişoğlu, “İzmir içinde bu yaşananlar Türkiye’de bir fitili ateşlemek gibi gösterilmeye çalışabilir. Buna alet olmayacağız. Buna izin vermeyeceğiz” dedi.

TSK güvenlikle sınırlı kalmalı
Eski Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk, “Ordunun iç ve dış güvenliğe ilişkin görevleriyle sınırlı kalması herkes için önemli” dedi.
Heinrich Böll Stiftung Türkiye Temsilciliği’nce düzenlenen “Türkiye Siyasetinde Ordunun Rolü: Asker-Sivil İlişkileri, Güvenlik Sektörü ve Sivil Denetim” başlıklı konferansta konuşan Lagendijk, “Türkiye’deki sivil-asker ilişkilerinde, askerin politik söylemlerinin azaltılmasının AB’nin temel isteklerinden biri olduğunu” belirterek, Türkiye ile ilgili tüm raporlarda, ordunun kendi yetki alanının dışındaki konularda açıklama yapmayı bırakması gerektiğini söyledi. Lagendijk, “Genelkurmay Başkanı’nın, televizyona çıkıp, ordunun işlevleriyle, görevleriyle ilişkisi olmayan konularda düşüncelerini söylemesi çoğu Avrupalı için yanlıştır” dedi.

kaynak

eray045

Rektör
12 Nisan 2008
12,600
250
243
bi taraf kalmıştı izmire sataşmayan..
gavur(!) izmir kaldıramadı tamamı teröristleri kollayan bir partinin şovlarla şehrinde karşılanmasını..
gavur(!) izmirliler kaldıramadı dtplilerin üzerlerine araba sürmesini..

Alın size gavur izmir :wink:

GKHNCKR

Profesör
7 Mayıs 2009
3,980
47
228
bu dönemde açılım karşıtları dtp çephesinden çokça provakatif olaylar düzenleyecektir. umarım aklı selim ile bu kötü insanların olaylarına gelmeyiz. edirneden karsa kardeş bir ülke oluruz.

DTp'nin eylemlerinde polisin daha etkin rol alması gerektiğine inanıyorum. İzin verilmemeli. Hiç bir asil Türkiye vatandaşı pkk lehine yapılan gösteriye seyircisiz kalamaz.

cn.gates

Asistan
12 Mayıs 2009
270
1
0
Bu nasıl başlık --> "İzmir'de taş devri" amacın tartışma çıkarmak mı?

Ayrıca kime hizmet ediyosun? Dtp yi güllerle karşılasalar lale devrimi olacaktı ?:angry: :angry: :angry:

GKHNCKR

Profesör
7 Mayıs 2009
3,980
47
228
dini ve geleneksel değerlere diğer illerden daha az sahip çıkılması aynı zamanda uzun süre yunan işgalinde kalması ile izmir'e yapılan* yakıştırma.

ayrıca bidiğim bir hikayeyi de paylaşayım

Padişahın biri bir gün izmir'e mescid yaptırmak istemiş. bunu duyan sadrazam "aman padişahım şanınıza küçük bir mescid yakışır mı? Niye oraya da sultanahmet gibi bir cami yapmıyoruz? " demiş.

padişah'ta:
"İzmir'liler bunu doldursun başka bir istemiyorum demiş" :D

İşin garibi izmirliler de bu yakıştırmadan çok fazla rahatsız olmamaktadırlar..

blazedanger35

Doçent
3 Nisan 2008
609
3
0
Altıntı ;

"Kargaşa sırasında bir kişinin öldüğü haberi çıkınca, bir kadının “Ölen Türk mü, Kürt mü?” diye sorması, insanlığın İzmir’de hangi noktaya geldiğinin göstergesi oldu."

Senin amacın nedir bu cümleyi yazmışın ...
O kişiler için insanlıktan bahsetmen hata .
Vatanını layıkıyla savunan bir ildir Izmir.

