İz Bırakmayan Tarayıcı

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar Konu (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

snra

Profesör
Browzar adlı tarayıcıyı kullanarak geride iz bırakmadan internette gezinebilirsiniz. Browzar'ı üreticileriyle ortak çalışmamız sonucu Türkçe sunuyoruz.

Browzar, Internet Explorer tabanlı bir tarayıcı. Sekmeli tarama, açılır pencere önleyici, ActiveX desteği, arama kutusu gibi diğer tarayıcılarda da bulmanın mümkün olduğu özelliklerin yanında; kapattıktan sonra ziyaret ettiğiniz sitelerle ilgili bilgisayarınızda hiçbir veriyi bırakmamak gibi bir güzelliği var. Ayrıca pek gerekli görmediğimiz, adres çubuğuna girilen metnin başına ve sonuna "www." ve ".com" eklerini otomatik olarak ekleyen .COM düğmesine sahip ki aynı işlemi çoğu tarayıcıda Ctrl+Enter tuşlarıyla yapmak mümkün. Bu da ek ipucu olsun.

Titiz Tarayıcı

Browzar ile sitelere girdiğiniz form bilgileri kayıt edilmiyor, dolayısıyla otomatik tamamlamada daha sonra karşınıza çıkması imkânsız. Yazılım kurulum gerektirmiyor, direkt indirip kullanabilirsiniz. IE tabanlı olduğu için oldukça küçük boyutta. Üç farklı tema kullanan sürümü mevcut: Siyah, gümüş ve Windows stili. Tarayıcıyı kapattıkan sonra temizleme işlemi başlıyor ve çerezler, önbelleğe alınan bilgiler, index.dat dosyası, Flash ve Java geçici dosyaları gibi hangi siteleri gezdiğiniz konusunda ipucu sağlayabilecek her türlü öğe siliniyor. Bu temizliği tarayıcıyı kapatmadan, istediğiniz zaman yapmak da mümkün.


Bizi ziyaret ederken kullanmanızın anlamı yok tabii

Bir şekilde tarayıcının çökmesi ve kapanması durumunda tekrar açtığınızda bunu algılıyor ve temizlik yapmak isteyip istemediğinizi soruyor. IE çerezlerini yok saydığı için normalde giriş yapmış olduğunuz siteleri Browzar ile ziyaret ettiğinizde sizi hatırlamayacaklar. Ayrıca geçmiş kaydı tutmama özelliği de mevcut. Başlangıç sayfasını değiştirebiliyorsunuz. Güvenli temizlik seçeneği silinen dosyaların geri getirilememesi için fazladan bir koruma sağlıyor.

Gizli İşler Çevirenlere

Browzar'ı varsayılan tarayıcı olarak kullanmasanız da; internet kafeler, arkadaşınızın bilgisayarı gibi güvenilmeyen (güvenmiyorsanız nasıl arkadaş oluyor bilmiyoruz) yerlerden e-postalarınıza, şifre girilmesi gereken yerlere bakarken kullanabilirsiniz. Kendi bilgisayarınızda da fayda sağlayabileceği çeşitli alanlar biliyoruz ama buraya yazmayalım.


Kapatıldıktan sonraki temizlik işlemi

Görmeyeli Çok Değişmiş

Browzar'ın önceki sürümleriyle ilgili reklam içerdiği, görevini tam olarak yerine getirmediği gibi kısmen haklı eleştiriler vardı fakat 1.5 sürümünde hatalardan ders alınarak oldukça yol katedilmiş ve ortaya başarılı bir tarayıcı çıkmış. Onun için daha önceki sürümlerini deneyip aklında kötü anılar olanların da bir şans vermesini tavsiye ediyoruz. Yazılımı izin verilen ölçüde Türkçeleştirdik, aşağıdaki bağlantıdan her üç temayı da alabilirsiniz. Farklı tema sürümlerini deneme amaçlı arka arkaya açtığınızda "Önceki oturum tamamlanamadı." hatası verebilir, bu normal bir durum. Aslında anormal fakat nedenini bilmediğimizden düzeltilmesini umduğumuz bir hata deyip geçelim.

Not: Browzar sadece bilgisayarınızda iz bırakmamayı vaadediyor, internette sizi görünmez kılmayı değil.

:: Browzar Türkçe 1.5 İndir (1,84 MB - Windows NT4/2000/Server 2003/XP/Vista için)

Bilgi İçin: Browzar
Yazan: Saner Apaydın
SDN - http://shiftdelete.net
 

betelguese

Üyecik
Firefox da bu özellik zaten var. yeni bir şey değil ki.. firefoxu ayarlıyorsunuz her kapatışınızda özel verileri temizliyor..

araçlar-seçenekler-gizlilik-firefoxu her kapatışımda özel verileri temizle onay verin.
 

myefsane

Dekan
betelguese dedi ki:
Firefox da bu özellik zaten var. yeni bir şey değil ki.. firefoxu ayarlıyorsunuz her kapatışınızda özel verileri temizliyor..

araçlar-seçenekler-gizlilik-firefoxu her kapatışımda özel verileri temizle onay verin.
+1
 

emelden

Dekan
Evet, firefox da bu özellik var ama ben IE tabanlı bir tarayıcıdan vazgeçmem diyenler için işe yarar.
 

JuLiuSiuS

Profesör
emelden dedi ki:
Evet, firefox da bu özellik var ama ben IE tabanlı bir tarayıcıdan vazgeçmem diyenler için işe yarar.
evet emelden haklı Firefox'da var ama IE'den vazgeçemeyenler için güzel bir haber :)
 

BaRY

Profesör
Bence gayet güzel.3 tarayıcı birden kullanıyorum, bu da 4 olsun.Hepsinin bir artısı var.
 

Son mesajlar

Üst