iTunes vs Spotify, Nefilix, Apple Müzik

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar Konu (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

halil007

Doçent
Gezdiğim yabancı bir sitedeki yorumları alıntı yapıyorum.

iTunes, şarkıları satın alıp indirebileceğiniz bir müzik mağazası. Apple Music, abonelik tabanlı bir akış hizmetidir. iTunes ile bir şarkı lisansına sahip olmak için ödeme yaparsınız. Apple Music ile, aylık bir abonelik ücreti ile bir şarkı kataloğuna erişim için ödeme yaparsınız.
Bu kafa karıştırıcı geliyorsa, filmleri misal olarak kullanalım. İTunes'dan bir film satın aldığınızda, bir kereye mahsus bir ücret ödersiniz ve filmi indirmek için bir lisans verilir. Bu, geleneksel bir film satın alma işlemini andırıyor. Şimdi, bir Netflix aboneliği için ödeme yaparsanız, film izlemek için erişim hakkı ödemesi yaparsınız, ancak herhangi bir filme sahip olmak için ödeme yapmazsınız. Bir gün Netflix, bir filmi kataloglarından çıkarmaya karar verirse, lisansa sahip olmadığınız için geri alma yönteminiz ve hakkınız yoktur. Bu müzik için hemen hemen aynı.

Apple Music farklı iTunes farklı. iTunes, kişisel olarak sahip olduğunuz müzik ve diğer medya (filmler, TV şovları, vb.) için hem sanal bir kayıt deposu hem de etkin bir dijital kütüphane olarak işlev gören medya mülkiyeti hakkında. İTunes kullanıcıları, müzik dosyalarını satın aldıktan sonra istediğiniz gibi yazabilir.
Apple Music tamamen akışla alakalıdır. Apple Music'in tüm kataloguna erişimin kilidini açmak için sabit bir ücret ödersiniz, ancak aslında dinlediğiniz müziğe sahip değilsinizdir.
Yani, tüm ay boyunca, Apple Music, Spotify şarkıları çevrimdışı dinlemek için kaydetmenize izin veriyor, Lakin bu dosyalara sahip değilsiniz ve onları başka bir yere aktaramazsınız. Onları bir diske yazamaz, ayrı video projelerinde kullanamaz veya başka aygıtlara koyamazsınız. Apple Music veyan Spotify aboneliğinizi iptal etmeye karar verirseniz, bu şarkılara erişimi kaybedersiniz.

Vesselam.
 

Son mesajlar

Üst