Rahat olun siz. !

legolas4444

Profesör
1 Mayıs 2008
1,367
16
218
İzmir'e neden gavur İzmir dendiğini bilen var mı?

var ben biliyorum. Uzun olursa şimdiden kusura bakma. Ama en özet şekliyle anlatayım. Osmanlının son dönemlerinde izmirdeki nüfus yapısında yabancılarında hatırı sayılır bir yoğunluğu varmış. Yabancı uyruklu olan ama Osmanlı vatandaşı olan kişilere Levanten denirdi. Bunlar bilimum ticaretle uğraşan insanlar. Bizim Türk halkının ise ticaretle bu levantenler kadar pek ilgisi yoktu . Bu insanlar yani levantenler İzmirde daha çok Karşıyaka, Alsancak gibi semtlerde ikamet ediyorlarmış. Bizim halk ise kadifekale gibi İzmirin dış semtlerinde yaşıyordu. Halk arasında kökene göre bölgesel yerleşim kutuplaşmaları oluşmuştu.İşte Türkler arasında da Osmanlı vatandaşı olan ama yabancı kökenli olan kişilerin yaşadıkları bölgelere izmirin gavur kesimi değilde gavur izmir demişler. Mesela Adres tarif ederken eğer tarif edilen yer yabancıların yaşadıkları muhitlerde ise kısaca gavur izmir tarafında derlermiş. Tabir buradan geliyor. Bir çok vatandaşımızın yanılgısı burada. O kelimeyi yine bizim Türkler yabancıları tarif etmek için kullanmış. Yoksa bu tabirin dinsizlikle falan alakası yok. Çoğu insan cahilliğinden bunu dinsiz İzmir diye kullanıyor. Tıpkı Erdoğanın geçmiş yıllarda kullandığı gibi. Umarım cevap verebilmişimdir.

dini ve geleneksel değerlere diğer illerden daha az sahip çıkılması aynı zamanda uzun süre yunan işgalinde kalması ile izmir'e yapılan* yakıştırma.

Padişahın biri bir gün izmir'e mescid yaptırmak istemiş. bunu duyan sadrazam "aman padişahım şanınıza küçük bir mescid yakışır mı? Niye oraya da sultanahmet gibi bir cami yapmıyoruz? " demiş.

padişah'ta:

Ben arkadaşın sorusunun cevabını vermiştim ve orada bir çok insanın cahillikten böyle konuştuğunu söyleyip tarihsel gerçeği anlattım. ama görüyorumki sende bu koyu cahil insanlar sınıfındasın. Bizim halkın en büyük eksikliği okumaması. Lütfen biliyorsan konuş,bilmiyorsan böyle saçma sapan şeyler yazıpta kendini rezil etme.

mr_rain

Guru
9 Temmuz 2008
23,956
441
263

padişah'ta:

HAYIR. Eskiden müslümandan çok gayr-ı müslim yaşadığı için gavur İzmir denmiştir. Gavur oldukları filan yok.

GKHNCKR

Profesör
7 Mayıs 2009
3,980
47
228
Sevgili Lego, kendimi rezil ettiğim yok. Kendi kendine gelin güvey olma.

İzmir'e ilgili yakıştırma oradan geliyorsa da bugün hala denilmesinin sebebi İzmir'in sol görüşlü olması ve çok dindar bir şehir olmamasıdır. Bu bu kadar net ve basit. Gocunacak bir durum yok.

legolas4444

Profesör
1 Mayıs 2008
1,367
16
218

İzmir'e ilgili yakıştırma oradan geliyorsa da bugün hala denilmesinin sebebi İzmir'in sol görüşlü olması ve çok dindar bir şehir olmamasıdır. Bu bu kadar net ve basit. Gocunacak bir durum yok.

İnsanların dindarlığını yargılama yetkisini ancak ve ancak ALLAH kullanır. Bu ülkede Allah kitap deyipte milleti soyup gezen pislikler yok mu? Sen eğer yetkisi sadece Allahta olan birşeye ortak olmaya kalkarsan bu seni şirke götürür. Lütfen dikkat sevgili arkadaşım. Lütfen hemen tövbe et. Beni ve görüşlerimi sevmiyebilirsin ama ne olursa olsun insanları din konusunda sakın ama sakın yargılama. Bunu sadece Allah bilir. Sen şuanda İzmirde yaşayan 3.5 milyon insana iftira attığının farkındamısın ? Sen nereden biliyorsun o insanların Allah katındaki değerini ? Lütfen kendin için tövbe et ve bir dahada hiç kimsenin dinini sorgulamaya kalkma. Böyle yapman Allah korusun seni dinden çıkarabilir.

GKHNCKR

Profesör
7 Mayıs 2009
3,980
47
228
Tavisyen için teşekkür ederim. Hemen tövbe ediyorum.

bende de sana iki tavsiye:

1- Milletin dinine, kültürüne, seçtiğine bu kadar düşman olmayın. Allah korusun, siz de günahkar olursunuz.

2- Kalın harflerle yazma, pek güzel durmuyor..

legolas4444

Profesör
1 Mayıs 2008
1,367
16
218
Tavisyen için teşekkür ederim. Hemen tövbe ediyorum.

bende de sana iki tavsiye:

1- Milletin dinine, kültürüne, seçtiğine bu kadar düşman olmayın. Allah korusun, siz de günahkar olursunuz.

2- Kalın harflerle yazma, pek güzel durmuyor..

Dediğim gibi beni sevmeyebilirsin ama milleti böyle yargılama. Benim yazılarımda vatanıma, milletime , tarihime hakaret bulamazsın. Ben bunlara canını verecek kadar bağlı bir insanım. Dolayısıyla beni böyle düşmanlıklarla suçlama lütfen.İkincisi ben başbakanı ve cumhurbaşkanını sevmeme hakkına sahibim. Nasılki akp nin arkasında milyonlarca insan varsa , Muhalefet partilerinin arkasındada milyonlarca seçmen var. Bunların temsil ettiği toplam nüfusu hesap edersen meclis dışındakilerde dahil Ülkenin yarısından fazlası eder. Cevabında yazdığın 1.maddeni kesinlikle kabul etmiyorum. Haşa Tayyip peygamber falan mıki onu sevmemekle günahkar olayım. Ben onunla olan hesabıma yani kendi payıma düşen kul hakkını ahiret gününe bıraktım. O benim hakkımı vermeden kurtulamaz merak etme. Ve biliyormusun eğer bu milletin hakkına girdiyse milyonlarca insan ondan davacı olacak. Bunuda böyle bil.

eray045

Rektör
12 Nisan 2008
12,600
250
243
izmire faşist diyenlerin hepsiolauı bilmiyor
zaman medyasının gazına geliyor..
dün akşam memlekete geldim. sabah bakkalla konuşuyordum..
izmirden sonra manisaya gelmiş dtp konvoyu.. adamlar konvoyla giderken etrafa laf atmalar , bağırmalar , pkk sloganları..
açık açık bizi dövün vari hareketlerde bulunmuşlar..
bizim burda şehir içine girmemeişler
girseler izmirdeki manzara tekrarlanabilirmiş.
burdan tekrar İzmirlileri duyarlılığından dolayı kutluyorum..

muratteas

Dekan
11 Şubat 2009
9,578
96
228

İzmir'e gittin mi hiç ?

nikoteen

Doçent
17 Kasım 2008
525
8
18
Gavur izmir denmesinin 2 sebebi vardır..
1- İzmirde eskinde müslümanların değil daha cok hristiaynların yasamıs olmasıdır..
2- Tayyibin ucuz oyunlarına gelmeyip oy vermemesidir..

Bazıları cıkmıs 3.5 milyon insanın yasadıgı bir sehrin dindarlıgınu sorguluyor..
Kendinizi kücük duruma düşürmeyin.
Parayla imanın kimde oldugu belli olmaz..

İzmir halkı sol görüşlüdür..
Bununda bir cok sebebi vardır..
Sol ile dini aynı yerde tutup bir sey bilmediğinizi göstermeyin burda..
Sol görüşlüyüm..Namazımıda kılarım..Kuranımıda okurum..
Sol ile ilgili sosyalizm ile ilgili ne biliosunda oturup bu değerlerin farkına varabilmiş insanları dindar olmamakla sucluyosun..
Ee tabi sizin gibiler dindar olmaktan anladıgı dini duygularınızı en iyi sömürenin yanında olmaktır :)

Konuyuda nereye cekmişsiniz..
Bu ülkenin tamamı değil yüzde 50 si izmir halkı gibi olsa cok farklı yerlerde olurduk..
En gec 5 sene daha bu halk ülkenin bölünmeye dogru gittiğini fark etmezse hersey icin cok gec olabilir..

Ama pardon siz dindarsınız ya(!) bu ülkeye bir sey olmaz..